Foto: Laura Blumberga un no Daigas Pālenas personīgā arhīva

Ungāru vižlas – neticami inteliģenti, ļoti mīloši un uzticami suņi. Izvēlamies īstu ģimenes locekli 0

Daigas Pālenas ģimenes mājās Ogrē šobrīd dzīvo 10 ungāru vižlas šķirnes suņi – mamma Lotte, viņas meita Demija un astoņi mazuļi, no kuriem viens puisītis vēl gaida vislabākos un mīlošākos saimniekus. Šai kompānijā mitinās arī bīgla šķirnes kucīte Bella. Daiga ir viena no skaisto, ļoti aktīvo rudo suņu audzētājām Latvijā. Viņas izlolotā “Bellalotte Cane” līnijā dzimušie mazuļi ir jau otrais vižlu metiens. Kā dzima mīlestība uz šiem aristokrātiskajiem putnusuņiem, kuru dzimtene ir Ungārija?

Bija Ļeņins, tad Staļins, tagad ir Putins – kāds skatītājs atklājis interesantu sakritību 2
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki 13
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Lasīt citas ziņas

Viss sākās ar to, ka vēlējos palīdzēt savai māsai atrast šķirnes suni. Noskatīju audzētavu un mājas lapā pamanīju, ka piedzimuši kucēni. Fotogrāfijās ievēroju vienu piemīlīgu ģīmīti. Kad aizbraucām ciemos, gluži vai nemanot man klēpī ierausās viens kucēns. Jautāju audzētājai, kur tad ir tā meitene, vārdā Lakrica, kas mani bija uzrunājusi fotogrāfijā. Teicu, ka vēlos viņu apskatīt dzīvē. Izrādījās, ka tā ir meitene, kas ieritinājusies guļ man klēpī. Aizbraucu mājās un nevarēju beigt par šo kucēnu domāt. Otro reizi pie audzētājas aizbraucu kopā ar māsu. Protams, izvēlējāmies Lakricu, kuru mājās saucam par Lotti! Šo lēmumu it nemaz neesmu nožēlojusi, un šobrīd mūsu mājās ir divas pieaugušas vižlas un astoņi mazuļi.

Kaut latvieši tā lepotos ar savu šķirni – Latvijas dzinējsuni, kā to dara ungāri, runājot par vižlām. Viņi saka: “Vižla nav suns, bet vižla”. Ungārijā katrs bērns zina, kas ir vižla, ieraugot šo suni uz ielas, viņi sauc – redz, tā ir vižla! Kāds ir noslēpums, kas liek domāt, ka vižla nav parasts suns? Ārkārtīgi dzīvespriecīgs, emocionāls, inteliģents, viegli apmācāms, ļoti mīlošs, paklausīgs un uzticams. Tas patiešām ir ģimenes loceklis. Kā mana desmitgadīgā meita saka: “Viņas ir manas māsas!” Ungāru vižlas mēdz saukt arī par ungāru pointeriem un ungāru putnusuņiem. Vižlas ir ļoti aktīvi suņi, un šīs šķirnes pamatuzdevums ir strādāt laukā, medījot putnus, kopā ar mednieku. Tas nozīmē, ja šādu suni izvēlaties sev par kompanjonu, bet neesat mednieks, vižlai būs jānodrošina regulāras un intensīvas fiziskās aktivitātes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vižla uz saucienu reaģē momentāni. No saimnieka prom nemūk un pastaigu laikā turas tuvumā, nepārtraukti paturot savu cilvēku redzeslokā. Protams, reizēs, kad suns pamana kādu meža zvēru, var aizskriet pakaļ, tomēr atšķirībā no dzinējsuņiem vižla vienmēr atgriežas.

Mūsu ģimene daudz ceļo, un suņu meitenes ir kopā ar mums. Mums ar viņām kopā ir ērti, jo viņas var brīvi palaist izskraidīties, neuztraucoties, vai suns neaizskries savās darīšanās. Esam pat bijuši Itālijas Alpu virsotnē Monte Baldo, kur suņi baudīja Alpu pļavas.

Ceļojot saprotam, ka Latvija ir mazliet atpalikusi izpratnē par suņu pieņemšanu sabiedrībā. Daudzās Eiropas valstīs jūtamies brīvāk ar suņiem nekā Latvijā, jo tur gandrīz katrā kafejnīcā un citās sabiedriskās vietās saimnieki ar suņiem tiek gaidīti.

Mans ieteikums tiem cilvēkiem, kas vēl tikai meklē savu suni, – ļoti svarīgi ir izvēlēties audzētāju – cilvēku, kam var lūgt padomu jebkurā diennakts laikā, kā arī konsultēties par kādu audzināšanas problēmu. Man pašai ir paveicies ar lieliskām audzētājām, kas nu ir kļuvušas par manām labām draudzenēm, mēs pat ceļojam kopā. Man pat sapņos nerādījās ka tā varētu notikt.

Audzējot nu jau trešo kucēnu metienu (pirmais metiens – bīglu šķirnes kucēni, otrais un trešais – ungāru vižlas. – Red.), saprotu, ka šī ir iespēja satikt jaukus un interesantus cilvēkus. Uz tikšanos iepriekšējā metiena kucēnu viena gada jubilejā ieradās pilnīgi visi kucēnu saimnieki, kas atvadoties jautāja: “Kad tiksimies atkal?”

UZZIŅA

* Vižlu apmatojuma pareizā krāsa ir kā tikko no krāsns izņemtas, izceptas baltmaizes garoziņa.

* Pateicoties ungāru vižlas niecīgajai pavilnai, šie suņi praktiski neož.

* Vižlu ķepas ir veidotas līdzīgi kaķu pēdiņai, tāpēc šie suņi prot salīdzinoši klusi pielavīties pie sava medījuma, strādājot laukā.

* Ungāru vižlu šķirnes standartā nav minēts maksimālais suņa svars. Suņiem pieļaujamais augums ir no 58 līdz 64 cm skaustā, bet kucītēm – no 54 līdz 60 cm. Parasti šo suņu svars nepārsniedz 30 kg (suņiem).

* Viena no veselīgākajām suņu šķirnēm pasaulē, vidējais dzīves ilgums 12 – 14 gadi.

* Ungāru vižlu acu krāsa, kā arī acu plakstiņi un lūpas ir maksimāli pieskaņotas zeltainajam apmatojumam. Pat ķepu spilventiņi ir rūsganā krāsā.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Vajadzīgs pastāvīgs kontakts ar cilvēku.

* Īsā apmatojuma un nelielās pavilnas dēļ nav piemērots dzīvei ārā Latvijas klimatiskajos apstākļos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veterinārārsts Dāvids Kleimanis: “Savā praksē neesmu redzējis nevienu labu piemēru, kad pie ķēdes turētam sunim nebūtu bijis problēmu”
Uzmanīgi ar mutes skalojamajiem līdzekļiem! Ārsti brīdina – var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās
4 iemesli, kāpēc vajadzētu kaļķot koku stumbrus: to vislabāk darīt, kad gaisa temperatūra ir ap 0 grādu
Mīts vai patiesība: kaķim patiešām nedrīkst dot pienu?
Bija Ļeņins, tad Staļins, tagad ir Putins – kāds skatītājs atklājis interesantu sakritību 2
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki 13
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Mīts vai patiesība: kaķim patiešām nedrīkst dot pienu?
Inese Vaidere par vīra aiziešanu un dzīvi pēc tās: “Līdz pašam pēdējam brīdim ticēju, ka Arturs būs atkal vesels…” 19
Lasīt citas ziņas
Uzmini nu! Sastopama gan Āfrikā, gan Latvijā, dzied naktīs. Uzskatāma par ukraiņu iemīļotu simbolu
“Līdz kādam vecumam jāmaksā uzturlīdzekļi? Bērnam drīz 18” – jautā lasītājs 8
FOTO. Kā izvēlēties pareizās tomātu sēklas, lai tiktu pie izcilas ražas? Iesaka speciāliste
Īstais brīdis sākt domāt par sēklu iegādi – kur pirkt, cik daudz un ko tieši?
Kad nevar sagaidīt pavasari! Sniega rozes plaukst, kad gaisa temperatūra nedaudz virs nulles 5
Ko nozīmē – izkausēt ūdens peldē? 2
“Nu, nebūsim naivi. Es neesmu ar rožainām brillēm” Māris Kučinskis pārliecināts – Putina atbalstītāji Latvijā ir tūkstošos
Bija Ļeņins, tad Staļins, tagad ir Putins – kāds skatītājs atklājis interesantu sakritību 2
Pieci grādi dievkalpojuma laikā, segas, silti mēteļi – baznīcas nespēj samaksāt rēķinus par siltumu
FOTO, VIDEO. “Muzikālajā bankā” pārliecinoši uzvar grupa “Citi zēni”. Kuras dziesmas ierindojās otrajā un trešajā vietā?
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievija izšāvusi S-300 raķetes uz dzīvojamo namu rajonu Ukrainā – trīs cilvēki miruši, ievainoti 17
“Krievi grib sportot ar treneri, kurš runā viņu valodā” muzikants Sandis Kiops pametis Latviju un Spānijā sācis fitnesa trenera karjeru
Pavasaris vairs nav aiz kalniem? Sinoptiķi prognozē, kad Latvijā beigsies sals
Veterinārārsts Dāvids Kleimanis: “Savā praksē neesmu redzējis nevienu labu piemēru, kad pie ķēdes turētam sunim nebūtu bijis problēmu”
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Dīvaina īpatnība, kas nav nejaušība… Kāpēc senajām statujām nav degunu?
13:33
Noskaidrots Eiropas Gada auto titula ieguvējs. Šī marka triumfē pirmo reizi 70 gadu vēsturē
13:33
Veterinārārsts Dāvids Kleimanis: “Savā praksē neesmu redzējis nevienu labu piemēru, kad pie ķēdes turētam sunim nebūtu bijis problēmu”
12:28