
Trešdaļa noziegumos cietušo nav vērsusies policijā 0
Pēdējā gada laikā no noziedzības cietuši 8% Latvijas iedzīvotāju vai viņu ģimenes locekļu, taču aptuveni trešā daļa no šiem cietušajiem nav vērsusies policijā, liecina sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS novembrī veiktā aptauja.
Kā aģentūru LETA informēja SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš, 68% no tiem respondentiem, kuri pēdējā gada laikā ir saskārušies ar noziedzību, par to ir informējuši policiju, 31% cietušo policijā nav vērsušies, bet atlikušajam 1% cietušo uz šo jautājumu bija grūti atbildēt. “Var pieņemt, ka šis rādītājs atklāj aptuvenu nereģistrētās noziedzības līmeni Latvijā,” komentē aptaujas veidotāji.
Vērtējot dažādu sociālo un demogrāfisko grupu pārstāvju saskarsmi ar noziedzību, atklājies, ka pēdējā gada laikā biežāk nekā vidēji ar noziedzību saskārušies iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 34 gadiem, privātajā sektorā strādājošie un Rīgas iedzīvotāji. Savukārt mazliet retāk nekā vidēji ar noziedzību saskārušies iedzīvotāji vecumā no 55 līdz 74 gadiem, publiskajā sektorā strādājošie un ārpus Rīgas dzīvojošie.
Salīdzinot 2012.gada novembra aptaujas datus ar līdzīgu kopš 2000.gada veikto aptauju datiem, atklājies, ka gada laikā Latvijas iedzīvotāju saskarsme ar noziedzību nav īpaši mainījusies. Arī pērn 8% aptaujāto apgalvoja, ka pēdējā gada laikā paši vai viņu ģimenes locekļi ir saskārušies ar noziedzību.
2000.gadā 16% respondentu apgalvoja, ka paši vai viņu ģimenes locekļi ir kļuvuši par kāda nozieguma upuri, turpretim viszemākais noziedzības līmenis Latvijā tika konstatēts 2010.gadā, kad tikai 6% atzina, ka paši vai viņu ģimenes locekļi ir saskārušies ar noziedzību.
Kopumā aptaujas uzrāda, ka iedzīvotāju saskarei ar noziedzību no 2000.līdz 2006.gadam bija tendence pakāpeniski samazināties, līdz 2007.gadā tā nokritās līdz 8%. Kopš tā laika iedzīvotāju īpatsvars, kas saskārušies ar noziedzību, ir palicis relatīvi stabils – 8%-9% robežās.
Šogad novembrī veiktajā SKDS aptaujā kopumā piedalījās 1002 respondenti.