Ernesta Vītiņa veidotā piemiņas zīme. Kapsētā zaigojoša stikla skulptūra, kas izturīga dažādos klimatiskajos apstākļos, ir estētiski maigs atmiņu pieskāriens.
Ernesta Vītiņa veidotā piemiņas zīme. Kapsētā zaigojoša stikla skulptūra, kas izturīga dažādos klimatiskajos apstākļos, ir estētiski maigs atmiņu pieskāriens.
Ernesta Vītiņa veidotā piemiņas zīme. Kapsētā zaigojoša stikla skulptūra, kas izturīga dažādos klimatiskajos apstākļos, ir estētiski maigs atmiņu pieskāriens.

Pieminekļi – garīgā mirdzumā
. Kā izraudzīties un kopt atceres zīmes? 0

Rudenī košāk uzplaukst atceres puķe – ieslīgstam arī domās par tuvajiem, kuri aizgājuši mūžībā. Viņu piemiņu mēdzam godināt, uzstādot pie kapiņa piemiņas plāksni, kādu skulpturālu veidojumu.  Kas būtu  jāzina, izraugoties šīs atceres zīmes un tās kopjot?

Kuras ir trīs militāri spēcīgākās valstis pasaulē – Krievija ir to skaitā? 65
Skatītāja jautājums: Kur palikuši kadirovieši? Skaidro Slaidiņš
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Lasīt citas ziņas
Akmeņus pieminekļiem piedāvā daudzas firmas, taču jābūt piesardzīgiem, jo tos ieved arī no Ķīnas, kur slīpē mākslīgā veidā – ķīmiski.

Līdz ar to tie izskatās uzkrītoši spīdīgi, taču pēc kādiem pieciem sešiem gadiem tie izbalēs – kļūs pelēcīgi. Tāpēc materiāla izvēlē būtu vajadzīgs speciālista padoms. Latvijā ir daudzi izcili akmeņkaļi, viņi galvenokārt strādā ar Somijas, Zviedrijas granītu, kas ir ļoti blīvs, kvalitatīvs, un laukakmeni, kas arī piemērots sakrālai kultūrai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tradicionālā risinājumā


Pirms pieminekļa uzstādīšanas jāizraugās tam piemērotākā vieta, lai mākslas darbs būtu saskaņā ar ieceri, ainavu, lai iegravēto tekstu vai portreta vaibstus pareizi atklātu krītošā gaisma. Tuvējā apkārtne jāpārlūko ar kritisku skatu. Ja tur aug biezi krūmi, tie jāizrauj ar visām saknēm, jāapzāģē koku zari, lai augsnei piekļūtu gaiss un saule. Pretējā gadījumā viss darbs būs veltīgs, jo ēnainā vietā kapa pieminekļus var pārklāt gan sūnas, gan rūsa. Plaukstot kokiem izdalās sula. Ja tā nokļūst uz pieminekļa, pie tās pielīp putekļi un sāk augt sūna, īpaši uz neapstrādātās virsmas.

Pieminekļus mēdz tīrīt reizi gadā. Sūnu var notīrīt mehāniski – noberžot vai mazgājot ar ”Skaidru” un dzeramās sodas maisījumu.

Daudzas kapsētas ar pieminekļiem ir kā mākslas tempļi, tostarp Pokrova kapsēta Rīgā, Mēness ielā 3. Tās 72 piemiņas zīmes iekļautas valsts aizsargājamo pieminekļu sarakstā. Par Pokrova kapu sakoptību var pateikties arī tās pārvaldniekam Viktoram Smirnovam: – Atjaunojam vecos pieminekļus. Marmora un dolomīta plātnes pirms mazgāšanas kārtīgi jāsalaista, sākot no apakšas, lai akmens zemākās poras piepildītos ar ūdeni, pirms tajās ieplūst lejup tekošais netīrais ūdens, un pēc tam jānomazgā ar siltu ūdeni un ziepēm. Ja izdzisuši vecie uzraksti, tos iegravē no jauna vai arī iekrāso.

Metālā kaltajiem kapu pieminekļiem vispirms jānoņem rūsa un vecā krāsa. Taisnu malu un gludu virsmu tīrīšanai der parastā tērauda suka, stūriem un rievām var izmantot tērauda otu. Kalumu savienojuma vietas noteikti jāiztīra ar dzelzs zāģīti, jo augošā rūsas kārta izspiež kniedes un skavas. Lai izkustinātu ierūsējušas kniedes, tapas un slēdzenes, allaž palīdzējusi karsēšana ar lodlampu. Kad priekšdarbi paveikti, kalums jānoklāj ar rūsas pārveidotāju, tad jānogruntē un jānokrāso. Var izmantot arī automašīnu korozijas novēršanai domātos līdzekļus.

Neparasti, bet efektīvi


Netradicionālas kapu skulptūras no stikla, kas veidotas īpašā tehnikā, piedāvā talantīgais dizainers Ernests Vītiņš ([email protected]stone.eu). Tās nostiprina uz ļoti cieta materiāla, lai izturētu stikla smagumu. Uzrakstus iekaļ pamatnē vai iegravē stiklā.

