Urzula fon der Leiena.
Urzula fon der Leiena.
Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

Urzula fon der Leiena pirms sarunām ar Erdoanu izrāda skepsi pret iespēju rast drīzu risinājumu 0

Turpinoties migrācijas krīzei uz Grieķijas robežas, pirmdien Briselē paredzētas Eiropas Savienības (ES) augstāko amatpersonu sarunas ar Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoanu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 18
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem 43
Mājas
Kādas ir tavas kulinārijas prasmes – vai māki pagatavot šos 10 ēdienus, kuri jāprot katram latvietim?
Lasīt citas ziņas

Sagaidāms, ka Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena un Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels, vakarā tiekoties ar Erdoanu, uzstās, ka Ankarai jāievēro 2016.gadā noslēgtā vienošanās par nelegālo imigrantu plūsmas ierobežošanu.

Savukārt Erdoans, no savas puses, domājams, pieprasīs no ES papildus finansiālo palīdzību.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr pirms gaidāmās tikšanās fon der Leiena, šķiet, atzinusi, ka situācija nonākusi strupceļā. “Šodien mēs atrodamies dziļas dilemmas priekšā,” norādījusi EK prezidente.

Viņš piebildusi, ka situācija liecina par politiski motivētu spiedienu uz ES ārējām robežām. Tajā pašā laikā nelegālajiem imigrantiem, kas drūzmējas pie Grieķijas robežas, kā arī pašai Grieķijai nepieciešama palīdzība, uzsvērusi fon der Leiena.

Viņa gan centusies kliedēt cerības, ka risinājumu būtu iespējams atrast ātri. “Šis ir tikai sarunu sākums,” norādījusi EK prezidente, piebilstot, ka nav vēl zināms, kādas konkrētas prasības izvirzīs Erdoans.

29.februārī Turcijas prezidents paziņoja, ka Ankara atver savas robežas tiem migrantiem, kas vēlas doties uz Eiropu.

Savukārt Brisele vairākkārt apsūdzējusi Erdoanu centienos šantažēt starptautisko sabiedrību, nelegālos imigrantus izmantojot kā savu instrumentu.

Pie Grieķijas robežas ar Turciju jau sapulcējušies tūkstošiem migrantu, kas cenšas nelegāli iekļūt Eiropas Savienībā (ES), taču viņus pagaidām atvaira Grieķijas robežpolicija un armija. Atēnas arī paziņojušas, ka uz mēnesi pārtrauc jauniesniegto patvēruma pieprasījumu izskatīšanu.

Pēc nedēļu ilgajām sadursmēm starp nelegālajiem imigrantiem un grieķu robežsargiem, kuru laikā pielietota asaru gāze, ūdensmetēji un trokšņa granātas, kā arī novērotas provokācijas no Turcijas robežpatruļu puses, situācija pie Grieķijas robežas pirmdien, šķiet, ir mierīgāka.

Grieķijas sabiedriskā raidorganizācija ERT, atsaucoties uz policiju, vēsta, ka kopš svētdienas vakara notikušas tikai nedaudzas nelielas sadursmes ar nelegālajiem imigrantiem, kas grieķu policistus apmētājuši ar akmeņiem.

Grieķu varasiestādes ziņo, ka naktī uz pirmdienu novērsušas 1650 mēģinājumus nelegāli šķērsot robežu, bet divi cilvēki, kam tas izdevies, aizturēti.

Arī Grieķijai piederošās salas Egejas jūrā sasniedzis mazāks nelegālo imigrantu skaits, nekā pēdējā laikā ierasts.

Reklāma
Reklāma

Nepieciešams atrast risinājumu, kas likvidētu spiedienu uz robežu, vienlaikus ievērojot tiesības uz patvēruma pieprasīšanu, norādījusi fon der Leiena, uzsverot, ka atbalsts sniedzams gan Grieķijai, gan Turcijai.

Viņa arī uzsvērusi, ka nepieciešams sniegt palīdzību Grieķijai piederošajās salās izmitinātajiem tā dēvētajiem bez pavadījuma esošajiem nepilngadīgajiem nelegālajiem imigrantiem, kas nekavējoties esot nogādājami ES kontinentālajā teritorijā.

Jau pagājušajā nedēļā viņa vērsās pie bloka dalībvalstīm, aicinot uzņemt šīs nepilngadīgās personas. Gatavību atsaukties uz šo aicinājumu izrādījusi Francija, Portugāle, Luksemburga, Somija, Horvātija un Vācija.

Pirmdien Vācijas koalīcijas valdība izlēmusi piedāvāt Grieķijai uzņemt 1500 nepilngadīgo.

ES un Turcijas 2016.gada vienošanās paredz, ka Turcija nepieļaus nelegālo imigrantu plūsmu uz ES, saņemot no bloka sešus miljardus eiro lielu finansiālo atbalstu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.