Foto: Ieva Makare/LETA

Lauksaimnieki sūdzas par banku nelabvēlīgumu aizdevumu piešķiršanā; FKTK sola šķetināt problēmu 1

No kredītu piešķiršanas viedokļa lauksaimnieki nav labi novērtēti, un tas kavē nozares attīstību, trešdien Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāvju ikmēneša sapulcē pauda Latvijas lauku un konsultāciju izglītības centra (LLKC) valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis, kuram piekrita arī klātesošie lauksaimnieki.

VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
Balagāns jau sen bija jāver ciet. Advokāts neizpratnē, kā var sabojāt tik vienkāršu lietu kā pieminekļa nojaukšanu
Septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā 64
Lasīt citas ziņas

Ierobežo piekļuvi finanšu resursiem

Cimermanis sacīja, ka bankas bieži izvēlas neuzņemties piešķirt aizdevumus lauksaimniekiem. Līdz ar to bieži vien vienīgais aizdevējs ir “Attīstības finanšu institūcijas “Altum”” (“Altum”). Tas radījis tirgus nepietiekamību un lauksaimnieku piekļuve finanšu resursiem attīstībai ir ierobežota.

CITI ŠOBRĪD LASA

LLKC valdes priekšsēdētājs ieteica risināt šo situāciju, iespējams, stiprinot “Altum”, lai šīs institūcijas kredītprocentu likmes būtu konkurētspējīgas ar privāto sektoru.

Šķetinās problēmas

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) valdes priekšsēdētāja Santa Purgaile sacīja, ka FKTK iepazīsies ar attiecīgo situāciju, lai saprastu, kādi būs nākamie soļi šajā kontekstā.

Banku pārstāvjus iecerēts aicināt uz kopīgu sarunu, lai šķetinātu problēmas. Vienlaikus viņa pauda – nav tā, ka bankas atrisinās visas tirgus problēmas, arī nozarei jāsadarbojas.

Jāiesaista arī VID

Latvijas Zemnieku savienības (LZS) Uzņēmēju padomes priekšsēdētāja Lienīte Caune norādīja, ka cita problēma ir zemnieku darba sezonalitāte, kamdēļ periodiski lauksaimniekiem rodas nodokļu parādi. Tas savukārt ir iemesls banku nelabvēlīgam lēmumam aizdevumu piešķiršanā, neraugoties uz parāda nomaksu vēlāk.

Purgaile skaidroja, ka bankas cenšas izprast, kāpēc nodokļu parāds radies, kas ir normāla prakse, jo parādam nevajadzētu veidoties. Drīzāk lauksaimniekiem vajadzētu šo jautājumu risināt, piemēram, vienojoties ar Valsts ieņēmumu dienestu, ka nodokļu nomaksu piemēro atbilstoši sezonalitātei.

Lauksaimnieku apvienības pārstāve Sandra Stricka vērsa uzmanību, ka piena nozare stagnē, un zemniekiem arī pagājušais gads bija ļoti smags, kamdēļ veidojas parādi, ko viņi nespēj nomaksāt.

Purgaile teica, ka bankas cenšas izprast situāciju, taču faktu, ka veidojas nodokļu parāds, nevar izslēgt un tas ir viens no riska faktoriem, ko bankas ņem vērā, lemjot par aizdevuma piešķiršanu. Ja veidojas parāds vai ir saspringta naudas situācija, lauksaimniekam normālā dialogā ar bankām jāskaidro savs tālākais rīcības plāns, lai situāciju risinātu.

LOSP sapulcē izskanēja neizpratne, ko darīt situācijā, kad bankas prasa uzrādīt patiesā labuma guvējus, lai gan kapitālsabiedrībā ir virs 100 dalībnieku ar nelielu ietekmi un tehniski neviens no tiem patiesā labuma guvējs.

Kā izvēlēties sadarbības partneri

Tāpat klātesošie pauda neizpratni, kā būt drošiem, ka potenciālais sadarbības partneris nav banku “melnajā sarakstā”, jo lauksaimnieki neesot speciālisti, lai šādu informāciju sameklētu.

Purgaile uzsvēra, ka savi partneri ir jāzina. Arī FKTK plāno īstenot plašāku kampaņveida diskusiju, kurā skaidrot par to, kas jāzina, izvēloties sadarbības partnerus.

FKTK vadītāja atzina, ka sankciju dēļ Ventspils reģionā ir ļoti daudz uzņēmumu ar apgrūtinātu darbību, jo tajos konstatēta noteiktu personu ietekme. Ikviena banka atkarībā no savas riska apetītes izlemj, ar ko sadarboties un ar ko ne. “Arī mēs skaidrojam bankām, kuras ir sankcionētas personas un kuras nav. Tas ir jāņem, vērtējot sadarbības partnerus,” sacīja Purgaile.

Uz klātesošo jautājumiem, vai nevajadzētu sabiedrībai plašāk darīt riskantos uzņēmumus, ar kuriem nevajadzētu sadarboties, viņa atbildēja, ka bankas dara visu iespējamo, lai personas, pret kurām piemērotas sankcijas, nevarētu brīvi turpināt nodarboties ar uzņēmējdarbību. Tostarp tiek slēgti šādu cilvēku banku konti, ierosinātas arī tiesvedības, pie tā strādā Finanšu izlūkošanas dienests, kas var novest līdz notiesājošam spriedumam.

Uzziņa:

SAISTĪTIE RAKSTI

LETA jau vēstīja, ka Rīgā šodien LOSP pārstāvju ikmēneša sapulcē bija iecerēts diskutēt arī par banku uzraudzības prasībām.

LOSP ir Latvijas lielākā un nozīmīgākā nacionālā līmeņa lauksaimnieku konsultatīvā padome, kas apvieno 58 lauksaimniecības nozaru un daudznozaru valsts līmeņa nevalstiskās organizācijas un kopumā pārstāv vairāk kā 14 200 ražojošo lauksaimnieku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Balticovo” iegulda miljonus graudu pirmapstrādes kompleksā, lai zemniekiem atvieglotu graudu nodošanu 3
Valsts mežiem – jauna ēra. Kā pārmaiņas valdē varētu ietekmēt uzņēmuma darbu?
Katrs trešais nezina, ka atkritumi dabā rada apdraudējumu ūdens iemītniekiem un tie paliek ūdenstilpnēs vairākus gadu desmitus
Tālredzīgākiem saimniekotājiem malka jau šķūņos, gateros var dabūt koku atgriezumus 11
VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
Balagāns jau sen bija jāver ciet. Advokāts neizpratnē, kā var sabojāt tik vienkāršu lietu kā pieminekļa nojaukšanu
Septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā 64
FOTO. Ap māju iestādīti košumkrūmi, arī augļu kociņi! Kā Iveta piecos mēnešos uzcēla savu sapņu māju
Krievijā “tautas ienaidnieku” raganu medības sasniegušas vēl nebijušus apmērus: vajā gan uzņēmējus, gan radošās inteliģences pārstāvjus 37
Lasīt citas ziņas
Latvijā neaudzē ģenētiski modificētus augus, bet kāpēc tos atļauts ievest, dažreiz pircējiem iemānot, norādes iemudžinot neskaidros produktu marķējumos 44
91% Latvijas iedzīvotāju vismaz reizi dzīvē ir sēņojuši. Kas labs sēnēs? 22
Bērza saplākšņa ražotājs “Verems” saņem 67 miljonu investīcijas
Aizsargājama platība sikspārnim kā potenciāla “Natura 2000” teritorija pie Kokneses 7
No augusta – kompensācijas zivsaimniecībā ārkārtas gadījumiem 1
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922.gada 2. augustā
EM: Inčukalnā ir rezervēts pietiekams dabasgāzes apjoms mājsaimniecību vajadzībām 15
FOTO. Kubas ostas pilsētā Matansasā izcēlies katastrofāls ugunsgrēks 15
Arī ceturtdien gaidāma svelme. Līdz cik grādiem iesils gaiss?
Par vairāk nekā divus miljonus eiro piesavināšanos apsūdz bijušo LOK prezidentu un tagadējo LHF valdes locekli
FOTO. Koši, drosmīgi un radoši! Kurš šogad bija stilīgākais “Summer Sound” apmeklētājs?
VIDEO. Lidmašīna nogāžas uz noslogotas maģistrāles Kalifornijā un aizdegas
Iedzīvotājiem atlīdzinās pusi apkures sadārdzinājuma, bet rodas diskusijas par malkas iegādes pierādīšanu
Bunkus slepkavības lietā aizturēts vēl viens cilvēks
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
1792. gada 10. augustā. Asiņaina diena Tilerī pilī
22:00
“Ukraiņu ģenerālštābs par to klusē, bet tas ir apzināti!” Slaidiņš komentē pēdējās 24 stundās notikušo 4
21:40
Vācija, Čehija, Zviedrija
21:00