Foto – Inita Šteinberga un no Dagnijas Voikas albuma

Peonijām ziedēšanas svētki. Ciemos audzētavās un saimniecībās, kur priecē simtiem šķirņu 1

Kalsnavā stāda apļos

Kalsnavas arborētuma kolekcijai deviņi gadi, 200 peoniju šķirņu

Kalsnavas 200 šķirņu peoniju kolekcija izvietota nokalnītē, ziemeļu–dienvidu virzienā. No ziemeļu puses to pasargā egļu stādījumi. Kā stāsta arborētuma darbiniece Benita Rudzīte, tā šīm puķēm ir ideāla vieta, jo augi saņem pietiekami daudz saules, nekrājas liekais mitrums, labi vējojas.

LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Postošs negaiss šonakt plosījies Gulbenē: lauzti iespaidīga izmēri koki, gāzti stabi un bojāti māju jumti 5
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ārsts Jānis Zaržeckis: “Ja tā ciniski domā – tiem, kas nevakcinējas, tālāk ir dabiskā atlasīte….” 165
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pērkona lietusgāzes dažviet Latvijā gaidāmas arī Jāņu dienā: kuros rajonos būs negaisi? 4
11 stundas
Lasīt citas ziņas

Kolekcijas kodols saņemts no peoniju audzētāja un selekcionāra Aldoņa Vēriņa, tāpēc uzreiz vajadzējis izvietot daudz augu. Veidojot stādījumu, jau laikus domāts, kā to labi izrādīt. Par labāko variantu atzītas apaļās dobes. Augsne ielabota, katram krūmam rakta 60 x 60 cm bedre, tie stādīti 1,3 m attālumā cits no cita, lai mauriņu var ērti pļaut un tur staigāt apmeklētāji.

Stādījums glīti izskatās, ļaujot katrai šķirnei sevi parādīt pilnībā, atbilst augu prasībām un ir ērti kopjams. Nezālēm maz vietas, kur ieviesties, turklāt tās iespējams viegli apravēt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Peoniju kolekcija visu laiku tiek paplašināta, un iekoptajā zālienā var izveidot apaļas dobītes arvien jauniem stādījumiem.

“Ziedoņos” kārto rindās

“Ziedoņos” kolekcijai seši gadi, 140 peoniju šķirņu

Saimniecībā “Ziedoņi” peonijas sākuši vākt intereses dēļ, lai iepazītu šķirņu dažādību un tās pavairotu. Aptuveni 140 šķirņu lielā peoniju dārza saimniece Dagnija Voika uzskata, ka pēc attēla katalogā par augu nevar spriest. Tikai tad, kad tas redzēts dabā un audzis vairākus gadus, var lemt par labajām un sliktajām īpašībām. Viens no galvenajiem nosacījumiem bijis – lai viegli kopt, jo ģimenei saimniecībā aprūpējamas ne tikai gleznās peonijas.

Atvērt dārzu apmeklētājiem pirms trim gadiem pamudinājuši puķu draugu saieta organizatori. Nu jau divus gadus svētkus peoniju dārzā rīko paši.

Daļa stādījumu izvietoti rindās, šaurās dobēs, kam abās pusēs mauriņš. Tas arī praktisks un glīts veids, kas labi iederas dārza kompozīcijā. Var ērti appļaut un labi apskatīt. Vairākums šķirņu aug vagās uz lauka. Tur rindstarpas irdina ar dārza frēzi. Augi jūtas lieliski, jo ir gan saule, gan vējš. Kolekcija pastāvīgi tiek paplašināta, jo peoniju fani vienmēr atrod kādu jaunu šķirni.

Mauriņā kā soliterus saimniece audzē kokveida peonijas, kas jau ir pilnos ziedos.

Visi vēlas atbalstu

Lai gan teorētiķi uzskata, ka augam pašam jāspēj noturēt augumu un stutējams nav neko vērts, vairākums peoniju audzētāju tam nepiekrīt. Šis likums varētu attiekties uz valstīm, kur sausāks klimats, taču Latvijas apstākļos smagās, pildītās ziedu galvas pēc stiprāka lietus un vēja būs gar zemi, krūms izgāzīsies. Noturīgākas peonijas redzētas mālainā zemē, kur tās aug bez mēslošanas.

Bez balsta varētu audzēt peonijas ar klajiem, daļēji pildītiem ziediem, intersekciju un Japānas tipa peonijas. Bagātīgi pildītās, kas ir vispopulārākās, noteikti jābalsta.

Tieši glīti balsti ir galvenā problēma vairākumam peoniju audzētāju. Pat skaistākais krūms pārvērtīsies karikatūrā, ja tiks sastutēts un sašņorēts.

Labus un ilgmūžīgus balstus var iegādāties veikalos, taču tie ir dārgi. Ja balstāmo pavairāk, katru gadu tajos var investēt un iegādāties pamazām, bet ko darīt ar daudziem desmitiem krūmu, kam ziedu galvas jau draudīgi piebriest un smagi šūpojas vējā?