Ernests Vītiņš: – Visbiežāk man jautā, cik izturīgas ir šādas skulptūras un kas ar tām notiek ziemā? Esmu absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas stikla mākslas katedru un ieguvis gan bakalaura, gan maģistra grādu, un tieši maģistrantūras laikā padziļināti pētīju iespējas veidot monumentālas stikla skulptūras, kas paredzētas ārtelpām. Viens no pateicīgākajiem tehniskajiem paņēmieniem – krāvums. Tam izmanto speciālu līmi, uz kuru laikapstākļi neatstāj ietekmi ne ziemā, ne vasarā, tā arī ir mitruma droša. Šīs skulptūras ir daļēji caurspīdīgas, tās lieliski iekļaujas teju katrā vidē, kur tās novietotas, jo daļējā transparence gluži vai uzņem visu apkārtējās vides krāsu gammu, tomēr delikāti tiek saglabāts katrai skulptūrai raksturīgais mirdzums, kas seko līdzi dienas mainīgajam apgaismojumam. Saules stariem spīdot caur zariem, šis dzīvīgais mirdzums ir īpaši interesants. Visas manis radītās stikla skulptūras ir roku darbs, un, īpaši apstrādājot katru loksni, tiek panākts, ka katrs no šiem objektiem iegūst savu unikālu rakstu.

Šādām skulptūrām ir panākts maigs mirdzums, kas, tēlaini izsakoties, rada sajūtu, ka pats objekts iemieso dzīvu dvēseli. Tehnoloģiski šāda pieminekļa uzstādīšana un uzturēšana būtiski neatšķiras no klasiska kapakmens.

– Salīdzinot ar izmēra ziņā līdzīgiem pieminekļiem, kas izgatavoti no akmens, veidojas interesanta tendence: mazs piemineklis stiklā būs līdzīgā cenā vai pat dārgāks, bet, pieaugot izmēram, šī tendence izlīdzinās. Veidojot skulpturālu risinājumu, kas apmēros jau pārsniedz metru augstumā, cena par stikla skulptūru būs mazāka par alternatīvu akmenī.

Piedāvāju cilvēkiem iespēju izvēlēties skulpturālus risinājumus sakrālajai videi, kas nebūtu smagnēji un tumši, bet gan radītu gaišuma un viegluma sajūtu. Lai šī skulptūra atbilstu teicienam ”gaišā piemiņā”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Īrēt mājokli – vairāk mīnusu, nekā plusu? 7
FOTO. “Varbūt pamēģinām! Ja to neizdarīsi, visu mūžu nožēlosi!”: kā Ilze un Nauris sāka saimniekot skaistajā Brantu muižā
Pret novecošanos un daudzām slimībām: melnais plūškoks – neticami iedarbīgs ārstniecības līdzeklis 7
Papagailis kā mājdzīvnieks – ne visiem tas būs pa spēkam! Rūpes par putnu nav vienkāršas 3
Kuras ir trīs militāri spēcīgākās valstis pasaulē – Krievija ir to skaitā? 65
Skatītāja jautājums: Kur palikuši kadirovieši? Skaidro Slaidiņš
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
FOTO. Slavenības uzpošas Latvijas smalkākā vakarkleitu veikala svinībām un modes skatei
Jautā skatītājs: Vai Latvijas karogs ar locekļiem arī būtu māksla? Komentē mākslas zinātniece
Lasīt citas ziņas
Logu nomaiņa – viens no efektīvākajiem veidiem, kā taupīt siltuma enerģiju 11
“Esmu stāvoklī. Strādāju fiziski smagu darbu. Vai drīkstu priekšniekam prasīt vieglāku darbu?” – satraukta lasītāja 14
Tuvākajās dienās sola stipru snigšanu – kā pasargāt skujeņus no sniega postījumiem?
Ja koks traucē privātmājas pagalmā – vai to drīkst nozāģēt? 42
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem? 32
“Tas nav pareizi!” Upaciers par māju siltināšanu Rīgā un atklāj, ko veicis savā īpašumā 52
Batņa: Saeimas sēdēs jūtu, ka starp deputātiem nav cieņas
Vai ukraiņi piekopj taktiku, ielaižot kaut kur krievus, lai pēc tam varētu viņus ielenkt? Komentē Slaidiņš
Zināms jaunās valdības pilns iespējamais sastāvs
VDD rosinājis iekšlietu ministru “melnajā sarakstā” iekļaut “TV Rain” raidījuma vadītāju Korosteļevu 23
FOTO, VIDEO. Blonds un ekscentrisks – Renārs Kaupers piedzīvojis neticamas pārvērtības
VIDEO. “Ceram, ka izglābsim!”: vīri Ludzas novadā vairākas stundas kaļ un zāģē ledu, lai izglābtu divus aļņus, kas ielūzuši ezerā
VIDEO. Krievijas iebrukuma Ukrainā rezultātā nogalināti vairāki desmiti tūkstošu Melnās jūras delfīnu
Vai algu pieaugums valsts augstākās pārvaldes politiskajām amatpersonām ir taisnīgs?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Batņa: Saeimas sēdēs jūtu, ka starp deputātiem nav cieņas
19:37
TIEŠRAIDE. Jaunākais par karu Ukrainā
18:59
Vai ukraiņi piekopj taktiku, ielaižot kaut kur krievus, lai pēc tam varētu viņus ielenkt? Komentē Slaidiņš
18:50