Foto: Agnese Zeltiņa

Rīgas Starptautiskā kino festivāla galveno balvu saņem lietuviešu vēsturiskā drāma “Nova Lituania” 0

Rīgas Starptautiskā kino festivāla pilnmetrāžas filmu konkursa galveno balvu par vēsturisko drāmu “Nova Lituania” saņēma lietuviešu režisors Karolis Kaupinis, informēja festivāla mediju koordinatore Inita Sila.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 3
Veselam
Ārvalstīs strauji izplatās jaunais Covid-19 paveids “FLiRT”. Medicīnas eksperte skaidro, vai šis vīruss ir konstatēts arī Latvijā un cik tas bīstams? 4
Veselam
13 tavas vientulības iemesli, kurus nepatīkami dzirdēt 7
Lasīt citas ziņas

Starptautiskā žūrija savu lēmumu galveno balvu piešķirt melnbaltajam darbam “Nova Lituania” pamatoja ar to, ka tā ir humānistiska un smalki veidota spēlfilmas debija, kas pārsteidza gan ar savu briedumu, gan ar aktuālo un trāpīgo politisko vēstījumu.

32 gadus vecā Kaupiņa filma, kas septembrī jau saņēma galveno godalgu Atēnu starptautiskajā kinofestivālā, ir netradicionāls vēsturisks vēstījums par pirmskara laika ģeogrāfijas profesora centieniem pārliecināt valdību glābt Lietuvu no gaisā jau nojaušamās katastrofas, izveidojot “rezerves valsti” citā kontinentā. Katastrofas tuvumu īsti apzinās tikai pats filmas galvenais varonis, bet viņa sapnim par iespējamo paradīzi zemes virsū notic vēl viens cilvēks – tālaika Lietuvas ministru prezidents.

CITI ŠOBRĪD LASA

Galvenā varoņa prototips ir starpkaru laika Lietuvas ģeogrāfijas profesors, ceļotājs un sabiedriskais darbinieks Kazis Pakšts, kas savulaik nedēļas nogalēs lasījis lekcijas arī Latvijas universitātē.

Filmas vērtēja Kannu kinofestivāla “Quinzaine des Réalisateurs” programmas veidotājs Paolo Bertolins, kurators un rakstnieks, Britu Filmu institūta kultūras programmas vadītājs Ridians Deiviss, režisore Ruģile Barzdžukaite – viena no trim māksliniecēm, kuras pārstāvēja Zelta lauvu ieguvušo Lietuvas performanci Venēcijas mākslas biennālē, kino izplatītāja no Igaunijas Kristi Porila, producents, režisors un scenāriju autors Gints Grūbe.

Festivāla galvenā balva ir Ervina Broka bronzā veidotais festivāla simbols – Rīgas gailis, kas sastāv no astoņām daļām, lai atgādinātu, ka filma top tikai kopdarbā. Režisors saņēma arī 2000 eiro naudas balvu, ko konkursa uzvarētājam piešķir apdrošināšanas sabiedrība “Balta”.

Īpašo žūrijas atzinību izpelnījās vēl viena lietuviešu filma – režisores Aistes Žegulītes dokumentālā filma par taksidermiju “Animus Animalis” (“Stāsts par cilvēkiem, dzīvniekiem un lietām”). Tā atspoguļo cilvēces un dzīvnieku pasaules konfliktu, liekot aizdomāties, vai varam atdod dzīvību mirušajam.

Starptautiskā Kinokritiķu asociācija Latvijas nodaļas žūrija savu balvu piešķīra igauņu režisora Marti Heldes psiholoģiskajai drāmai “Skandināvijas klusums”. Tās pamatā ir stāsts par māsu un brāli, kurus vajā kāda sena atgadījuma rēgs.

Festivāla Bērnu žūrijas laureāte ir vācu filma “Roka maina pasauli”. Tajā veiksmīgi savīta dinamiska stāstniecība ar sabiedriski nozīmīgām tēmām, akcentējot sociālo mediju lietošanu.

Festivāla īsfilmu, eksperimentālā kino un mūzikas video programmas Starptautiskā konkursa skates galvenā balva tika pasniegta režisores Režinas Pesoa animācijas īsfilmai “Tēvoča Tomasa dienu uzskaite”.

Īsfilmu programmā piekto gadu norisinājās arī Baltijas Mūzikas video konkurss. Šajā konkursā uzvarēja lietuviešu režisora Tita Sūdžus veidotais videoklips grupas “Garbanotas” dziesmai “Skumjās acis”.

Reklāma
Reklāma

Pasaules dokumentālā kino konkursā piedalījās 21 filma. Starptautiskā žūrija, kurā darbus vērtēja noslepkavotā Krievijas politiķa Borisa Ņemcova meita, “Deutche Welle” žurnāliste Žanna Ņemcova, latviešu kinokritiķis Ābrams Kleckins un ukraiņu kinorežisors Romāns Balajans, “Grand Prix” piešķīra Igaunijas un Latvijas kopražojumā tapušajai režisores Ksenijas Ohapkinas dokumentālajai filmai “Nemirstīgie”. Tā atspoguļo mehānismu, kas pamudina cilvēkus labprātīgi noliegt savu personību un kļūt par izmantojamu resursu valsts rokās. Apbalvošanas ceremonijā balvu saņēma scenārija līdzautors Pauls Bankovskis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.