Oāze ziemas salā. Ierīkojam ziemas dārzu

Oāze ziemas salā: 6 soļi, kā ierīkot ziemas dārzu 0

Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Vasarā viss zaļo, dārzos zied krāšņas puķes. Tā visa pietrūkst ziemā, kad ir pelēks, visapkārt dubļi, ja ziema aukstāka – arī sniegs un ledus, kas vairākumam cilvēku rada drūmas un visai nepatīkamas izjūtas. Taču, ierīkojot ziemas dārzu, var radīt oāzi, kur pat ziemas salā būs zaļi augi un noskaņa, kas spēj kliedēt teju jebkuras drūmas domas.

VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 300
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 198
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV skatītāji sašutuši: Magone Šutoviene ar draudzenēm apspriež intīmo dzīvi ar vīriešiem, bet blakus sēž viņas septiņgadīgais dēls 33
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Ziemas dārzu visbiežāk ierīko tā, lai tajā būtu iespējams ieiet tieši no dzīvojamās ēkas. Atšķirībā no oranžērijas, kurā visas pūles tiek veltītas augu labklājības nodrošināšanai, ziemas dārzs vairāk paredzēts cilvēku atpūtai, un augi ir tikai viens no tā elementiem. Tāpēc īpaši jāpadomā par dizainu un telpas funkcionalitāti, tikai pēc tam par augu izvietojumu.

Veranda vai pilnvērtīga dzīvojamā istaba

Ieeja verandas tipa ziemas dārzā var būt ne tikai no telpām, bet arī ārpuses. Tas var kalpot kā priekšnams, caur kuru nokļūst ēkā, kā telpa viesu uzņemšanai, terase atpūtai. Tomēr šādam risinājumam ir ne tikai priekšrocības – vienkārša ierīkošana, komunikācijas var pievienot no mājas, ērta apkopšanai, bet arī trūkumi: nepietiekama ventilācija, temperatūras svārstības, atverot durvis un nakts stundās. Ne katrs augs spēj tādas izturēt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēl viens risinājums – par ziemas dārzu pārvērst pilnvērtīgu dzīvojamo istabu. Šādā atpūtas zonā komfortabli jutīsies gan cilvēki, gan augi. Vienīgais nosacījums – šai telpai nepieciešamas lielas logu ailas, lai augi saņemtu pēc iespējas vairāk dienasgaismas.

Ja dārza platība un rocība atļauj, protams, var ierīkot oranžērijas tipa ziemas dārzu atsevišķi no ēkas.

Dienvidi vai austrumi?

Plānojot ziemas dārzu pie ēkas, jāsāk ar atbildi uz vienkāršu jautājumu – kurā debespusē dārzu ierīkot: ziemeļos, dienvidos, austrumos vai rietumos? Katrai no debespusēm ir savas priekšrocības un savi trūkumi.

Ziemeļu puse nebūs tā veiksmīgākā izvēle, jo dienā uzkrātais siltums ātri tiks zaudēts. Ja nav iespējas izvēlēties citu mājas pusi, jādomā par ļoti jaudīgu apkures sistēmu. Dienvidu puse ir laba aukstajos gada mēnešos, kad diena ir īsa un saules gaismas maz. Bet vasarā augi var ciest no pārlieka karstuma un tveices. Būs jādomā par noēnošanu un jaudīgu vēdināšanas sistēmu. Tāpat augi būs biežāk jāaplaista. Austrumu puse – viena no labākajām izvēlēm. Rīta pusē augiem būs daudz gaismas un siltuma, savukārt pārējā laikā augi varēs atpūsties no saules. Šādā situācijā tiem ir mazāk iespēju pārkarst. Rietumi – arī laba izvēle. Dienā uzkrātais siltums saglabāsies visu nakti. Tas, protams, labāk ir ziemā. Savukārt vasarā būs vajadzīga papildu ventilācija un laistīšana.

Forma un materiāls

Plānojot ziemas dārzu, svarīgs ir ne tikai izvietojums un piebūves forma – taisnstūra ar vienslīpes jumtu, konstrukcija mājas iekšējā vai ārējā stūrī, bet arī materiāls, no kā konstrukcija izgatavota.

Viens no populārākajiem materiāliem, protams, ir stikls – estētisks un konstrukcijās izturīgs materiāls, kas lieliski vada gaismu un ātri atdod siltumu. Tomēr tas vienlaikus ir arī trausls un pietiekami dārgs, ar kuru nemaz nav tik vienkārši strādāt.

