Foto: EPA/SCANPIX
Foto: EPA/SCANPIX
Karš Ukrainā. Bučas pilsēta.
pirms 68 dienas

Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Karš Ukrainā. Zelenskis uzsver, ka nekad nepiedos Bučas okupāciju un tur pastrādātos noziegumus 0

pirms 68 dienas 21:39

Buča pirms gada un tagad

pirms 68 dienas 21:39

Ukrainas karavīri pirms cīņām

Starptautiskais valūtas fonds (SVF) otrdien paziņoja, ka ir panācis vienošanos ar Ukrainas iestādēm par aizdevuma paketi apmēram 15,6 miljardu ASV dolāru vērtībā, lai atbalstītu bruņotā konflikta skartās valsts ekonomikas atveseļošanos.

Ukraina ir iesaistīta karā ar Krieviju, kopš Krievijas karaspēks pērnā gada 24.februārī sāka pilna mēroga iebrukumu Ukrainā.

“Papildus šausmīgajiem humānajiem zaudējumiem, Krievijas iebrukums Ukrainā turpina postoši ietekmēt ekonomiku,” paziņoja SVF Ukrainas misijas vadītājs Gevins Grejs.

Četru gadu plāns, kas vēl jāapstiprina SVF direktoru padomei, atbalstīs Ukrainas “notiekošo pakāpenisko ekonomikas atveseļošanos, veicinot ilgtermiņa izaugsmi pēckara atjaunošanas kontekstā,” kā arī valsts ceļu uz iestāšanos Eiropas Savienībā, teikts paziņojumā.

Ukrainas ekonomiskā aktivitāte pērn samazinājās par 30%, savukārt pieauga nabadzība un tika iznīcināta liela daļa akciju kapitāla, sacīja Grejs.

SVF prognozē, ka Ukrainas ekonomika lēni atveseļosies tuvākajos ceturkšņos, “aktivitātei atkopjoties no smagiem postījumiem kritiskajai infrastruktūrai,” kurus nodarījis karš, viņš piebilda.

“Akūti makroekonomiskie izaicinājumi saglabājas šoka mēroga un fiskālā deficīta paplašināšanās dēļ,” sacīja Grejs.

Ir gaidāms, ka SVF direktoru padome tuvākajās nedēļās izskatīs šo aizdevumu Ukrainai.

pirms 68 dienas 21:05

ANO cilvēktiesību komisārs pieprasa Krievijai izbeigt karu pret Ukrainu

Krievijai ir jāizbeidz karš pret Ukrainu, piektdien pieprasīja ANO augstais cilvēktiesību komisārs Folkers Tirks.

“Krievijas Federācijas iebrukums Ukrainā ir atsviedis mūs atpakaļ arhaiskā laikmetā. Laikmetā, kad kaimiņvalsts teritorijā var iebrukt un to sagrābt patvarīgi kā savu. Kad kopienu identitāte un vēsture var tikt noliegta un realitāte pārrakstīta,” ANO Cilvēktiesību padomē Ženēvā sacīja Tirks.

“Laikā, kad cilvēces priekšā ir milzīgi eksistenciāli izaicinājumi, šis postošais karš velk mūs prom no risinājumu veidošanas darba,” pavēstīja komisārs. “Šis karš ir pretrunā saprātam. Šim neprātam ir jābeidzas un ir jārod miers atbilstoši ANO un starptautiskajām tiesībām.”

Komisārs arī norādīja uz Neatkarīgās starptautiskās Ukrainas izmeklēšanas komisijas ziņojumu, kurā dokumentēti nāves gadījumi, noziegumi un postījumi Krievijas izvērstajā karā pret Ukrainu.

pirms 68 dienas 20:59

SVF apstiprina rekordlielu kredītu Ukrainai 15,6 miljardu dolāru apjomā

Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) direktoru padome apstiprinājusi Ukrainai četru gadu kredīta programmu EFF 15,6 miljardu dolāru apjomā, vēsta ziņu aģentūra “Reuters”, atsaucoties uz saviem avotiem.

Tas Ukrainai būs lielākais kredīts kopš Krievijas pilna mēroga uzbrukuma pērn februārī un pirmā lielā finanšu palīdzības pakete valstij, kas atrodas kara situācijā.

Programma paredzēta divos posmos. Pirmajā nauda tiks piešķirta valsts neatliekamajām vajadzībām un stabilitātes noturēšanai. Otrais posms būs finansiālais atbalsts strukturālajām reformām un eirointegrācijai.

pirms 68 dienas 14:10

VIDEO. Kā izskatās pēc nakts apšaudes Zaporjižas apgabala Razumovkas ciemā?

