Latvijā
Politika

Pabriks apstiprina, ka Latvija būtu gatava izvietot no Vācijas izvestās ASV karaspēka vienības2


Artis Pabriks.
Artis Pabriks.
Ekrānuzņēmums no TV3 ziņu video.

Latvija būtu gatava izvietot ASV karaspēka vienības, tā paziņojis aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP), reaģējot uz Pentagona lēmumu no Vācijas izvest gandrīz 12 000 ASV karavīru, no kuriem daļu varētu dislocēt Baltijas valstīs. Taču Pabriks skaidro, ka sagatavošanās sabiedroto uzņemšanai būs laikietilpīgs uzdevums, vēstīja TV3 ziņas.

ASV nolēmušas būtiski – aptuveni par trešo daļu – samazināt savu bruņoto spēku klātbūtni Vācijā.

Kā paziņojis Pentagons, no Vācijas tiks izvesti gandrīz 12 000 karavīru. Vairāk nekā pusi no viņiem nosūtīs mājās, bet ap 5600 dislocēs citās valstīs Eiropā. Iespējams, arī Baltijas valstīs, norāda ASV aizsardzības ministrs Marks Espers.

Pentagons to sauc par stratēģisku lēmumu, lai stiprinātu drošību Eiropā. “Šīs izmaiņas ļaus sasniegt mūsu pamatmērķus – vairos ASV un NATO spējas atturēt Krieviju, stiprinās NATO, iedrošinās sabiedrotos un uzlabos ASV stratēģisko mobilitāti,” bilst Espers.

Kopš Krievijas agresijas Ukrainā ASV spēki Latvijā jau uzturas regulāri.

Bet aicinājumu tos izvietot pastāvīgi aizsardzības ministrs Artis Pabriks savam ASV kolēģim rakstveidā izteicis pirms dažām nedēļām. Pabriks uzskata, ka viņa piedāvājums Pentagonā ir sadzirdēts.

“Aicinu nopietni apsvērt arī šos spēkus izvietot Latvijas teritorijā. Un vakar, klausoties arī viņa paziņojumus, mēs redzējām, ka Baltijas valstis ir trīs reizes pieminētas. Agrāk tas nebija tādā dienaskārtībā Pentagonā,” norāda Pabriks.

Lai gan Latvija ir gatava uzņemt ASV spēkus, sagatavošanās prasīs laiku.
Saistītie raksti

“Krīzes situācijā mēs to varam izdarīt tuvākajās stundās. Un tādi treniņi mums ir bijuši. Bet, protams, ja mēs runājam par pastāvīgu uzņemšanu, tās būs vienmēr sarunas. Jautājums, kādi konkrēti spēki, kādas spēka struktūras, kurā vietā. Ja ir politiskā griba, tad tas būs varbūt viens, divi gadi. Jo mēs negribam piedāvāt nepietiekami kvalitatīvus dzīves apstākļus. Mēs zinām, ka arī mūsu kanādiešu kolēģi ir diezgan ilgu laiku uzturējušies teltīs. Tagad viņi ir saņēmuši tādas kazarmas, kādas nav pat Kanādā,” tā TV3 ziņām stāsta Pabriks.

Par plānu samazināt Vācijā izvietotos spēkus jūnija sākumā publiski pirmo reizi paziņoja ASV prezidents Donalds Tramps. Berlīni viņš turpina kritizēt par NATO saistību nepildīšanu, jo Vācija aizsardzībai nav atvēlējusi vismaz divus procentus iekšzemes kopprodukta.

Izvest daļu karaspēka no Vācijas Tramps uzdevis līdz septembrim.

Plašāk skaties TV3 ziņu video šeit:

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.