Kultūra
Kultūrpolitika

Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles 91,6 metrus augstajā torņa smailē atgriežas atjaunotais gailis0


Sv. Jēkaba katedrāles gailis.
Sv. Jēkaba katedrāles gailis.
Publicitātes foto

(Papildināta ar aģentūras LETA galeriju plkst.16.40.)

Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles 91,6 metrus augstajā torņa smailē šodien atgriezīsies atjaunotais gailis, aģentūru LETA informēja AS “Būvuzņēmums Restaurators” sabiedrisko attiecību speciālists Jānis Riņķis.

Pēc Riņķa paustā, gaiļa uzcelšanu, kas iepriekšējo reizi tika veikta pirms 38 gadiem, šoreiz uzraudzīs Romas katoļu Baznīcas Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) un kultūras ministrs Nauris Puntulis (VL-TB/LNNK). Viņi, ievērojot būvniecības tradīciju, kapsulā ievietos vēstījumus nākamajām paaudzēm no baznīcas, Latvijas valdības un restauratoriem.

Stankevičs pavēstīja, kaut arī gaiļa pacelšana tornī noslēdz nozīmīgu posmu Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles atjaunošanā, tomēr šie nebūt nav visi darbi, kas vēl jāpaveic, lai savestu baznīcu kārtībā līdz katedrāles astoņsimtgadei, ko varēs atzīmēt 2025.gadā. Viņš uzsvēra, ka baznīcu gaida liels izaicinājums, lai šajā sarežģītajā laikā varētu darbus turpināt.

Restaurācijai no Sv. Jēkaba baznīcas torņa noceļ apzeltīto gaili

3.aprīlī gaili no torņa nocēla “Būvuzņēmums Restaurators” speciālisti, lai uzņēmuma darbnīcās meistari vēsturisko gaili varētu salabot un nozeltīt par jaunu. Gaiļa labošanas darbus veica kalējs Pēters Koroļs, kurš bija arī viens no Rīgas Doma katedrāles gaiļa izgatavotājiem pirms 35 gadiem, un tā paša gaiļa atjaunotājiem 2015.gadā, kad Doma gailis tika restaurēts.

Jēkaba katedrāle atgūst Zelta gaili

Pēc tam, kad kalējs gaiļa bojātās vietas aizpildīja ar alvu un noslīpēja, kā arī veica balansēšanu, tā virsma tika attīrīta, attaukota, nogruntēta, nokrāsota un pārklāta ar speciālu laku – mikstionu, lai pie darba varētu ķerties zeltītājas – restauratore-meistare Inese Ozoliņa un viņas asistente Liena Kasparāne – noklājot virsmu ar zelta lapiņām. Zeltīšanas darbi AS “Būvuzņēmums Restaurators” darbnīcās tika pabeigti 24.aprīlī.

Saistītie raksti

Kā pavēstīja Riņķis, visai Jēkaba katedrāles gaiļa nozeltīšanai tika izmantoti aptuveni desmit grami zelta lapiņās, kas juvelierizstrādājumu apjoma ziņā ir ekvivalents apmēram diviem standarta laulības gredzeniem.

Kopš 2017.gada restaurētas dievnama fasādes un vēsturiskais mūris, kā arī logi, slēģi un durvis. Veikta arī jomu jumtu atjaunošana, altārtelpas un katedrāles cokola restaurācija, kā arī kanāla atjaunošana un ārējo inženiertīklu izbūve. Tāpat galvenajam ieejas portālam atjaunots apmetums un krāsojums atbilstoši iepriekš veiktajai arhitektoniski mākslinieciskajai izpētei. Visbeidzot veikti torņa jumta atjaunošanas darbi, vēsturisko pulksteņu restaurācija un katedrāles gaiļa zeltīšana, noslēdzoties vienam no vēsturiskā dievnama atjaunošanas un restaurācijas darbu posmiem, norādīja Riņķis.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SM
Signe Mengote
Kultūra
Labas lietas priekam un iedvesmai iesaka Signe Mengote
4 dienas
VK
Vita Krauja
Kultūra
Sešdesmit gadi uz skatuves – Ģirts Jakovļevs: “Teātri nevajag mīlēt, teātrī vajag strādāt!” 6
Intervija 4 dienas
LA
LA.LV
Kultūra
Puntulis: Koncertzāles vieta nemainīsies, valdība atvēlējusi izcilāko zemes gabalu Rīgā 4
4 dienas

Lasītākie

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Filmu cienīgas intrigas Latvijā – par bandītiem, kuri spridzināja cilvēkus, bēga uz Krieviju un meloja policijas labā
2 stundas
ML
Māra Libeka
Latvijā
Caurumi paver ceļu koronavīrusam. Kas glābs – obligātas maskas iebraucējiem, jauna vīzu politika vai ārsts lidostā?
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Kurā Latvijas pusē šodien līs lietus?
1 stunda
IE
Ināra Egle
Latvijā
Varavīksnes, 9. maija vai 18. novembra Rīga? Spēle “grozoties” tikai ap trim sāncenši 3
2 stundas
LA
LA.LV
Laukos
“Turpinām augt un investēt!” Covid-19 dēļ attīstība laukos neapstājas
2 stundas