Okupētās Hersonas ielās izlikti plakāti, kas aģitē par pievienošanu Krievijai: “Krievija šeit ir uz visiem laikiem!”
Okupētās Hersonas ielās izlikti plakāti, kas aģitē par pievienošanu Krievijai: “Krievija šeit ir uz visiem laikiem!”
Foto: Alexander Ermochenko/REUTERS/SCANPIX

Pseidoreferendumu rudens okupētajos Ukrainas apgabalos, ko devē par “atkalsavienošanos” 52

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Kadirovieši sāk draudēt krievu studentiem
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 247
Andrejs Elksniņš iepazīstina ar jaunajiem Daugavpils tramvajiem Krievijas karoga krāsās. “Lai cilvēki neaizmirst, kur dzīvo” 44
Lasīt citas ziņas

 

Krievijas okupētā Ukrainas Zaporižjas apgabala Maskavas ieceltais vietvaldis Jevgeņijs Baļickis šonedēļ parakstīja formālu rīkojumu par “referenduma” sarīkošanu par apgabala iekļaušanos Krievijas sastāvā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kaut pseidoreferenduma datums rīkojumā nav nosaukts, iepriekš medijos izskanējis, ka runa varētu būt par 11. septembri, vienlaikus līdzīgas izrādes sarīkojot daļā Hersonas apgabala un, iespējams, arī Doneckas un Luhanskas “tautas republikās”, kur tāpat sagatavošanas process rit pilnā sparā.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis brīdinājis, ka Krimas 2014. gada parauga viltus referendumu sarīkošanas gadījumā Kijiva pārtrauks jebkādas sarunas ar Maskavu.

Vakar publicētā intervijā laikrakstam “The Washington Post” Zelenskis aicināja rietumvalstis slēgt savas robežas Krievijas pilsoņiem, kas, viņaprāt, būtu iedarbīgs veids, kā neļaut Krievijai anektēt Ukrainas teritorijas.

 

“Atkalapvienošanās”

Krievijas armija šobrīd kontrolē ap 60% Zaporižjas apgabala tā dienviddaļā, kurā atrodas arī karadarbības apdraudētā Zaporižjas AES, kuras drošība pēdējās dienās rada bažas, kā arī gandrīz visu Hersonas apgabalu Ukrainas dienvidos. Abu apgabalu Krievijas ieceltās administrācijas jau paziņojušas, ka izveidojušas “vēlēšanu komisijas”, kuru sastāvā esot “aktīvākie un nevienaldzīgākie iedzīvotāji”.

Lai radītu iespaidu, ka viss notiek leģitīmi, pseidoreferendumus paredzēts rīkot reizē ar Krievijai padevīgu pašvaldību “ievēlēšanu”, tas ir, iecelšanu.

Kremļa propaganda šo procesu sauc par attiecīgo reģionu “atkalpievienošanos” vai “atkalsavienošanos” ar Krieviju.

Kā nesen pasludināja viena no Zaporižjas prokrieviskās pārvaldes augsta ranga amatpersonām Vladimirs Rogovs: “Zaporožjes (kā to sauc krievu versijā. – Red.) zeme uz visiem laikiem aiziet no Ukrainas sastāva. Zaporožjes apgabals ir uzņēmis kursu uz atkalsavienošanos ar Krieviju, un atpakaļceļa nebūs.”

Aizvadītās nedēļas nogalē okupētā Zaporižjas apgabala pilsētā Melitopolē tika sarīkots prokrievisks saiets “Mēs kopā ar Krieviju”, uz kuru no visiem krievu armijas ieņemtā apgabala stūriem organizēti saveda ap 700 dalībnieku.

Pasākumā iepriekšminētais Baļickis pavēstīja par gaidāmo “atkalpievienošanos”.

Ukraiņu mediji norāda, ka viņš ir vietējais politiķis, kas pirms kara Zaporižjas apgabala pašvaldību vēlēšanās nav spējis savākt ne 10% balsu, un nav skaidrs, kā okupanti šo pievienošanas procesu iedomājas, ņemot vērā, ka apgabala centrs Zaporižjas pilsēta ir ukraiņu rokās un Ukrainas varasiestādes daudzkārt uzsvērušas, ka šīs teritorijas tiks atbrīvotas.

Ir ziņas, ka iedzīvotāju aptaujas, kas Krievijas uzdevumā veiktas okupētajos apgabalos, uzrāda vien aptuveni 30% atbalstu pievienošanai. Tomēr Maskava acīmredzot steidzas, paturot prātā ukraiņu gatavoto pretuzbrukumu Hersonas reģionā.

 

Lai dzīvo Krievijā

Plašā intervijā ASV laikrakstam “The Washington Post” no savas rezidences Kijivā Ukrainas prezidents Zelenskis nedēļas sākumā uzsvēra, ka esošās Rietumu sankcijas nav iedarbīgas, lai atturētu Krieviju no svešu teritoriju sagrābšanas: “Vissvarīgākās sankcijas ir robežu slēgšana.”

Tāpat iedarbīgs būtu pilnīgs Krievijas energonesēju embargo. “Krieviem jādzīvo savā pasaulē, kamēr viņi nemainīs savu filozofiju,” tā Zelenskis, pieļaujot, ka aizliegt Krievijas pilsoņiem apmeklēt rietumvalstis varētu uz gadu.

Uz žurnālista iebildi, ka Rietumos tam daudzi nepiekritīs, jo valda uzskats, ka nepieciešamība izsniegt kādam vīzas, tajā skaitā Kremļa opozicionāriem, būs vienmēr, Ukrainas prezidents, daļēji vēršoties pie Krievijas iedzīvotājiem, pauda, ka izņēmumu piesaukšana nav arguments: “Lai kāda veida šie krievi būtu, lai viņi brauc uz Krieviju. Tad viņi sapratīs. Viņi teiks: mums ar šo [karu] nav nekāda sakara. Visi iedzīvotāji nevar būt atbildīgi, vai ne? Var gan. Iedzīvotāji ievēlēja šo valdību un necīnās ar to, nestrīdas ar to, nekliedz uz to. Nevēlies šo izolāciju? Tu saki visai pasaulei, ka tai jādzīvo pēc taviem noteikumiem. Tad ej un dzīvo tur. Tas ir vienīgais veids, kā ietekmēt Putinu.”

Somijas premjere Sanna Marina pirmdien žurnālistiem atzina, ka tūrisma vīzu izsniegšana Krievijas pilsoņiem būtu jāierobežo un tas būtu jādara visas Eiropas Savienības (ES) mērogā.

Tādu pozīciju atbalsta arī Latvija un Igaunija, taču Eiropas Komisija pagaidām bijusi atturīga, jo vīzu izsniegšanas aizliegums arī humanitārās situācijās būtu pretrunā ES principiem.

Kopš Ukrainas kara sākuma Krieviju pametuši vairāki desmiti tūkstošu pilsoņu, kas nepiekrīt Kremļa politikai.

Līdzīgi kā Krimas gadījumā, Rietumi neakceptēs okupēto Ukrainas apgabalu aneksiju, taču apstāklis, ka Maskava pēc pseidoreferendumiem pasludinās šīs teritorijas par savām, var radīt sarežģījumus.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tas nozīmē, ka sarunu ceļā dabūt no tām ārā Krievijas armiju vairs nevarēs – tikai patriecot ar militāru spēku.

Pēc analītiķu domām, šis apstāklis var paaugstināt tiešas NATO un Krievijas sadursmes risku, jo, ja ukraiņi Hersonas un Zaporižjas apgabalos pielietos Rietumu piegādātās raķešsistēmas un citus ieročus, Kremlis var pasludināt, ka ar tiem uzbrūk Krievijas teritorijai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Kadirovieši sāk draudēt krievu studentiem
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 247
Andrejs Elksniņš iepazīstina ar jaunajiem Daugavpils tramvajiem Krievijas karoga krāsās. “Lai cilvēki neaizmirst, kur dzīvo” 44
VIDEO. Sabiedrības dāma Elita Drāke jau gadu dzīvo mežā, pavisam viena pati
VIDEO. Militārais eksperts Igors Rajevs kulinārijas raidījumā sasmīdina vadītāju, kad stāsta par “pāri palikušajiem griķiem” 12
Lasīt citas ziņas
EP spīkere: ES ir jānodrošina Ukrainai ieroči un tanki savu teritoriju atgūšanai 7
Kijiva: Krievijā slēptā mobilizācija sākās jau maijā 1
Tiek pabeigta “okupekļa” atlieku demontāža; sākotnēji tur būs skeitparks 117
Putins paraksta dekrētu – Zaporižjas AES nonāk Krievijas īpašumā 39
Futbols. Pret grupas līderi
23:28
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 5. oktobrī
23:06
ES iebraukuši par 20% mazāk Krievijas pilsoņu nekā nedēļu iepriekš 1
23:00
Andrejs Elksniņš iepazīstina ar jaunajiem Daugavpils tramvajiem Krievijas karoga krāsās. “Lai cilvēki neaizmirst, kur dzīvo” 44
VIDEO. Sabiedrības dāma Elita Drāke jau gadu dzīvo mežā, pavisam viena pati
VIDEO, FOTO. “Sajūtas, tik tuvu redzot šādu dabas varenību, ir neaprakstāmas” fotogrāfs Sēlijā dažu metru attālumā satiek staltbriedi 8
VIDEO. Militārais eksperts Igors Rajevs kulinārijas raidījumā sasmīdina vadītāju, kad stāsta par “pāri palikušajiem griķiem” 12
VIDEO. Kadirovieši sāk draudēt krievu studentiem
Uz SKS startējis “Space X” kosmosa kuģis, kuru komandē igauņu izcelsmes astronaute 1
“Putins ir iekšēji sapuvis, bet ārēji jūtas kā Pēteris I.” Slaidiņš par kārtējo kodolvāles vicināšanu 40
Kariņš neredz nepārvaramus šķēršļus četru partiju koalīcijai
ReTV: Daļa 14.Saeimas deputātu varētu nesaņemt pielaidi valsts noslēpumam 6
Valkas mērs: Tos, kuri ļaunprātīgi nemaksās rēķinus – sodīsim tiesas ceļā
“Viņš ir sācis spēlēt bīstamu spēli…” Slaidiņš par to, vai NATO iesaistīsies karā, ja Putins izmantos kodolieročus 80
VIDEO. Ļaundari pamatīgi apzaguši “Tvitera konvoja” automašīnas
VIDEO. VUGD atgādina, kā lietot ugunsdzēsības aparātu, ja aizdegusies automašīna
Esiet prātīgi ar uguni! Gandrīz puse ugunsgrēkos bojāgājušo ir seniori
Iesaka audzētāja: kā ilgāk uzglabāt ķirbjus?
Nevainojama recepte – marinēti ķirbji
Kijiva: Uzbrukumu no Baltkrievijas puses nevar izslēgt 12
VIDEO. “Es to daru sava dēla dēļ!” Protestētāja sniedz interviju, kamēr policisti aiz rokām un kājām nes viņu prom 10
Ceturtdien vējš pūtīs stiprāk un būs rudenīgi silts. Laika prognoze
“Nekad nezini, kad nākamo reizi ēdīsi.” Rajevs atklāj, kāpēc karavīram ir ātri jāgatavo
FOTO. “Vairs neatšķiru cilvēku sejas…” sašķobījusies tautā mīlētā aktiera Ulda Dumpja veselība
FOTO. Labākie un talantīgākie latviešu aktieri demonstrēs savas dziedātprasmes 9
Labdarības maratonu “Dod pieci!” šogad veltīs ukraiņu bēgļu bērniem
Bērniem ar uzvedības traucējumiem trūkst atbalsta un speciālo iestāžu