“Daugavpilī, Madonā un Valmierā ir tās slimnīcas, uz kurieni mēs varēsim vest savus ievainotos…” Apinis atklāj reālo situāciju kara medicīnas jomā Latvijā 0
“Es uzreiz par kara medicīnu… Mums nav praktiski nekādu rezervju, izņemot to, kas ir mūsu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) rīcībā. Militārās medicīnas rezerves ir stipri vājas, mums šobrīd vienīgais spēcīgais “zars” ir NMPD, kur ir elpināšanas iekārtas un pietiekami daudz medikamentu, bet diemžēl tas būs nepietiekams īpaši cilvēku resursu un degvielas jautājumos,” tā TV24 raidījumā “Preses klubs” sacīja TV24 raidījuma “Dr.Apinis” vadītājs un bijušais Latvijas veselības aizsardzības valsts ministrs Pēteris Apinis, diskutējot par valsts aizsardzības jautājumiem, tostarp par kara medicīnu.
“Otrs, kādas ir mūsu iespējas… Ja mēs paskatāmies uz slimnīcām, kas ir uz austrumu pusi, tad es varētu teikt, ka ir trīs – Daugavpils, Madona, Valmiera. Citu nav, aizmirstam! Tātad Daugavpilī, Madonā un Valmierā ir tās slimnīcas, uz kurieni mēs varēsim vest savus ievainotos – daudzus, kas vienīgās tos spēs paņemt, un pēc tam tas viss nāks uz Pierīgu,” situāciju ieskicēja Apinis, apspriežot kara medicīnu un medicīnas iestāžu gatavību sniegt palīdzību iedzīvotājiem kara gadījumā, sīkāk pāstāstot raidījumā, kādēļ nosauc tieši šīs trīs slimnīcas Latvijas austrumu robežas tuvumā.
Vienlaikus TV24 raidījumā “Preses klubs” Apinis kritizēja pašreizējo veselības ministru Hosamu Abu Meri (JV), jo “mēs nevaram uzbūvēt līdz galam Stradiņa slimnīcu”. Apinis norādīja, ka ir nepieciešams, lai katrā Daugavas pusē atrastos daudzprofila slimnīca, kurā “varētu uzņemt pacientus, nevis turēt viņus mašīnās pie slimnīcas diezgan ilgu laiku”.
“Mums katrā Daugavas pusē būtu vajadzīga vienas slimnīca, kas spēj uzņemt ne tikai mūsu zaldātus, bet arī vienkārši ievainotos un tamlīdzīgi. Tā ir vispārēja domāšana. Un galvenais, ko es tomēr gribu teikt, ka tā ir pilnīgi neadekvāta kustība attiecībā par medikamentu, pārsienamā materiāla, skābekļa, pretsāpju līdzekļu un visām rezervēm, kuras mēs sen jau varētu ražot, bet mēs tikai runājam: būs, būs… (…) No tiem 220 medikamentiem, ko mums Eiropas Savienībā [Urzula fon der] Laeina ir parakstījusi un mums obligāti pašiem būtu jātur un jāražo, mēs spētu saražot apmēram 160 līdz 180, bet tikai kādam par to ir jādomā un jāstrādā!”
Plašāk skatieties pievienotajā video!