Video kadros redzams, kādi postījumi nodarīti pēc nakts apšaudes Ukrainā – Zaporižjas apgabālā, Razumovkas ciemā, vēsta NEXTA.

pirms 68 dienas 12:54

Zelenskis: Ukraina “nekad nepiedos” Buču

Ukraina “nekad nepiedos” Maskavai par Kijivas piepilsētas Bučas okupāciju un tur pastrādātajiem kara noziegumiem un civiliedzīvotāju slepkavībām, piektdien paziņoja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.Zelenskis piektdien uzsvēra, ka Bučas slaktiņš kļuvusi par Krievijas karaspēka “pastrādāto zvērību simbolu”. “Mēs nekad nepiedosim. Mēs sodīsim katru noziedznieku,” sociālajos medijos publicētajā paziņojumā pauda Ukrainas prezidents. Krievijas karspēks pērn 31.martā nedaudz vairāk kā mēnesi pēc atkārtotā iebrukuma sākuma Ukrainā atkāpās no Kijivas ziemeļrietumu piepilsētas Bučas. 2.aprīlī medijos parādījās pirmās ziņas par atbrīvotajā pilsētā atrastajiem līķiem civilā apģērbā. Daļai uz ielas nogalināto cilvēku bija aiz muguras sasietas rokas. Dažas dienas pēc Krievijas karaspēka padzīšanas, apmeklējot Buču, Zelenskis tur redzēto raksturoja kā genocīdu. Gadu pēc pilsētas atbrīvošanas Bučā turpinās atjaunošanas darbi, un vietējie atzīst, ka “sāpes rimst” un viņiem ir “jāturpina dzīvot”. Ukraina un tās sabiedrotie, pamatojoties uz videomateriāliem un aculiecinieku teikto, Krievijas karavīrus apsūdz par Bučā pastrādātiem kara noziegumiem. Ukrainas prokuratūra paziņojusi, ka Bučā krievi noslepkavojuši vismaz 1400 civiliedzīvotāju. Ukrainas varasiestādes noskaidrojušas vairāku desmitu par noziegumiem atbildīgo Krievijas karavīru personības. Buču ir apmeklējušas daudzas ārvalstu amatpersonas, kas ieradušās Kijivā. Ukraina pieprasa īpaša starptautiska tribunāla izveidi Krievijas līderu tiesāšanai. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) šomēnes izdeva Krievijas prezidenta Vladimira Putina aizturēšanas orderi saistībā ar nelikumīgu Ukrainas bērnu deportēšanu. SKT galvenais prokurors Karims Hans Ukrainu ir atzinis par “nozieguma vietu”.

Foto: AP/SCANPIX
Ukrainas prezidents Vlodimirs Zelenskis.
pirms 68 dienas 11:02

Amatpersona: Ukrainai apsolītie Polijas iznīcinātāji nav no bijušās Austrumvācijas rezervēm

Četri reaktīvie iznīcinātāji MiG-29, kurus Polija apsolījusi Ukrainai, nav no bijušās Austrumvācijas rezervēm, apliecinājis Polijas Nacionālās drošības biroja vadītājs Jaceks Severa. Severa intervijā Vācijas ziņu aģentūrai DPA sacīja, ka pirms divām nedēļām Kijivai apsolītās lidmašīnas nav no Vācijas, tādēļ nav nepieciešama Berlīnes atļauja to nodošanai. “Tās nav Vācijas lidmašīnas. Operacionālu iemeslu dēļ detalizētāku informāciju sniegt es nevēlos,” viņš teica. 2022.gadā Vācija pārdeva Polija 23 MiG-29. Polijas gaisa spēkiem pašlaik ir apmēram ducis šādu iznīcinātāju, apliecināja Nacionālās drošības biroja vadītājs. “Mums pašlaik ir ducis, un tās pagaidām turpina lietot Polijas Gaisa spēki,” viņš teica. Marta vidū Polijas prezidents Andžejs Duda paziņoja, ka Varšava nodos Ukrainai četrus savus reaktīvos iznīcinātājus MiG-29, bet vēl vairākiem iznīcinātājiem tiek veikta apkope un tie tiek gatavoti nodošanai Ukrainai. Duda piebilda, ka Polijai pašlaik ir apmēram ducis MiG lidmašīnu, ko tā mantojusi no bijušās Vācijas Demokrātiskās Republikas. Ja Ukrainai apsolītās lidmašīnas ir nākušas no Vācijas, tad saskaņā ar ieroču eksporta līgumiem, to nodošana tālāk ir jāapstiprina arī Vācijas valdībai. Polija ir viena no lielākajām ieroču piegādes Ukrainai atbalstītājām.

