Kultūra
Kultūrpolitika

Latvijas Arhitektu savienība paziņo lēmumu par ēkas Elizabetes ielā 2 nojaukšanu0

Foto: Karīna Miezāja un Paula Čurkste/LETA, kolāža: “Latvijas Avīze”

Latvijas Arhitektu savienība (LAS) neatbalsta ēkas Elizabetes ielā 2 nojaukšanu akustiskās koncertzāles būvniecībai, liecina Arhitektu savienības mājaslapā publicētais LAS padomes lēmums.

LAS padomes locekļi apsprieduši Ministru kabineta lēmumu par Nacionālās koncertzāles būvniecību Elizabetes ielā 2, Rīgā, un apkopojusī LAS organizētajās tikšanās, diskusijās, un debatēs paustos viedokļus.

Asociācija pauža, ka tā konsekventi iestājas par mūsdienīgu, labas pārvaldības principiem atbilstošu pieeju Nacionālās koncertzāles izbūves ieceres īstenošanā.

Tomēr LAS padome konstatējusi, ka līdzšinējais Nacionālās koncertzāles projekta virzības process neatbilst šiem principiem, kas bremzējoši ietekmē mērķa sasniegšanu – uzbūvēt sabiedriski nozīmīgu Nacionālo koncertzāli.

“Šāda lēmumu pieņemšanas prakse rada lieku spriedzi sabiedrībā un pretnostāda attiecīgas nozares vienu pret otru,” uzskata asociācijā.

LAS padome pieņēmusi lēmumu neatbalstīt valdības lēmumu demontēt ēku Elizabetes ielā 2, vērtējot šādu valdības lēmumu kā pārsteidzīgu un nepietiekami pamatotu.

Tajā pašā laikā LAS padome atbalsta Nacionālās arhitektūras padomes 1.jūlija lēmumu par koncertzāles novietnes Kronvalda parkā jeb ēkas Elizabetes ielā 2 teritorijā iekļaušanu kā līdzvērtīgu Kultūras ministrijas (KM) izveidotajā potenciālo koncertzāles novietņu sarakstā tās tālākai izpētei un salīdzināšanai, iespējams, to papildinot ar vēl citām alternatīvām novietnēm, un veikt padziļinātu analīzi un izvērtējamu atbilstoši Nacionālās koncertzāles projekta darba grupas izstrādātiem arhitektūras un pilsētvides kvalitātes kritērijiem.

LAS atbalsta Nacionālās arhitektūras padomes koncertzāles darba grupas izveidi, deleģējot darbam tajā LAS pārstāvjus, ar nolūku sakārtot projekta virzīšanas procesu, padarot to profesionāli argumentētu, iekļaujošu, caurskatāmu, atklātu un sabiedrībai saprotamu.

Tāpat Arhitektu savienība turpmākajā Nacionālās koncertzāles projekta virzībā aicina respektēt sociālekonomiskos un politiskos apstākļus, kā piemēru minot Rīgu “kā sarūkošu pilsētu”, vienlaikus izvērtējot potenciālo koncertzāles pienesumu valsts ekonomikā.

LAS aicina domā ne tikai par koncertzāles izbūvēšanas, bet arī uzturēšanas un apsaimniekošanas jautājumiem ilgtermiņā.

Savukārt pietuvojoties idejiski veiksmīgiem risinājumiem, LAS rosina izvērtēt nepieciešamību izsludināt likumu par koncertzāles būvniecību Rīgā, lai, ņemot vērā šīs būves tapšanas laiku, šis kļūtu par pēctecīgu pienākumu nākamajām valdībām.

LAS arī aicina veikt esošās ēkas Elizabetes ielā 2 potenciālo pielietojumu un tālākās izmantošanas izpēti, organizējot tam atsevišķus projektēšanas plenērus un/vai konkursu.

Arhitektu savienība uzskata, ka nacionālās koncertzāles projekta virzība nav iespējama bez Rīgas pilsētas pašvaldības līdzdalības, tādēļ nepieciešams iesaistīt Rīgas pilsētas pašvaldību lēmumu pieņemšanā pēc iespējas agrīnā projekta stadijā, analogi citās valstīs pieņemtajai praksei.

LAS ieskatā, Nacionālās koncertzāles sekmīgai realizācijai ir nepieciešams veikt rūpīgu un profesionāli plānotu sagatavošanas darbu, iesaistot dažādu nozaru profesionāļus un informējot sabiedrību, tādējādi jau sākotnēji panākot kopēju vienošanos.

LETA jau vēstīja, ka valdība apstiprinājusi nacionālās koncertzāles projekta attīstību Elizabetes ielā 2, kur kādreiz atradās Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas Komunistiskās partijas Centrālkomiteja, vēlāk – “Pasaules Tirdzniecības centrs”.

Saistītie raksti

Aptuveni 20 arhitektu grupa vērsās Nacionālajā kultūras mantojuma pārvaldē, aicinot piešķirt kultūras pieminekļa statusu ēkai Rīgā, Elizabetes ielā 2.

Savukārt Nacionālā arhitektūras padome rosinājusi Kultūras ministriju izveidot Nacionālās koncertzāles projekta darba grupu ar iesaistīto jomu profesionāļiem, kuras uzdevums, iesaistot sabiedrību, būtu veidot kvalitatīvu arhitektūras procesu un izstrādāt projekta īstenošanas ceļa karti.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

GL
Gunta Lūse
Horoskopi un mistika
“No milzu ozoliem nāca tik jaudīga enerģija, ka elpa aizrāvās. Šie koki ir apmēram 400 gadu veci! ” Kā Miervaldis izveidoja dižozolu taku, kur gūt līdzsvaru un spēku 1
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Ugunsgrēkā daudzdzīvokļu ēkā Čehijā gājuši bojā desmit cilvēki
4 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
“Kamēr Pūce slēpjas kā vēzis alā, Krišjānis pa ballēm laiž, bet zakatistovi devušies uz dzimto planētu!” Egila Līcītša feļetons
4 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Pamēģiniet iztikt ar 300 eiro, šo cilvēku dzīve kļūst par izdzīvošanu,” Arhibīskaps Vanags par pensijām, NĪN un korupciju Rīgā 12
13 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
Polija kļūst par “Trampa fortu”, papildinot ASV karavīru skaitu valstī. Krievija solās “turēt roku uz pulsa” 6
17 stundas