FOTO: Mārīte Gailīte/ Latvijas mediji

Padoms saimniekam! Kā parūpēties, lai burkānu raža būtu piemērota glabāšanai 3

Tieši vasaras beigas ir laiks, kad burkānu audzētājam jārūpējas par ražas piemērotību saglabāšanai. Lielāko daļu burkānu šodien vāc ar kombainiem, tāpēc ir svarīgi saglabāt spēcīgas, noturīgas lapas līdz pašam novākšanas brīdim. Protams, zaļa veselīga lapotne ir nepieciešama arī pašas ražas veidošanai.

STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju? 201
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus 12
Lasīt citas ziņas

Papildmēslošana caur lapām

Sauss, karsts vasaras sākums ne tikai kavēja burkānu uzdīgšanu un augšanu veģetācijas perioda pirmajā pusē, tas arī traucēja barības elementu, it sevišķi kalcija uzņemšanu augā. Kalcijs un magnijs ir nepieciešami, lai nodrošinātu lapu zaļumu un šūnu sieniņu stiprumu. Tas ne tikai veicina fotosintēzi (tātad ražu), bet arī mazina pašu lapu slimību ieņēmību, apgrūtina sēņu micēlija augšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vasaras beigās vienīgais iespējamais papildmēslošanas veids ir barības šķidruma izsmidzināšana uz lapām. Tāpēc būtu jāizvēlas līdzeklis, kas satur vienlaikus kalciju, magniju, nedaudz slāpekļa un mikroelementus, piemēram, firmas Omex ražotais CalMax. Ieteicamā deva 5–6 l/ha, darba šķidruma patēriņš 400 l/ha. Ir svarīgi noklāt ar to visas lapas. Šo līdzekli var aizstāt ar kalcija nitrāta (4 kg/ha) un magnija nitrāta (2 kg/ha) maisījumu, bet elementu attiecība būs cita un nebūs mikroelementu.

Kalciju saturošus mēslojumus nedrīkst lietot bākas tvertnēs ar augu aizsardzības līdzekļiem, jo kalcijs mēdz veidot neprognozējamus savienojumus. Tas ne tikai pazemina līdzekļa efektivitāti, nosēdumi arī aizsērē sprauslas. Lapu apstrādes ar kalciju un magniju saturošiem līdzekļiem jāveic ar 10–14 dienu intervālu divas trīs reizes atkarībā no augu stāvokļa, plānotā novākšanas laika un aktuālajiem laika apstākļiem. Tā kā ieteiktie mēslojumi satur arī slāpekli, tos nav ieteicams lietot pirms fungicīdu smidzināšanas.

Slāpeklis veicina šūnu palielināšanos, tāpēc palielinās arī telpa starp šūnām, tas atvieglo patogēnu micēlija augšanu. Pareizāk būtu vispirms lietot fungicīdu, apturēt infekciju, bet 3–5 dienas vēlāk veikt papildmēslošanu, kas veicinās jaunu veselīgu, stingru lapu augšanu.

Jācīnās ar lapu slimībām

Visvairāk burkānus apdraud burkānu lapu sausplankumainība (Alternaria dauci) un čemurziežu melnā puve (A.radicina), kas bojā vispirms lapas, vēlāk inficē saknes un izraisa ražas zudumus uzglabāšanas laikā. Tāpat burkānu lapas mēdz bojāt burkānu lapu brūnplankumainība (Cercospora carotae).

Visas trīs infekcijas pasliktina lapu stāvokli un izraisa ne tikai potenciālās ražas samazināšanos, bet arī jau izaugušās ražas zudumus.

Alternaria dauci un/vai A. radicina ievērojami samazina fotosintētiski aktīvo lapu virsmu un tātad – ražu. Uz lapām parādās neregulāras formas tumši brūni līdz melni plankumi ar dzeltenu apmalīti. Sākumā simptomi ir novērojami uz lapu galiņiem, vēlāk plankumi saplūst, lapas novīst un sakalst. Šķiet, it kā lapas būtu apdegušas. Vēsā, mitrā laikā ir novērojamas arī hifas un sporas. Pirmās inficējas vecākās lapas, pašas saknes paliek neskartas.

Bojātās lapas viegli notrūkst, tāpēc nav iespējama burkānu novākšana ar kombainu. Slimības ierosinātājs saglabājas augsnē un uz augu atliekām. Sporu veidošanās notiek mitrā laikā gaisa temperatūrā 20–30 oC, bet ir iespējama arī vēsākā laikā (zem 8 oC). Sporas izplatās ar vēju, ūdeni, cilvēkiem un mehānismiem. Optimālā temperatūra, lai notiktu inficēšanās, ir 28 oC, tomēr visbiežāk slimība parādās vēsā un ilgstoši mitrā laikā, kā tas mēdz būt rudenī.

