Daudzus fascinē Veimāras putnusuņi to vizuālā izskata dēļ – iespaidīgs izmērs un samtam līdzīgs pelēkas krāsas kažoks.
Daudzus fascinē Veimāras putnusuņi to vizuālā izskata dēļ – iespaidīgs izmērs un samtam līdzīgs pelēkas krāsas kažoks.
Foto no Viktorijas Spārbergas privātā arhīva

FOTO. Sudrabotais spoks – Veimāras putnusuns 1

Laura Blumberga, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”.

Viktorijas un Ilgmāra Spārbergu ģimenē dzīvo divi Veimāras īsspalvainie putnusuņi – Berils un Diors. Viktorija stāsta, ka tolaik, kad izlēmuši par labu savam pirmajam veimārietim, viņi nav domājuši, ka šis suns tik ļoti mainīs abu dzīvi.

Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieka padoms: kā izglābt augļukokus no laputīm? 1
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 46
15 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Iedzīvotājus sadala trīs līmeņos. Vai nepotētie ir pilnībā izslēgti no sabiedrības? 390
21 stundas
Lasīt citas ziņas
Viktorija Spārberga: “Abi mūsu puikas ar lielāko prieku vienmēr ir gatavi doties garās pastaigās, peldēt, skriet blakus velosipēdam, piedalīties kanikrosā, doties medībās, kā arī, protams, piedalīties suņu izstādēs.”
Foto no Viktorijas Spārbergas privātā arhīva

Viktorija uzsver, ka veimārieši kopā ar saimnieku vēlas darboties un iemācīties visu, ko tiem piedāvā. “Abi mūsu puikas ar lielāko prieku vienmēr ir gatavi doties garās pastaigās, peldēt, skriet blakus velosipēdam, piedalīties kanikrosā, doties medībās, kā arī, protams, piedalīties suņu izstādēs,” stāsta veimāriešu saimniece. Runājot par riteņbraukšanu, Viktorija akcentē, ka veimārietis ir atzīts kā viens no “Top 10” ātrākajiem suņiem pasaulē. “Mūsu pašu suņu personīgais ātruma rekords, skrienot blakus velosipēdam, ir 50 km stundā, ko patiesībā ierobežoja arī mūsu pašu attīstītais ātrums ar riteni. Viņi varētu skriet pat vēl ātrāk. Protams, šis ir ļoti intensīvs ātrums, tomēr vidēji braucam ar 15–20 km/h, un veimārietis pavisam viegli šādu tempu var izturēt pat vairākas stundas no vietas,” stāsta suņu saimniece.

Aktīvs, zinātkārs un drosmīgs

CITI ŠOBRĪD LASA
Ar veimārieti dienā jāstaigā vismaz 2–3 stundas un pastaigai ir jābūt aktīva.
Foto no Viktorijas Spārbergas privātā arhīva

Veimāras putnusuns ir ļoti enerģisks un aktīvs, tajā pašā laikā – zinātkārs un drosmīgs. Tāpat kā visi putnusuņi, ļoti orientēts uz cilvēku un vienmēr gatavs darīt jebko kopā ar savu saimnieku. Tāpēc viņi samērā grūti pārdzīvo atšķirtības brīžus no sava cilvēka. Šie suņi fiziski ir ļoti spēcīgi un izturīgi, tāpēc ar suņa audzināšanu un socializāciju jānodarbojas jau kopš kucēna vecuma. Der arī atcerēties, ka lielo šķirņu kucēni, kāds ir arī veimārietis, aug ļoti ātri un, lai arī salīdzinoši agri izskatās augumā pieauguši, tomēr psiholoģiski līdz vismaz divu gadu vecumam ir “bērna prātā”, ko raksturo vieglprātība, neizsīkstoša vēlme rotaļāties un iepazīt pasauli.

Ar savu viedokli

Veimāras putnusuns

Viktorija stāsta, ka veimārieši mācās ātri un komandas apgūst veikli, tomēr mēdz būt neiecietīgi, it īpaši, ja uzdevums ir jāatkārto vairākas reizes pēc kārtas.

“Šie ir ļoti gudri suņi, kuriem ir savs viedoklis par visu. Šī iemesla dēļ, ja saimniekam trūkst pieredzes suņu audzināšanā un skološanā, tas ir jādara pieredzējuša kinologa pavadībā,”

saka Viktorija.

Neskatoties uz to, ka Veimāras putnusuns izmēros ir iespaidīgs – pieaudzis suņu puika var sa­sniegt svarā pat līdz 40 kg un 70 cm skaustā, šis suns nav piemērots dzīvošanai ārā vai voljērā. “Viņam nepiemīt sargsuņa īpašības, tomēr kritiskās situācijās viņš spēj aizsargāt savu saimnieku. Pret svešiem cilvēkiem izturas ļoti rezervēti, taču agresija pret svešiniekiem šai šķirnei nav raksturīga,” skaidro suņu saimniece. Veimārieši lieliski ģimenē prot sadzīvot ar bērniem un citiem dzīvniekiem, tajā skaitā – kaķiem.

Jābūt atbildīgiem

Nav noslēpums, ka daudzus fascinē Veimāras putnusuņi to vizuālā izskata dēļ – iespaidīgs izmērs, samtam līdzīgs pelēkas krāsas kažoks un zilas acis kucēna vecumā. Tomēr svarīgākais, kas ir jāizvērtē, vai šāds suns jūsu ģimenei un dzīvesveidam ir piemērots, ir šī dzīvnieka raksturs. “Lūdzu, izvērtējiet šīs šķirnes raksturīgo uzvedību un ikdienas vajadzības! To veido ģenētiskā iedzimtība no vecākiem, vēsturiskās šķirnes funkcijas un šķirnes specifiskā uzvedība, kas pareizajos apstākļos var izpausties atbilstoši šķirnei. Visas šīs īpašības, kas kādreiz ļāva šķirnei izdzīvot, vēl joprojām izpaužas suņa uzvedībā arī ikdienā un var traucēt, ja suns ir izvēlēts nepareizi vai pat drīzāk nav piemērots konkrētam dzīvesveidam. Jābūt ļoti atbildīgiem un kritiskiem pret sevi – vai spēsiet apmierināt suņa vajadzības ikdienā un viņam nepieciešamo slodzi!” akcentē Viktorija.

Mednieks pilsētā?

Veimārietis ir sena vācu medību šķirne, kas tika selekcionēta ar mērķi radīt universālu medību suni, kurš spēj gan medīt, gan atrast medījumu, gan to pienest medniekam.
Foto no Viktorijas Spārbergas privātā arhīva

Veimārietis ir sena vācu medību šķirne, kas tika selekcionēta ar mērķi radīt universālu medību suni, kurš spēj gan medīt, gan atrast medījumu, gan to pienest medniekam. “Šo darbu suns veic ārkārtīgi skaisti – ar kaisli, grāciju un stilu. Suns pārmeklē lauku pa labi un pa kreisi no mednieka un, saožot putnu, ar stāju norāda medniekam tā atrašanas vietu. Pēc mednieka komandas suns izceļ putnu gaisā, ļaujot medniekam pabeigt savu darbu. Pēc mednieka komandas suns atrod un pienes nošauto putnu. Šādam mērķim ir selekcionēts veimārietis, tāpat kā līdzīgās šķirnes – ungāru vižla, angļu pointers un citi. Šāds darbs no suņa prasa enerģiskumu, kustīgumu, augstu aktivitātes līmeni, ciešu sadarbību ar saimnieku (mednieku) un aktīvas prāta spējas,” stāsta Berila un Diora saimniece.

Taču, ja paredzēts, ka suns ikdienā dzīvos pilsētā, viņš savas gadsimtiem izkoptās prasmes centīsies lietot tur, kur tas iespējams, – uz pīlēm pie kanāla vai pat baložiem. “Ir svarīgi apzināties, ka medību suni, kuru ir pārņēmis azarts un kurš tobrīd pakļaujas saviem instinktiem, centieni to kontrolēt bez atbilstošas pieredzes un zināšanām būs ļoti vāji vai vispār nekādi. Instinktu vadīts suns neredz un neapzinās pilsētas vides riskus, savā interesē par putniem, ja tuvumā ir ceļš, viņš var viegli pakļūt zem automašīnas riteņiem. Ar šķirnei specifisko uzvedību noteikti ir jārēķinās, un medībām nepiemērotajos apstākļos suns jākontrolē, turklāt jāprot to darīt pareizi.

