Juris Pūce
Juris Pūce
Foto: Karīna Miezāja

Deputāti norāda uz vājajām vietām Levita priekšlikumā par valsts ministra amata izveidošanu 20

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
“Sadales Tīkls” nespēs šobrīd uzņemt sistēmā visu saules paneļu saražoto elektrību
Lasīt citas ziņas

 

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija otrdien uz divām nedēļām atlika lēmuma pieņemšanu par Valsts prezidenta Egila Levita iesniegtajiem grozījumiem Ministru kabineta iekārtas likumā, kas paredz valsts ministra amata izveidošanu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Vairākums komisijas sēdes dalībnieku piekrita, ka šajā likumā ir nepieciešamas izmaiņas, tāpēc diskusija par to ir atbalstāma.

Taču risinājumi varētu būt dažādi – piemēram, pārnozaru sadarbības koordināciju varētu uzticēt jau tagad likumā paredzētajiem premjera biedriem, lai tas nav tikai goda amats, vai arī īpašu uzdevumu ministriem, kāds pēdējo reizi bijis Valda Dombrovska (“Vienotība”) pirmajā valdībā.

Juris Pūce (“AP”) ieteica palūkoties uz to Eiropas valstu pieredzi, kur likumā nav skaidri noteikts, kādiem ministru amatiem ir jābūt valdībā. To nosaka katras valdības veidošanas laikā, ņemot vērā tā laika prioritātes un nepieciešamību. Tādā gadījumā likumā varētu noteikt tikai ministriju skaitu, kā to paredz Satversme, piebilda J. Pūce. Viņš bija gandrīz vienīgais, kas konceptuāli atbalstīja Valsts prezidenta iniciatīvu. Deputāts piekrita, ka ir ministri, kuriem ir jāatbild par vairākām nozarēm, kā arī ir jautājumi, kas vienlaikus ir vairāku ministriju kompetencē.

Vairākums komisijas deputātu uzskatīja, ka vēl ir nepieciešama diskusija frakcijās un tikai pēc tam varētu pieņemt lēmumu komisijā.

Valsts prezidents E. Levits ir paredzējis, ka likuma grozījumi stātos spēkā pēc 14. Saeimas vēlēšanām, kad viņa piedāvātā valsts ministru institūcija būtu iespēja nākamajai valdībai labāk koordinēt starpnozaru darbu. Taču noskaņojums komisijā liecināja, ka šī Saeima projektu, visticamāk, nepieņems galīgajā lasījumā un to varētu mantot 14. Saeima.

 

Iespēja, kas nebūs obligāta

Valsts prezidenta E. Levita padomnieks Jānis Pleps Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēdē deputātiem vēlreiz atgādināja projekta būtību. E. Levits to ir iesniedzis, konstatējot, ka nav skaidrs, kas ir politiski atbildīgs par tām jomām, kuras ir vairāku ministriju kompetencē. Līdz ar to ir apgrūtināta starpnozaru sadarbības koordinācija.

Tāpēc valdība pēc premjera priekšlikuma varētu iecelt valsts ministrus kā politiski atbildīgas amatpersonas konkrētās jomas pārvaldībai.

Par šiem ministriem lemtu nevis Saeima, bet Ministru kabinets. Viņiem nebūtu balsstiesības valdības sēdēs, bet tiktu dotas iniciatīvas tiesības iesniegt ar savu atbildības jomu saistītus priekšlikumus.

“Nav teikts, ka valdībai ir jāieceļ valsts ministri, bet tā ir iespēja, ko tā var izmantot, ja ir tāda nepieciešamība,” paskaidroja J. Pleps. Viņš informēja, ka Eiropas valstīs “šādas pozīcijas valdībā ir”, kas tiek dēvēti dažādi – gan par valsts, gan jaunākajiem ministriem.

Ja salīdzina ar to kārtību, kas bija 90. gados, tad toreiz par valsts ministriem balsoja Saeima un tie bija kādas ministrijas sastāvā. Tagad ierosināts, ka šīs amatpersonas “strādā sazobē ar Ministru prezidentu un kā atbalsts premjeram ir ievietotas Valsts kancelejas struktūrā”, skaidroja prezidenta padomnieks. Valsts ministru konkrēta uzdevuma veikšanai var iecelt uz visu valdības pilnvaru laiku, bet viņa darbības termiņš var būt arī īsāks.

 

Divu kungu kalps?

Komisijas sēdē deputāti par vienu no vājākajām projekta vietām uzskatīja to, ka valsts ministru padotībā var būt vairāku ministriju attiecīgās jomas struktūras, kurām šī persona varēs dot uzdevumus. Līdz ar to daļa ierēdņu vienlaikus būs pakļauti diviem ministriem. “Divu kungu kalps,” tā šo situāciju raksturoja Sergejs Dolgopolovs (“Saskaņa”), pēc kura domām, pārnozaru sadarbības koordinēšanu var uzticēt premjera biedriem.