Latvijā pirmie slimības uzliesmojumi atklātā laukā parādās tieši augustā. Ar lietus ūdeni A.radicina sporas noskalojas lejā un inficē sakņu pieri. Vēlāk, uzglabāšanas laikā, uz inficētām saknēm attīstās melnā puve, tieši tāpēc ir svarīgi ierobežot infekciju uz lauka.

Tiesa, pēdējos gados tirgū tiek piedāvāts arvien vairāk hibrīdu, kas ir vairāk vai mazāk izturīgi pret šīm slimībām, tostarp, ‘Bangor’ F1, ‘Napa’ F1, ‘Bolero’ F1, ‘Maestro’ F1, ‘Cadance’ F1, ‘Brylliance’ F1, ‘Riga’ F1 un citi. Arī regulāra papildmēslošana caur lapām ar kompleksiem minerālmēsliem veicina stipru, veselīgu lapu augšanu, kas labāk pretojas infekcijām. Vēlākās burkānu attīstības stadijās lapu apstrādes ar minerālmēsliem var veicināt jauno lapu ataugšanu un atvieglot mehanizēto novākšanu.

Sausplankumainības ierobežošanai ir reģistrēti: Amistar 250 SC un Attila 250 SC, kā arī Dithane NT, Mavita 250 EC, Rovral Aqua Flo, Score 250 EC, Signum, Switch 62,5 WG, kā arī Difcor 250 EC (paldies VAAD par operatīvi veikto lietojuma paplašinājumu).

Burkānu lapu brūnplankumainība (Cercospora carotae) inficē lapas caur atvārsnītēm. Uz lapām un to kātiņiem parādās mazi, apaļi, koncentriski līdz ovāli plankumi ar gaiši dzeltenu viduci un tumši brūnu apmali. Visvairāk cieš jaunās lapas. Šī infekcija parasti parādās agrāk nekā abas iepriekš minētās alternarijas.

Infekcijas attīstībai ir nepieciešams, lai lapas būtu mitras 24–48 stundas. Optimālā temperatūra tās attīstībai ir 23–28 oC, bet tā inficē augus arī plašākā temperatūras diapazonā – 16–33 oC. Latvijā slimība ir plaši un bieži sastopama. Atkarībā no temperatūras inkubācijas periods ilgst 3–5 līdz 10 dienas, tāpēc ir svarīgi veikt profilaktiskus smidzinājumus, iestājoties inficēšanai labvēlīgiem apstākļiem, proti, mitram laikam. Šogad cīņai ar šo infekciju ir reģistrēti Amistar 250 SC un Attila 250 SC, tie ir analogi un lietojami reizi sezonā ar nogaidīšanas laiku 14 dienas.

Pelēkā (Botrytis cinerea) un baltā (Sclerotinia sclerotiorum) puve arī inficē burkānus veģetācijas periodā, bet to postījumi kļūst redzami tikai uzglabāšanas laikā. Inficēšanās var notikt visā veģetācijas periodā, bet infekcijas attīstībai ir sevišķi labvēlīgs vēss, mitrs laiks. Atliek iekļaut smidzinājumu plānā vismaz divas apstrādes ar Signum vai Switch 62,5 WG ar 14 dienu intervālu.

Augustā burkānus bojā arī burkānu muša (Psila rosae)

Tas ir ļoti bīstams kaitēklis, jo mušas kāpuru bojātas saknes ne tikai nav piemērotas pārdošanai, bet arī kļūst par puves perēkli un inficē ar puvi arī veselos burkānus. Mušas ierobežošanai burkānos ir reģistrēti Decis Mega, Fastac 50 un Kestac 50 – visi trīs ir pieskares iedarbības līdzekļi, tādēļ ir ļoti svarīgi veikt smidzinājumu īstajā brīdī. Tā kā mušas ir sīkas un grūti saskatāmas, to monitoringam būtu jālieto dzeltenās līmplāksnes.

Pašas līmplāksnes Latvijā ir pieejamas, bet problēma ir ar to izvietošanu laukā tā, lai līme netiktu nomazgāta ar lietu vai neapķeptu ar putekļiem. Holandē un citās valstīs izmanto speciālus statīvus, bet Latvijā tos pašlaik neviens neizplata.

Mušas monitoringam lauka malā jāizvieto vismaz četras līmplāksnes un pie tām pielipušie kukaiņi jāapskata ik pēc 2–3 dienām. Smidzinājumi jāveic nekavējoties, atrodot uz līmplāksnēm kaut vienu mušu. Izvēloties piemērotu līdzekli, jāņem vērā gan nogaidīšanas laiks un plānotais novākšanas laiks, gan maksimālais apstrāžu skaits sezonā.

Piemēram, Deci Mega drīkst lietot ne vēlāk kā 30 dienas pirms ražas novākšanas un ne biežāk kā divas reizes sezonā. Tas ir vairāk piemērots lietošanai sezonas sākumā. Līdzekļiem Fastac 50 un Kestac 50 nogaidīšanas laiks ir īsāks – 14 dienas, bet maksimālais apstrāžu skaits tāpat tikai divas reizes. Lai mazinātu kopējo smidzinājumu skaitu un radītu mazāku sa­traukumu sabiedrībā, fungicīdu un insekticīdu lietošanu var apvienot, veidojot tvertnes maisījumus.