Foto: REUTERS/SCANPIX
Polijas reaktīvie iznīcinātāji “MiG-29”.
pirms 68 dienas 09:43

VIDEO. Tuvojas Ukrainas armijas spēku pretuzbrukums

Video kadros redzams, kā Ukrainas armijas spēki pulcējas ar tankiem un gatavojas pretuzbrukumam, vēsta “Visegrad24.”

pirms 68 dienas 09:13

Ukraina: Krievijas dzīvā spēka zaudējumi sasniedz 173 360 karavīrus

Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā līdz piektdienas rītam sasnieguši 173 360 karavīrus, ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs. Saskaņā ar ģenerālštāba datiem diennakts laikā iznīcināti 460 iebrucēji. Kopš atkārtotā iebrukuma sākuma pagājušā gada 24.februārī krievi zaudējuši 3615 tankus, 6977 bruņutransportierus, 2675 lielgabalus, 526 daudzlādiņu reaktīvās iekārtas, 278 zenītartilērijas iekārtas, 306 lidmašīnas, 291 helikopteru, 2248 bezpilota lidaparātus, 911 spārnotās raķetes, 5521 automobili un autocisternu, 18 kuģus un ātrlaivas, kā arī 294 specializētās tehnikas vienības. Krievijas zaudējumu apmērs tiek precizēts, jo informācijas ieguvi traucē karadarbība.

pirms 68 dienas 09:02

ISW: Pasavara iesaukums var traucēt Krievijai papildināt vienības frontē

Krievijā izsludinātais pavasara iesaukums, kas sāksies 1.aprīlī, var traucēt Kremlim sagatavot karam Ukrainā papildu mobilizētos, teikts ASV Kara studiju institūta (ISW) jaunākajā ziņojumā. Analītiķu vērtējumā Krievijas prezidents Vladimirs Putins uzskata, ka viņa varas stabilitātei būtu bīstami sūtīt karā jauniesauktos, tādēļ viņš izvēlējies rezervistu mobilizāciju un brīvprātīgo iesaukšanu. Tas, kā secinājuši ISW analītiķi, nozīmē, ka jauniesaukto sūtīšana uz fronti nav gaidāma, tomēr viņu apmācībām ir nepieciešama infrastruktūra. “Krievijas mācību kapacitāte ir ierobežota, un tas, ka to aizņems jauniesauktie, kuri 2023.gadā nekaros Ukrainā, liedz Kremlim iespēju apmācīt rezervistus un brīvprātīgos, kuri karos,” lasāms institūta ziņojumā. Analītiķi pieļauj, ka Krievija varētu censties vienības Ukrainā papildināt, piespiežot vai pierunājot daļu obligāto dienestu pabeigušo parakstīt līgumu, jo šie cilvēki jau ir nedaudz sagatavoti karošanai. “Tomēr nav skaidrs, cik veiksmīgi tas varētu izdoties,” atzīst ISW eksperti. Jau vēstīts, ka Krievijā 1.aprīlī sāksies jauna līgumkaravīru uzņemšana armijā ar mērķi papildināt bruņoto spēku rindas ar vēl 400 000 vīru. Atbilstoši oficiālajai informācijai kopš septembra “daļējās mobilizācijas” ietvaros dienestā iesaukti vairāk nekā 330 000 Krievijas pilsoņu. Oktobra beigās aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu sniedza atskaiti par mobilizācijas noslēgumu. Pēc tam arī Putins apliecināja, ka iesaukums ir beidzies, tomēr atbilstošu rīkojumu neparakstīja. Tādējādi oficiāli Krievijā mobilizācija turpinās. Ukrainas armijas sniegtā informācija liecina, ka kopš pagājušā gada 24.februāra, kad Krievija sāka atkārtoto iebrukumu Ukrainā, krituši gandrīz 173 000 Krievijas karavīru.

Foto: AFP/Scanpix/LETA
FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
NATO gatavojas lielākajiem manevriem alianses vēsturē. “Tas būs absolūti iespaidīgi ikvienam, kurš tos vēros”
Vai ASV rīcībā ir NLO transportlīdzekļi, kas nepieder cilvēkiem? Kongress pagaidām to “nelikumīgi slēpj”…
Ja krievi palaistu kodolgalviņu, kādu draudu tas nestu Eiropai? Atbild virsnieks
VIDEO. Sirds lūst… Glābēji ar laivām cenšas izglābt dzīvniekus, kas iesprostoti Hersonas applūdušajās teritorijās
Lasīt citas ziņas
Inženieris: Kahovkas HES bija pārāk pamatīgi būvēta; to varēja uzspridzināt tikai no iekšpuses
FOTO. Izsolē nonāks par braukšanu narkotisko vielu reibumā konfiscētais Porsche. Cenu aptaujā var pieteikties ikviens
Soctīkli virmo: “Divu teatrāļu duelis, kas atgādina cilvēktirdzniecību.” Dailes teātris sniedz komentāru
FOTO. AB Dambī Rīga krāšņi pievienojusies atvērtai gaisa balonu telpai
Izgudrojums nr. 1 – zobu birstīte. Sākot ar koku zariem, putnu spalvām, kauliem, vasku līdz pat ultraskaņai
22:53
FOTO. Izsolē nonāks par braukšanu narkotisko vielu reibumā konfiscētais Porsche. Cenu aptaujā var pieteikties ikviens
22:37
Sausuma dēļ Lietuvā varētu zaudē trešdaļu labības ražas, pieaug meža ugunsgrēku riski
22:23
VIDEO. Sirds lūst… Glābēji ar laivām cenšas izglābt dzīvniekus, kas iesprostoti Hersonas applūdušajās teritorijās
Stīvas kājas. “Tesla” un “Apple” neviens neaiztiks, bet pārējiem ārzemju uzņēmējiem Ķīnā draud spiegu statuss
NATO gatavojas lielākajiem manevriem alianses vēsturē. “Tas būs absolūti iespaidīgi ikvienam, kurš tos vēros”
Vai ASV rīcībā ir NLO transportlīdzekļi, kas nepieder cilvēkiem? Kongress pagaidām to “nelikumīgi slēpj”…
FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
“Man šķiet ļoti nepieņemami, ka mums skatās acīs un saka nepatiesību.” Dienas intervija ar Raivi Dzintaru
KNAB pārbauda Staķa rīkojumu par komandējuma piešķiršanu pašam sev uz Tamperi hokeja laikā
Kādai jābūt bērna ķermeņa temperatūrai, kad noteikti ir jāsauc jau ātrā palīdzība?
Jūrmala plāno palielināt maksu par iebraukšanu un iekasēt to visu gadu. Plešs: “Šeit ir jautājums par likumību”
Šogad iedzīvotājiem izkrāpti jau 3,5 miljoni eiro. Policija paredz, ka krāpnieku “guvums” sasniegs vismaz 10 miljonus
Pēc 20 gadiem cietumā zinātnieki attaisno “Austrālijas ļaunāko sievieti” – viņu vainoja par četru savu bērnu nosmacēšanu
Šveices parlamenta augšpalāta atbalsta labojumu, kas ļauj reeksportēt ieročus
VIDEO. “Šeit dzīvojām 30 gadus. Viss ir applūdis. Viss…” Iedzīvotāji evakuējas no applūdušajām Hersonas teritorijām
Krimas māksliniekam par ēkas apliešanu ar dzeltenu un zilu krāsu Krievija piespriež 15 gadus cietumā
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
LA.LV jautā: Kāda ir Krievijas motivācija Kahovkas HES aizsprosta spridzināšanai?
Ukrainas premjerministrs: Kahovkas HES iznīcināšana ir viena no lielākajām vides katastrofām Eiropā pēdējās desmitgadēs
Ūdens krīze Krimā: Tūkstošiem iedzīvotāju var palikt bez ūdens. Kas notiks ar pussalas ūdensapgādi?
Okupanti pēc HES uzspridzināšanas pametuši likteņa varā Dņepras upes kreisā krasta iedzīvotājus
FOTO. Krievijas kara noziegumi – izdedzināti Ukrainas dabas rezervāti, pārbaidīti dzīvnieki, noslāpušas zivis, galēji piesārņota zeme
Tev būs dota reāla iespēja mainīt šo pasauli, padarot to labāku! Horoskopi 8.jūnijam
Tuvojas Saulgrieži. Kad apnikuši pīrāgi un siers, tad var grilēt jauno kāpostu
Kā piederīgajiem noskaidrot, vai un uz kuru slimnīcu tuvinieks pēc notikušās nelaimes nogādāts?
FOTO. Šefpavārs francūzis, interjers – kā kino: Rīgā durvis vērs “instagramīgs” restorāns, ko varēs apmeklēt kopā ar mājdzīvniekiem