Foto: TASS/Scanpix/LETA

Neizslēdz jauna Covid-19 paveida izplatību, kas var radīt nopietnu sabiedrības apdraudējumu 103

Veselības ministrija (VM) neizslēdz jauna Covid-19 vīrusa paveida izplatību, kas var radīt nopietnu sabiedrības apdraudējumu gaidāmajā rudens/ziemas sezonā, paredz ministrijas izstrādātais un valdībā iesniegtais informatīvais ziņojums par epidemioloģiskās drošības draudiem saistībā ar Covid-19 infekciju.

Par atteikumu mazgāt automašīnu ar Ukrainas numurzīmi, automazgātavas īpašniekiem noteikts 1000 eiro sods
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
TV24
“Man uz konta stāv – 402 000. Visa nauda, kas ienāk, aiziet valstij. Darbs apstājies” – uzņēmējs VID uzlikto sodu uzskata par nepamatotu 150
Lasīt citas ziņas
VM dati liecina, ka šī gada septembrī Latvijā bija novērojams Covid-19 saslimstības rādītāju samazinājums visos reģionos.

Savukārt ES/EEZ valstīs kopumā vidējie rādītāji liecināja, ka septembra laikā saslimstība ar Covid-19 bija palielinājusies.

CITI ŠOBRĪD LASA

Septiņu dienu kumulatīvais rādītājs uz 100 000 iedzīvotājiem Latvijā 40.nedēļā bija 368,3, kamēr nedēļu iepriekš 441,4. Vislielākais septiņu dienu kumulatīvais rādītājs uz 100 000 iedzīvotājiem novērojams Latgales reģionā, pēc tam seko Vidzemes un Rīgas reģioni.

Vienlaikus kopš 2022.gada 37.nedēļas Latvijā tika novērots Covid-19 pieaugums. Vislielākais saslimušo skaita pieaugums 37.nedēļā tika novērots 10 līdz 19 gadu vecuma grupā, pēc tam sekoja vecuma grupa līdz deviņiem gadiem, kas saistīts ar 2022./2023.gada mācību gada sākšanos. Savukārt pārējo vecumu grupu saslimstības pieaugums novērojams no 38.nedēļas. 40.nedēļā vislielākais saslimušo skaits bija pieaugušajiem 50 līdz 59 gadu un 60 līdz 69 gadu vecuma grupās.

Kā liecina VM dati, ar SARS-CoV-2 vīrusu inficēto pacientu skaits stacionāros ar rudens perioda sākumu pakāpeniski palielinājās, šī gada oktobra sākumā sasniedzot vairāk kā 400 pacientus dienā.

Uz septembra beigām tika sasniegts vakcinācijas pārklājums 69,1% no kopējā iedzīvotāju skaita, kas ir ļoti tuvu vēlamajam sabiedrības vakcinācijas pārklājuma rādītājam – 70%, norādīja VM. Vienu vakcīnas devu bija saņēmuši 71,9%, bet balstvakcinācijas papildevu bija saņēmuši 28,7% iedzīvotāju.

Dati uz 10.oktobri liecina, ka vecuma grupā 65+ balstvakcīnu bija saņēmuši 45,4% no visiem iedzīvotājiem. Senioru vidū vakcinācijas aptvere uz 2022.gada septembra beigām sasniedza 81,1%.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati uz 10.oktobri liecina, ka pēdējo sešu mēnešu laikā 44 339 personas jeb 2,36% iedzīvotāju saņēmušas vismaz vienu vakcinācijas devu, neieskaitot pirmo poti.

VM norādīja, ka Latvijā galvenokārt izplatās Covid-19 omikrona celmi, pārsvarā BA.5 paveids, līdz ar to prognozējams, ka esošie cirkulējošie SARS-Cov-2 vīrusa paveidi maksimāli var radīt situāciju, kas raksturīga sezonālai epidēmijai un tādējādi neprasa nopietnus pasākumus sabiedrības veselības drošībai.

Vienlaikus, apzinoties iespējamos riskus SARS-CoV-2 vīrusa izplatības pieaugumam un vīrusa mainības tendences, VM neizslēdz jauna vīrusa paveida izplatību, kas var radīt nopietnu sabiedrības veselības apdraudējumu gaidāmajā rudens/ziemas sezonā.

Papildus VM aicina ņemt vērā, ka Latvijā turpina izplatīties arī citi respiratorie vīrusi, tai skaitā arī sezonālā gripa.

Attiecīgi šobrīd tiek veikts respiratoro vīrusu monitorings. VM norādīja, ka, ņemot vērā iespējamo gripas izplatību 2022./23.gada ziemas sezonā, nepieciešams veicināt gripas vakcinācijas aptveri riska grupās un sabiedrībā kopumā, lai novērstu gripas epidēmijas uzslāņošanos Covid-19 pandēmijai.

VM norādīja, ka no šī gada 1.aprīļa praktiski vairs nav noteikti nekādi obligātie nosacījumi darba organizēšanai, pakalpojumu sniegšanai un pasākumu organizēšanai, saglabājot tikai dažus izņēmumus riskantajās vidēs, piemēram, veselības aprūpē un ieslodzījuma vietās. Pašlaik paliek spēkā prasība lietot sejas maskas augsta riska vietās ārstniecības iestādēs.

VM vērtējumā esošā situācija pagaidām nerada sabiedrības veselības apdraudējumu un papildus īpašu drošības pasākumu ieviešanu.

Līdz ar to būtiski turpināt pasākumus, kas sākti Covid-19 pandēmijas laikā. Starp tiem ir nepārtraukts Covid-19 situācijas un respiratoro vīrusu monitorings un gatavošanās atbilstoši prognozēm ieviest papildu pasākumus, epidemioloģisko prasību ievērošana, testēšana uz Covid-19, pozitīvo testu paraugu sekvenēšana, notekūdeņu monitorings.

Papildus jāturpina arī senioru, ilgstošas sociālās aprūpes centru klientu un darbinieku un citu riska grupu vakcinēšana pret Covid-19 no septembra, kad ir pieejamas pielāgotās vakcīnas aizsardzībai pret Covid-19 omikrona paveidiem, īpaši pievēršot uzmanību tam, lai vakcināciju saņemtu tie cilvēki, kuri nav saņēmuši primāro vakcināciju vai pirmo balstvakcinācijas devu.

Tāpat VM vērtējumā jāveic sabiedrības informēšanas aktivitātes, aicinot vakcinēties visu sabiedrību, lai iegūtu aizsardzību pret smagu slimības gaitu šajā rudens un ziemas sezonā.

LETA jau rakstīja, ka Ministru kabinets atbalstīja VM izstrādāto plānu par veselības aprūpes nozares gatavību iespējamai Covid-19 izplatības mazināšanai rudenī.

Kā skaidroja ministrijā, pamatojoties uz Eiropas Slimību un profilakses centra prognozēm un iepriekšējo pieredzi, paredzēti trīs reālākie iespējamie Covid-19 infekcijas izplatības scenāriji, sākot no sezonālas inficēšanās, kas raksturīgs omikrona paveidam – līdz pat nekontrolējamai slimības izplatībai ar būtisku apdraudējumu sabiedrībai un veselības nozarei, kas raksturīgs delta paveidam.

SAISTĪTIE RAKSTI

Katram scenārijam plānoti atbilstošie pasākumi – veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšana, testēšana, vakcinācija, kontaktpersonu apzināšana, mājas karantīnas nepieciešamība un drošības pasākumu ieviešana. Piemēram, vieglākā scenārija gadījumā veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība nebūs būtiski traucēta, saslimušo pacientu ārstēšanā un uzraudzībā pamatā norisināsies pie ģimenes ārstiem. Skrīninga testēšanu veiks riska grupām un augsta slimības izplatības riska vietās un citviet.

Atbilstoši epidemioloģiskajiem scenārijiem izveidoti arī vairāki scenāriji vakcinācijas īstenošanai, sākot no vajadzības vakcinēt tikai riska grupas un beidzot ar plašas sabiedrības vakcināciju, ja notiks saskarsme ar jauniem vīrusa paveidiem, pret kuriem līdz šim iegūtā imunitāte nedarbosies. Piemēram, vieglākajā scenārijā vakcināciju plānots īstenot ģimenes ārstu praksēs un ārstniecības iestāžu vakcinācijas kabinetos, sasniedzot līdz par 65 000 vakcinācijas faktu nedēļā. Savukārt intensīvas slimības izplatības gadījumā vakcināciju plānots izvērst līdz pat 100 000 vakcinācijas faktu nedēļā, iesaistot visas ārstniecības iestādes un atverot vakcinācijas centrus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Par atteikumu mazgāt automašīnu ar Ukrainas numurzīmi, automazgātavas īpašniekiem noteikts 1000 eiro sods
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
TV24
“Man uz konta stāv – 402 000. Visa nauda, kas ienāk, aiziet valstij. Darbs apstājies” – uzņēmējs VID uzlikto sodu uzskata par nepamatotu
Cilvēkstāsts
“Ir mamma, pie kuras jau gadiem neviens no bērniem nav atbraucis, bet viņa visu laiku gaida” – ikdiena sociālās aprūpes centrā
TV24
Ja autovadītājs brauc ar “puteņa biļeti”, ko darīt pārējiem ģimenes locekļiem?
Lasīt citas ziņas
TV24
Artis Pabriks: “Baltijas jūrā Krievija nav tā valsts, kas jebkādi varētu dominēt”
Uzbrukums RAKUS ārstei pacienta radiniecei varētu izmaksāt ļoti dārgi. Tiek pieprasīta kompensācija 8000 eiro apmērā
Koalīcija paudusi savu nostāju jautājumā par par Kariņa speciālo avioreisu izmantošanu
Krievu karavīrs Hohlovs nošāvis savu komandieri, kurš ņirgājies par viņa uzvārdu
Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
22:00
Uzbrukums RAKUS ārstei pacienta radiniecei varētu izmaksāt ļoti dārgi. Tiek pieprasīta kompensācija 8000 eiro apmērā
21:28
Krievu karavīrs Hohlovs nošāvis savu komandieri, kurš ņirgājies par viņa uzvārdu
21:01
Par atteikumu mazgāt automašīnu ar Ukrainas numurzīmi, automazgātavas īpašniekiem noteikts 1000 eiro sods
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
Kokteilis
VIDEO. “Oi, mīkstas lūpiņas, garšīgas!” Šovu zvaigznei Magonei uzradusies jauna simpātija
TV24
Ja autovadītājs brauc ar “puteņa biļeti”, ko darīt pārējiem ģimenes locekļiem?
Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
Šodien saprāta balss apklusinās tavu sirdsbalsi! Horoskopi 5. decembrim
Latvijā parādījies jaunais Covid-19 paveids “Pirola”, liecina notekūdeņu monitoringa dati
Veselam
“Pirms 40 gadiem, kad pirmo reizi parādījās infekcija HIV, tas bija kā nāves spriedums” – infektoloģe par medicīnas straujo attīstību
Kokteilis
FOTO. Brīdis starp to, kas jau bija, un to, kas vēl būs. Ar krāšņiem koncertiem atzīmē leģendārās “Mikrofona aptaujas” 55 gadu jubileju
Veselīgās un dziedinošās dzērvenes. Cik daudz dzērveņu ieteicams apēst dienas laikā?
TV24
Kāpēc vislielākā Ukrainas armijas vienību koncentrācija ir Kupjanskā? Skaidro Rajevs
FOTO. Liepājā tramvajs pārtapis par rūķi, bet puķu dobēs sarindoti Ziemsvētku rotājumi – pilsēta iemirdzas svētkiem
Mājas
Dažas idejas, kā var glīti un gaumīgi iesaiņot dāvanu. Noderēs arī jubilejās
TV24
Krievi lielās, ka kāds ukraiņu pilots nodevis viņiem savu lidmašīnu. Rajevs skaidro, vai tā ir patiesība
“Mēs viņam “WhatsApp” rakstām, cik ļoti viņu mīlam, pievienojam arī balss ziņojumus, apzinoties, ka atbildi nesaņemsim,” vecāki nespēj samierināties ar dēla nāvi
Kokteilis
VIDEO. Zināms, kuri šova “X faktors” dalībnieki cīnīsies par galveno balvu
Trīs dienās savāc parakstus pret tiesību atņemšanu par braukšanas ātruma pārsniegšanu par vairāk nekā 30 km/h
TV24
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
Projekti un vilinoši piedāvājumi nāks īstajā laikā! Horoskopi no 4. līdz 10. decembrim
Caur Latvijas robežkontroles punktiem no Krievijas importēts pārsteidzošs daudzums pārtikas graudaugu
TV24
Reirs: Bankas nodarbojās ar biedēšanu, finanšu un ekonomisko vardarbību
“Laiks strauji iet uz beigām!” ASV Kongress vēl nav spējis vienoties par atbalstu Ukrainai
TV24
Ģirts Rungainis: Latvijas tirgus viennozīmīgi ir pārbankots
Kokteilis
FOTO. Ziemsvētkiem tiek dekorēts arī britu karaļnams! Te ir gaismiņas un dārgakmeņi, taču no kāda populāra dekora karaliskā ģimene tomēr atturas