Foto: No “Praktiskais Latvietis” arhīva / Latvijas Mediji

Sākoties salam, komposta kaudzē procesi apstājas. Vienkārši “triki”, kā pasteidzināt kompostēšanos 10

Šogad sāku saimniekot jaunā dārzā, un man nav komposta rezervju. Kaudze ir šoruden sakrauta. Kā varētu paātrināt kompostēšanās procesus, lai nav jāgaida trīs gadi (tikai tad sadaloties pilnībā)? Jautā Zanda Mālpilī.

Reklāma
Reklāma
Eiropas Savienība “piegriež skābekli” Putina režīmam! Krievijai gaidāmi lieli zaudējumi
Kokteilis
FOTO. Ziedu vainagi, ģimene un tradīcijas! Kā Jāņus nosvinēja mūsu slavenības? 28
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 28
Lasīt citas ziņas

Jo lielāka kaudze sakrauta, jo veiksmīgāk tajā notiks kompostēšanās. Dzīvības procesi dabā turpinās, kamēr temperatūra nav zemāka par +5 grādiem.

Kad uznāk sals, maza kaudze izsals, un procesi apstāsies, turpināsies tikai pavasarī. Ja kaudze liela, apsals tikai garoza, bet iekšpusē labie mikroorganismi jutīsies labi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pat vēl tagad var grābt lapas, zāles atlikumus un citu materiālu, papildināt un palielināt kaudzi.

Ja tā jau sākusi silt, kaudzē noritošos procesus tiešām vēl var pasteidzināt, piemēram, papildinot labo mikroorganismu armiju.

Šim nolūkam sakrautajā kaudzē ielej kompostam paredzēto līdzekli Biokompostētājs. Lai mikroorgaanismi uzreiz nokļūtu kaudzes siltākajās vietās un sāktu strādāt, krāvumā izdur caurumus. Biokompostētājam ir arī sausā forma (kā kūdra), taču to labāk lietot, ja kaudzi krauj – iekaisa pa kārtām.

Slieku priekam derēs arī dabas līdzekļi. Piemēram, mežmalā izrok baldriāna sakni, sasmalcina, nostādina ūdenī un pēc tam aplaista kaudzi. Ja zināma vieta, sakni var atrast pēc auga lakstiem, kuri vēl labi saglabājušies.

Slieku rosība un ieguldījums kompostā palielināsies, ja kaudzi papildinās ar kafijas biezumiem.

Kompostu (arī krautās dobes) ieteicams pārsegt. Šim nolūkam der gan melnā plēve, gan agrotīkls. Svarīgi, lai kompostējamā masa būtu mitra, bet lietū tomēr pārāk nepiemirktu. Ja masa ir slapja, tā ir auksta un, uznākot salam, dziļi sasals. Turklāt šis sasalums glabājas ilgi, kompostēšanās procesi atsākas vēlu.

Pēc šādas palīdzības komposts būs lietojams jau pavasarī. Taču rupjāko augu daļas tiešām nesadalīsies. Tās izsijā un kā raugu pārliek jaunajā kaudzē kopā ar labajiem mikroorganismiem.

Reklāma
Reklāma

Daļēji sadalījušos kompostu var bērt arī ķirbjiem un gurķiem paredzētajā dobē. Trīsgadīgo kompostu gatavo vairs retais, jo tas ir jāpārkrauj, turklāt trīs komposta kaudzes dārziņā aizņem daudz vietas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.