Foto: Laura Blumberga un no Daigas Pālenas personīgā arhīva

Ungāru vižlas – neticami inteliģenti, ļoti mīloši un uzticami suņi. Izvēlamies īstu ģimenes locekli 0

Daigas Pālenas ģimenes mājās Ogrē šobrīd dzīvo 10 ungāru vižlas šķirnes suņi – mamma Lotte, viņas meita Demija un astoņi mazuļi, no kuriem viens puisītis vēl gaida vislabākos un mīlošākos saimniekus. Šai kompānijā mitinās arī bīgla šķirnes kucīte Bella. Daiga ir viena no skaisto, ļoti aktīvo rudo suņu audzētājām Latvijā. Viņas izlolotā “Bellalotte Cane” līnijā dzimušie mazuļi ir jau otrais vižlu metiens. Kā dzima mīlestība uz šiem aristokrātiskajiem putnusuņiem, kuru dzimtene ir Ungārija?

Reklāma
Reklāma
Veselam
11 drošas pazīmes, ka ar jūsu veselību viss ir kārtībā
VIDEO. “Kaut ko tādu dzīvē nebiju redzējusi!” Kristīne netālu no Valmieras vakarā sastapusies ar veselu “zoodārzu” 8
VIDEO. “Vai nu runājiet latviešu valodā, vai es nesaprotu!” Stingrs autobusa šoferis izpelnās pretrunīgu reakciju, atsakoties apkalpot sievieti ar bērnu
Lasīt citas ziņas

Viss sākās ar to, ka vēlējos palīdzēt savai māsai atrast šķirnes suni. Noskatīju audzētavu un mājas lapā pamanīju, ka piedzimuši kucēni. Fotogrāfijās ievēroju vienu piemīlīgu ģīmīti. Kad aizbraucām ciemos, gluži vai nemanot man klēpī ierausās viens kucēns. Jautāju audzētājai, kur tad ir tā meitene, vārdā Lakrica, kas mani bija uzrunājusi fotogrāfijā. Teicu, ka vēlos viņu apskatīt dzīvē. Izrādījās, ka tā ir meitene, kas ieritinājusies guļ man klēpī. Aizbraucu mājās un nevarēju beigt par šo kucēnu domāt. Otro reizi pie audzētājas aizbraucu kopā ar māsu. Protams, izvēlējāmies Lakricu, kuru mājās saucam par Lotti! Šo lēmumu it nemaz neesmu nožēlojusi, un šobrīd mūsu mājās ir divas pieaugušas vižlas un astoņi mazuļi.

Kaut latvieši tā lepotos ar savu šķirni – Latvijas dzinējsuni, kā to dara ungāri, runājot par vižlām. Viņi saka: “Vižla nav suns, bet vižla”. Ungārijā katrs bērns zina, kas ir vižla, ieraugot šo suni uz ielas, viņi sauc – redz, tā ir vižla! Kāds ir noslēpums, kas liek domāt, ka vižla nav parasts suns? Ārkārtīgi dzīvespriecīgs, emocionāls, inteliģents, viegli apmācāms, ļoti mīlošs, paklausīgs un uzticams. Tas patiešām ir ģimenes loceklis. Kā mana desmitgadīgā meita saka: “Viņas ir manas māsas!” Ungāru vižlas mēdz saukt arī par ungāru pointeriem un ungāru putnusuņiem. Vižlas ir ļoti aktīvi suņi, un šīs šķirnes pamatuzdevums ir strādāt laukā, medījot putnus, kopā ar mednieku. Tas nozīmē, ja šādu suni izvēlaties sev par kompanjonu, bet neesat mednieks, vižlai būs jānodrošina regulāras un intensīvas fiziskās aktivitātes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vižla uz saucienu reaģē momentāni. No saimnieka prom nemūk un pastaigu laikā turas tuvumā, nepārtraukti paturot savu cilvēku redzeslokā. Protams, reizēs, kad suns pamana kādu meža zvēru, var aizskriet pakaļ, tomēr atšķirībā no dzinējsuņiem vižla vienmēr atgriežas.

Mūsu ģimene daudz ceļo, un suņu meitenes ir kopā ar mums. Mums ar viņām kopā ir ērti, jo viņas var brīvi palaist izskraidīties, neuztraucoties, vai suns neaizskries savās darīšanās. Esam pat bijuši Itālijas Alpu virsotnē Monte Baldo, kur suņi baudīja Alpu pļavas.

Ceļojot saprotam, ka Latvija ir mazliet atpalikusi izpratnē par suņu pieņemšanu sabiedrībā. Daudzās Eiropas valstīs jūtamies brīvāk ar suņiem nekā Latvijā, jo tur gandrīz katrā kafejnīcā un citās sabiedriskās vietās saimnieki ar suņiem tiek gaidīti.

Mans ieteikums tiem cilvēkiem, kas vēl tikai meklē savu suni, – ļoti svarīgi ir izvēlēties audzētāju – cilvēku, kam var lūgt padomu jebkurā diennakts laikā, kā arī konsultēties par kādu audzināšanas problēmu. Man pašai ir paveicies ar lieliskām audzētājām, kas nu ir kļuvušas par manām labām draudzenēm, mēs pat ceļojam kopā. Man pat sapņos nerādījās ka tā varētu notikt.

Audzējot nu jau trešo kucēnu metienu (pirmais metiens – bīglu šķirnes kucēni, otrais un trešais – ungāru vižlas. – Red.), saprotu, ka šī ir iespēja satikt jaukus un interesantus cilvēkus. Uz tikšanos iepriekšējā metiena kucēnu viena gada jubilejā ieradās pilnīgi visi kucēnu saimnieki, kas atvadoties jautāja: “Kad tiksimies atkal?”

UZZIŅA

* Vižlu apmatojuma pareizā krāsa ir kā tikko no krāsns izņemtas, izceptas baltmaizes garoziņa.

* Pateicoties ungāru vižlas niecīgajai pavilnai, šie suņi praktiski neož.

* Vižlu ķepas ir veidotas līdzīgi kaķu pēdiņai, tāpēc šie suņi prot salīdzinoši klusi pielavīties pie sava medījuma, strādājot laukā.

* Ungāru vižlu šķirnes standartā nav minēts maksimālais suņa svars. Suņiem pieļaujamais augums ir no 58 līdz 64 cm skaustā, bet kucītēm – no 54 līdz 60 cm. Parasti šo suņu svars nepārsniedz 30 kg (suņiem).

Reklāma
Reklāma

* Viena no veselīgākajām suņu šķirnēm pasaulē, vidējais dzīves ilgums 12 – 14 gadi.

* Ungāru vižlu acu krāsa, kā arī acu plakstiņi un lūpas ir maksimāli pieskaņotas zeltainajam apmatojumam. Pat ķepu spilventiņi ir rūsganā krāsā.

* Vajadzīgs pastāvīgs kontakts ar cilvēku.

* Īsā apmatojuma un nelielās pavilnas dēļ nav piemērots dzīvei ārā Latvijas klimatiskajos apstākļos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.