Jārēķinās arī ar to, ka augsts aktivitātes līmenis paredz biežas, regulāras, garas pastaigas ar suni, kur drošā vidē sunim ir iespēja izskrieties bez pavadas.

Ar veimārieti dienā jāstaigā vismaz 2–3 stundas un pastaigai ir jābūt aktīvai,” skaidro Viktorija.

Mūsdienās, kad medībās savu enerģiju iespēja iztērēt ir ne katram sunim, saimnieki veimārieša aktivitātes veiksmīgi var novirzīt suņiem paredzētajos sporta veidos, kā, piemēram, kanikrosā (suns skrien kopā ar saimnieku ar speciālu aprīkojumu), adžilitī (suns pēc komandām uz laiku pārvar dažādus šķēršļus speciāli aprīkotā laukumā), baikdžoringā (suns skrien ar speciālu aprīkojumu “savienots” ar velosipēdu) u. c.

Uzziņa:

Daudzus fascinē Veimāras putnusuņi to vizuālā izskata dēļ – iespaidīgs izmērs un samtam līdzīgs pelēkas krāsas kažoks.
Foto no Viktorijas Spārbergas privātā arhīva

Turēšanas apstākļi: šķirne nav piemērota dzīvošanai ārā. Suns ir piemērots dzīvošanai gan privātmājā, gan dzīvoklī, ja vien tam nodrošina nepieciešamo ikdienas fizisko slodzi.

Veselības problēmas: jāuzmanās no kuņģa sagriešanās. Var būt iedzimta gūžu displāzija, tas nozīmē – kucēns jāiegādājas tikai no pārbaudītiem vecākiem, kuriem ir “tīri” displāzijas testi.

Kopšana: veimārietim ir īss apmatojums, kas ir ļoti viegli kopjams un neprasa nekādu īpašu kopšanu.

Augums skaustā: suņiem – 59–70 cm,kucēm – 57–65 cm

Svars: suņiem ap 30–40 kg, kucēm ap 25–35 kg

Vidējais dzīves ilgums: 10–12 gadi

Vidējā cena Latvijā: 1200 līdz 1500 EUR (suņiem ar FCI sistēmas ciltsrakstiem)

Priekšrocības:

• Sabiedrisks un aktīvs.

• Gudrs un viegli apmācāms.

• Viegli kopjams.

Trūkumi:

• Pieprasa pastāvīgu uzmanību no saimnieka.

• Grūti pacieš vientulība, jāmāca palikt vienam.

• Mēdz būt neiecietīgs.

Par škirni:

• Radusies Vācijā 19. gadsimta sākumā un oficiāli atzīta 19. gadsimta beigās. Šķirne tika nosaukta par godu Veimāras hercogam Kārlim Augustam, kura uzraudzībā tā tika selekcionēta.

SAISTĪTIE RAKSTI

• Veimārietis vairāk nekā 100 gadu tika selekcionēts stingrā vācu mednieku uzraudzībā un kontrolē. Suns netika pārdots ārpus Vācijas, un kucēnus varēja iegādāties tikai medību kluba biedri jeb aristokrāti – mednieki. Tikai pēc Otrā pasaules kara vācieši atļāva veimāriešus pārdot un izvest ārpus Vācijas.

• Šķirnes attīstības laikā Veimāras putnusuns ir piedzīvojis gan popularitātes kāpumus, gan kritumus. Viens no straujākiem popularitātes uzplaukumiem notika 20. gadsimta vidū, kad veimārietis tika eksportēts uz Ameriku. Šā ceļa sākumā veimārietis kādu brīdi kalpoja kā statusa apliecinājums – rets, skaists, dārgs suns bija turīguma apliecinājums. Suņus iegādājas, neņemot vērā šķirnes augsto aktivitātes līmeni, fiziskās slodzes nepieciešamību un selekcijas mērķi, rezultātā bija arī tādi suņi, kas bieži nonāca patversmēs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieka padoms: kā izglābt augļukokus no laputīm? 1
13 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Vārīt, cept, ietīt? Kā pareizi pagatavot kraukšķīgos sparģeļus: 4 ēdienu receptes
13 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Pašvaldības pēc novadu reformas: kas notiks tālāk? 1
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 46
15 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieka padoms: kā izglābt augļukokus no laputīm? 1
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 46
15 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Iedzīvotājus sadala trīs līmeņos. Vai nepotētie ir pilnībā izslēgti no sabiedrības? 390
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kariņš un valdība neapzinās, ka nabadzība Latvijā ir reāla!” Agešins par nodokļu reformu 47
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
No 15. jūnija varēsim apmeklēt divu tipu kultūras pasākumus. Kas būs jāievēro? 45
1 diena
Lasīt citas ziņas
AB
Antra Balode
Praktiski
Liliju kopšana jūnija sākumā: pašreiz svarīgākais darbs ir pasargāt tās no pelēkās puves
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 14. līdz 21.jūnijam: sēj pupas, zirņus, apgriež maurlokus, kopj dzīvžogus
1 diena
ER
Elvita Ruka
Stāsti
Bērzes dzirnavu atdzimšana: te filmēts arī seriāla sākums, Anglijas skati. Bijis grūts ceļš noiets, lai kaut stūris izskatītos pēc estētiski sapucētās Anglijas – tagad grūti noticēt! 3
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kā sakopt daiļdārzu pēc lietusgāzēm? 1
3 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
FOTO. Latviešu ģimene saimnieko Engures novadā un kafejnīcas ēdienkartē piedāvā tikai to, kas dabūjams mežā, pļavā vai ezerā 30
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ērču pārnēsātā un suņiem ļoti bīstamā slimība babezioze Latvijā progresē: 30 līdz 45% saslimušo dzīvnieku neizdodas glābt 6
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kariņš un valdība neapzinās, ka nabadzība Latvijā ir reāla!” Agešins par nodokļu reformu 47
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Znotiņš: Maksāt par vakcinēšanos nav godīgi pret tiem, kuri pirmie apzinīgi gāja potēties 40
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nost ar maskām! Kādos gadījumos Latvijā turpmāk var nevilkt sejas masku? 57
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Var tikt apdraudēta Ādamsona dzīvība,” “Saskaņa” uztraucas par aizturētā politiķa veselību ieslodzījumā 51
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Amerikas prezidents Džo Baidens pēc tikšanās ar Lielbritānijas karalieni Elizabeti II: “Viņa man atgādināja manu māti!” 6
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš aicina “nopietni apsvērt” atsevišķu pakalpojumu sniedzējiem noteikt obligātu vakcināciju pret Covid-19 129
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pasākumos atļaus piedalīties, sēžot pie auto stūres vai laivā 17
12 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieka padoms: kā izglābt augļukokus no laputīm? 1
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Līdz jūlijam vairākām iedzīvotāju kategorijām obligāti jāiesniedz gada ienākumu deklarācija 3
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Samanta Tīna meklē ceļamkrānu, lai dzīvoklī ieceltu jauno dīvānu 18
16 stundas
MA
Māris Antonevičs
Stāsti
Lembergs atvainojās un atzina, ka esot pārkāpis robežas. Intervija ar LPRA priekšsēdētāju Ivaru Kaļķi 15
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts Raimonds Bergmanis: “Tūkstošiem cilvēku nav šīs izziņas, ka viņi ir izslimojuši Covid-19! Ko viņiem tagad darīt?” 128
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
Elza 1941. gada Jāņos posās kāzām, bet savu Alfrēdu sagaidīja vien pēc 16 gariem izsūtījuma gadiem 10
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Baņuta, Žermēna, Vilija un Vits 1
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bricis atklāj, kad gaidāms lielākais karstuma vilnis pēdējos divos gados 10
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Kremļa runasvīrs paziņoja, ka gatavojoties uz šo tikšanos, Krievija centīsies demonstrēt pietiekamu spēku, lai visi saprastu, ka ar to ir jārēķinās” 53
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 14. līdz 21.jūnijam: sēj pupas, zirņus, apgriež maurlokus, kopj dzīvžogus
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Portugāles futbolisti salauž Ungārijas pretestību un titula aizstāvēšanu sāk ar uzvaru
22:58
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Eiropas čempionātā šodien noslēgsies pirmā spēļu kārta
22:25
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Deportācijas nesalauza latviešu tautu 3
22:20