Publicitātes foto

Mājas mīluļu “dāvanas”. Kādas kaites un parazīti apdraud saimnieku? 0

Mājdzīvnieks sniedz ne tikai prieku un beznosacījuma mīlestību, bet var uzdāvināt arī gaužām nevēlamu velti – parazītus vai gana nopietnu slimību.

PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 64
17 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 270
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 89
1 diena
Lasīt citas ziņas

Konsultāciju par infekcijām un slimībām, ko pārnēsā un mēdz izplatīt mājdzīvnieki, un iespējamo risku saslimt var sniegt gan ārsts (ģimenes ārsts vai infektologs), gan veterinārārsts, gan farmaceits, jo attiecīgajā cilvēku aptiekā ir pieejami arī veterinārās medicīnas preparāti.

Mēness aptiekas farmaceite Ieva Virza  skaidro, ka cilvēks ar dzīvnieku pārnēsātajām slimībām var saslimt, ja:

CITI ŠOBRĪD LASA
  • dzīvnieks ir slims vai arī slimības pārnēsātājs;
  • bijis ciešs kontakts ar slimo dzīvnieku, piemēram, tas ir samīļots, dzīvnieks iekodis vai nolaizījis seju.”

Ko var saķert no mājdzīvnieka?

Mēri

Kaut arī vairs nav viduslaiki, inficēšanās ar mēra paveidu, joprojām ir iespējama. Infekcijas slimība, ko iegūst no inficētām blusām, kas izraisa buboņu un septicēmisku mēri. Ja mājdzīvniekam ir pneimoniskais mēris, cilvēks ar to var inficēties pilienveidīgi, piemēram, kad suns šķauda vai pat tikai rej.

Inficēšanās var būt bīstama – ja mēris netiek ārstēts ar antibiotikām, iznākums var būt letāls. Lai mājdzīvnieks nesaslimtu, tas jātur pa gabalu no grauzējiem un tā apspalvojumu jāuztur tīru no blusām.

Trakumsērgu

Inficētie mājdzīvnieki slimību pārnēsā caur siekalām. Cilvēks inficējas, ja ar trakumsērgu skartais dzīvnieks iekož. Trakumsērgu var iegūt ne tikai no mājas mīluļa, bet arī no lapsām, jenotiem un citiem zvēriem. Sākotnēji cilvēks var justies apslimis, bet vēlāk var rasties apjukuma sajūta, parādīties nervozitāte un nespēja gulēt.

Ja iekodis dzīvnieks, pirmā rīcība – jānomazgā skartā vieta ar ziepēm un ūdeni. Tad nekavējoties jāsazinās ar ārstu, kas ieteiks, ko darīt tālāk, un, nepieciešamības gadījumā (ja dzīvnieks netiks identificēts vai arī tā īpašnieks nevarēs uzrādīt vakcinācijas karti), būs steigšus jāķeras pie speciālas terapijas. Pretējā gadījumā, trakumsērga ir neārstējama un letāla dažu dienu laikā.

Nevēlamo parazītu – cērmi

Āķtārpu jeb cērmi var iegūt no inficēta mājdzīvnieka fekālijām, kur sākotnēji ir oliņas, bet vēlāk izšķiļas kāpurs. Iekļūstot zarnu traktā, attīstās pieaugusi cērme. Lai arī tas notiek retāk, cērmes cilvēkam var invadēties arī caur ādu.

Lai no tā izsargātos, dzīvnieks regulāri jāattrāpo un arī pašam saimniekam būtu jālieto pretparazītu līdzekļi, iepriekš konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu. Ar cērmēm nudien nav joka lieta – arī tās var izraisīt letālu iznākumu.

Lenteni

Dzīvnieks to var iegūt no starpsaimnieka – blusas. Turklāt parazīts dzīvniekā var nokļūt caur elpceļiem vai muti. Viena no pazīmēm – izkārnījumos būs redzami lenteņu gabaliņi, kuri ir apmēram rīsu graudu lielumā.

Lai izvairītos, regulāri dzīvnieks jāattārpo. Pret blusām palīgā var ņemt speciālo kakla siksnu vai tabletes.

Toksoplazmozi

Šo parazītu izplata kaķi caur izkārnījumiem. Lai mazinātu inficēšanos, regulāri jātīra mājdzīvnieka nokārtošanās kastīte un pēc tam jānomazgā rokas. Var būt gadījumi, kad inficējas, bet neslimo.

Sevisķi uzmanīgiem jābūt cilvēkiem ar novājinātu imunitāti un grūtniecēm.

Pazīmes, kas rodas slimības gadījumā, ir muskuļu sāpes, drudzis un apsārtušas acis. Dažkārt atveseļošanās notiek pati no sevis, taču smagākos gadījumos vajadzīga speciālista palīdzība.

Kaķu skrāpējuma slimību

Bakteriāla infekcija, kas rodas no kaķu skrāpējumiem, kodieniem. Uz inficētās vietas var veidoties strutainas čūlas, kā arī parādīties galvassāpes un drudzis. Vieglā formā simptomi vienkārši pazūd. Ja nepazūd, ārstēšanai var būt nepieciešams antibiotiku kurss.

Viens no veidiem, kā izvairīties no inficēšanās, apgriezt mājas mīlulim nagus, kā arī nepieļaut kaķa košanu ādā, pārāk aizrautīgi spēlējoties. Gadījumā, ja bijis kodums vai skrāpējums, šī vieta uz ādas ir rūpīgi jānomazgā.

Cirpējēdi

Sēnīšu infekcija, kuru iegūst ne tikai no mājas mīluļiem – kaķiem un suņiem, bet pieskaroties arī citiem slimiem dzīvniekiem, piemēram, zirgiem, cūkām.

Pieaugušiem dzīvniekiem var nebūt īpašu pazīmju, taču kaķēniem un kucēniem izkrīt spalva un atklājas kaili ādas laukumi.

Inficējoties, uz ādas augšējā slāņa cilvēkam veidosies sarkani, niezoši, gredzenveidīgi izsitumi. Lai ārstētu un mazinātu simptomus, var palīdzēt pretsēnīšu krēmi, aerosoli un tabletes. Infekcija mēdz arī atkārtoties.

Salmonellu

Pārnēsā ne tikai kaķi un suņi, bet arī inficēti putni, kāmji, čūskas, kazas un citi. Turklāt inficētie dzīvnieki var izskatīties veselīgi, bez īpašām pazīmēm.

Cilvēks baktēriju var iegūt, ja pēc barības, ūdens trauka vai citu dzīvnieka lietu aiztikšanas nenomazgā rokas. Par slimību liecina vemšana, caureja, slikta dūša, drudzis. Dažkārt simptomi pazūd.

Psitakozi

Infekciju var iegūt no putniem, vistām, tītariem un papagaiļiem. Infekciju izraisošās bakterijas atrodas slimā putna siekalās, izkārnījumos vai urīnā. Tiem izžūstot, veidojas sīkas putekļu daļiņas, ar kurām var inficēties cilvēks, tās ieelpojot. Otrs inficēšanās veids – ja putns ieknābj.

Pazīmes, kas liecina par infekciju, ir drudzis, drebuļi, galvassāpes un sauss klepus, kas dažkārt izraisa nopietnu plaušu infekciju.

Laimas slimību

Infekcijas slimību cilvēks var iegūt, dzīvniekam pārnēsājot brieža ērces, kas inficētas ar baktērijām. Kakla siksnas un aerosoli pret ērcēm pasargās no to piesūkšanās dzīvniekam, taču neatbaidīs tās pavisam.

Kaut arī grūti noteikt, vai notikusi inficēšanās, dažkārt kā simptomi var parādīties apaļas formas izsitumi ar oreolu, galvas un locītavu sāpes, reibonis. Savlaicīga slimības atpazīšana palīdz to izārstēt.

Kampilobakteriozi

Inficēti dzīvnieki baktēriju izplata caur fekālijām. Cilvēkam inficēšanās simptomi ir caureja, turklāt tā var būt ar asiņu piejaukumu, kā arī vēdera sāpes un drudzis. Vairumā gadījumu pazīmes pazūd aptuveni nedēļas laikā, taču cilvēkiem ar vājāku imūnsistēmu un, ja infekcija izplatās asinsritē, var būt nepieciešamas antibiotikas.

Protozojs Giardia

Parazīta pārnēsāšana arī notiek caur dzīvnieka fekālijām. Lai mazinātu inficēšanos, pēc iespējas ātrāk jāatbrīvojas no dzīvnieka izkārnījumiem un kārtīgi jāmazgā rokas. Turklāt mājdzīvnieka mazgāšana var palīdzēt uzturēt no parazīta tīru kažoku.

Staphylococcus aureus infekciju

Dzīvnieki var būt šīs pret antibiotiku izturīgās baktērijas pārnēsātāji. Mājdzīvnieks to var izplatīt caur ādu vai vaļēju brūci. Ārstējot mājdzīvnieku, tam būtu jāievēro distance no cilvēkiem, kam nesen veikta operācija vai, kam ir vāja imūnsistēma.

Ja cilvēks inficējas, parādās sāpīgi, strutaini izsitumi. Smagākos gadījumos var izraisīt pneimoniju un asins vai locītavu infekcijas.

Slimības, par kurām nav jāuztraucas

 Kaut arī ir virkne slimību un infekciju, ko mājdzīvnieks var nodot saimniekam, ir arī tādas, kas cilvēkam nav kaitīgas, lai gan ir ļoti bīstamas dzīvnieciņam, skaidro Mēness aptiekas farmaceite Ieva Virza. Piemēram:

  • sirdstārpi – parazīti, kurus izplata odi. Parasti skar dzīvnieka plaušas vai sirdi;
  • parvovīruss – izraisa vemšanu un caureju.

“Apskatot visas iespējamās infekcijas, iezīmējas profilakses tendence – rūpīga higiēnas normu ievērošana un pretparazītu terapija, kas ietver gan konkrētu medikamentu profilaktisku lietošanu, gan arī tādu vienkāršu līdzekļu kā pretblusu kakla siksna izmantošanu. Apmeklējot aptieku, kurā iegādājami arī veterinārās medicīnas līdzekļi, ietaupiet laiku un pievienojiet pirkumam visu mājdzīvnieka un savai drošībai nepieciešamo!”

Zāles mājas mīlulim – cilvēku aptiekās

 Ja aptiekā ir arī veterinārā nodaļa, tur strādā speciāli veterinārijā sertificēti farmaceiti un var iegādāties mājdzīvniekiem nepieciešamos medikamentus. Farmaceite Ieva Virza norada, ka visbiežāk cilvēki jautā prettārpu zāles kaķim vai suņim un kādu līdzekli pret ērcēm un blusām.

“Tie ir līdzekļi jauktu invāziju ārstēšanai, ko mājdzīvniekiem izraisījuši apaļtārpi un lenteņi. Aptiekā var iegādāties līdzekli arī blusu invāzijas un jauktas – blusu un ērču – un/vai utu invāzijas novēršanai. Tās ir bezrecepšu veterinārās zāles. Aktuālāki šie līdzekļi, protams, ir siltajās sezonās – pavasarī, vasarā, rudens sakumā. Iedarbības laiks atšķiras, atkarība no sastāva un ražotāja.

Līdzīgi ir ar prettārpu līdzekļiem – profilaktiska to lietošana jāatkārto divas reizes gadā,” teic farmaceite un atgādina, ka pareizi būtu vienlaikus lietot attiecīgus preparātus arī pieaugušajiem un bērniem, kuru mājsaimniecībā dzīvo mīļdzīvnieks.

Aptiekā ir pieejami nomierinoši līdzekļi suņiem un kaķiem. “Tie var noderēt, piemēram, lai dzīvnieks vieglāk pārdzīvotu pārvadāšanu vai arī tad, kad mājas mīlulis pakļauts jebkādam citam stresam. Tāpat aptiekā var nopirkt veterināros līdzekļus locītavu veselības profilaksei vai pēctraumatisko problēmu novēršanai suņiem, kā arī omega-3 preparātus ādas un spalvas veselībai.

Par medikamentiem mājdzīvniekam, kas uz vietas aptiekā nav pieejami, ir jāpajautā farmaceitam, jo pastāv iespēja tos sagādāt pēc pasūtījuma.”

