Foto: AP/SCANPIX/LETA

Māris Antonevičs: Putins savās runās un paziņojumos kopē Hitleru 0

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
VIDEO. Linda Mūrniece: “Beidzot man ir kārtīgs, stabils vīrietis, kurš nemēģina ievākties manā dzīvoklī vai aizņemties mašīnu…”
Lasīt citas ziņas

 

Atsevišķi cilvēki Latvijā izteikuši neizpratni, kāpēc Krievijas vadonis Vladimirs Putins pašlaik tiekot daudz salīdzināts ar Hitleru, bet ne ar Staļinu. Putins taču iemiesojot krievu imperiālisma ideju, tātad esot Staļina lietu turpinātājs. Dažiem arī šķitis, ka te zemtekstā atkal parādās mēģinājums Staļina režīma noziegumus tomēr kaut kādā ziņā “balināt”, kas Rietumiem ir bijis raksturīgs daudzus gadus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Putinisms ir jauna totalitāra ideoloģija, kurai ir daudz kopīga gan ar staļinismu, gan nacismu, gan vēl dažām citām mazāk pieminētām, tomēr jāņem vērā ne vien vēsturiskās paralēles, bet arī psiholoģiskais faktors. Tātad politiski Putins tiešām izvirza tos pašus mērķus, ko Staļins, un ģeopolitiski redz pasauli tādu kā pagājušā gadsimta 50. gadu sākumā.

Tur ir “savāktas” visas iedomātās “krievu zemes”, Austrumeiropā izveidota “buferzona” ar paklausīgiem satelītiem, kurus var politiski un militāri ietekmēt, tiklīdz kaut kas nav pa prātam, centieni stiprināt savu ietekmi citās pasaules daļās un nobiedēti Rietumi kā idejiskais pretpols. Tomēr metodes, ar kādām pašlaik darbojas Putins, izmantotā retorika un simbolika drīzāk liek saskatīt nacisma atdzimšanu. Tas ir fenomens, ka šādi var notikt valstī, kas gadu desmitiem lielījusies, ka uzvarējusi šo “sērgu”, bet izrādās, ka pati ar to inficējusies.

Jau vairāk nekā desmit gadus Krievijā bija neformāls, bet ļoti populārs sauklis, ko visbiežāk mēdza lietot dažādu kategoriju 9. maija svinētāji – “Varam atkārtot!”. Daudzus gadus gan rietumnieki, kam lielākoties Krevija palika neatminēta mīkla, gan daļēji arī saprātīgā publika pašā Krievijā neizpratnē jautāja – ko viņi īsti gatavojas atkārtot?

Ja domāts ir Otrā pasaules kara iznākums, tad tam taču vispirms vajadzīgs kāds agresors, kas gatavojas uzbrukt Krievijai, kuru tad varētu sakaut un rīkot uzvaras parādes Sarkanajā laukumā. Bet tāda taču nav… Tobrīd neviens vēl nespēja iedomāties, ka sauklis ir spoguļattēls un Krievijas apziņā nobriedusi vēlme atkārtot to, ko 30. gadu beigās izdarīja Hitlers, tikai šoreiz jau novest līdz galam. Tagad tas jau ir ieguvis biedējošas aprises.

Ir grūti saprast, vai tas, ka Putins savās runās un paziņojumos sāk burtiski kopēt Hitlera izteikumus, ir tāda freidiska sakritība vai apzināta izvēle. Vai to ir iedvesis kāds nezināms ideologs un runu rakstītājs vai vadonis pats līdz tam nonācis? Bet tas nu jau ir fakts. Nesen “Radio Svoboda” pat bija ar video fragmentiem uzskatāmi parādījusi šīs līdzības.

Vispirms Hitlers, kurš saka: “Es tiešām vēlējos panākt pārmaiņas mierīgā ceļā…” Tad Putina 21. februāra uzruna, kurā viņš apgalvo: “Mēs pacietīgi un uzstājīgi mēģinājām vienoties ar vadošajām NATO valstīm…” Hitlers: “Tie ir meli, kad saka, ka mēs pārmaiņas gribam panākt ar spēku.” Putins: “Mēs neko un nevienam negribam uzspiest ar spēku.” Hitlers: “Jūs zināt, cik daudz pūļu es ieguldīju, lai mierīgā ceļā atrisinātu vispirms Austrijas, pēc tam Sudetu un Morāvijas problēmu, taču viss izrādījās velti.”

Putins: “Begalīgus astoņus gadus mēs darījām visu, lai situācija [Donbasā] tiktu atrisināta mierīgiem un politiskiem līdzekļiem. Viss izrādījās velti.” Hitlers: “Tur [Polijā] dzīvojošā vācu minoritāte tika pakļauta viszemiskākajai vajāšanai.” Putins: “Mūsu mērķis ir aizsargāt cilvēkus [Ukrainā], kas astoņus gadus tiek pakļauti pazemošanai un genocīdam no Kijevas režīma puses.” Hitlers: “Danciga [pašlaik Polijas Gdaņska] bija un ir vācu pilsēta, kura tāda paliks.” Putins: “Ukraina mums nav vienkārši kaimiņvalsts, tā ir mūsu pašu vēstures, kultūras un garīgās telpas neatņemama sastāvdaļa.”

