Publicitātes foto

Mājas mīluļu “dāvanas”. Kādas kaites un parazīti apdraud saimnieku? 0

Mājdzīvnieks sniedz ne tikai prieku un beznosacījuma mīlestību, bet var uzdāvināt arī gaužām nevēlamu velti – parazītus vai gana nopietnu slimību.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kļuvis zināms, kā pēdējās dzīves dienas pavadīja princis Filips un no kā viņš kategoriski atteicās 4
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Onkologs Jānis Eglītis: Latvijā no ļaundabīgajiem audzējiem mirst vairāk cilvēku nekā no Covid-19 103
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ticiet man, ja būs vakcīnas, tad nepietiks špriču!” Apinis par Pavļuta kļūdām un to, kā mēneša laikā visus varētu vakcinēt 58
10 stundas
Lasīt citas ziņas

Konsultāciju par infekcijām un slimībām, ko pārnēsā un mēdz izplatīt mājdzīvnieki, un iespējamo risku saslimt var sniegt gan ārsts (ģimenes ārsts vai infektologs), gan veterinārārsts, gan farmaceits, jo attiecīgajā cilvēku aptiekā ir pieejami arī veterinārās medicīnas preparāti.

Mēness aptiekas farmaceite Ieva Virza  skaidro, ka cilvēks ar dzīvnieku pārnēsātajām slimībām var saslimt, ja:

CITI ŠOBRĪD LASA
  • dzīvnieks ir slims vai arī slimības pārnēsātājs;
  • bijis ciešs kontakts ar slimo dzīvnieku, piemēram, tas ir samīļots, dzīvnieks iekodis vai nolaizījis seju.”

Ko var saķert no mājdzīvnieka?

Mēri

Kaut arī vairs nav viduslaiki, inficēšanās ar mēra paveidu, joprojām ir iespējama. Infekcijas slimība, ko iegūst no inficētām blusām, kas izraisa buboņu un septicēmisku mēri. Ja mājdzīvniekam ir pneimoniskais mēris, cilvēks ar to var inficēties pilienveidīgi, piemēram, kad suns šķauda vai pat tikai rej.

Inficēšanās var būt bīstama – ja mēris netiek ārstēts ar antibiotikām, iznākums var būt letāls. Lai mājdzīvnieks nesaslimtu, tas jātur pa gabalu no grauzējiem un tā apspalvojumu jāuztur tīru no blusām.

Trakumsērgu

Inficētie mājdzīvnieki slimību pārnēsā caur siekalām. Cilvēks inficējas, ja ar trakumsērgu skartais dzīvnieks iekož. Trakumsērgu var iegūt ne tikai no mājas mīluļa, bet arī no lapsām, jenotiem un citiem zvēriem. Sākotnēji cilvēks var justies apslimis, bet vēlāk var rasties apjukuma sajūta, parādīties nervozitāte un nespēja gulēt.

Ja iekodis dzīvnieks, pirmā rīcība – jānomazgā skartā vieta ar ziepēm un ūdeni. Tad nekavējoties jāsazinās ar ārstu, kas ieteiks, ko darīt tālāk, un, nepieciešamības gadījumā (ja dzīvnieks netiks identificēts vai arī tā īpašnieks nevarēs uzrādīt vakcinācijas karti), būs steigšus jāķeras pie speciālas terapijas. Pretējā gadījumā, trakumsērga ir neārstējama un letāla dažu dienu laikā.

Nevēlamo parazītu – cērmi

Āķtārpu jeb cērmi var iegūt no inficēta mājdzīvnieka fekālijām, kur sākotnēji ir oliņas, bet vēlāk izšķiļas kāpurs. Iekļūstot zarnu traktā, attīstās pieaugusi cērme. Lai arī tas notiek retāk, cērmes cilvēkam var invadēties arī caur ādu.

Lai no tā izsargātos, dzīvnieks regulāri jāattrāpo un arī pašam saimniekam būtu jālieto pretparazītu līdzekļi, iepriekš konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu. Ar cērmēm nudien nav joka lieta – arī tās var izraisīt letālu iznākumu.

Lenteni

Dzīvnieks to var iegūt no starpsaimnieka – blusas. Turklāt parazīts dzīvniekā var nokļūt caur elpceļiem vai muti. Viena no pazīmēm – izkārnījumos būs redzami lenteņu gabaliņi, kuri ir apmēram rīsu graudu lielumā.

Lai izvairītos, regulāri dzīvnieks jāattārpo. Pret blusām palīgā var ņemt speciālo kakla siksnu vai tabletes.

