Ekonomika
Bizness

Lietuvā un Igaunijā populārā elektronisko dokumentu parakstīšanas sistēma “Dokobit” ienāk Latvijas tirgū1

Publicitātes foto

Tagad arī Latvijā pieejama drošā elektronisko dokumentu parakstīšanas sistēma “Dokobit”. Tas nozīmē, ka, izmantojot personas apliecības (eID) karti vai Smart-ID, iespējams parakstīt dokumentu un nosūtīt to saņēmējam bez nepieciešamības dokumentu izdrukāt un sūtīt papīra formā.

Publicitātes foto

Šādi parakstītam elektroniskajam dokumentam ir tāds pats juridisks spēks kā tam, kas parakstīts ar fizisku parakstu.

Miljons transakciju mēnesī

“”Dokobit” lietotāju skaits nepārtraukti aug. Pāriešana uz elektroniski parakstītiem dokumentiem ir pieraduma jautājums. Mēs redzam, ka tas notiek pakāpeniski. Taču lietotāji, kuri izmēģina ”Dokobit”, atgriežas mūsu portālā un paraksta dokumentus atkārtoti.

Gints Balčūns
Publicitātes foto

Tas nozīmē, ka mūsu ieguldītais darbs kvalitatīvā lietotāju pieredzes nodrošināšanā ir nesis rezultātu. “Dokobit” ir izdevies radīt vienkāršu un lietotājam ērtu sistēmu, kas ir veiksmīgi sevi pierādījusi Baltijas valstu tirgū un tuvākajā laikā būs pieejama vēl vairāku Eiropas valstu iedzīvotājiem,” saka “Dokobit” vadītājs Gints Balčūns.

“Dokobit” veiksmīgi darbojas Lietuvā, Igaunijā un Islandē – kopējais portāla lietotāju skaits jau ir pārsniedzis 200 000. Ik mēnesi “Dokobit” portālā notiek 1 miljons transakciju.

Pieci paraksti bez maksas

Lietotājiem – gan fiziskām, gan juridiskām personām –, kam nav regulāras lielas dokumentu aprites, piecām parakstīšanās reizēm “Dokobit” risinājums ir bez maksas. Savukārt juridiskās personas ar lielu dokumentu apriti var reģistrēties un izmantot īpašo piedāvājumu uzņēmumiem, kad profilā iespējams reģistrēt vairākas personas un arī izmantot virkni iespēju.

Piemēram, “Dokobit” ir izveidojis un portālā integrējis vairākus produktivitātes rīkus. Dokumentus iespējams kategorizēt, sakārtot un saglabāt sev vēlamā un ērtā veidā. Atbildīgā persona var apstiprināt, ka dokuments ir izlasīts un atbilst tam, par ko abas puses ir vienojušās.

Šī iespēja lieliski sader ar iekļauto risinājumu gadījumā, ja dokumentu paraksta vairākas personas. Tad ir iespējams, piemēram, noteikt kārtību, kādā dokuments tiek parakstīts, uzrakstīt komentāru nākamajam, kurš šo dokumentu paraksta, izveidot parakstīšanas termiņu un pat sūtīt atgādinājumu par to.

Pēc tam var izsekot visām darbībām, kas ar šo dokumentu notikušas – kurš un kad ir dokumentu parakstījis.

Vienkārša piekļuve elektroniskajam parakstam

Parakstīšanās ir vienkārša – nepieciešams vien reģistrēties portālā, pierādot savu identitāti ar eID karti vai Smart-ID, augšupielādēt dokumentu un parakstīt to ar drošu elektronisko parakstu.

Dokumentu parakstīšana “Dokobit” ir droša, jo to var izdarīt tikai ar kvalificētu elektronisko parakstu, kas Latvijas gadījumā ir eID karte vai Smart-ID. Turklāt sistēma ir droša pret viltošanu un iespēju mainīt paraksta datumu, jo paraksts darbojas kopā ar kvalificētu laika zīmogu. Informācijas drošības vadības sistēma, ko izmanto “Dokobit”, ir sertificēta saskaņā ar ISO27001.

“Dokobit” der arī starptautiskiem darījumiem, jo šobrīd portāls ir pielāgots izmantošanai ar Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Polijā, Somijā, Islandē un Beļģijā izsniegtiem elektronisko identitāti apliecinošiem parakstiem. Paredzams, ka tuvākajā laikā “Dokobit” tiks pievienoti arī elektroniskie paraksti no visām Ziemeļvalstīm un Vācijas.

Uzziņa:

Uzņēmums “Dokobit” ir dibināts 2008. gadā Lietuvā. Sākotnēji tas nodarbojās ar programmatūras izstrādi, taču drīz vien saprata, ka nākotne ir elektroniski parakstītiem dokumentiem.

2014.gadā “Dokobit” pirmo reizi prezentēja dokumentu parakstīšanas portālu un tiešsaistes pakalpojumu. Neilgi pēc tam “Dokobit” iegādājās gan tobrīd lielāko dokumentu parakstīšanas portālu Lietuvā “Eparasas.lt”, gan Igaunijā – “DigiDoc.ee, tādējādi kļūstot par lielāko tirgus spēlētāju šajā biznesā Baltijas valstīs. 2016. gadā “Dokobit” sāka darbu Islandē.

Šobrīd uzņēmumam ir 200 000 lietotāju. Un jau 200 dažādu pakalpojumu sniedzēju izmanto tieši “Dokobit”. Ik mēnesi “Dokobit” sistēmā notiek 1 miljons transakciju. Uzņēmumā investīcijās ieguldīti 1,5 miljoni eiro un plānots, ka 2019. gadā ieņēmumi sasniegs 1,5 miljonus eiro.

LA.lv