Minhenes lidosta, Vācija. 2023. gada 3 decembris
Minhenes lidosta, Vācija. 2023. gada 3 decembris
Foto. Scanpix/ Karl-Josef Hildenbrand/dpa

VIDEO. No Somijas līdz Vācijai. Kāpēc ziemeļu lidostām sniegs nav problēma un skrejceļi ir tīri 11 minūšu “logā”? 13

Helsinku lidostā notīra no skrejceļa sniegu tikai 11 minūtēs. Kāpēc Apvienotā Karaliste un Vācija nevar tāpat? Minhenes lidosta iepriekšējā nedēļā bija apstājusies pēc spēcīgas snigšanas un sasalstoša lietus, kas padarīja neiespējamu drošu lidošanu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Nosaukti 8 vārdu īpašnieki, kuriem gribot vai negribot sanāk iekulties nepatikšanās 9
Kokteilis
12 biežāk sastopamie ģimenes locekļu tipi. Noskaidro, pie kura piederi tu!
RAKSTA REDAKTORS
Ineses Supes cīņa turpinās: “Kad iznācu no ķirurga kabineta, es apraudājos, jo man gribējās iznākt kā uzvarētājai, bet tā pagaidām nesanāk”
Lasīt citas ziņas

Pasažieri sociālajos tīklos pauda satraukumu par lidojumu kavēšanos un atcelšanu. Kāds X (agrāk Twitter) lietotājs ieteica Vācijas lidostai meklēt padomus Helsinkos Somijā.

“Lūdzu, runājiet ar Helsinku lidostu. Daudz vairāk sniega un daudz grūtāki laikapstākļi,” viņi rakstīja. “Viņi var notīrīt ar sniegu pilnu skrejceļu 11 minūtēs. Patiešām ir pienācis laiks paaugstināt līmeni.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Tātad, kāpēc dažas lidostas spēj labāk tikt galā ar sniegu nekā citas?

Kā norāda Minhenes lidosta, laikapstākļi nav salīdzināmi. Temperatūra ap sasalšanas punktu, tāpat kā Vācijā, rada slapju sniegu. Tam ir tendence pārvērsties par dubļiem un ledu, ko ir grūtāk notīrīt nekā sauso ledu.

Tikmēr Ziemeļvalstīs, piemēram, Somijā, pastāvīgi zemāka ziemas temperatūra, mīnus 2–4°C robežās, padara sniegu sausāku un stingrāku. Šāda veida pulveri var vieglāk notīrīt vai nopūst.


Kā ziemas laikapstākļi ietekmē gaisa satiksmi?

Ledus un sniegputenis rada sarežģītus apstākļus lidojumam, sākot no noslīdēšanas no skrejceļa līdz sliktai redzamībai. Saldošs lietus, kāds šonedēļ piedzīvots Minhenē, ir īpaši apgrūtinošs.

Tas ir tad, kad ūdens sasalst, saskaroties ar virsmām, piemēram, skrejceļiem un lidmašīnām. Tas ir viens no “izaicinošākajiem elementiem” lidostu uzturēšanā, Euronews Travel stāsta par Somijas lidostu tīkla uzturēšanu atbildīgā uzņēmuma “Finavia” pārstāvis.

Tas var izraisīt strauju ledus uzkrāšanos, kas var būt bīstams lidmašīnām, zemes aprīkojumam un lidostu infrastruktūrai, piemēram, elektropārvades līnijām. Šādos apstākļos skrejceļi un lidmašīnas ir jāatsaldē, lai tās būtu drošas pacelšanās un nosēšanās laikā.

Mitrs sniegs ir īpaši problemātiski pieķerties virsmām, piemēram, lidmašīnām un skrejceļiem, un tas ir jānotīra pirms pacelšanās. Sniegs arī sarežģī bagāžas iekraušanu lidmašīnās un izkāpšanu no tām, radot aizkavēšanos lidlaukā.

Sniega tīrīšana ir sacensība ar laiku

Atledojot lidmašīnu un skrejceļus ilgstošas snigšanas laikā, lidostām ir jāsacenšas ar laiku, lai notīrītu ledu un paceltos gaisā, pirms tas atkal veidojas.

Saskaņā ar WMO datiem darbiniekiem parasti ir 15 minūtes. Ja šajā laikā neizdodas notīrīt ledu, uz laiku var tikt slēgti skrejceļi. Tas samazina pacelšanās un nosēšanās kapacitāti, radot negatīvas sekas visam lidojuma grafikam un gaisa satiksmes vadībai.

Pēc tam gaisa satiksmes vadības vadītājiem, piemēram, Eurocontrol, ir jāpieprasa jauna izlidošanas un ieceļošanas atļauja, kuras iegūšana dažkārt var aizņemt vairākas stundas.

Ja sniegs ir neregulārs, lidostas ir mazāk pieredzējušas un nav tik labi aprīkotas, lai risinātu šīs problēmas.

