Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Pārtikas un veterinārais dienests sācis pastiprinātas pārbaudes putnu novietnēs putnu gripas draudu dēļ 1

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) sācis pastiprinātas putnu novietņu un importētās putnu gaļas pārbaudes pieaugošo putnu gripas draudu dēļ, aģentūru LETA informēja dienestā.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. “Manā īpašumā atrodas 100 svešas automašīnas! Paldies Dievam, ka zeme nav apsēta ar labību,” kurzemniece pauž sašutumu par rallija apmeklētāju visatļautību
“Man par to, ka es daru savu darbu, neviens “tējas” naudu nemaksā!” Izvēršas asa diskusija par dzeramnaudas atstāšanu restorānos 79
“Diemžēl bažas ir apstiprinājušās” – deputāts norāda uz paredzamu rezultātu 97 miljonu vērtā iepirkumā par Vanšu tilta projekta izstrādi 90
Lasīt citas ziņas

Nodrošinās nepārtrauktu situācijas kontroli

PVD informēja, ka dienesta inspektori pārbaudīs dažādas mājputnu novietnes, lai nodrošinātu nepārtrauktu situācijas kontroli. Prioritāri paredzēts kontrolēt tās mājputnu novietnes, kuras atrodas 10 kilometru rādiusā ap komerciālajām putnu novietnēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dienestā skaidroja, ja kādā no mazajām saimniecībām uzliesmotu putnu gripa, komerciālās novietnes, kas atrodas skartās saimniecības tuvumā, ciestu lielus zaudējumus – karantīnas zonā putnu gripas apkarošanas periodā, kas ilgst vismaz vairākas nedēļas, būtu apturēta dzīvu mājputnu, to olu, mājputnu gaļas un gaļas produktu realizācija un valsts līmenī tiktu noteikti eksporta ierobežojumi.

Mājputniem putnu gripa šobrīd konstatēta Čehijā, Rumānijā, Ungārijā, Polijā, Slovākijā un Ukrainā, bet savvaļas putniem – Polijā un Vācijā.

Jāierobežo mājputnu brīvību

Tāpēc PVD aicina nelaist mājputnus ārpus telpām vai nožogotām konstrukcijām, stingri ievērot biodrošību, nepieļaujot mājputnu kontaktu ar savvaļas putniem, kā arī atlikušajos ziemas un gaidāmajos pavasara mēnešos atturēties no mājputnu iegādes citās Eiropas valstīs.

Tāpat mājputnu turētājiem jānodrošina, lai mājputnu barībai un pakaišiem nevarētu piekļūt savvaļas putni. Mājputnu turētājiem arī nevajadzētu piedalīties tirgos, izstādēs, skatēs un citos pasākumos ar mājputnu piedalīšanos.

Par visiem aizdomu gadījumiem par mājputnu saslimšanu, nekavējoties jāziņo praktizējošam veterinārārstam vai PVD. Tāpat PVD aicina Latvijas iedzīvotājus ziņot, vienuviet novērojot vairākus mirušus savvaļas ūdensputnus.

Situācija esot ļoti nopietna

“Situācija ar putnu gripas izplatību Eiropā šogad varētu būt tikpat nopietna kā pirms trim gadiem, tāpēc jau tagad, negaidot, kad prasība kļūs obligāta, aicinām mājputnu turētājus būt atbildīgiem – ievērot biodrošību un turēt mājputnus slēgtās telpās,” pauda PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga.

Reklāma
Reklāma

Tāpat dienestā atgādināja, ka visām mājputnu turēšanas vietām ir jābūt reģistrētām Lauksaimniecības datu centrā. Ja kāds mājputnu turētājs nav šo pienākumu izpildījis, tas ir jāizdara.

Lai pārliecinātos, ka Latvijas tirgū nav nonākusi putnu gaļa no putnu gripas skarto valstu reģioniem, kuros noteikti slimības apkarošanas pasākumi, PVD inspektori pastiprināti pārbauda Latvijā ievesto putnu gaļu, dodoties pārbaudēs uz mājputnu kautuvēm, gaļas sadales un gaļas pārstrādes uzņēmumiem, olu šķirošanas un olu produktu ražošanas uzņēmumiem, mazumtirdzniecības uzņēmumiem.

Uzziņa:

Putnu gripa ir akūta, ļoti bīstama putnu infekcijas slimība, kas raksturojas ar pēkšņu un strauju slimības norisi, putnu nespēku, depresiju un atteikšanos no barības, izspūrušām spalvām, drudzi, izmainītu gaitu, zilganu ādas krāsu un masveida putnu nobeigšanos. Vīrusa izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kuriem slimība var noritēt bez raksturīgajām slimības pazīmēm. Savukārt mājputni var saslimt, nonākot tiešā kontaktā ar inficētajiem putniem vai uzņemot slimības ierosinātāju ar inficētu barību vai ūdeni.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.