Laukos
Graudkopība

Kolorado vaboļu “uzbrukums” kartupeļu laukiem šogad daudz mazāks0


Kolorado vaboles šogad kartupeļu laukos mazāk novērotas.
Kolorado vaboles šogad kartupeļu laukos mazāk novērotas.
Foto – Agnese Gulbe/LETA

Kartupeļu laukos Latvijā šogad kolorado vaboles ir izplatījušies mazākā apmērā nekā citus gadus, kas ir vērtējams pozitīvi, aģentūrai LETA sacīja Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle.

“Kartupeļu laukos ir kolorado vaboles, nekur jau tās nav pazudušas. Taču, acīmredzot, lielo lietavu dēļ tās ir mazliet mazāk nekā iepriekšējos gadus. Zeme bijusi pārmitra un tas šo kaitēkļu ziemošanu kaut kādā veidā ir negatīvi ietekmējis,” sacīja Kraukle, piebilstot, ka kopumā kaitēkļi patlaban būtiski kartupeļus neapdraud.

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja teica, ka arī kartupeļu ražas attīstībā būtisku nobīžu nav un raža varētu ienākties ierastā laikā vai pat ātrāk nekā citus gadus. “Vēlāk noteikti raža neienāksies, jo augi ir attīstībā pasteigušies. Arī liepas šogad ziedēja agrāk nekā parasti,” sprieda Kraukle. Patlaban kartupeļu attīstībai esot optimāli apstākļi. Vienīgi pastāv bažas, ka agrākās pārtikas un sēklas kartupeļu šķirnes, kam silto laika apstākļu dēļ augšana apstājusies, pēc lietus atsāks strauji augt un plaisāt.

Tāpat viņa pastāstīja, ka šogad iestādīts vairāk cietes kartupeļu nekā pērn, un ir labi priekšnoteikumi to tālākajai attīstībai, tāpēc atliek cerēt uz labām ražām. Pagaidām ir pāragri pateikt, vai tas tā būs, jo cietes kartupeļus ievāc salīdzinoši vēlu.

Viņa teica, ka arī kartupeļu cenas nevar prognozēt, jo tās ietekmē kartupeļu piedāvājums tuvējās valstīs. Lielāka skaidrība par cenām būs tad, kad ienāks no Polijas ievestie kartupeļi un par kādu cenu tos iepirks vairumtirdzniecības bāzes. “Zemnieks cenas nevar diktēt. Par kādām cenām vairumtirdzniecības bāzes kartupeļus uzpērk, tādas tās ir,” teica Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja.

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības mērķis ir apvienot kartupeļu audzētājus un pārstrādātājus, lai koordinētu biedrības biedru savstarpējo darbību kopīgu interešu aizstāvēšanai, veicinātu sadarbību, tirgus attīstību un iekšējā tirgus aizsardzību, kā arī, lai pārstāvētu savu biedru intereses attiecībās ar valsts varas, pārvaldes un citām institūcijām Latvijā un ārzemēs, kuru darbība ietekmē biedrības biedru intereses.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.