Latvijā
Sabiedrība

Mediju ētikas padome: “Attīstībai/Par!” jaucas medija darbā; Līcīša darbā pārkāpumu nesaskata0


Apvienības “Attīstībai/Par!” līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts
Apvienības “Attīstībai/Par!” līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts
Foto: LETA

Atšķirīgi skatījumi ir pieļaujami, uzskata Latvijas Mediju ētikas padome, kura izskatījusi politiskās partijas “Attīstībai/Par!” saņemto vēstuli, aicinot vērtēt “Latvijas Avīzes” žurnālista Egila Līcīša komentārus par zviedru pusaudzi Grētu Tūnbergu.

Latvijas Mediju ētikas padome uzskata, ka atšķirīgi skatījumi ir pieļaujami, tai pat laikā neizpratni rada fakts, ka politiskā partija, izmantojot sociālos tīklus, organizē “sūdzības iesniegšanas kampaņu”, tādējādi iejaucoties mediju darbā un izteiksmes brīvībā.

Latvijas Mediju ētikas padomes darba kārtībā šobrīd ir virkne jautājumu, kas saistīti ar saņemtajām sūdzībām par medijos izvietoto saturu. Padome skatīja arī pieteikumu gan par Regbija kluba “Miesnieki” iesniegto sūdzību par ziņu portālā DELFI izvietoto publikāciju “Rasisms un savējo piekaušana – Latvijas regbija ēnas puses”, gan ziņu portāla TVNET sniegto skaidrojumu par rakstu sēriju “Neredzamais cietumā”.

Regbija kluba “Miesnieki” iesniegtajā sūdzībā norādīti vairāki mediju ētikas kodeksa pārkāpumi. Pirmkārt – informācija publikācijā pasniegta pārspīlēti, otrkārt, raksts nav objektīvs, jo tajā nav iekļauts tikai vienas puses viedoklis. Treškārt, rakstā minētie notikumi nav interpretējami viennozīmīgi, tāpēc tos var uzskatīt par spekulatīviem. Tāpat raksta ilustrēšanai izmantots ar notikumu nesaistītas personas foto. Visbeidzot, sūdzībā norādīts uz interešu konfliktu, paužot bažas, ka DELFI sporta redaktors Uldis Strautmanis vienlaikus darbojas arī kā regbija kluba “Livonia” preses sekretārs.

Ziņu portāls DELFI skaidro, ka rakstā iekļautā informācija ir pārbaudīta, tajā iekļauts vismaz astoņu personu viedoklis, kā arī raksts neatspoguļo žurnālista Ulda Strautmaņa personīgo viedokli. Tāpat ziņu portāls DELFI norāda, ka publikācija nav veltīta nevienam konkrētam Latvijas regbija klubam un Uldis Strautmanis ir sporta žurnālists, kas orientējas arī regbija sporta niansēs, tāpēc ar savām zināšanām atbalsta šī sporta veida dalībniekus, tostarp regbija klubu “Livonia.”

Izvērtējot iesniegto sūdzību, Latvijas Mediju ētikas padome savā lēmumā norādījusi, ka pārkāpts Biedrības Ētikas kodeksa 4.10. punkts, kas nosaka – interešu konflikta gadījumā tas ir atklāti jādeklarē̄. Tai pat laikā Latvijas Mediju ētikas padome nav konstatējusi, ka publikācijā norādītie fakti neatbilstu patiesībai. Latvijas Mediju ētikas padome ziņu portālam DELFI un ikvienam medijam iesaka pievērst īpašu uzmanību interešu konflikta jautājumiem.

Tāpat Latvijas Mediju ētikas padome saņēmusi vairākas sūdzības par portāla TVNET rubriku “Neredzamais cietumā”. Iesniedzēji norādīja uz neētisku medija rīcību, publicējot interviju ar ieslodzīto, kurā intervējamais detalizēti raksturojis pastrādāto noziegumu detaļas. Lai arī cietušo personu sūdzība par minēto Mediju materiālu nav saņemta, Latvijas Mediju ētikas padome lūdza ziņu portālam TVNET sniegt skaidrojumu par minēto publikāciju ciklu. 

Saistītie raksti

Izvērtējot saņemto ziņu portāla TVNET skaidrojumu, Latvijas Mediju ētikas padome uzskata, ka šāda rīcība, skaidrojot savu darbību un atzīstot ētiska rakstura problemātiku, vērtējama atbildīgi un profesionāli. Tas uzskatāms kā labs paraugs citiem medijiem, līdzīgu situāciju gadījumā, kā arī apliecina ētikas vērtību mediju vidū.

Par Latvijas Mediju ētikas padomi

Biedrība “Latvijas Mediju ētikas padome” dibināta 2018. gadā, apvienojoties kopumā piecpadsmit mediju nozares asociācijām un uzņēmumiem. Šobrīd biedrībā ir divdesmit trīs biedri, kuri pārstāv visu formu un žanru medijus, mediju asociācijas un organizācijas, kas darbojas mediju jomas pētniecībā. Biedrības valdes priekšsēdētājs ir Jānis Lielpēteris. Sūdzības Mediju ētikas padome izskata deviņu cilvēku sastāvā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Aizmirsa paskatīties luksoforā… Tērbatas ielā notikusi auto avārija ar smagām sekām
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
Aizdomas par ļaunprātīgu ugunsgrēka izraisīšanu auto pārdošanas laukumā 1
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atcelti “Novatours” čārterreisi no Rīgas uz Bergamo pilsētu Itālijā
13 stundas

Lasītākie raksti

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Valstsvīrs ar statistiķa aicinājumu 1
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Līdz šim Latvijā aizdomas par “Covid-19” pārbaudītas 87 cilvēkiem; nevienā gadījumā bažas nav apstiprinājušās
54 minūtes
LA
LA.LV
Dabā
Vai tiešām vilnu var iegūt no koka? To Tērvetē atklās koku vilnas zinātājs Ritvars Točs
16 minūtes
LE
LETA
Latvijā
2020.gads Latvijā varētu kļūt par siltāko novērojumu vēsturē
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Vidzemes ziemeļos gaisa temperatūra pazeminājusies līdz -10 grādiem
2 stundas