Kalsnavā puķu balstus gatavo paši darbinieki. Balsts sastāv no stingras stieples, kas saliekta apmēram 1 m diametra aplī (atkarībā no peonijas cera lieluma), un tai uzmauktām trīs 70, 80 cm vai 1 m garām stiepļu kājiņām.

“Ziedoņos“ šoziem visi ģimenē tīrījuši mežmalu un mizojuši lazdas, ko vēlāk impregnējuši zaļā tonī. Tagad tās iespraustas apkārt krūmam, kas apakšpusē apņemts ar biezu, zaļu stiepli. Dagnija Voika stāsta, ka dzinumi jāpietur apakšējā daļā. Apsienot augstāk, krūmam nebūs glīta skata un ziedi var kātu nolauzt.

! Balsti jāliek laikus, kamēr krūmi vēl mazi. Pēdējais ir brīdis, kamēr dzinumi vēl turas un ziedi stingros pumpuros. Kad ceri jau izgāzušies, ir par vēlu. Turklāt dzinumi strauji izliecas, paceļot galvas pret sauli. Pat ja izdodas krūmu sastutēt, dzinumi būs šķībi, greizi, daudzi cilājot nolūzīs.Vajadzīga laba barība

Īstais peoniju stādīšanas laiks ir rudenī, bet podā nopirktās var stādīt visu sezonu.

Peonijām piemērotāka ir mālaina augsne, smilšmāls. Smilšainā augsnē mālu pievieno papildus – bez tā augiem ir lapas, bet ziediem spēka, barības un mitruma nepietiek.

Abu kolekciju augiem augsne stādīšanas bedrē ielabota pēc līdzīgas receptes. Pamatīgajā 60 x 60 x 60 cm bedrē dziļumā bērti labi sadalījušies kūtsmēsli, lapu komposts, ēdamkarote superfosfāta vai cita ilgstošas iedarbības pamatmēslojuma. Šai gardumu porcijai nevajadzētu nonākt saskarē ar stādāmo gumu, bet būt našķim, pēc kura tiekties saknēm. Sakneņus gulda dārza zemes un bagātinātas, neitralizētas kūdras gultiņā.

Kalsnavas arborētuma peonijas barību saņem patlaban, kad komplekso papildmēslojumu iestrādā zemē, apravējot augus.

“Ziedoņos“ peonijas līdz ziedēšanai mēslo trīs reizes ar komplekso mēslojumu Yara Mila NPK 11–11–21: pirmoreiz aprīļa vidū, kad dzinumi 5–10 cm gari, pēc pāris nedēļām piebaro atkārtoti. Pārmēslot augus ir bīstami, tāpēc audzētāja uzskata, ka pārējā augšanas laikā peonijai jāpietiek ar to, kas dzīves bedrē atrodams.Padoms

Šogad peonijas sevišķi posta pelēkā puve. To rosina vēsais un mitrais laiks. Benita Rudzīte ieminas, ka tas varētu būt arī salnu iespaids.

Dagnija Voika savā dārzā slimo dzinumu tūliņ izrauj, cik dziļi spēj, un sadedzina. Peoniju audzētāja iesaka apskatīt, vai, aprušinot augu, augsnes kārta nav pārāk bieza. Augsni no slimā krūma dzinumiem vajag nokašāt.

Ķīmiju savā dārzā audzētāja nelieto. Saimniece uzskata, ka tā neglābs, ja augam nebūs nodrošināti vajadzīgie augšanas apstākļi, piemēram, būs pārāk mitra vai noēnota vieta zem lieliem kokiem. Ja krūms nīkuļo, to ieteicams rudenī pārstādīt, virs ieriestajiem pumpuriem uzberot ne vairāk kā 2–5 cm biezu augsnes kārtu.

Slimības profilaksei audzētāji peonijām uzkaisa sauju pelnu – rudenī pēc lakstu nokrišanas, pavasarī pirms plaukšanas.

Svarīgi

• Topā vēl aizvien ir dzel­tenā peonija. Tās stādiņš maksā aptuveni 40 eiro.

• Peonijas arī skaisti smaržo, tām ir dažādas notis. Viena no vissmaržīgākajām ir baltā peonija ‘Duchesse de Nemours’.

• Peoniju ziedus griež, kad tie ir zefīra stadijā – sāk iekrāsoties, paspaidot ir pamīksti. Jau atvērušies vāzē strauji nobirs. Ziedus vislabāk griezt vakarā vai no rīta un ielikt vēsumā ūdenī atdzerties.

• Peonijām nedrīkst nogriezt pārāk daudz ziedu. Ne vairāk kā pusi! Griežot jāatstāj vismaz divas apakšējās lapas. Pārāka ziedu šķīšanas mīlestība beigsies ar to, ka puķei nepietiks spēka ieriest ziedpumpurus nākamajam gadam. Zaļā lapu masa vajadzīga augam pašam.

SAISTĪTIE RAKSTI

• Peonijas griež ar asu nazi, nevis ar šķērēm, jo tās aizspiež vadaudus, kas traucē ūdens uzņemšanu.

• Ja vēlas izaudzēt izcili lielu centrālo ziedu, mazos ziedpumpurus nokniebj.