Ikvienam labam saimniekam nenāktu par ļaunu ieviest arī mājdzīvnieka aptieciņu. Tajā vajadzētu būt:

  • ausu un acu higiēnas pilieniem;
  • dezinficējošam šķīdumam traumu, brūču apkopšanai;
  • atkarībā no dzīvnieka vecuma un veselības stāvokļa – medikamentiem gremošanai, urīnceļiem, sirdsdarbībai vai elpošanas traucējumu novēršanai.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Praktiski
Tomātu un gurķu stādi izstīdzē: ko darīt, lai tas nenotiktu? 3
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Gardo recepšu” kladītei: banānu krēms – ievārījums ar ananāsiem: gatavs dažās minūtēs! 1
1 diena
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Vai šķirtās ģimenēs viens vecāks drīkst pieprasīt lielāku uzturlīdzekļu summu par bērniem?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Kameņu saime dārzam: traka iecere vai tomēr izcils dārznieka palīgs? 3
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 64
17 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 270
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 89
1 diena
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Tāpat kā Pavļuts ir pilnībā kovida ministrs, tā visa valdība ir pandēmijas kabinets.” Saruna ar Māri Kučinski 39
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 16
3 stundas
Lasīt citas ziņas
MB
Madara Briede
Praktiski
Īpašuma vērtības mēraukla: kā to aprēķina? 2
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kad vēders kurkst un laika maz: ātri pagatavojamā pica pannā 5
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
8 izcilākās gurķu šķirnes: siltumnīcai un dārzam 1
3 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Laiks salātiem! 5 salātu receptes un špikeris mērcītēm
3 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Žogs un koki tieši “uz robežas” ar kaimiņu – vai drīkst? 12
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
iemācīt sunim nelēkt virsū cilvēkiem? 10
3 dienas
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
“Viņš ir pierādījums tam, ka Latvija nav maza valsts!” Profesors Grēns, kurš trīsreiz atteicies no Triju Zvaigžņu ordeņa
33 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Šovasar ieviesīs maksu par iebraukšanu bijušajā padomju armijas raķešu bāzē Zeltiņu pagastā 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāma migla un lietus mākoņi
47 minūtes
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
Muzeju nakts – citā realitātē: attālināti un brīvdabā, apmeklējot individuāli un ievērojot distancēšanos
4 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Stāsti
“Sen jau tas bija jādara!” Rīdziniece Sanija jau astoņu gadus cīnās par iekļūšanu mājās
2 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Pavasaros mūs grūti mierā noturēt!” Rucava-Dundaga-Jaunpils: dodamies!
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 15
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Nedzīt depresijā paaudzi, kas ir pusaudžu vecumā!” Magda Riekstiņa aicina padomāt arī par jauniešu vajadzībām
2 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 64
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgākās ir mūsu dzīvības, nevis Vitenbergs, bet kur vispār OIK pazudis?” Kreituse par kovidu un “noraktām” tēmām 56
1 diena
Ieva Ēvalde
Ziņas
Neredzamie Rīgas hosteļi: Kā ir gulēt vienā istabā ar ballētājiem, kurjeriem, celtniekiem un pat bezpajumtniekiem 20
1 diena
LB
Laura Blumberga
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Sofija, Taiga, Arita un Airita 1
7 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Gints Narogs: Krievijas mediji savā tendenciozajā stilā jau steidz ziņot, ka PČ Rīgā var nemaz nenotikt 19
21 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 89
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Gardo recepšu” kladītei: banānu krēms – ievārījums ar ananāsiem: gatavs dažās minūtēs! 1
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Vardarbības pereklis vai civilizācijas pēdējais bastions? 82
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs intervijā paziņo, ka, dzīvojot britu karaliskajā ģimenē, esot juties kā “dzīvnieks zooloģiskajā dārzā” 37
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Zināms, kā izskatīsies Samantas Tīnas uzstāšanās “Eirovīzijas” dziesmu konkursā
15:44
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
“Viņš ir pierādījums tam, ka Latvija nav maza valsts!” Profesors Grēns, kurš trīsreiz atteicies no Triju Zvaigžņu ordeņa
15:27
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāma migla un lietus mākoņi
15:13