Latvijā
Sabiedrība

Politiski represētie 9.maijā plāno gājienu “vardarbīgā Baltijas valstu okupācijas fakta” pieminēšanai9

Brīvības piemineklis. Foto – LETA

Rīgas domē 9.maijā pieteikts ikgadējais biedrības “9.may.lv” pasākums pie Uzvaras pieminekļa, kā arī divi gājieni, tostarp Latvijas Politiski represēto apvienības gājiens ar mērķi atcerēties “PSRS vardarbīgo Baltijas valstu okupācijas faktu”, aģentūrai LETA pavēstīja Rīgas domes pārstāve Aira Šmelde.

Pasākums Uzvaras parkā pieteikts no plkst.9 līdz plkst.23, kā mērķi norādot fašisma sagrāves svinēšanu. Šis pasākums pēdējos gadus pulcējis vairākus desmitus tūkstošus cilvēku. Organizatori pieteikumā norādījuši, ka tajā piedalīsies vismaz 10 000 cilvēku.

Pēc Šmeldes teiktā, paralēli pieteikti vēl divi pasākumi. Kāda fiziska persona no plkst.14 līdz 18 pieteikusi sapulci un gājienu ar nosaukumu “Nemirstīgais pulks”. Gājiens pieteikts maršrutā A.Grīna bulvāris – Slokas iela – Uzvaras parks, norādot, ka tajā piedalīsies 1000 cilvēku. Gājiens ar šādu nosaukumu 9.maijā notika arī pērn, un tika norādīts, ka tā mērķis ir pieminēt Otrā pasaules karā kritušos, kas cīnījās sabiedroto rindās. Gājiena “Nemirstīgais pulks” ideja ir patapināta no Krievijas.

Tāpat 9.maijā Latvijas Politiski represēto apvienība pieteikusi sapulci un gājienu ar mērķi atcerēties “PSRS vardarbīgo Baltijas valstu okupācijas faktu”. Gājiens plānots no plkst.18 līdz 20 maršrutā Latviešu strēlnieku laukums – Kaļķu iela – Brīvības pieminekļa laukums. Plānots, ka tajā piedalīsies aptuveni 100 cilvēku.

Pēc Šmeldes teiktā, visi pieteikumi domē ir iesniegti likumā noteiktajā kārtībā. Izpilddirektors tos izskatīs ne ātrāk kā desmit darba dienas pirms pasākuma, kad būs beidzies likumā noteiktais pieteikumu iesniegšanas termiņš un būs saņemti tiesībsargājošo iestāžu atzinumi par drošības situāciju.

9.maijs ir datums, kad bijušajā Padomju Savienībā atzīmēja Uzvaras dienu pār nacistisko Vāciju un tradicionāli krievvalodīgo vidū šī diena tiek atzīmēta arī Latvijā.

Ierasts, ka pasākumā piedalās vairāki desmiti tūkstoši cilvēku un tas izpelnās arī lielas sabiedrības daļas kritiku. Ik gadu policija pasākuma apmeklētājiem ir spiesta noformēt arī administratīvā pārkāpuma protokolus par būšanu stiprā alkohola reibumā, urinēšanu publiskā vietā un citiem pārkāpumiem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.