Nodaļas apspriede pirms kārtējā vingrinājuma.
Nodaļas apspriede pirms kārtējā vingrinājuma.
Foto – Atis Klimovičs

Studentiem, kas izgājuši brīvprātīgu militāro apmācību, varētu izmaksāt 2500 eiro lielu kompensāciju 0

Brīvprātīgu militāro apmācību apguvušajiem studentiem plānots izmaksāt aptuveni 2500 eiro lielu kompensāciju, tādējādi motivējot jauniešus apgūt šo programmu un kompensēt apmācībai veltīto laiku, paredz Aizsardzības ministrijas (AM) sagatavotie noteikumu grozījumi.

Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Karstuma vilni jaunnedēļ nomainīs stipras lietavas, bet atklāj, kad tas atkal atgriezīsies
Lasīt citas ziņas

AM skaidro, ka saskaņā ar Zemessardzes un Militārā dienesta likumiem Latvijas pilsoņi, kas iegūst augstāko izglītību, var apgūt speciālu militārās apmācības kursu. Arī citās NATO dalībvalstīs, piemēram, ASV un Apvienotajā Karalistē īpaši augstskolu studentiem tiek organizētas speciālas militārās apmācības programmas.

Šāda apmācību forma Latvijā tika izveidota laikā, kad vēl pastāvēja obligātais militārais dienests. Vēl trīs gadus pēc atteikšanās no obligātā militārā dienesta augstskolu studentu militārā apmācība tika turpināta, jo studentiem par šādu apmācību saglabājās interese, bet finanšu krīzes dēļ 2010.gadā AM to bija spiesta apturēt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai varētu atsākt īstenot speciālo militāro apmācību augstskolu studentiem, nepieciešams aktualizēt šobrīd spēkā esošos Ministru kabineta noteikumus “Augstskolu studentu speciālās militārās apmācības kārtība”, skaidro AM.

Ņemot vērā, ka 2017.gada 13.decembrī stājās spēkā grozījumi Militārā dienesta likumā, kas paredz, ka militāro apmācību apguvušajiem studentiem, kas ieguvuši augstāko izglītību, izmaksājama Ministru kabineta noteiktā kompensācija, noteikumi papildināmi ar regulējumu, kas nosaka šīs kompensācijas apmēru, izmaksas kritērijus un kārtību. Ņemot vērā, ka jāveic izmaiņas vairāk nekā pusē no šo noteikumu esošajām normām, tie ir jāizdod jaunā redakcijā.

Augstskolu studentu militārās apmācības apguve būs brīvprātīga.

Studentiem, kuri vēlas apgūt militāro apmācību, jābūt zemessargiem un medicīniskajā pārbaudē atzītiem par derīgiem militārās apmācības apguvei.

Nacionālie bruņotie spēki šo apmācību iespējami vairāk īstenos no studijām brīvajā laikā, tostarp brīvdienās un vasaras brīvlaikā. Apmācība sastāvēs no šādiem secīgi apgūstamiem posmiem – kareivja pamatapmācība, jaunākā instruktora apmācība un Zemessardzes vada komandiera apmācība.

Kareivja pamatapmācība ilgs četras līdz desmit nedēļas, jaunākā instruktora apmācība – 12 nedēļas, mācības Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā – astoņas nedēļas klātienē, kas papildinātas ar tālmācības sadaļu, kas plānota vismaz 16 kredītpunktu apjomā.

Šie militārās apmācības posmi apgūstami secīgi. Kareivja pamatapmācības un jaunākā instruktora apmācības saturs būs identisks tam, kādu apgūst citi zemessargi, un abu kursu sasniedzamie rezultāti pēc iespējas tiks tuvināti apmācībai, kāda tiek īstenota profesionālajā dienestā. Gadījumā, ja students apgūs tikai kareivja pamatapmācību un jaunākā instruktora apmācību, viņš varēs turpināt dienēt Zemessardzē instruktoru sastāvā.

Tām personām, kuras apgūs arī militārās apmācības noslēguma posmu, proti, Zemessardzes vada komandiera apmācību, tiks piešķirta leitnanta dienesta pakāpe dienestam Zemessardzē, bet, lai kļūtu par virsnieku profesionālajā dienestā, zemessargam jābūt iegūtai augstākajai izglītībai un būs jāapgūst tie vada komandiera kursa posmi, kas nav iekļauti Zemessardzes vada komandiera apmācībā.

Pirms jaunākā instruktora un vada komandiera apmācības tiks noslēgts līgums par militārās izglītības ieguvi. Atbilstoši šiem noteikumiem zemessargam pēc karjeras kursa pabeigšanas ir pienākums nodienēt Zemessardzē laiku, kas nav mazāks par pieciem gadiem.

Projekts paredz, ka pēc visu speciālās militārās apmācības posmu sekmīgas apguves iegūstot leitnanta dienesta pakāpi dienestam Zemessardzē, kā arī pēc augstākās izglītības – vismaz bakalaura grāda vai otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības – ieguves, personai izmaksā vienreizēju kompensāciju. Koledžās studējošajiem, lai kvalificētos kompensācijas saņemšanai, jāturpina studijas un jāiegūst otrā līmeņa augstākā izglītība.

