Skaidrs skats uz Krieviju ir ne tikai ārpolitikas jautājums vien 0

Vladimirs Putins publiskās diskusijās ar konkurentiem par prezidenta amatu – tiem, kuru kandidēšanu vara ir pieļāvusi, – neiesaistās. Toties, kā zināms, regulāri publicējas savā priekšvēlēšanu kampaņas mājaslapā un laikrakstos.

 

Avīzē “Vedomosti” viņš šaustīja valsti pārņēmušo “sistēmisko korupciju” un to, ka trūkst sabiedrības kontroles pār nodokļu un muitas dienestiem, tiesām, drošības iestādēm un citām iestādēm. Radās iespaids, ka visām šīm likstām nav nekāda sakara ar viņa valdību un ka tās drīzāk norakstāmas uz Medvedeva prezidentūras rēķina. Vēl pārsteidzošākas atziņas bija lasāmas “Kommersant” – esot jārada politiskā sistēma, kur “cilvēki var runāt patiesību”. Un, izrādās, tagadējā vidusšķiras mošanās no snaudas pat “ir mūsu pūliņu rezultāts”. Tomēr nojaušams, ka visu apcerējumu centrālā doma ir pavisam cita: nedrīkst ļauties kārdinājumam pēc “fiktīvas demokrātijas”. Respektīvi, izdaudzinātā varas vertikāle, varbūt mazliet kosmētiski pielabota, stāvēs kā stāvējusi.

Minētās atziņas ir interesanti salīdzināt ar dažām idejām, kas cirkulē Krievijas jaunajā protestu kustībā un sociālajos tīklos. Piemēram, viena no protestētāju ievērojamākajām figūrām dzejnieks un publicists Dmitrijs Bikovs uzskata, ka visas Krievijā pastāvējušās un tai uzspiestās “vertikāles”, ko iemieso “impērijas piekritēji” un “augstās varas sfēras”, vienmēr ir izturējušās pret savu zemi kā svešinieki – viņi izlaupīja dabas resursus, apspieda ļaudis, nosmacēja talantus, iniciatīvu un drosmi, raksta Bikovs (“Moskovskije novosti”). Tauta nekad nav īsti spējusi šai vertikālajai varai pielāgoties un pat centusies no tās aizbēgt, ar ko izskaidrojams arī tas, kāpēc krievu emigrants kļuvis par tik simbolisku tēlu.

 

Tomēr, viņaprāt, galvenais tautas pašsaglabāšanās vai sava veida pašaizsardzības līdzeklis bijis savu uz ģimeniskiem, amata brālības un vēl citiem pamatiem balstītu “horizontālu struktūru” veidošana, kas gan ir arhaisks modelis ar daudziem trūkumiem, taču nodrošināja izdzīvošanu.

 

Tāpēc Krievijā vienas valsts ietvaros allaž pastāvējusi varas vertikāle un “sabiedrības horizontāle”, kurai interneta un sociālo tīklu laikmets paver nebijušas iespējas.

Šī teorija ir patiesa vismaz vienā ziņā – opozīcija Krievijā ir atstāta ārpus parlamenta un ārpus oficiālo politisko cīņu laukuma, nereģistrējot varai nevēlamas partijas un prezidenta amata kandidātus. Bet protesti, kas sākās pēc Valsts domes vēlēšanām, pierādīja masu opozīcijas esamību. Pieminētais Bikovs, Aleksejs Navaļnijs un citi nav tīmeklī patvērušies virtuāli nemiernieki, bet reālas personības. Tādas, ko vara mēdz ietupināt, gluži kā Borisu Ņemcovu. Krievijas atdzimstošās pilsoniskās sabiedrības elki Rietumu izpratnē neizceļas ar īpašu politkorektumu (tam pašam Navaļnijam ir pārmests par “ksenofobiskiem” izteikumiem), taču arī tā ir realitāte, ar kuru nāksies rēķināties.