Toksoplazmozi

Šo parazītu izplata kaķi caur izkārnījumiem. Lai mazinātu inficēšanos, regulāri jātīra mājdzīvnieka nokārtošanās kastīte un pēc tam jānomazgā rokas. Var būt gadījumi, kad inficējas, bet neslimo.

Sevisķi uzmanīgiem jābūt cilvēkiem ar novājinātu imunitāti un grūtniecēm.

Pazīmes, kas rodas slimības gadījumā, ir muskuļu sāpes, drudzis un apsārtušas acis. Dažkārt atveseļošanās notiek pati no sevis, taču smagākos gadījumos vajadzīga speciālista palīdzība.

Kaķu skrāpējuma slimību

Bakteriāla infekcija, kas rodas no kaķu skrāpējumiem, kodieniem. Uz inficētās vietas var veidoties strutainas čūlas, kā arī parādīties galvassāpes un drudzis. Vieglā formā simptomi vienkārši pazūd. Ja nepazūd, ārstēšanai var būt nepieciešams antibiotiku kurss.

Viens no veidiem, kā izvairīties no inficēšanās, apgriezt mājas mīlulim nagus, kā arī nepieļaut kaķa košanu ādā, pārāk aizrautīgi spēlējoties. Gadījumā, ja bijis kodums vai skrāpējums, šī vieta uz ādas ir rūpīgi jānomazgā.

Cirpējēdi

Sēnīšu infekcija, kuru iegūst ne tikai no mājas mīluļiem – kaķiem un suņiem, bet pieskaroties arī citiem slimiem dzīvniekiem, piemēram, zirgiem, cūkām.

Pieaugušiem dzīvniekiem var nebūt īpašu pazīmju, taču kaķēniem un kucēniem izkrīt spalva un atklājas kaili ādas laukumi.

Inficējoties, uz ādas augšējā slāņa cilvēkam veidosies sarkani, niezoši, gredzenveidīgi izsitumi. Lai ārstētu un mazinātu simptomus, var palīdzēt pretsēnīšu krēmi, aerosoli un tabletes. Infekcija mēdz arī atkārtoties.

Salmonellu

Pārnēsā ne tikai kaķi un suņi, bet arī inficēti putni, kāmji, čūskas, kazas un citi. Turklāt inficētie dzīvnieki var izskatīties veselīgi, bez īpašām pazīmēm.

Cilvēks baktēriju var iegūt, ja pēc barības, ūdens trauka vai citu dzīvnieka lietu aiztikšanas nenomazgā rokas. Par slimību liecina vemšana, caureja, slikta dūša, drudzis. Dažkārt simptomi pazūd.

Psitakozi

Infekciju var iegūt no putniem, vistām, tītariem un papagaiļiem. Infekciju izraisošās bakterijas atrodas slimā putna siekalās, izkārnījumos vai urīnā. Tiem izžūstot, veidojas sīkas putekļu daļiņas, ar kurām var inficēties cilvēks, tās ieelpojot. Otrs inficēšanās veids – ja putns ieknābj.

Pazīmes, kas liecina par infekciju, ir drudzis, drebuļi, galvassāpes un sauss klepus, kas dažkārt izraisa nopietnu plaušu infekciju.

Laimas slimību

Infekcijas slimību cilvēks var iegūt, dzīvniekam pārnēsājot brieža ērces, kas inficētas ar baktērijām. Kakla siksnas un aerosoli pret ērcēm pasargās no to piesūkšanās dzīvniekam, taču neatbaidīs tās pavisam.

Kaut arī grūti noteikt, vai notikusi inficēšanās, dažkārt kā simptomi var parādīties apaļas formas izsitumi ar oreolu, galvas un locītavu sāpes, reibonis. Savlaicīga slimības atpazīšana palīdz to izārstēt.

Kampilobakteriozi

Inficēti dzīvnieki baktēriju izplata caur fekālijām. Cilvēkam inficēšanās simptomi ir caureja, turklāt tā var būt ar asiņu piejaukumu, kā arī vēdera sāpes un drudzis. Vairumā gadījumu pazīmes pazūd aptuveni nedēļas laikā, taču cilvēkiem ar vājāku imūnsistēmu un, ja infekcija izplatās asinsritē, var būt nepieciešamas antibiotikas.

Protozojs Giardia

Parazīta pārnēsāšana arī notiek caur dzīvnieka fekālijām. Lai mazinātu inficēšanos, pēc iespējas ātrāk jāatbrīvojas no dzīvnieka izkārnījumiem un kārtīgi jāmazgā rokas. Turklāt mājdzīvnieka mazgāšana var palīdzēt uzturēt no parazīta tīru kažoku.

Staphylococcus aureus infekciju

Dzīvnieki var būt šīs pret antibiotiku izturīgās baktērijas pārnēsātāji. Mājdzīvnieks to var izplatīt caur ādu vai vaļēju brūci. Ārstējot mājdzīvnieku, tam būtu jāievēro distance no cilvēkiem, kam nesen veikta operācija vai, kam ir vāja imūnsistēma.

Ja cilvēks inficējas, parādās sāpīgi, strutaini izsitumi. Smagākos gadījumos var izraisīt pneimoniju un asins vai locītavu infekcijas.

Slimības, par kurām nav jāuztraucas

 Kaut arī ir virkne slimību un infekciju, ko mājdzīvnieks var nodot saimniekam, ir arī tādas, kas cilvēkam nav kaitīgas, lai gan ir ļoti bīstamas dzīvnieciņam, skaidro Mēness aptiekas farmaceite Ieva Virza. Piemēram:

  • sirdstārpi – parazīti, kurus izplata odi. Parasti skar dzīvnieka plaušas vai sirdi;
  • parvovīruss – izraisa vemšanu un caureju.

“Apskatot visas iespējamās infekcijas, iezīmējas profilakses tendence – rūpīga higiēnas normu ievērošana un pretparazītu terapija, kas ietver gan konkrētu medikamentu profilaktisku lietošanu, gan arī tādu vienkāršu līdzekļu kā pretblusu kakla siksna izmantošanu. Apmeklējot aptieku, kurā iegādājami arī veterinārās medicīnas līdzekļi, ietaupiet laiku un pievienojiet pirkumam visu mājdzīvnieka un savai drošībai nepieciešamo!”

Zāles mājas mīlulim – cilvēku aptiekās

 Ja aptiekā ir arī veterinārā nodaļa, tur strādā speciāli veterinārijā sertificēti farmaceiti un var iegādāties mājdzīvniekiem nepieciešamos medikamentus. Farmaceite Ieva Virza norada, ka visbiežāk cilvēki jautā prettārpu zāles kaķim vai suņim un kādu līdzekli pret ērcēm un blusām.

“Tie ir līdzekļi jauktu invāziju ārstēšanai, ko mājdzīvniekiem izraisījuši apaļtārpi un lenteņi. Aptiekā var iegādāties līdzekli arī blusu invāzijas un jauktas – blusu un ērču – un/vai utu invāzijas novēršanai. Tās ir bezrecepšu veterinārās zāles. Aktuālāki šie līdzekļi, protams, ir siltajās sezonās – pavasarī, vasarā, rudens sakumā. Iedarbības laiks atšķiras, atkarība no sastāva un ražotāja.

Līdzīgi ir ar prettārpu līdzekļiem – profilaktiska to lietošana jāatkārto divas reizes gadā,” teic farmaceite un atgādina, ka pareizi būtu vienlaikus lietot attiecīgus preparātus arī pieaugušajiem un bērniem, kuru mājsaimniecībā dzīvo mīļdzīvnieks.

Aptiekā ir pieejami nomierinoši līdzekļi suņiem un kaķiem. “Tie var noderēt, piemēram, lai dzīvnieks vieglāk pārdzīvotu pārvadāšanu vai arī tad, kad mājas mīlulis pakļauts jebkādam citam stresam. Tāpat aptiekā var nopirkt veterināros līdzekļus locītavu veselības profilaksei vai pēctraumatisko problēmu novēršanai suņiem, kā arī omega-3 preparātus ādas un spalvas veselībai.

Par medikamentiem mājdzīvniekam, kas uz vietas aptiekā nav pieejami, ir jāpajautā farmaceitam, jo pastāv iespēja tos sagādāt pēc pasūtījuma.”

Ikvienam labam saimniekam nenāktu par ļaunu ieviest arī mājdzīvnieka aptieciņu. Tajā vajadzētu būt:

  • ausu un acu higiēnas pilieniem;
  • dezinficējošam šķīdumam traumu, brūču apkopšanai;
  • atkarībā no dzīvnieka vecuma un veselības stāvokļa – medikamentiem gremošanai, urīnceļiem, sirdsdarbībai vai elpošanas traucējumu novēršanai.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Praktiski
Suns pie ķēdes – vai tiešām norma arī mūsdienās? 52
11 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
“Labs sanāk no laba!” Aucēnietes Ingas Eglītes izcilās “mājas” kūkas, belaši un ne tikai: 5 saimnieces receptes 4
11 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Ziņas
Lielie logi uz dievidiem, pie mājas augoši bērzi. Cimmermaņu ģimenes energoefektīvās mājas noslēpumi
6 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Nenokavē! Ir īstais laiks sēt tomātus un piparus stādīšanai uz lauka 3
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kļuvis zināms, kā pēdējās dzīves dienas pavadīja princis Filips un no kā viņš kategoriski atteicās 4
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Onkologs Jānis Eglītis: Latvijā no ļaundabīgajiem audzējiem mirst vairāk cilvēku nekā no Covid-19 103
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ticiet man, ja būs vakcīnas, tad nepietiks špriču!” Apinis par Pavļuta kļūdām un to, kā mēneša laikā visus varētu vakcinēt 58
10 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
“Labs sanāk no laba!” Aucēnietes Ingas Eglītes izcilās “mājas” kūkas, belaši un ne tikai: 5 saimnieces receptes 4
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons neapmeklēs prinča Filipa bēres, kas gaidāmas sestdien: atklāts arī iemesls 14
8 stundas
Lasīt citas ziņas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Šiverēšanu pa virtuvi “kovidlaikā” pārvērš par savu pirmo darbiņu: skolnieces Madaras Apses veiksmes stāsts 22
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Kad ir īstais laiks piķēt tomātus, gurķus, papriku un salātus? 2
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Aromātiskie holandiešu cepumiņi ar citrona miziņu: laiks izciliem našķiem!
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. Garāžā tāds bardaks, ka pats velns kāju var aplauzt: 4 praktiski ieteikumi, kā to iekārtot 1
3 dienas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā līdz 12.aprīim: piķē, pārstāda, potē augļukokus 2
4 dienas
LE
LETA
Praktiski
Latvijā strauji pieaug mājdzīvnieku skaits, ko atgādā pārpircēji un nelegālie ievedēji: viltoti dokumenti, ģimenēs nokļūst arī slimi dzīvnieki 13
4 dienas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Skolēnu Dziesmu un deju svētki šogad notiks, par spīti epidemiologu bažām: rīkotāji uzskata – tradīciju dēļ ir vērts riskēt 47
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Liepājas ostā iebraucis Krievijas kuģis, kura īpašnieks ir iekļauts Amerikas sankciju sarakstos 7
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Onkologs Jānis Eglītis: Latvijā no ļaundabīgajiem audzējiem mirst vairāk cilvēku nekā no Covid-19 103
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kļuvis zināms, kā pēdējās dzīves dienas pavadīja princis Filips un no kā viņš kategoriski atteicās 4
12 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
“Labs sanāk no laba!” Aucēnietes Ingas Eglītes izcilās “mājas” kūkas, belaši un ne tikai: 5 saimnieces receptes 4
11 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ticiet man, ja būs vakcīnas, tad nepietiks špriču!” Apinis par Pavļuta kļūdām un to, kā mēneša laikā visus varētu vakcinēt 58
10 stundas
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Praktiski
Suns pie ķēdes – vai tiešām norma arī mūsdienās? 52
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons neapmeklēs prinča Filipa bēres, kas gaidāmas sestdien: atklāts arī iemesls 14
8 stundas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Šiverēšanu pa virtuvi “kovidlaikā” pārvērš par savu pirmo darbiņu: skolnieces Madaras Apses veiksmes stāsts 22
1 diena
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Nesagaidot 100.dzimšanas dienu, miris Lielbritānijas karalienes vīrs, princis Filips
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Šorīt pie Ķīpsalas halles jau pirms durvju vēršanas iedzīvotāji izrāda lielu interesi pēc Covid-19 vakcīnas, gaidot “dzīvajā rindā” 38
1 diena
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
“Elektriskais krēsls” putniem. Vēlas sodīt par ērgļu, balto stārķu un citu aizsargājamo sugu putnu nāvi 14
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Hermanis un Vilmārs 2
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Mums ir jārēķinās, ka “AstraZeneca” ir noiets etaps!” Apinis par to, ko tagad gaidīt un darīt tālāk 134
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Viljama un Keitas Midltones mērs ir pilns: vērienīgā TV intervijā viņi “atspēkos” prinča Harija un Meganas apgalvojumus 33
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Gobzems pēc paziņojuma, ka šķiras no sievas, saņēmis vairākus uzmanības apliecinājumus: “Meitenes, es neesmu dildo! Ļaujiet man tagad padzīvot ar sevi…” 56
3 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Šis ir piemērots laiks lielu un sarežģītu uzdevumu risināšanai! Horoskopi no 12. līdz 18. aprīlim 2
14 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Samazini savu apetīti šodien, it īpaši – savās ambīcijās! Horoskopi 12.aprīlim
22:00
LE
LETA
Ziņas
Liepājas ostā iebraucis Krievijas kuģis, kura īpašnieks ir iekļauts Amerikas sankciju sarakstos 7
21:31
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā noteikti vakcīnas paliks pāri.” Pieļauj, ka līdz Jāņiem būs vakcinēti visi iedzīvotāji, kuri izteikuši vēlmi saņem poti
21:22