Pasaulē
Baltija

Lietuvā pirmo reizi ieradušies divi ASV iznīcinātāji F-350

Foto: LETA

Lietuvā ceturtdien pirmo reizi ieradušies divi moderni, radariem grūti pamanāmi ASV iznīcinātāji F-35, kas nolaidušies Lietuvas Gaisa spēku aviobāzē Šauļos.

Šādas vizītes parasti tiek vērtētas kā simbolisks žests, kas apliecina AVS saistības pret NATO kolektīvo aizsardzību, un vienlaikus kā vēstījums kaimiņvalstij Krievijai.

Iznīcinātāji Šauļos ieradušies no Polijas saistībā ar ASV vadītām gaisa telpas aizsardzības mācībām. Pēc degvielas krājumu papildināšanas tie atkal pacēlušies, lai piedalītos gaisa kauju imitējošā treniņlidojumā Lietuvas gaisa telpā.

“Šādas gaisa telpas aizsardzības mācības, kas tiek rīkotas pirmo reizi, sūta spēcīgu vēstījumu par ASV gatavību operatīvi reaģēt uz mainīgo drošības situāciju un vajadzības gadījumā iesaistīties Baltijas valstu aizsardzībā,” norādījis Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis.

Treniņlidojuma laikā gaisa kaujas vadību nodrošina Karmēlavā bāzētais Baltijas valstu Apvienotais Kontroles un ziņošanas centrs (CRC), bet pretgaisa aizsardzību uz zemes – Lietuvas Gaisa spēku pretgaisa aizsardzības bataljona karavīri.

Kompānijas “Lockheed Martin” “F-35” ražošanas programma tiek uzskatīta par dārgāko bruņojuma sistēmas attīstības programmu ASV vēsturē.

Šos iznīcinātājus pērk arī Lielbritānija, Itālija, Nīderlande, Austrālija, Norvēģija, Dānija, Kanāda, Izraēla, Japāna, Dienvidkoreja un Beļģija. Par plāniem tos iegādāties šogad paziņojušas arī Polija un Singapūra.

Šīs lidmašīnas vēlējās pirkt arī Turcija, taču ASV paziņoja, ka tas nav iespējams, ņemot vērā Turcijas lēmumu iegādāties Krievijas zenītraķešu kompleksus S-400. Kā norādīja Baltais nams, F-35 “nevar līdzāspastāvēt ar Krievijas izlūkošanas datu platformu, kas tiks izmantota, lai uzzinātu par šā iznīcinātāja priekšrocībām.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.