Reklāma
Reklāma

Minhene ir tālu no vienīgās Eiropas lidostas, kas cīnās ar sniegu. Pagājušā gada decembrī Londonas Getvikas, Hītrovas un Stenstedas lidostas bija spiestas uz laiku slēgt savus skrejceļus, iestājoties ziemai. Dažas aviosabiedrības atcēla lidojumus iepriekš, jau gaidot nelabvēlīgos laikapstākļus. Ir zināms, ka pat sniegotajā Ženēvā, Šveicē, lidosta tika slēgta ziemas laikapstākļu dēļ.

Lai gan aukstāko valstu lidostas mēdz izvairīties no slapja sniega slazdiem, tās saskaras ar citām problēmām.

Sniegputenis un sasalstoša migla var izraisīt temperatūras inversijas, kas samazina redzamību un rada turbulenci. Temperatūrā zem -20°C ledus kristālu veidošanās var vēl vairāk traucēt redzamību.

Līdzās problēmām, ko rada sasalstošs, “cita izaicinoša situācija ir tad, kad puteni pavada mitrs, salstošs laiks,” piebilst Finavia. “Tajā brīdī lidmašīnu dzinēji sasalst, un aviokompānijām pirms pacelšanās ir jāatsaldē ventilatora lāpstiņas.”

Finavia jācīnās ar ziemu, kas Lapzemē sākas oktobra vidū, bet citviet valstī ir no novembra līdz martam vai aprīlim.

Helsinku lidostā 200 transportlīdzekļu un mašīnu, sākot no arkliem un beidzot ar ķīmisko vielu smidzinātājiem, ir gatavībā, lai atbrīvotu trīs skrejceļus.

Tos vada 135 kvalificēti un apmācīti apkopes darbinieki, no kuriem 75 tiek pieņemti darbā tikai ziemas sezonā.

Kopējos darbos ietilpst sniega pūšana un aršana, slaucīšana, skrejceļu stāvokļa uzraudzība un apledojuma novēršanas pasākumi.

Gaisa satiksmes vadība un lidostas apkope nepārtraukti sarunājas, lai vienotos par skrejceļa attīrīšanas laiku. Arī apkalpošanas uz zemes uzņēmumiem un aviokompānijām ir jābūt informētām, lai nodrošinātu netraucētu darbību.

Helsinku logs 3500 metru garo un 60 metru plato skrejceļu attīrīšanai ir vēl mazāks – 13 minūtes. Viņi parasti spēj paveikt uzdevumu 11 minūtēs, izmantojot pretapledojuma līdzekļus un rūpīgi izplānotas un praktizētas sniega tīrīšanas metodes.

Kamēr viens no trim lidostas skrejceļiem tiek atbrīvots, pārējie divi turpina darbu.

Traktori, kas aprīkoti ar priekšējām sukām, tiek izmantoti sniega tīrīšanai virs dzeltenajām vadlīnijām, kas iezīmē ceļu, pa kuru pilots iet pa asfaltu uz pasažieru iekāpšanas tiltiem.

Taču, kad sniega vētra un ledus apstākļi piemeklē vienlaikus, ne vienmēr var izvairīties no kavēšanās. Tas ir tāpēc, ka lidmašīnu dzinējiem ir nepieciešama arī ledus atkausēšana, palielinot resursus līdz jaudai.

Parastā gadā Helsinkus vienu līdz trīs reizes piemeklē tik sarežģīti laika apstākļi, ka tie būtiski ietekmē gaisa satiksmi. Pēc šādām situācijām lidostas ieinteresētās puses tiekas, lai apkopotu un apspriestu jomas, kurās ir nepieciešami uzlabojumi, saka Finavia.

Lidostas slēgšana Somijā ziemas apstākļu dēļ notiek ļoti reti, un aizkavēšanās ir tipisks ekstremālu laika apstākļu rezultāts. Taču Finavia piebilst, ka “lēmums slēgt darbību, ja visi saprātīgie pasākumi nav efektīvi, ir gudrība, nevis neveiksme”, uzsverot, ka drošība vienmēr ir galvenais virzītājspēks.

Kā salīdzina Londonas lidostu sagatavošanos?

Lai gan Somijas “sniega ceļi” ir nozares vadošā loma, arī citām lidostām ir stingri plāni nelabvēlīgiem laikapstākļiem. Piemēram, Londonas Getvikā vairāk nekā 350 darbinieku ir apmācīti sniega un ledus attīrīšanā, lidosta stāsta Euronews Travel.

Tā sniega tīrīšanas stratēģija ietver vairākus sniega arklus, sniega frēzes un atledošanas līdzekļus. Sniega tīrīšana un atledošanas apstrāde uz skrejceļiem var ilgt dažas minūtes, bet var būt ilgāka atkarībā no laikapstākļu veida un transportlīdzekļa veidojuma.

Lidostā ir arī vairāk nekā 352 000 litru virszemes atledošanas līdzekļa, vairāk nekā 25 000 kg cieta atledošanas līdzekļa, ko izmanto ļoti noslogotu zonu un pasažieru celiņu apstrādei, un tajā var uzglabāt 300 000 litru lidmašīnu atledošanas šķidrumu. Traucējumu laikā ir pieejamas divas attālas atledošanas zonas.

Lidosta katru gadu pārbauda savus ziemas laikapstākļu plānus, izmantojot tiešraides operācijas un simulētus scenārijus.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.