• Peonijas ir vienas no retajiem augiem, kas negaršo gliemjiem. Daudzi sūdzas par skudrām, kas tekalē pa ziedu galvām, bet tās nekādu skādi nenodara, tikai dodas savās skudru darīšanās, un aizdzīt kukaiņus no nolūkotās trases ir gandrīz neiespējami.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
4 gardu ēdienu receptes pāri palikušajam Jāņu sieram
8 stundas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Jāņi ar “modīgākiem” ēdieniem! Kā Māra instagramā iedvesmo baudīt vēderpriekus skaisti! 6
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cik šobrīd Rīgas Centrāltirgū maksā Latvijas zemenes? 31
1 diena
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
“Lai mirdz jāņuguns!” Vasaras saulgriežos var dedzināt arī uguns skulptūras un veidot ugunsbumbas 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Postošs negaiss šonakt plosījies Gulbenē: lauzti iespaidīga izmēri koki, gāzti stabi un bojāti māju jumti 5
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ārsts Jānis Zaržeckis: “Ja tā ciniski domā – tiem, kas nevakcinējas, tālāk ir dabiskā atlasīte….” 165
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pērkona lietusgāzes dažviet Latvijā gaidāmas arī Jāņu dienā: kuros rajonos būs negaisi? 4
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vīrietis Siguldā noslīd no 30 metrus augstā Gaujas krasta un iekrīt alā 31
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cik šobrīd Rīgas Centrāltirgū maksā Latvijas zemenes? 31
1 diena
Lasīt citas ziņas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
10 vērtīgi dārznieces padomi: kā pareizi laistīt dārzu tveicē? 4
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
6 labākās mazsālīto gurķīšu receptes: arī “fiksie” gurķi – ēdami jau pēc 15 minūtēm! 4
2 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Kur bij’ plūkt jāņuzāli, kur bij’ jautri palīgoti: kur svinēt un lasīt jāņuzāles, lai neiekultos nepatikšanās? 5
2 dienas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 21. jūnija līdz 5.jūlijam: sēj zālāju, stāda kokus,apgriež noziedējušās puķes 4
3 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Kādas nodokļu izmaiņas gaidāmas pašnodarbinātajiem? 15
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Smaržo pasakaini, garšo vēl labāk: mājās gatavota zemeņu kūka ar krēmsieru 3
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Ārsts Jānis Zaržeckis: “Ja tā ciniski domā – tiem, kas nevakcinējas, tālāk ir dabiskā atlasīte….” 165
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Aija Strautmane par gaidāmo “Baltic Pride”: “Globāli pasaule iet uz to, ka ģimeniskās vērtības tiek iznīcinātas visādos veidos!” 22
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Postošs negaiss šonakt plosījies Gulbenē: lauzti iespaidīga izmēri koki, gāzti stabi un bojāti māju jumti 5
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Veloaktīvists Viesturs Silenieks par velojoslām Rīgas centrā: “Jā, ražotnēm diemžēl būs jāiet ārā no pilsētas…” 101
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
46 gadus vecam vīrietim Salas novadā makšķerēšana beidzas ar nāvi: virsū uzkrita liels koks, kurā iespēra zibens 5
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Ziedu vainagi, draugi un ģimene: kā Līgo svētkus aizvadīja Latvijā populāri cilvēki? 5
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Erotisko bilžu fotogrāfs Aleksandrs Sokolovs pārliecināts: tiem, kas Jāņos nedzer, ir lielāka iespēja atrast papardes ziedu 4
8 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
4 gardu ēdienu receptes pāri palikušajam Jāņu sieram
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man kā vēsturniecei..” Dreģe “Limuzīna Jāņu nakts krāsā” 40. jubilejā radio dīdžejiem liek brīnīties 11
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Jāņi ar “modīgākiem” ēdieniem! Kā Māra instagramā iedvesmo baudīt vēderpriekus skaisti! 6
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 86
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieks – Jānis 3
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai patiesībā viss bija citādi? Iespējams, atklāts patiesais iemesls, kāpēc princis Harijs un Megana Mārkla pameta britu karalisko ģimeni 46
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
10 seni latviešu ticējumi par gada maģiskāko nakti: kam ticēja mūsu senči? 13
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
6 labākās mazsālīto gurķīšu receptes: arī “fiksie” gurķi – ēdami jau pēc 15 minūtēm! 4
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Katrīne Sauliete publiski “iedzeļ” mīļotajam Pēterim: “Tu esi zems reitings. Es esmu ļoti augsts reitings!” 39
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
10 vērtīgi dārznieces padomi: kā pareizi laistīt dārzu tveicē? 4
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien viss notiks pavisam ne tā, kā tu esi plānojis, drīzāk – pilnīgi pretēji. Horoskopi 25.jūnijam
20:21
LA
LA.LV
Ziņas
Aija Strautmane par gaidāmo “Baltic Pride”: “Globāli pasaule iet uz to, ka ģimeniskās vērtības tiek iznīcinātas visādos veidos!” 22
18:48
LE
LETA
Ziņas
Atslābt par agru? Situācija uzlabojas, tomēr Latvijā joprojām ir trešā augstākā saslimstība ar Covid-19 Eiropā 3
16:45