Mežaparka estrādē 1. jūnijā sola viesoties popmūzikas milži “Imagine Dragons”.
Mežaparka estrādē 1. jūnijā sola viesoties popmūzikas milži “Imagine Dragons”.
Foto: Cover Images/SCANPIX

No Dona līdz “Tomorrowland”! Lielākie pasākumi, kas šovasar gaidāmi Latvijā un Eiropā 6

Aija Kaukule, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Neticami, bet tava auto marka atklāj par tevi vairāk, nekā spēj iedomāties
14 iecienīti produkti, kuru sastāvā ir vielas, kas var veicināt vēža veidošanos 3
Ukraina pazemo Putinu, pārkāpjot vienu “sarkano līniju” pēc otras
Lasīt citas ziņas

Kamēr pavasara koncertus un liela mēroga pasākumus pasaulē atceļ, vasarā, iespējams, gaidāms to pārsātinājums. Vai, pandēmijai atkāpjoties, koncerti un mūzikas festivāli atgriezīsies agrākajā formā un spēkā?

Arvien biežāk izskan viedokļi, ka pandēmijas sliktākais posms varētu būt aiz muguras. Lai arī vīrusa izplatība varētu turpināties, tā tomēr notiktu mazāk intensīvi, pieņemot endēmijas apmērus. Piemēram, Spānijas premjers Pedro Sančess norādījis, ka ir laiks domāt par to, kā sadzīvot ar Covid-19 ilgtermiņā, līdzīgi kā pasaule sadzīvo ar gripu. Viņam pievienojušās citas valstis, norādot, ka notiek virzība uz jaunu nodaļu šīs slimības vēsturē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikmēr veselības eksperti pasaulē arvien aicina būt piesardzīgiem, jo ir pārāk daudz nezināmā saistībā ar vīrusa uzvedību. Lai gan vietām izskan bravūrīgas ziņas par kultūras un izklaides pasākumu atgriešanos iepriekšējā apmērā, fakti liecina pretējo – pagaidām mūzikas un izklaides pasākumu industrija pasaulē arvien ir visai piesardzīga.

Gada pirmais ceturksnis – pandēmijas zīmē

Jau ir pirmās liecības, ka omikrona vīrusa ārkārtīgi straujā izplatība ietekmējusi 2022. gada klātienes pasākumu procesus. Lai cik nogurdinoši tas būtu, parādās jauni paziņojumi par koncertu un festivālu atcelšanu vai pārcelšanu vīrusa izplatības dēļ. Piemēram, februārī Eiropā un Apvienotajā Karalistē plānoto koncertturneju uz nākamo gadu pārcēlusi populārā dziedātāja Avrila Lavinja.

“Ņemot vērā pastāvīgās problēmas, kas saistītas ar pandēmiju, kā arī dažādās valstīs spēkā esošos ceļošanas un norises vietu ierobežojumus, tūre nav iespējama,” paziņojumā rak­sta dziedātāja.

Par Eiropas vasaras turnejas atcelšanu jau paziņojuši arī rokmūzikas milži “Aerosmith”.

Koncertu norisi ietekmē ne tikai ierobežojumi to vietās un ceļojot, bet arī pati slimība. Piemēram, popmūzikas ikona Eltons Džons paziņojis, ka pārceļ koncertu datumus ASV, jo ar kovidu saslimis pats. Savukārt nule “Grammy” balvā triumfējusī dziedātāja Adele 20. janvārī publicētā video ar asarām acīs informē, ka atceļ savas rezidences koncertus Lasvegasā, sakot: “Man ļoti žēl, bet mans šovs nav gatavs. Mēs esam izmēģinājuši pilnīgi visu iespējamo, lai to sagatavotu laikā un lai tas jums būtu pietiekami labs, taču mūs ir pilnībā iznīcinājuši piegāžu kavējumi un kovids. Puse manas komandas cieš no Covid-19. Mums nebija iespējams pabeigt izrādi.”

Reklāma
Reklāma

Pavasara koncertus Latvijā visdrīzāk pārcels

Pasaules mūzikas industrijas tendences neiet secen arī Latvijai. Tā, piemēram, aizvadītā gada Eirovīzijas konkursa uzvarētāji “Måneskin” šī pavasara turneju, kuras ietvaros 14. martā bija paredzēts arī strauji izpārdotais koncerts “Arēnā Rīga”, pārcēluši uz 2023. gadu.

“Mums jāatvainojas jums, bet korona vīrusa dēļ esam spiesti pārcelt visu turneju. Mums tiešām ļoti žēl. Mēs daudz strādājām pie šīs tūres sagatavošanas, viss bija tai gatavs, taču diemžēl pēdējo dienu laikā ienāca sliktas ziņas par pasākumu vietu ietilpību un tamlīdzīgi. Mēs nevaram garantēt, ka visi koncerti notiks, jo katrā valstī ir savi noteikumi, un tie, protams, mums ir jāievēro, jo mūsu koncertiem ir jānotiek pilnīgā drošībā visiem,” pausts “Måneskin” publiskajā paziņojumā. No janvāra uz 17. novembri pārcelts arī grupas “Rammstein” solista Tila Lindemana koncerts, kas bija ieplānots šā gada 23. janvārī.