Plānotās kompensācijas apmērs varētu būt 2524 eiro. Pieņemot, ka visus projekta noteiktos kritērijus izpildīs ne vairāk kā 50 studenti – zemessargi gadā, kompensāciju izmaksai provizoriski būtu nepieciešami līdz 126 225 eiro ik gadu. Kompensāciju izmaksa tiek plānota ne agrāk kā no 2021.gada, jo Zemessardzes vada komandiera apmācību, kas ir studentu speciālās militārās apmācības noslēdzošais posms, Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā sāks īstenot ātrākais ar 2020./2021.mācību gadu.

Aģentūras LETA arhīvs gan liecina, ka pērn ministrijas Saeimā piedāvātais modelis paredzēja, ka civilo augstskolu studentiem, kuri būs izgājuši intensīvas militārās apmācības, izmaksās kompensāciju līdz 10 000 eiro.

Ņemot vērā, ka projekta īstenošana neprasa papildu ieguldījumus no augstākās izglītības institūcijām, kā arī militārā apmācība tiks īstenota tā, lai neciestu studiju process, Rektoru padome kopumā līdz šim atbalstījusi projektu, kā arī ierosinājusi par noteiktiem militārās apmācības kursiem piešķirt kredītpunktus, informēja AM.

SAISTĪTIE RAKSTI

Līdzīgs ierosinājums ir izskanējis arī no Latvijas Studentu apvienības. Šis ierosinājums pēc iespējas tiks ņemts vērā, nodrošinot augstskolām, kuru studenti apgūs militārās apmācības programmu, informāciju par Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas īstenotās apmācības saturu. Citas augstskolas, ja vēlēsies, šo apmācību varēs iekļaut izvēles jeb “C” daļā, paredz ministrijas piedāvājums.

AM sagatavotie grozījumi izsludināti valsts sekretāru sanāksmē. Tie vēl būs jāapstiprina valdībā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Karstuma vilni jaunnedēļ nomainīs stipras lietavas, bet atklāj, kad tas atkal atgriezīsies
Ja informācija apstiprināsies, tas būs ievērojams ukraiņu spēku taktiskais panākums. Slaidiņš ieskicē situāciju Ukrainā 1
Menģelsone uzsver: nedrīkst pieļaut “Nord Pool” biržas spekulācijas 83
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
Menģelsone uzsver: nedrīkst pieļaut “Nord Pool” biržas spekulācijas 83
VZD ziņo par darījumiem ar privātmājām Rīgā un Pierīgā 2022. gada 1.pusgadā: cenas augušas vidēji par 20%, reģistrēts par 37% mazāk darījumu nekā pērn
VIDEO. Neiztīrītas gultnes dēļ jau divus gadus burāšanai slēgta Jūrmalas osta, bet ostas pārvaldnieks tik aizbildinās 3
VIDEO. Slaidiņš: Lai Ukraina gūtu uzvaras, nevajag celt “gaisa pilis” ilgtermiņā 5
“Mūsu draugs, vecais kikbokseris un dievlūdzējs spēj tā zāģēt, ka ausis krīt ciet,” Līcīša feļetons
23:35
1942. gada 19. augustā. Djepes katastrofa
23:30
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 19. augustā
23:25
“Mūsu draugs, vecais kikbokseris un dievlūdzējs spēj tā zāģēt, ka ausis krīt ciet,” Līcīša feļetons
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Zelenskis ar Gutērrešu apspriedis arī Krievijas piekopto kodolšantāžu Zaporižjes AES. Putins piekritis ielaist ekspertus 35
“Attīstībai/Par!” rosinājusi koalīcijā nemarinēt LNG termināļa būvniecības projektu, lai Latvija neatpaliktu no kaimiņvalstīm 34
Ēriks Loks, Ieva Akuratere un Āris Ziemelis ielūdz uz “Dziesminieku dienām Sēlijā”
FOTO: Ieskaties spēlfilmas “Mīlulis” filmēšanas aizkulisēs ar Kārli Arnoldu Avotu galvenajā lomā
Tanku biatlons Krievijā kā samērā absurda disciplīna
Krāpnieki pielieto jaunu triku – uzdodas par policijas darbiniekiem, lai izmānītu naudu 4
Lokdauni izraisījuši vairāk nāves gadījumu nekā Covid-19 vīruss, atzīst pētnieki. Neatliekamā medicīniskā palīdzība kļūst neaizsniedzama Lielbritānijā 8
VIDEO. “Čuk čuk čuk!” Ministrs Linkaits dzimšanas dienā soctīklotājus pārsteidz ar amizantu dziesmu 24
FOTO. Kāda sena tradīcija pat vēl mūsdienās britu karaliskajai ģimenei pusdienās liedz izmantot vienu galda piederumu 11
Sestdien Kurzemē iespējams pērkona negaiss, karstums līdz pat 30 grādiem 1
Ogrēnieši netiek uz darbu, pie ārsta un uz bērnudārzu, bet ATD līgumu ar “Liepājas Autobusu parks” lauzt negrasās
LVM padome noraida bažas par AS “Latvijas valsts meži ” valdes locekļu atlases neatbilstību tiesiskajam regulējumam un aicina uz konstruktīvu dialogu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs