Pēdējā gada laikā Ķīnas militārās lidmašīnas ir vairāk nekā 800 reižu pietuvojušās vai pārkāpušas Taivānas gaisa telpas identifikācijas zonu. Attēlā: Ķīnas gaisa spēku bumbvedējs “H-6K”.
Pēdējā gada laikā Ķīnas militārās lidmašīnas ir vairāk nekā 800 reižu pietuvojušās vai pārkāpušas Taivānas gaisa telpas identifikācijas zonu. Attēlā: Ķīnas gaisa spēku bumbvedējs “H-6K”.
Foto: Wang Guosong/AP/SCANPIX

“Mēs darīsim visu iespējamo, lai nepieļautu “status quo” izmaiņu vienpusējā ceļā!” Taivānas prezidente noraida Ķīnas “ceļu” 2

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

APTAUJA. Kurām partijām novēlat tikt 14. Saeimā, un kurām vajadzētu veidot valdību?
VIDEO. “Labākā priekšvēlēšanu reklāma, kāda redzēta!” Tiktokeri parodē partiju solījumus 1
FOTO. Atklāts oficiālais Lielbritānijas karalienes Elizabetes II nāves iemesls
Lasīt citas ziņas

 

Runājot Taivānas Nacionālās dienas svinībās 10. oktobrī, Taivānas prezidente Cai Inveņa solīja aizsargāt salu valsti no pieaugošā Ķīnas spiediena par apvienošanos, Pekinai vairojot militāro spriedzi abu valstu pierobežā.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Taivānā izveidota daudzpartiju demokrātija

“Mēs darīsim visu iespējamo, lai nepieļautu “status quo” izmaiņu vienpusējā ceļā,” paziņoja Taivānas prezidente Cai, kura ir atkārtoti ievēlēta brīvās un demokrātiskās vēlēšanās atšķirībā no autoritārā režīma Ķīnā. “Mēs turpināsim stiprināt savu nacionālo aizsardzību, apliecinot apņēmību aizsargāt sevi, lai nodrošinātu, ka neviens nevar piespiest Taivānu doties pa ceļu, ko Ķīna ir mums sagatavojusi,” teica Taivānas līdere, kura vada valsti, ko komunistu Ķīna nekad nav pārvaldījusi.

No 1895. līdz 1945. gadam Taivānas teritoriju pārvaldīja Japāna. 1949. gadā pēc komunistu režīma uzvaras Ķīnā Taivānā patvērās Čan Kaiši nacionālistu valdība un tās karaspēka atliekas. Gandrīz 40 gadus Taivānā valdīja dzelžaina militāra diktatūra, jo katru brīdi draudēja Ķīnas komunistu iebrukums.

1979. gadā ASV izveidoja oficiālas diplomātiskās attiecības ar Ķīnu, bet vēl pirms tam 1912. gadā pasludinātās Ķīnas Republikas vietu ANO ieņēma Pekinas komunistu režīms. ASV saites ar Taivānu tika formulētas Taivānas attiecību aktā, kas paredz, ka Vašingtonai jāpiegādā Taivānai aizsardzības bruņojums, gan formāli nepārkāpjot ASV ieturēto “vienas Ķīnas” politiku.

1987. gadā Taivānā tika atcelts karastāvoklis un legāli sāka darboties politiskās partijas un brīva prese. 1996. gadā pirmo reizi brīvās vēlēšanās tika izraudzīts pirmais Taivānā dzimušais prezidents Li Denhuejs, lai gan pirms tam Ķīna mēnešiem ilgi rīkoja militārus manevrus Taivānas šauruma tuvumā. Kopš 2000. gada jau sešas reizes notikušas brīvas un demokrātiskas vēlēšanas, dažādu partiju kandidātiem pārstāvot vēlētājus parlamentā. Prezidente Cai savā runā uzsvēra Taivānā iedibināto daudzpartiju demokrātiju pretstatā Ķīnas autoritārajam vienpartijas režīmam. “Ķīnas iezīmētais ceļš nepiedāvā ne brīvu un demokrātisku dzīvesveidu Taivānai, ne suverenitāti mūsu 23 miljonu tautai,” viņa teica.