Tas, protams, nav viss. Savā Drošības padomē, uz ko Putins pēdējā laikā liek ļoti lielu uzsvaru, ko daudzi tulko kā vēlmi paplašināt atbildīgo personu loku un parādīt, ka runa nav par vienu “prātā sajukušu” diktatoru, 18. martā Putins lietoja vārdu “nacionālnodevēji”. Tas Krievijā gan ir fragmentāri izmantots jau agrāk, pat pirms 2014. gada, taču pašreizējā kontekstā kļuva skaidrs, ka šo var uzskatīt par signālu režīma pretinieku apkarošanai un vajāšanai.

Tomēr termins nav oriģināls, jo to savā grāmatā “Mein Kampf” (“Mana cīņa”) izmantojis arī Hitlers un vāciski tas skan “Nationalverrater”. Protams, te var atcerēties, ka arī PSRS 30. gadu beigās izvērsa pamatīgas “tīrīšanas”, pazīstamas arī kā “lielais terors”, tomēr ir būtiski, ka Staļins ar to vairāk centās atbrīvoties no saviem iespējamajiem konkurentiem, kamēr Putinam, tāpat kā Hitleram, tie ir idejiskie pretnieki. Līdzības ar nacismu var saskatīt arī jaunajā putinisma simbolikā – nu jau slavenajā “Z” burtā, kurš pašlaik Krievijā tiek vicināts tikpat sirsnīgi kā savulaik nacistu svastika Vācijā.

Šos salīdzinājumus varētu turpināt ilgi, tomēr ir arī spēcīgs psiholoģiskais faktors, kas liek cilvēkiem izvēlēties tieši salīdzinājumu ar Hitleru – tas ir sagaidāmais režīma gals. Staļins līdz savai nāvei tikai nostiprināja savu varu un nomira 1953. gadā savā vasarnīcā, savukārt viņa radītā sistēma, lai arī nedaudz maigākā formā, turpināja darboties vēl 40 gadus.

SAISTĪTIE RAKSTI

Hitlers izdarīja pašnāvību 1945. gada 30. aprīlī savā Berlīnes bunkurā, sapratis, ka viss zaudēts. Viņa tuvākie līdzgaitnieki sēdās uz tiesas sola Nirnbergā, bet vācu tauta gadu desmitiem turpināja nožēlot grēkus par to, ka pieļāvusi šo nelietību.

Nav šaubu, kuru scenāriju attiecībā uz Putinu un viņa atbalstītājiem vairāk gribētu redzēt pasaule.

Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
VIDEO. Linda Mūrniece: “Beidzot man ir kārtīgs, stabils vīrietis, kurš nemēģina ievākties manā dzīvoklī vai aizņemties mašīnu…”
Mikam Indrašim patriotisma trūkumu nevarēja pārmest. Kas tad mainījās?
VIDEO. Neapstādināmais zāles pļāvēja robotiņš – “traģikomiski” kadri no Igaunijas
Lasīt citas ziņas
Turpmāk, konstatējot pērtiķu bakas, noteiks arī kontaktpersonas
“Kamēr mēs te runājam, Latvijā joprojām ienāk Krievijas gāze.” Sprūde par to, ka karš Krievijai ir ekonomiski izdevīgs
Mikam Indrašim patriotisma trūkumu nevarēja pārmest. Kas tad mainījās?
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
Krastiņš par akcīzi degvielai: vērojot, kāda satiksme ir Rīgā un Pierīgā, neko nevajag “laist lejā”
14:59
Trešdiena Latvijā būs mākoņaināka, daudzviet īslaicīgi līs
14:44
VID aptur PVN izkrāpēju un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizētāju grupējuma darbību taksometru pakalpojumu jomā
14:28
Tie nav viegli darbiņi! Prinča Viljama un Keitas Midltones trim bērniem mājās ir savi pienākumi
VIDEO. Linda Mūrniece: “Beidzot man ir kārtīgs, stabils vīrietis, kurš nemēģina ievākties manā dzīvoklī vai aizņemties mašīnu…”
Dziedātājas Samantas Tīnas dzīvē noticis bēdīgs notikums
FOTO. Smalkajā “pop-up” piknikā līdz rīta gaismai ballējušās slavenības un cilvēki no visas Latvijas
Krievu mediji: Laima Vaikule nekrietni izmanto savu valsti un nemaksā Latvijai nodokļus
Bērnu Dzirdes centra vadītāja: 1 no 15 cilvēkiem uz Zemes sirgst ar dzirdes traucējumiem
Lapsa: Mēs redzam, kas notiek ar Pārdaugavas pieminekli. Ar to nenotiek nekas
“Gods Kalpot Rīgai” politiķi Saeimas vēlēšanās startēs Šlesera partijas sarakstā
NATO sākusi ratifikācijas procesu Somijas un Zviedrijas uzņemšanai
Sērijveida dzīvokļiem strauji ceļas cenas. Kā to ietekmēs komunālo pakalpojumu cenas?
Edīte Alpe: Par neizprotami un, manuprāt, arī neprofesionāli, uzrakstītu Armanda Znotiņa kritikas rakstu manā virzienā
Kristaps Eklons: “Ar kadriem ir tik slikti, kā nav bijis nekad iepriekš. Visspilgtāk to redzam VUGD”
Jaunais Covid- 19 vilnis: vai rudenī atgriezīsimies pie ierobežojumiem? Skaidro deputāts
Nauda – jauna, izaicinājumi – tie paši! Latvijā startē ES Atveseļošanās fonda līdzekļu reālās izmantošanas periods
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs