Kultūra
Mūzika un deja

“Savieši” jaunajā albumā apdzied zirgu krāsas0

Publicitātes foto

Folkloras draugu kopa “Savieši” sagatavojusi jaunu latviešu tautasdziesmu programmu, kuras pamatā dainās atrodamās zirgu krāsas, portālam LA.lv pastāstīja kultūras menedžmenta centra “Lauska” valdes vadītāja Daina Zalāne

Dziesmu albums “Zirga pase” iznācis kopā ar grāmatu, kurā izlasāms Ineses Tones pētījums par zirgu krāsu apzīmējumiem latviešu dainās, kā arī skaidrojums par zirgu krāsām ar fotogrāfijām un krāsu uzskates tabulu. Zalāne stāsta, ka izdevums ir tapis, pārlasot bagātīgo latviešu tautas mutvārdu krājumu, dziesmas, pasakas, spoku stāstus, teikas, parunas un ticējumus.

Ruzgs, sarķis, sirks, raučkis, raudis, rudikis, puksis, prūss, teterains, dābolains, zili sirms, mušains, loss, palss, zeltaini pāts, dzeltkrēpis vai raudacis, valbacis, kam kāja augstā zābākā, sarma kronītī, peļu taka vai raunas acis – tās ir tikai dažas zirgu pazīmes no folkloras draugu kopas “Savieši” dalībnieces Ineses Tones pētījuma.

Daina Zalāne atgādina, ka zirgs mūsu tautai un tās priekštecēm – baltu ciltīm – bijis augsti godāts un īpašs dzīvnieks. Un, tāds būdams, ir izpelnījies lielu daudzumu dažādu to apzīmējošu vārdu, latviešiem kopumā 478, bet kaimiņiem lietuviešiem – 159.

Albuma ieskandināšanas svētki iekļauti starptautiskā folkloras festivāla “Baltica” programmā un notiks sadziedāšanās pasākumā “Nevienam tā nebi’, kā manam kumeļam”
17. jūlijā plkst. 14 Rīgas Mākslas telpā. Atvēršanā piedalīsies “Savieši”, “Sudobri”, “Laiksne”, “Kokle”, “Pērlis”, “Dzīne”, “Dzērves”, “Rūtoj”, stāsta Zalāne.

Ieeja uz izstādi “Latviskie dvēseles raksti” Rīgas Mākslas telpā pasākuma laikā par puscenu, festivāla “Baltica” dalībniekiem – par brīvu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.