 

Vairākums taivāniešu atbalsta neatkarību “de facto”

Aptaujas liecina, ka vairākums taivāniešu atbalsta savas “de facto” neatkarīgās valsts pašreizējo statusu un stingri noraida apvienošanos ar Ķīnu, kas paudusi apņēmību pārņemt salu savā kontrolē, izmantojot militāru spēku, ja nepieciešams. Pēdējā gada laikā Ķīnas militārās lidmašīnas un karakuģi ir vairāk nekā 800 reižu pietuvojušies vai pārkāpuši Taivānas gaisa telpas identifikācijas zonu. Taivānas prezidente Cai brīdinājusi, ka Ķīnas kara lidmašīnu ielaušanās Taivānas gaisa telpā nopietni apdraud lidojumu drošību reģionā.

Pieaugot apdraudējumam no Ķīnas puses, Taivāna ir padziļinājusi un nostiprinājusi neoficiālos sakarus ar Japānu, Austrāliju un ASV. “Jo vairāk mēs sasniedzam, jo lielāku spiedienu izjūtam no Ķīnas,” atzina Taivānas prezidente, atzīmē aģentūra “Associated Press”. Taivānas armijas bruņojumā ir lidmašīnas “F-16”, “Mirage”, kā arī pašmājās ražoti lidaparāti un pretgaisa aizsardzības iekārtas. Kā ziņo izdevums “The Wall Street Journal”, vairāki desmiti ASV militāro speciālistu jau aptuveni gadu apmāca Taivānas karavīrus.

Prezidente Cai apliecinājusi, ka Taivāna grib veicināt miermīlīgu attīstību Dienvidaustrumu Āzijā, pat ja situācija Indijas un Klusā okeāna reģionā ir kļuvusi saspringtāka. Prezidente Cai arī aicināja citas Taivānas parlamentā pārstāvētās partijas atlikt malā politikānismu, lai izstrādātu salu valsts konstitūcijas reformu, kas atbilstu mūsdienu situācijai. Līdzšinējo konstitūciju toreiz valdošā Nacionālistu partija izveidoja vēl 1947. gadā, pirms tā zaudēja varu un aizbēga uz Taivānu 1949. gadā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ķīnas vadonis Sji Dzjiņpins vairākkārt ar pieaugošu uzstājību paziņojis, ka “jāīsteno apvienošanās ar Taivānu”, gan pieļaujot “mierīgas apvienošanās” iespējamību. “Nevienam nevajadzētu nenovērtēt Ķīnas iedzīvotāju stingro apņēmību, gribu un spēju nosargāt nacionālo suverenitāti un teritoriālo vienotību,” teica Sji.

Ķīnas birojs, kas nodarbojas ar Taivānas lietām, paziņojis, ka prezidentes Cai pārstāvētā Demokrātiski progresīvā partija esot “nemiera un spriedzes avots attiecībās pāri šaurumam un lielākais apdraudējums mieram un stabilitātei Taivānas šaurumā”. Ķīna ir piedāvājusi Taivānai modeli “viena valsts, divas sistēmas”, taču visas lielākās Taivānas politiskās partijas ir to noraidījušas, cenšoties panākt, lai valsts neatkarība tiktu atzīta “de iure”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
APTAUJA. Kurām partijām novēlat tikt 14. Saeimā, un kurām vajadzētu veidot valdību?
VIDEO. “Labākā priekšvēlēšanu reklāma, kāda redzēta!” Tiktokeri parodē partiju solījumus 1
FOTO. Atklāts oficiālais Lielbritānijas karalienes Elizabetes II nāves iemesls
14.Saeimas “krēslu” iespējamais sadalījums, ja vēlēšanas būtu notikušas septembrī 113
Atis Klimovičs: Mēs esam aculiecinieki genocīdam. Ko tādu pat tādi krievu pasaules pazinēji kā mēs nespējām iedomāties 82
Lasīt citas ziņas
Ukraina iesniegusi pieteikumu paātrinātai uzņemšanai NATO 32
ASV paziņo par “smagām” jaunām sankcijām pret Krieviju 29
Putins okupēto Ukrainas reģionu iedzīvotājus pasludina par Krievijas pilsoņiem 40
FOTO. Pasakaini skati! Rudens izgreznojis atjaunoto Ķemeru vēsturisko parku Jūrmalā
Noplūdes no “Nord Stream” izraisīja zemūdens sprādzieni, kuru jauda atbilst simtiem kilogramu sprāgstvielu
19:46
Protestē pret bīstamām kļūdām veselības aprūpes datorsistēmas darbā
19:42
Tev šodien var nākties sastapties ar izvēles problēmu! Horoskopi 1.oktobrim
19:05
FOTO. Atklāts oficiālais Lielbritānijas karalienes Elizabetes II nāves iemesls
VIDEO. Ukrainas kritušo karavīru ģimenes, neslēpjot emocijas, no prezidenta saņem ordeņus 12
Eksprezidents Bērziņš par Valsts aizsardzības dienesta likumprojektu: Nepārdomāts un esošajai situācija neatbilstošs
VIDEO. Sirdi plosošs skats: suns vārdā Krima gaida savus saimniekus, kas aprakti mājas gruvešos
FOTO. Īstas rudens skaistules! Nacionālajā dabas muzejā “uzmirdz” visdažādākās sēnes 1
arī ir palicis noslēpums, vai tā bija nejaušība vai slēpta ziņa… Vai karalis Čārlzs mainīs britu un eiropiešu attiecības?
Uz vēlēšanām ar vai bez lietussarga? Laika prognoze sestdienai
Māris Antonevičs: Bieži spriests, ka Latvijā cilvēki vēlēšanās balso par “mazāko ļaunumu”
Laikraksts: Jaunzeme nav ļāvusi atstādināt vai rotēt fiktīvu krimināllietu sākušos VID darbiniekus
Tiesa patur apcietinājumā Bunkus slepkavības lietā aizturētos Uļmanu un Babenko
Natalka Homenko-Pozņaka: Putins nolēmis iet uz visu banku
Sēnes, kas vajadzīgas labai koku augšanai: kas tās tādas un kā pie tādām tikt?
Nodibinājums ceļ trauksmi par mēģinājumiem ietekmēt Mārtiņa Bunkus slepkavības izmeklēšanu 11
VIDEO. Latvijā dzīvojošais brazīlietis Felipe Gabriels laidis klajā jaunu dziesmu latviešu valodā 4
VIDEO. “Tu tā kā mani tagad bildini?”: Kambalu ģimenē gaidāmas lielas pārmaiņas 7
Vecāsmātes Hertas recepte – citrona kēkss
Būs jācīnās par izdzīvošanu. Vai “Nord Stream” skuju taka?
APTAUJA. Kurām partijām novēlat tikt 14. Saeimā, un kurām vajadzētu veidot valdību?
Atis Klimovičs: Priekšā nopietnu pārbaudījumu ziema
Sārts: Nevaru Latvijai solīt mierīgu un paredzamu nākotni
Policija sākusi resorisko pārbaudi par deputāta Kiršteina rīcību, apvainojot LTV žurnālisti
Vai nākamnedēļ gaidāmas krasas laikapstākļu pārmaiņas?
Pēteris Apinis: Latvijas ārstu biedrības divsimtgade 4
“Ak, cik burvīga iniciatīva! Žetons cēsiniekiem!” Soctīklotāji apbrīno “referendumu” bērniem 2