Tuvākie pavasara ārzemju zvaigžņu lielkoncerti visdrīzāk tiks pārcelti, tā “Latvijas Avīzei” teic koncertaģentūras “FBI” pārstāvis Ģirts Majors.

Jau šajā pavasarī – martā un aprīlī – biļešu tirgotāju afišās varam atrast virkni ārzemju mākslinieku iekštelpu lielkoncertu. Starp tiem ir Stings (5. marts, “Arēna Rīga”), “Tricky” (4. marts, “Palladium Rīga”), Skots Bredlijs un “Postmodern Jukebox” (25. marts “Palladium Rīga”) , kā arī “Eagles of Death Metal” (7. aprīlis, “Palladium Rīga”) un “Sparks” (6. maijs, “Hanzas perons”), kā arī “One Republic” (20. maijs, “Arēnā Rīga”) “Esam spiesti pielāgoties tam, ko dara lielie mākslinieki, plānojot savas Eiropas turnejas. Nav tā, ka citur Eiropā šie koncerti notiks, bet pie mums – nenotiks. Turklāt par katru koncertu tiek ziņots atsevišķi,” teic Ģ. Majors.

Tikmēr pavasara otrajā pusē, piemēram, kaimiņi Igaunijā izziņojuši vērienīgo mūzikas festivālu – mesi “Tallinn Music Week”, kas notiks Tallinā no 4. līdz 8. maijam. Arī Ģ. Majors pauž cerību, ka vasaras sezonā kādi iekštelpu koncerti tomēr varēs notikt.

Cerība uz Eiropas vasaru

Krietni cerīgāka Eiropā izskatās koncertu un festivālu vasara. Norises datumus un dalībniekus izziņojuši teju visi lielākie Eiropas mūzikas festivāli. Paredzams, ka globāli lielākais elektroniskās mūzikas festivāls “Tomorrowland” Beļģijā šovasar notiks pat trīs nedēļas nogales jūlijā. Savukārt slavenais Glāstonberijas festivāls Apvienotajā Karalistē Piltonā šogad notiks pilnā apjomā no 22. līdz 26. jūnijam.

Tiesa, festivāls pagaidām izziņojis tikai vienu mākslinieci – megazvaigzni Billiju Eilišu. Tikmēr ar daudz drošāku pieteikumu nāk Spānijas milzīgais “Mad Cool” festivāls Madridē, kas šogad plānots no 6. līdz 9. jūlijam. Gaidāms, ka tas pulcēs neticamu mūzikas zvaigžņu birumu no “Metallica”, “Killers”, “Muse”, “Kings of Leon” līdz “Twenty One Pilots”, “Imagine Dragons”, “Pixies” un “Placebo”. Datumu (10.–15. augusts) un mākslinieku sastāvu izziņojis arī daudzu Latvijas mūziķu iemīļotais festivāls “Sziget” Ungārijā, Budapeštā.

“Ja notiks lieli starptautisku mākslinieku pasākumi Eiropā, tad visdrīzāk tie notiks arī Latvijā,” paredz Ģ. Majors. “Šie abi procesi ir savstarpēji ļoti saistīti. Šobrīd mēs rēķināmies ar vasaru un visa Latvijas koncertu industrija gatavojas tam, ka ārzemju koncerti vasarā būs, turklāt bez ierobežojumiem. Pagājusī vasara parādīja, ka ārā pasākumi notika pilnīgi citādāk nekā iekštelpu pasākumi.

Vienīgi atšķirībā no pagājušās vasaras šogad ir cerība, ka ārzemju mākslinieki tiešām varētu realizēt plānotās tūres, jo vieglāka kļūtu tieši ceļošana. Vasaru gaida mūzikas industrija visā Eiropā, domājot, ka viss varētu notikt ierastajā režīmā.”

Pašlaik Latvijas vasara rādās ārzemju mākslinieku koncertu mēreni piesātināta. Mežaparka estrādē sola viesoties popmūzikas milži “Imagine Dragons” (1. jūnijs), Siguldas pilsdrupu estrādi apciemos Maikls Kivanuka (10. jūnijs) un klasiķi “Placebo” (22. jūnijs) un Džeimss Arturs (24. augustā). Par atgriešanos, šoreiz gan pārceļoties no Salacgrīvas uz Rīgu, paziņojis arī festivāls “Positivus” (15.–16. jūlijs).

Tikmēr tuvākajos kaimiņos Lietuvā un Igaunijā gaidāms košs ārzemju mūziķu un grupu vasaras uznāciens: Tallinā uzstāsies vācu industriālās mūzikas milži “Rammstein” (koncerts pārcelts no pagājušā gada), Kauņā – popzvaigzne Dua Lipa. Citviet Baltijā sola viesoties Džeimss Blants, sendienu rokeri “Judas Priest”, Eliss Kūpers un “Whitesnake”, dziesminieks Hosē Gonzaless, maigais dziedonis Toms Odels, grupa “Pet Shop Boys”, leģenda Igijs Pops un citi.

Valdības solījumi iedrošina māksliniekus

“Par vasaras sezonu un festivāliem varam būt pilnīgi droši – tur nebūs nekādu ierobežojumu, visi pamatierobežojumi tiks atcelti jau no 1. aprīļa,” pagājušajā nedēļā intervijā raidījumam “900 sekundes” optimistisks bija kultūras ministrs Nauris Puntulis. “Patlaban aktuāls jautājums vēl ir par starpposmu no 1. marta līdz 1. aprīlim, taču skaidrs, ka arī šajā periodā skaitliskie ierobežojumi tiks atcelti,” pauda ministrs.

Neilgi pēc ministra solījuma ar vasaras brīvdabas koncertu plāniem klajā nāca vairāki pazīstami latviešu mākslinieki.

Par lielāku koncertu plāniem paziņoja grupa “The Sound Poets”, izsludinot koncertus atjaunotajā koncertdārzā “Pūt, vējiņi!” (10. jūnijs) un Siguldas pilsdrupu estrādē (18. jūnijs). Ar lielu nepacietību gaidām jūniju!

“Nu jau, šķiet, pagājis tik ilgs laiks, kopš tikāmies īstos koncertos, un mums tā ļoti pietrūkst. Pietrūkst cilvēciskā kontakta, asaru, smaidu un kopīgu emociju, kas silda mūs un, cerams, arī jūs,” tā grupas solists Jānis Aišpurs. Brīvdabas koncertu Siguldas pilsdrupu estrādē 1. jūlijā izziņojis arī mūziķis Dons. Par lielāka koncerta plāniem vēstījusi arī grupa “Tautumeitas”, kuru vasaras lielkoncerts “Skrejceļš” 26. augustā norisināsies neierastā vietā – Skultes ostā. Norišu datumus izziņojuši arī lielākie Latvijas vasaras mūzikas festivāli – “Summer Sound”, “Saldus saule”.

Uz to, ka vasaras periodā koncerti notiks ar pilnu sparu, cerīgi raugās arī biļešu pircēji. “Biļetes uz lielajiem pasākumiem tiek pirktas stabili un ar lielu interesi tāpat kā vienmēr – cilvēkus, tāpat kā iepriekš, visvairāk interesē uzmanību piesaistoši pasākumi. Līdzīgi ir arī pasaulē – pieprasījums pēc lielajiem āra stadionu koncertiem ir ļoti stabils, neskatoties uz pandēmiju,” atklāj Ģ. Majors.

Vai šajā vasarā, beidzot uzelpojot no ierobežojumu žņauga, nedraud koncertu pārprodukcija? “Lielo pasākumu nebūs vairāk kā citreiz, lielākā daļa no tiem jau ir izziņoti. Zināms pārsātinājums varētu būt mazāka mēroga pasākumu jomā,” spriež Ģ. Majors, norādot, ka tālejošākās prognozes rudenim vēl ir pāragri paust.

Vasaras lielkoncerti 2022

* 20. maijs – Artūrs Skutelis, “Palladium Rīga”

* 20. maijs – “One Republic”, “Arēna Rīga”

* 1. jūnijs – “Imagine Dragons”, Mežaparka Lielā estrāde

* 1. jūnijs – “Foreigner”, “Arēna Rīga”

* 10. jūnijs – Maikls Kivanuka, Siguldas pilsdrupu ­estrāde

* 10. jūnijs – “The Sound Poets”, Liepājas koncertdārzs “Pūt, vējiņi!”

* 10. jūnijs – Hosē Gonzaless, “Palladium Rīga”

* 13. jūnijs – “Gogol Bordello”, “Palladium Rīga”

* 15. jūnijs – “Billy Talent”, “Palladium Rīga”

* 21. jūnijs – “Passenger”, “Palladium Rīga”

* 22. jūnijs – “Placebo”, Siguldas pilsdrupu estrāde

* 18. jūnijs – “The Sound Poets”, Siguldas pilsdrupu ­estrāde

* 1. jūlijs – Dons, Siguldas pilsdrupu estrāde

* 15.–16. jūlijs – festivāls “Positivus”, Rīga, Lucavsala

* 22. – 23. jūlijs – festivāls “Saldus saule”, Saldus Kalnsētas parka estrāde

* 29.–31. jūlijs – festivāls “Summer Sound”, Liepājas pludmale

* 24. augusts – Džeimss Arturs, Siguldas pilsdrupu estrāde

* 26. augusts – “Tautumeitas”, Skultes osta

* 20. septembris – “LP”, “Arēna Rīga”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.