Latvijā
Kriminālziņas

Kristīnes Misānes lieta: lūdz sagaidīt atļauju lēmuma pārsūdzībai Dānijas Augstākajā tiesā0


Kristine Misāne kopā ar meitu.
Kristine Misāne kopā ar meitu.
Ekrānuzņēmums no LTV raidījuma “De facto” video.

Eiropas Savienības (ES) pilsone un divu bērnu māmiņa no Latvijas Kristīne Misāne, kura ir bēgusi no vardarbības Dienvidāfrikā (DĀR), bet šobrīd atrodas stingrā režīma cietumā Dānijā, lūdz Dānijas Karalistes prokuratūru atlikt viņas izdošanu kriminālvajāšanai uz DĀR līdz tiks saņemta atļauja pārsūdzēt lēmumu par viņas izdošanu Dānijas Karalistes Augstākajā tiesā (Supreme Court). Tomēr atļauja pārsūdzībai jāgaida vismaz trīs līdz četrus mēnešus, kas nozīmē, ka tā tiks saņemta ne ātrāk kā 2020. gada februāra beigās, portālu “La.lv” šodien informēja Kristīnes Misānes pārstāvji.

Ja prasība netiks apmierināta, Misānei draud 15 gadu cietumsods DĀR par sava bērna “nolaupīšanu”, par ko sievietes mītnes valstī Latvijā piemērojamais sods ir mazāks par 3 mēnešiem.

Jāuzsver, ka 2019. gada 13. novembrī Kopenhāgenas tiesa lēma Misāni atbrīvot, jo DĀR nebija viņu pārņēmusi noteiktajās 30 dienās. Tomēr tajā pašā tiesā Dānijas prokuratūra cēla pretprasību un paturēja sievieti ieslodzījumā, savu lēmumu pamatojot ar to, ka Misānei Dānijā nav dzīvesvietas.

2019. gada 15.novembrī notika Austrumu augstākā tiesa, kura lēma, ka Misāne jāpatur ieslodzījumā un 30 dienu pārņemšanas termiņš, kuru neizmantoja Dienvidāfrika, nav pārkāpts.

LA.LV Aptauja

Vai seko līdzi Kristīnes Misānes likteņstāstam un atbalsti viņas nokļūšanu Latvijā pēc iespējas ātrāk?

  • Jā, sekoju līdzi un turu īkšķus par viņu!
  • Nē, virspusīgi izlasu...līdzjūtību manī šis stāsts nevieš...
  • Ceru, ka LR atbildīgajām institūcijām izdosies paglābt sievieti no cietumsoda DĀR.
  • Man vienalga...tā ir viņas problēma.
  • Lai spriež tiesa pēc principa - ko sēsi, to pļausi!

Misānes pārstāvji ir iesnieguši tiesā prasību šo lēmumu pārsūdzēt Augstākajā tiesā (Supreme Court), tomēr atļauja pārsūdzībai jāgaida vismaz trīs līdz četrus mēnešus, kas nozīmē, ka tā tiks saņemta ne ātrāk kā 2020. gada februāra beigās. Misānes pārstāvji ir pārliecināti, ka izdot viņu kriminālvajāšanai uz Dienvidāfriku, nesagaidot lēmumu par pārsūdzību, būtu sievietes tiesību pārkāpums.

Misānes pārstāvji uzsver: “Nav noslēpums, ka apstākļi Dienvidāfrikas ieslodzījuma vietās ir necilvēcīgi, ko apstiprina gan ANO, gan arī starptautiskās cilvēktiesību organizācijas “Amnesty Inernational” atzinumi. Tieši tāpēc jebkurai Eiropas Savienības valstij ir jābūt ieinteresētai novērst precendentu un darīt visu iespējamo, lai Eiropas Savienības pilsone netiek nosūtīta uz trešo pasaules valsti, kas var apdraudēt viņas dzīvību un veselību.”

“Diemžēl Dānijas atbildīgās institūcijas, lemjot par Misānes izdošanu, ir pārkāpušas gan bērnu tiesības un intereses, kas visā pasaulē tiek uzskatītas par prioritārām, gan arī nav ievērojušas Misānes tiesības uz veselības aprūpi, kas pienākas hroniskiem sirds slimniekiem. Ņemot vērā šos apstākļus, pārsūdzības atļaujas nesagaidīšana būtu pēdējais punkts, kas iznīcinātu Kristīnes Misānes vēl atlikušās cerības ne tikai uz taisnīgu tiesu, viņu pārņemot Latvijai, bet arī iespēju satikt savus divus mazgadīgos bērnus,” norādīts Misānes pārstāvju izplatītajā paziņojumā presei.

Saistītie raksti

Rīt,15. janvārī, plkst. 11.00 pie Dānijas Karalistes vēstniecības Rīgā, Pils ielā 11 notiks pikets pret šobrīd Dānijā apcietinātās Misānes izdošanu Dienvidāfrikai.

“Aicinām atbalstītājus piedalīties, tādējādi izsakot savu attieksmi pret Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūras novēloto reakciju un Dānijas Karalistes vienaldzību,” preses paziņojumā portālam “La.lv” uzsvēra Misānes pārstāvji.

LTV raidījuma “De facto” video par notikušo ar Kristīni Misāni plašāk skaties šeit:

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.