Gadatirgos no amatniekiem var iegādāties tā sauktās darvas ziepes. Tās labi der gan vešai, gan pašai vešerienei. Kaut arī tās neizskatās jauki rožainas un saldi nesmaržo, pēc mazgāšanās ar tām āda un mati kļūst tīkami zīdaini.
Gadatirgos no amatniekiem var iegādāties tā sauktās darvas ziepes. Tās labi der gan vešai, gan pašai vešerienei. Kaut arī tās neizskatās jauki rožainas un saldi nesmaržo, pēc mazgāšanās ar tām āda un mati kļūst tīkami zīdaini.
Foto: Inita Šteinberga

Sendienu metodes, kad pie tīrām drēbēm tika bez alerģiju rosinošām un vidi maitājošām vielām 0

Apģērbu mazgāšanai un traipu tīrīšanai labi līdzekļi rodami ne tikai veikalu, bet arī virtuves plauktos. Der pamēģināt sendienu metodes, kad pie tīrām drēbēm tika bez alerģiju rosinošām un vidi maitājošām vielām.

Reklāma
Reklāma

Traipus tīrīt vienkārši

Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Ja gadījies kāds traips, tad ar to vispirms mēģina tikt galā, uzberot sāli vai sodu (ja traips svaigs) vai pagatavojot no tiem putriņu (ja traips iekaltis).

Zīda un citu smalku audumu tīrīšanai der no medus, ziepju skaidiņām, džina un vāroša ūdens pagatavota putriņa. To audumam saudzīgi uzklāj ar švammi, līdz tas kļūst mitrs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Netīrākās vietas var maigi ­paberzt. Pēc tam audumu skalo aukstā ūdenī un liek lēni žāvēties paēnā, nedrīkst kārt tieši pie karstiem radiatoriem. Vislabāk smalkas lietas žāvēt, izklātas uz auduma vai uzvilktas manekenam, lai tās labāk saglabātu formu. Ja vajag, gludina, kamēr mitras.

Savukārt ar tauku traipiem palīdzēs tikt galā krīta vai māla putekļi, kas sajaukti ar ziepju skaidiņām.

Alkohols (džins, viskijs, degvīns vai spirts) likvidēs zāles vai sviedru traipus. Ar to der piesūcināt smalkus audumus (zīda blūzes, šalles), lai tie labāk atgrūž netīrumus un saglabā formu. Audumu piesūcina, izmantojot jaunu trauku mazgājamo sūklīti.

Citrona vai sīpolu sula labi noder baltu drānu (tautastērpu zeķu) balināšanai.

Ja ir apņemšanās iztikt bez veikala “ķīmijas”, dažādas atraktīvas senču lietotās mazgāšanas metodes var iepazīt Lielplatones muižas atjaunotajā vešerienes namiņā.

Vispirms mazgāšanas līdzekļus der izmēģināt kādā apģērba mazāk redzamā vietā, jo grūti paredzēt to reakciju (sintētiski materiāli, nenoturīgas krāsas).

Gatavo sārmu veļai

Sārmu glabā bērniem neaizsniedzamā vietā.
Foto: Inita Šteinberga

Baltajai veļai (sevišķi atkal modē nākušajai lina un kokvilnas gultasveļai, dvieļiem, galdautiem) un drēbēm labi derēs sārma ūdens. Šim nolūkam sagādā lapu koku (vislabāk bērza) pelnus. Tos ieber traukā un aplej ar ūdeni. Nostādina. Dzidro daļu nolej, izkāš un uzvāra, vēlreiz izkāš, lai sārmā nebūtu pelnu atlikumu. Pelnu un ūdens proporcija nav tik svarīga, arī mazgājot īsto koncentrāciju katra saimniece noteiks pati.

Taču jāatceras, ka arī sārms ir spēcīga viela, tas jālieto uzmanīgi un jāglabā drošā vietā. Iemērcot veļu karstā un koncentrētā sārmā, lieto knaibles vai koka bakstāmo, neliekot rokas šķidrumā. Rezultāts būs baltāks, ja veļu kādu laiciņu pavārīs.

Reklāma
Reklāma

Ja mazgā ar rokām, vajadzēs daudz ūdens skalošanai. Visvienkāršāk (un mūsdienīgāk) ir sārma ūdenī mazgājamo veļu pamērcēt (paturēt dienu) un tad mazgāšanu pabeigt veļas mašīnā.

Atbalsta:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.