Lētāka alternatīva ir polikarbonāts. Ar to daudz vieglāk strādāt, turklāt iespējams veidot izliektas formas. Tas ir noturīgs pret mitrumu, pelējumu, turklāt ir viegls. Tomēr polikarbonātam ir arī trūkumi – tas salīdzinoši slikti saglabā siltumu, un būs vajadzīga efektīva apkures sistēma. Salīdzinot ar stiklu, tas sliktāk vada gaismu – stiklam šis rādītājs ir 98%, polikarbonātam – 88 procenti.

Neraugoties uz augsto cenu un ievērojamo svaru, viens no populārākajiem risinājumiem ir stikla paketes. Iemesls – lieliska gaismas vadītspēja un nelielie siltuma zudumi. Izvēloties kvalitatīvas stikla paketes, var atvieglot montāžu un būtiski ietaupīt uz apkures rēķina jau tuvākajā ziemā.

Apkure

Viens no aktuālākajiem jautājumiem – cik liela apkures jauda jārezervē, lai ziemā spētu uzturēt nepieciešamo temperatūru. Jāņem vērā, ka āra temperatūra var pazemināties pat līdz –30 grādiem. Šāda, piemēram, ir iespējamākā zemākā gaisa temperatūra Rīgā februārī. Ja siltumnīcas tipa telpa būtu 5 x 15 x 2,7 m liela, būvēta, izmantojot 10 mm biezu polikarbonātu, siltumnīcas enerģijas patēriņš pie -30 °C ārā un 18 °C iekšpusē būs 40 kW. Uzstādāmā apkures katla jauda ar drošības koeficientu 1,2 ir 44 kW. Ņemot vērā, ka tik liela jauda vajadzīga salīdzinoši neilgu laiku, vislabāk uzstādīt divus katlus ar 22 kW jaudu.

Apkures sistēmā par sildķermeņiem var izmantot gludu tērauda cauruļu reģistrus. Cauruļu diametrs – 80 mm. To orientējošais garums, ja apkures sistēmā cirkulējošā siltumnesēja temperatūra turpgaitā ir 95 °C, bet atgaitā 70 °C, pie minētajām gaisa temperatūrām būs 85 metri.

Protams, ziemas dārza apkurei iespējams izmantot mājā esošās apkures jaudas, ja vien tās ir pietiekamas. Var ierīkot ne tikai tērauda apkures cauruļu reģistrus, bet arī siltās grīdas vai radiatorus.

Pamati, grīda un sienas

Kā jebkurai būvei, arī ziemas dārzam svarīgi izveidot kvalitatīvus pamatus. Visbiežāk tie ir lentveida pamati, par kuru ierīkošanu Praktiskais Latvietis ne reizi vien jau rakstījis. Savukārt grīdai nepieciešams betonēts pamats ar siltinājumu. Viens no iespējamiem risinājumiem – siltā grīda ar apkuri. Uz grīdas parasti klāj keramikas vai akmensmasas flīzes. Ja budžets atļauj, var izvēlēties dabīgā akmens flīzes.

Savukārt būves karkasam tikai jārada šķietamais vieglums, pat trauslums. Realitātē nepieciešama ļoti izturīga konstrukcija, kas spēs pretoties karstai saulei vasarā, aukstumam ziemā, lietum, vējam un ievērojamam sniega svaram.

Karkasu var izgatavot no alumīnija profila elementiem. Tas ir viegls un izturīgs materiāls, kas nerūsē. Alumīnija profila lielākais trūkums – augstā siltumvadītspēja, tāpēc būs nepieciešama siltumizolācija. Šāda veida karkasu izgatavošanai koku izvēlas retāk, jo koksne var trupēt, tā maina formu un izmērus lielu temperatūras svārstību dēļ, tā arī ilgstoši nespēj pretoties mitrumam. Tērauda konstrukcijas nenoliedzami ir vienas no izturīgākajām, taču tām ir ne tikai augsta cena, bet arī liels svars, turklāt tērauds ar laiku rūsē. Karkasa konstrukciju izveidošanai salīdzinoši bieži izmanto arī ķieģeļus. Tie, protams, ir mehāniski izturīgi un nebaidās mitruma. Tomēr tie ir smagi, un arī to cena ir visai augsta.

Svarīgi atcerēties!