Mums svarīgākais, lai šo “citu Krieviju” vairāk ievērotu un izvērtētu Latvijā, kur pēdējo gadu laikā vienīgie atskaites punkti attiecību veidošanā ir bijuši Kremlis un Putins, tātad būtībā viens un tas pats. Var saprast, ja “Vienotā Krievija” ir kā politiska un ideoloģiska vaduguns “Saskaņas centram”. Tāpat var saprast, ka pasaules attēlošana gandrīz vai Maskavas oficiālās propagandas gaismā ilgi bija zināmu biznesa un politdarījumu aprindu interesēs. Grūtāk izprotami ir apgalvojumi par Krievijas varas vertikāles un tā izveidotāja neaizstājamību, jo citi būtu vēl sliktāki, un daži eksperti vienkārši “neredz”, kas viņu spētu aizstāt. Bet paliek neatbildēts, kāpēc “neredz” un vai pašu Putinu, pirms viņš sēdās tronī, kāds vispār “redzēja”. Šī savdabīgā loģika nav palīdzējusi brīžos, kad kārtējais šķietami neaizstājamais “stabilitātes garants” pēkšņi kļūst par nestabilitātes cēloni. Turklāt Latvijai skaidrs skats uz Krieviju ir ne tikai ārpolitikas jautājums vien, drīzāk – ar kādām mērauklām mēs mērām citus un arī paši sevi.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Tā ir tikai pirmā lakstīgala, esmu pārliecināts, ka krievi turpinās šādi darboties,” Rajevs dienas notikumu apskatā
VIDEO. Gobzems Saeimas tribīnē paziņo, ka ir gejs. Vēlāk soctīklos teic, ka “pa visiem kopā jums izdevās salauzt manu dzīvi”
“Ir viena iestāde, kurā darbiniekiem tika maksāts par vakcinēšanos,” Valsts kontrolieris atklāj, kura tā ir
Lasītāja jautā: kad var stādīt gurķus siltumnīcā un laukā?
Mariupolē krievi pabeiguši sabombardētā teātra drupu novākšanu un līķu izvešanu
Lasīt citas ziņas
FOTO. “Atbrīvošanās no padomju mantojuma” gājienā pulcējušies vairāki tūkstoši cilvēku
“Tā ir tikai pirmā lakstīgala, esmu pārliecināts, ka krievi turpinās šādi darboties,” Rajevs dienas notikumu apskatā
Mariupolē krievi pabeiguši sabombardētā teātra drupu novākšanu un līķu izvešanu
“Pēc karavīru ievainojumiem var redzēt, kuri ieroči ir visefektīvākie,” Rajevs stāsta par efektīvākajiem ieročiem
Pasākums “Par atbrīvošanos no padomju mantojuma” noslēdzies bez īpašiem starpgadījumiem
22:07
Izskan iespējamo ekonomikas ministru vārdi
21:34
Krievi saveduši Čornobajivkā 130 kara tehnikas vienības
21:25
Izskan iespējamo ekonomikas ministru vārdi
Mēnesi pirms vēlēšanām 18 000 iedzīvotāju būs nederīgas pases. Gaidīt sodu, stundām stāvēt rindā, ko darīt?
Kijiva: Situācija karadarbības zonā saglabājas saspringta
Policija aizturējusi personu, kura centās bloķēt patriotu gājienu Rīgā
“Ir viena iestāde, kurā darbiniekiem tika maksāts par vakcinēšanos,” Valsts kontrolieris atklāj, kura tā ir
Austrumu slimnīcā operēts pirmais karā cietušais Ukrainas civiliedzīvotājs
Krievija NATO paplašināšanās dēļ veidos jaunas armijas bāzes rietumu pierobežā
Piedraud ar “ledus cirtni”, piedāvā ievest karaspēku, kā arī “plēšas”, kurš savāks sev: krievu mediji par okupācijas pieminekļa nojaukšanu Latvijā
VIDEO. “Viņš turēja savu solījumu!” Audio materiālā tiesā atklāj, kāpēc Deps ne reizi nav paskatījies uz savu bijušo sievu
“Azov” komandieris: Smagi ievainotie karavīri no “Azovstaļ” evakuēti tālākai apmaiņai
VIDEO. Gobzems Saeimas tribīnē paziņo, ka ir gejs. Vēlāk soctīklos teic, ka “pa visiem kopā jums izdevās salauzt manu dzīvi”
VIDEO. Cīņa uz dzīvību un nāvi – mežacūka cīnās ar vilku. Aculiecinieka kadri no Lietuvas
“Virši-A” iegādājas 20% “Skulte LNG Terminal” akciju
Latvieši atkal slīkst ātro kredītu bezdibenī
Pēteris Apinis: Vājš ministrs ir Pavļuts, kas patiesībā ir laba ziņa, jo viņam nav liekā svara
DLRR padomes priekšsēdētāja: Esam lielākā rūpnīca nozarē, bet Linkaita kungs nekad nav licies par mums ne zinis
VIDEO. Andris Kivičs beidzot satiek savu vecāko meitu. Tikšanās viņu aizkustina līdz asarām
Lasītāja jautā: kad var stādīt gurķus siltumnīcā un laukā?
“Viņus piespieda doties uz Krieviju. Viņiem atņēma visu” – kas notiek ar ukraiņu bēgļiem, kas nonāk Krievijā?
VIDEO. Harkivas robežsargs piepilda savas meitas kvēlāko vēlēšanos
Kā vērtējat premjera Kariņa rīcību saistībā ar ministru maiņu?
VIDEO. Satiksmes mierināšana Nīderlandes pilsētā Utrehtā pārspēj Rīgas stabiņus
VIDEO. “Dzimtene, draugi, nav prezidenta pakaļa, ko visu laiku jābučo!”: koncertā Ufā pasaka slavens krievu dziedātājs
FOTO. Kļuvis zināms, kāpēc tiešraidē no “Eirovīzijas” fināla skatuves nozuda vakara vadītāja Laura Pauzīni