Foto: REUTERS/SCANPIX
Foto: REUTERS/SCANPIX
“Vagner” algotņu grupējuma kareivis.

VIDEO. Vāgneriešiem jau ir gatavs rīcības plāns, taču izskan ziņas, ka Prigožins varētu būt dzīvs 74

“Vagner” algotņiem jau bija sagatavots plāns, kā rīkoties, ja Jevgēņijs Prigožins tiktu nogalināts. Viņi apgalvo, ka sola atriebties par slepkavību, vēstīts “Daily Mail”. Vāgnera grupas algotņi gatavojas pilnai mobilizācijai, izskanot ziņām, ka viņu līderi Jevgeņijs Prigožins un Dmitrijs Utkins gāja bojā lidmašīnas avārijā netālu no Maskavas.

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 29
Kokteilis
“Es nekad nebiju plānojusi būt par prezidenta sievu!” Zelenska skumji atklāj, kādas attiecības viņai tagad ir ar vīru 114
Kā senioriem pasargat sevi vasaras svelmē? 3 vērtīgi padomi
Lasīt citas ziņas

Krievijas izdevums “Readovka”, kas ir cieši saistīts ar Prigožinu, ziņoja, ka privātajam militārajam grupējumam ir “sen izveidots un pat apstiprināts darbības plāns Jevgeņija Prigožina vai Dmitrija Utkina nāves gadījumā”.

Kā “Vagner”algotņi reaģēs uz sava līdera nāvi, vēl būs redzams. Taču ar “Vagner” saistītie kanāli pēc avārijas publicēja virkni vēstījumu, solot atriebties, ja tiks apstiprināta viņu līdera nāve, un pasludinot atbildīgos par Krievijas nodevējiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
Bijušais MI6 vadītājs Džons Sojers BBC Radio 4 raidījumam “Today” sacīja : “Pastāv neliela iespēja, ka viņš (Prigožins) nav miris, un viņš nebija tajā lidmašīnā, bet viņš drīz būs.”

Bijušais spiegs piebilda, ka drošības dienesti vēl noteiks, vai lidmašīnu nogāzusi raķete, taču viņš uzskata, ka “lidmašīnā atradās ierīce, kas lika tai pēkšņi avarēt”.

Kristofers Stīls, kurš strādāja Slepenajā izlūkošanas dienestā un vadīja MI6 Krievijas biroju, papildināja Džona komentārus: “Man ir aizdomas, ka tā bija FSB (Krievijas iekšzemes izlūkdienesta) vai GRU (militārā izlūkdienesta) operācija.”  Viņš uzsvēra, ka lidmašīnas avārija sekoja “tikai vienu dienu pēc tam, kad ģenerālis (Sergejs) Surovikins tika atlaists no amata.”

Šī nav pirmā reize, kad Prigožins tiek pasludināts par mirušu aviācijas negadījumā. 2019. gada oktobrī Kongo Demokrātiskajā Republikā avarēja militārā lidmašīna An-27, kurā, domājams, atradās Prigožins — tikai trīs dienas vēlāk izrādījās, ka viņš tomēr ir dzīvs.

Keirs Džails no “Chatham House” uzsvēra, ka vairākas personas ir mainījušas savu vārdu un nodēvējušas sevi par Jevgeņiju Prigožinu. Tādējādi viņš centās pasargāt sevi no slepkavības. “Nebrīnīsimies, ja viņš drīz parādīsies jaunā video no Āfrikas,” viņš teica.

“Telegram” kanāli, kas saistīti ar Prigožinu, paziņoja par viņa nāvi piektdienas vakarā, neilgi pēc ziņām par avāriju, un apgalvoja, ka to izraisījuši nodevēji Krievijā. Krievijas amatpersonas apgalvoja, ka Prigožins atradās lidmašīnā, kas avarēja laukā, nogalinot visus 10 lidmašīnā esošos. Tas notika tikai divus mēnešus pēc Prigožina neveiksmīgā apvērsuma mēģinājuma pret Putina režīmu.