Ieteicamā smidzinājumu secība ilgstošai uzglabāšanai paredzētiem burkāniem

Kalciju un magniju saturošie mēslojumi karstā laikā jālieto ar 10–14 dienu intervālu.

Amistar 250 SC vai Attila 250 SC – pret lapu plankumainībām divas apstrādes ar 10–14 dienu intervālu, nepieciešamības gadījumā var apvienot ar insekticīdu smidzinājumu.

Decis Mega vai Fastac 50, vai Kestac 50 – pret burkānu mušu, vadoties pēc novērojumiem vai brīdinājumiem VAAD mājas lapā. Lai mazinātu kopējo smidzinājumu skaitu, var apvienot ar fungicīdu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Signum vai Switch 62,5 WG – pret puvi uzglabāšanas laikā, vadoties pēc infekciju attīstībai labvēlīgiem laika apstākļiem vai brīdinājumiem VAAD mājas lapā. Nepieciešamības gadījumā var apvienot ar insekticīdu smidzinājumu.

Lietojot tvertnes maisījumus, jāņem vērā visu lietoto līdzekļu nogaidīšanas laiks un jāievēro pats garākais no tiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kokteilis
“Tas tā kā tāds standup comedy pasākums domāts?” – Didrihsone lasīs lekciju, soctīklu lietotāji neslēpj savu izbrīnu
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
Kokteilis
Esi gatavs negaidītiem likteņa pavērsieniem! Horoskopi 2.oktobrim
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
Lasīt citas ziņas
Zanda, Lāsma un Zandis – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Andris Bulis: “Mūza ir gražīga būtne – atnāk neklauvējot un aiziet neatvadoties”
“Es nezinu, neesmu skaitījusi – piecdesmit, simts?” – uzņēmēja Elīna, kura iecienījusi “vienas nakts” sakarus atklāj, cik partneru viņai bijis
Kokteilis
VIDEO. Izrādes “Ziedonis. Lācis. Vīrieši” laikā uz skatuves piedzīvots kāds “kāzuss”: “Skatītājs no tā necieta”
Kokteilis
Šodien tev vairāk nekā jebkad būs nepieciešamas labas ziņas! Horoskopi 1.oktobrim
Elma, Menarda un Elna – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
Top likums kredītu procentu likmju samazināšanai – bankas draud pārtraukt kreditēšanu
Vai Rietumi ar nodomu Ukrainai piegādā bojātu militāro tehniku?
FOTO. Ķirbji, kūkas, sieri, kartupeļi un citi rudens labumi – visīstākā latvietības sajūta un garša Straupes Zirgu pasta tirdziņā
Streičs: Latgale ir valsts drošības jautājums. Tur būs pirmie upuri, ja nāks tanki
It kā nogalinātais Krievijas admirālis “augšāmceļas” un runā video intervijā
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Problēma jau nav viens Putins. Problēma ir visā krievu tautā. Saruna ar Ukrainas žurnālistu Dmitriju Gordonu
Kokteilis
FOTO. “Ir redzams, ka viņa ir patiesa, īsta un sirsnīga!” – Keita Midltone viesojas kādā īpašā vietā un ar savu izturēšanos izpelnās neviltotus komplimentus
Kokteilis
FOTO. Talantīgi aktieri, režisori un kino ļaudis Rīgas centrā svin “Oskara” balvai izvirzītās filmas “Mana brīvība” pirmizrādi
Kokteilis
VIDEO. “Kāds varbūt zina, kas bija Maira Brieža fizikas skolotājs?” – bokseris soctīklos nofilmējis lidmašīnas un ar savu jautājumu sasmīdinājis soctīklu lietotājus
Kokteilis
FOTO. Viņš ne vienmēr piekrīt tam, ko šovā saka un dara žūrija! Jānis Krīvēns kļūs par “X Faktors” vadošo dīvāna ekspertu
Kokteilis
FOTO. Ko varēs apskatīt un uzzināt lielākajā dizaina un mēbeļu izstādē Ķīpsalā?
Šodien Miķeļdiena! Vēro dabu un uzzini, kāds būs laiks!
Kokteilis
Tu vari nonākt kāda ļoti sarežģīta un kategoriska lēmuma priekšā! Horoskopi 30.septembrim
Kokteilis
Miķelis, Mihails, Miks un Mikus – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Kokteilis
VIDEO. Aizkustinošs video! Aminatas pirmā reakcija, klausoties studijā savu jauno dziesmu
VIDEO. Ukraiņu karavīri apgūst Vācijas dāvināto “Biber” tanku priekšrocības tiltu celtniecībai
22:49
Veselam
Asinszāle – augs pret 99 vainām
22:12
Circene: Lai redzētu, kur tā nauda aiziet, vispirms tā ir jāieliek vienā sistēmā
21:07