SAISTĪTIE RAKSTI

Ņemot vērā darbu apjomu un specifiku, kas nepieciešams, ierīkojot ziemas dārzu, plānošanu vislabāk uzticēt pieredzējušam speciālistam, kurš izvērtēs katra darba nepieciešamību, apjomu un arī aptuvenās izmaksas. Jāsaprot, kurus darbus varēsiet paveikt pats, bet kuriem labāk pieaicināt pieredzējušus meistarus ar atbilstīgiem sertifikātiem.

Tā kā mainīsies būves apjoms, būs vajadzīga būvatļauja. Šādā gadījumā jādodas uz būvvaldi ar iesniegumu. Nepieciešams arī būvprojekts. Būvvalde izsniegs būvatļauju ar projektēšanas nosacījumiem. Atbilstīgi tiem jāizstrādā būvprojekts, kas tāpat jāsaskaņo būvvaldē. Pēc saskaņošanas būvatļaujā izdara atzīmi par būvdarbu sākšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Praktiski
Lai orhidejas ziedētu vienmēr: dārzniece atklāj vienu “triku”
2 stundas
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Ne tikai skaisti, bet arī vērtīgi: kā no pīlādžiem pagatavot vērtīgu sīrupu?
2 stundas
EV
Edgars Vimba
Praktiski
Milzu baltmietenes – raganu apļu veidotājas parādījušās daudzos dārzos. Ko ar tām iesākt? 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ābolu pīrāgs “Šarlote”: klasiska recepte, kas izdodas katram!
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 300
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 198
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV skatītāji sašutuši: Magone Šutoviene ar draudzenēm apspriež intīmo dzīvi ar vīriešiem, bet blakus sēž viņas septiņgadīgais dēls 33
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba 143
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 173
1 diena
Lasīt citas ziņas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai ir iespējams samainīt sociālo dzīvokli uz citu?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Kā no puķupodiem aizdzīt sliekas? 6
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Nepieradinātais skaistums no dabas: idejas un ieteikumi – kā izgatavot interjera priekšmetus no jūras izskalota koka? 4
2 dienas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kotletītes bez gaļas: ar mocarella sieru
2 dienas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 20. līdz 26.septembrim: pārstāda peonijas, apgriež ziemcietes, novāc kartupeļus
3 dienas
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Baltijas mājokļa dizains Londonā. Kā tiks prezentēta mūsu gaume?
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir pelēkā zona.” Darba devēji prasa lielākas tiesības epidemioloģisko pasākumu ievērošanas nodrošināšanā 17
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
varēs atgūt naudu par biļetēm, ja cilvēks epidemioloģisko prasību dēļ pasākumu tomēr nedrīkstēs apmeklēt? 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotājus brīdina par apdrošinātāja vārdā izsūtītiem krāpnieku e-pastiem 2
52 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas 6
49 minūtes
Inita Šteinberga
Praktiski
Lai orhidejas ziedētu vienmēr: dārzniece atklāj vienu “triku”
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis gads pusaudžiem ir gauži nodarījis pāri.” Līdaka par sabiedriskās apziņas trūkumu 1
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 12
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Ilze Kuzmina: Muižniece līdztekus “ugunsgrēka dzēšanai” veikusi arī darbus, kas no malas pat izskatās pēc kontrrevolūcijas 1
1 stunda
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ābolu pīrāgs “Šarlote”: klasiska recepte, kas izdodas katram!
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 198
19 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 300
8 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Haoss Melburnā: vakcinācijas pretinieki ārdās Austrālijas pilsētas ielās 35
17 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Muļķis ir nevis ezis, bet tas, kurš nespēj elementāri “ierubīties”, ka ezis ir ezis 46
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 62
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Nikolajs savu vainu atzīst un nožēlo: aizņemas naudu, lai samaksātu sāpju naudu. Jaunumi no tiesu zālēm 8
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Padarīsim galu šim murgam!”: princis Harijs un Megana paziņo, ka aktīvi pievērsīsies darbam ar Covid-19 vakcīnām 11
1 diena
EV
Edgars Vimba
Praktiski
Milzu baltmietenes – raganu apļu veidotājas parādījušās daudzos dārzos. Ko ar tām iesākt? 2
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Izbrauc “Rail Baltica” maršrutu, pirms trase vēl gatava. Kas Rīgā ieradās ar “Eiropas savienošanas ekspreša” vilcienu?
14:54
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas 6
14:26
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotājus brīdina par apdrošinātāja vārdā izsūtītiem krāpnieku e-pastiem 2
14:23