Viktors Valainis (ZZS) to salīdzināja ar Vakcinācijas biroja izveidi, nododot tam uzdevumus, ar kuriem jau nodarbojās kādas citas struktūras.

“Vai, piemēram, premjeram ir padomnieks demogrāfijas jautājumos Imants Parādnieks, bet tie jautājumi vienalga ir kādas ministrijas kompetencē. Ja viņš būtu valsts ministrs, ar to tāpat nodarbotos citas institūcijas,” uzskata V. Valainis. Viņaprāt, valsts ministriem nebūs nekādas ietekmes.

S. Dolgopolovs to redz arī kā iespējamo strīdus objektu valdības veidošanas laikā. Uldis Budriķis (JKP), kura balsī arī bija jūtama skepse, aplinkus mēģināja pateikt, ka šie amati tikai veicinās politisko tirgu. “Man nav pārliecības, ka šis priekšlikums sasniegs mērķi. Tas drīzāk ir politiskās vienošanās instruments, lai izveidotu draudzīgāku koalīciju,” teica U. Budriķis.

“Providus” vadošā pētniece Iveta Kažoka prezidenta piedāvājumā saredz iespēju stiprināt premjera institūciju ar valsts ministru.
SAISTĪTIE RAKSTI

To viņa uztver kā valdības vadītāja politisko palīgu, kam būtu lielāka ietekme nekā padomniekam vai parlamentārajam sekretāram. “Tā ir laba doma, ja tā nav formāla iespēja un valsts ministri neizveidojas tikai amatu pēc. Lai tā nav ministru struktūrā peldoša amatpersona, bet lai premjers ar viņu palīdzību spētu risināt samilzušus jautājumus. Taču tad vajadzētu skaidri noteikt, ka par valsts ministru darbu politisko atbildību uzņemas premjers,” uzskata I. Kažoka.

Noklausoties debates komisijas sēdē, J. Pleps teica – tās parādījušas, ka šāda diskusija ir nepieciešama, kas būs iespējama, ja komisija un pēc tam Saeima atbalstīs likuma atvēršanu, kas ļaušot atrast iespējamos uzlabojumus tajā. Komisija lēmumu plāno pieņemt pēc divām nedēļām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
“Sadales Tīkls” nespēs šobrīd uzņemt sistēmā visu saules paneļu saražoto elektrību
Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
Skatītājs jautā: vai neizskatās tā, ka jau ir sācies Trešais pasaules karš?
Lasīt citas ziņas
“Sadales Tīkls” nespēs šobrīd uzņemt sistēmā visu saules paneļu saražoto elektrību
“Visgrūtāk būs tiem, kuriem jādomā, kā samaksāt par savu vienīgo īpašumu.” Deputāte par skaudro realitāti
Tiesai nodod lietu pret vairākām personām, tostarp būvuzņēmēju Peilānu par krāpšanu austrumu robežas izbūvē
Pieminekļus ceļ un dzeju raksta! Kā ukrainieti Annu Kremļa propagandisti pataisīja par krievu svēto simbolu, viņai pašai nemaz nezinot
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 6. jūlijā
23:45
Agresoru valstī nespēlēs
23:00
1932. gada 6. jūlijā. Ministra vēstījums padotajiem
22:30
FOTO. Karaliene Elizabete II nodevusi savus pienākumus princim Čārlzam. Vai tas nozīmē viņas valdīšanas beigas?
Darba devējs nedrīkst diktēt augstskolām, kāds speciālists viņiem piemērots, uzsver Auziņš
Apinis: Laboratorija, aptieka, primārā aprūpe – ieteikumi priekšvēlēšanu solījumiem
Būsim ārējo parādu verdzībā, valdībai nepadomājot par sekām, norāda Krastiņš
Mediji: Ministri aicinās Džonsonu atkāpties
VIDEO. Līgavaini pamatīgi izjoko viņa labākais draugs un paša līgava
Tas ir slikti, ļoti slikti, bet viņam ir tiesības tādu viedokli paust. Zariņš par Brieža situāciju
Krievijai ir kritušas maskas, tāpēc līdzšinējā agresijas atturēšanas sistēma Baltijā vairs nestrādā, apgalvo Kalniņš
Nelieksimies krievu naudas priekšā! Kamēr Kremlis nesamaksās Ukrainai nodarīto, lai dzīvo bez izpriecām! Egila Līcīša feļetons
VIDEO. Rokeris Frīdis par homoseksuālām attiecībām: “Es viņus par pilnvērtīgiem cilvēkiem neuzskatu!”
Skatītājs jautā: vai neizskatās tā, ka jau ir sācies Trešais pasaules karš?
VIDEO. “Tavs ķermenis nav tavs liktenis”: Latvijā dzimusī modele iekaro pasaules slavu par spīti tam, ka viņai amputēta kāja
Pēc šķiršanās no dzīvesbiedrēm, visi trīs grupas “Jumprava” Aigari tagad dzīvo vienā lauku mājā
Neceļam cietumu, bet laižam lejā akcīzes nodokli! – iesaka Šmits
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs