pexels.com/ GEORGE DESIPRIS

Lielā Mēness ilūzija – nepalaidiet garām zemeņu pilnmēnesi 22. jūnijā, tas būs īpašs 7

Pilnmēness 2024. gada jūnijā pieaugs Mežāža zvaigznājā, un tas būs zemākais pilnmēness pēdējo gadu laikā. Pilnmēness jūnijā būs neparasts. Tas iekrīt naktī vienu dienu pēc vasaras saulgriežiem (20. jūnijā), Mēness atradīsies ļoti zemu virs horizonta. Tas būs zemākais kopējais rādītājs pēdējos gados. Kad to novērot, kāpēc Mēnesi sauc par zemeni un ko astrologi iesaka sagatavoties šai dienai – stāstām materiālā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 3
Veselam
Ārvalstīs strauji izplatās jaunais Covid-19 paveids “FLiRT”. Medicīnas eksperte skaidro, vai šis vīruss ir konstatēts arī Latvijā un cik tas bīstams? 4
Veselam
13 tavas vientulības iemesli, kurus nepatīkami dzirdēt 7
Lasīt citas ziņas

Kas ir zemeņu mēness
Pirmo vasaras pilnmēnesi sauc par Zemeņu mēnesi. Šo vārdu tam devuši Ziemeļamerikas indiāņi – viņiem jūnijs bija zemeņu lasīšanas sezona. Tas ir, nosaukums nekādā veidā nav saistīts ar Mēness izskatu, bet atspoguļo kalendārā mēneša iezīmes. Dienvidu puslodē, kur šis gadalaiks ir auksts, Mēnesi sauc par ozola mēnesi, auksto mēnesi vai garās nakts mēnesi.

Mēness pilnmēness fāzi sasniegs 22.jūnijā plkst.02.08.

CITI ŠOBRĪD LASA

2024. gada jūnija Pilnmēness iekrīt saulgriežos (kad Saule ir gada augstākajā punktā), tāpēc tas būs zemākais Pilnmēness pēdējos gados. Mēness atradīsies zemu pie apvāršņa un izskatīsies lielāks nekā jebkad agrāk – to sauc par “mēness ilūziju”, un tā ir tikai optiska ilūzija. Ir ļoti smieklīgs veids, kā noteikt mēness ilūziju – jums ir jāskatās uz to no apakšas uz augšu starp savām kājām. Tādā veidā mūsu smadzenes Mēnesi apņemošos objektus neuztver kā pazīstamus un neradīs ilūziju.

Ļoti lielu pilnmēnesi būs iespējams redzēt tikai dažas īsas stundas – gaiss to iekrāsos dzeltenā vai oranžā krāsā, aptumšos gaismu un liks tam izskatīties pēc oranžas Saules. Līdz ar to pilnmēness laikā mūs sagaida paradokss: mēneša gaišākā nakts būs pārsvarā melna.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.