Zāļu tirgus Doma laukumā 2024

Jāņi Baltijas valstīs. Kas ir kopīgs un atšķirīgs latviešu, igauņu un lietuviešu svētku svinēšanas tradīcijās? 24


Līgo svētku svinēšana ir sena tradīcija, kas vieno visas trīs Baltijas valstis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 3
Veselam
Ārvalstīs strauji izplatās jaunais Covid-19 paveids “FLiRT”. Medicīnas eksperte skaidro, vai šis vīruss ir konstatēts arī Latvijā un cik tas bīstams? 4
Kokteilis
Elīna Didrihsone piedzīvojusi lielu vilšanos – negaiss izjaucis vairāk nekā 1000 eiro vērto dēla dzimšanas dienas ballīti
Lasīt citas ziņas

Latvija un Igaunija, būdamas kaimiņvalstis, Jāņu dienu svinību tradīcijās ir daudz kopīgu iezīmju, tomēr pastāv arī dažas būtiskas atšķirības.

Jāņi tiek svinēti abās valstīs no 23. uz 24. jūniju, kas iekrīt steidzīga lauku darbu un siena novākšanas periodā. Tāpēc svētkiem atvēlētas tikai divas dienas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ugunskura iedegšana ir centrālais Jāņu rituāls arī Igaunijā, kas simbolizē saules gaismu, attīrīšanu un aizsardzību no ļaunajiem gariem. Ugunskura vieta parasti atrodas augstākā vietā, lai tās gaismu varētu redzēt no tāluma.

Ne mazāk svarīgas ir dziesmas un dejas pie ugunskura. Tiek dziedātas tautasdziesmas, kas slavina sauli, dabu un labo ražu.

Ēdieni un dzērieni: Jāņu galds ir bagātīgs ar tradicionāliem ēdieniem un dzērieniem, tostarp alu, sieru, rupjmaizi, gaļas ēdieniem.

Latvijā sievietes un meitenes pin ziedu vainagus, kurus nēsā svētku laikā, bet Igaunijā vainagus pin gan sievietes, gan vīrieši, un tos izmanto ne tikai galvas rotāšanai, bet arī mājas un apkārtnes dekorēšanai.

Leģenda par papardes ziedu, kas uzzied tikai Jāņu naktī un piešķir tam, kurš to atrod, laimi un maģiskas spējas, pastāv gan Latvijā, gan Igaunijā, tomēr Igaunijā pastāv uzskats, ka ziedu vajadzētu meklēt vienatnē un klusumā, nepievēršot uzmanību apkārtējai videi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.