Reklāma
Reklāma

Federālā gaisa transporta aģentūra publicēja sarakstu ar tiem, kuri atradās lidmašīnā. Viņu vidū bija arī Prigožins un Utkins.

Taču vēl pirmdien ar “Vagner” grupu saistītie kanāli izplatīja video, kurā redzams Prigožins Āfrikā, kur atrodas arī viņa privātā militārā armija.

Tika manīta vēl viena ar “Vagner” saistīta lidmašīna, kas lidoja virs Sanktpēterburgas avārijas brīdī, pastiprinot pieņēmumus, ka Prigožins, iespējams, nav braucis ar lidmašīnu, kas avarējusi.

Tomēr “Vagner” atbalstītāji pēc ziņām par lidmašīnas avāriju pie bijušā “Vagner” centra Sanktpēterburgā godināja komandieri ar ziediem.

Krievijā tiek nolikti ziedi Prigožina piemiņai

Lai gan avārijas cēlonis nav skaidrs, Krievijas sociālo mediju kanāli ir pārpludināti ar pieņēmumiem, ka uz lidmašīnas esošā vīna kaste patiesībā varētu būt bijusi slēpta bumba.

Tiek uzskatīts, ka Prigožins ir bijis “slepkavību sarakstā” pēc tam, kad viņa sacelšanās izgāzās un viņš tika izsūtīts uz Baltkrieviju.

Atrasti desmit līķi, paziņoja vietējie avārijas dienesti, taču “MailOnline” nespēj neatkarīgi pārbaudīt, vai Prigožins bija viens no tiem.

“Ja informācija par Prigožina nāvi apstiprināsies, mēs organizēsim otro Taisnības maršu uz Maskavu!” ziņo vāgnerieši.

Tikmēr bruņoti vīrieši, kas apgalvoja, ka ir no vienības, brīdināja Putinu video: “Šobrīd tiek daudz runāts par to, ko darīs Vāgnera grupa. Mēs varam jums pateikt vienu lietu. Mēs sākam darbu, gatavojieties!”

Aģentūrai LETA pētniecības centra “Northern European Policy Centre” izveidotājs, bijušais Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks uzsvēra, ka pēc “Vagner” līdera Jevgeņija Prigožina nāves noteikti būs sazvērestības teorijas par to, ka viņš patiesībā ir dzīvs, tomēr praktiski šādas teorijas ir mazāk ticamas. Pabrika ieskatā Prigožina nāve ir tiešā mērā saistīta ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina atriebību un varas konsolidāciju Kremlī ap Putinam lojāliem cilvēkiem.

Pabriks atgādināja, ka šādas izrēķināšanās vēsturē jau bijušas. Piemēram, pagājušajā gadsimta 30.gados Vācijas nacistisko varas iestāžu režīma ārpustiesas slepkavību sērijā jeb tā dēvētajā Garo nažu naktī tika iznīcināti nacistu paramilitārās organizācijas (SA) pārstāvji.

“Tagad virkne līderu iznīcināti un “Vagner” kaut kādā mērā ir palicis bez vadības. Tāpēc ir grūti iedomāties kādi uzvārdi varētu pārņemt tāda līmeņa vadību,” norādīja Pabriks.

Pabriks prognozēja, ka līdz ar līderu nāvi grupējums beidzis eksistēt tādā formā kāds viņš bijis. Grupējums varētu turpināt eksistenci mazākos izmēros Krievijā vai citos kontinentos. Varbūt daļa grupējuma kaujinieku ieplūdīs bruņotajos spēkos vai atradīs darbu citās privātās drošības struktūrās, ņemot vērā, ka viņiem patīk darboties ārpus likuma. ” To visu noteiks “Vagner” augsta ranga virsnieku un kaujinieku privātās izvēles. Tas lielais “Vagner” eposs ir beidzies,” uzsvēra Pabriks.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.