Ilustratīvs foto. Vilki.
Ilustratīvs foto. Vilki.
Foto: Shutterstock

Vilki šogad aktīvi plosījušies – Latvijā reģistrēti 88 uzbrukumi, kuros cietuši vairāki simti mājdzīvnieku 6

Valsts meža dienests (VMD) ir apkopojis ieteikumus preventīvajiem pasākumiem, kas var novērst vilku un citu lielo plēsēju uzbrukumus mājlopiem. Vērā ņemtas LVMI “Silava” izstrādātās lielo plēsēju uzbrukumu pārbaudes vadlīnijas, Igaunijas kolēģu veiksmīga pieredze, kā arī dienesta klātienes pārbaudēs novērotās aizsardzības pasākumu nepilnības, tā otrdien, 24.oktobrī, vēstī VMD savā interneta mājas lapā.

Reklāma
Reklāma
Mājas
Kādas ir tavas kulinārijas prasmes – vai māki pagatavot šos 10 ēdienus, kuri jāprot katram latvietim?
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem 43
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 18
Lasīt citas ziņas

Valsts meža dienesta Medību daļas speciālisti uzsver, ka neviens no preventīvajiem pasākumiem nesniedz pilnīgu drošības garantiju, tādēļ vērtīgi ir apvienot vairākus līdzekļus. Par efektīvāko aizsardzības pasākumu kopumu tiek uzskatīts pareizi uzstādīts un uzturēts elektriskais žogs kombinācijā ar sargsuņiem, kas pastāvīgi dzīvo kopā ar ganāmpulku. Augsta efektivitāte ir arī metāla tīkla žogam, kas papildināts ar divām elektriskā gana stieplēm.

Šogad līdz 2023.gada 23.oktobrim VMD ir reģistrējis 88 vilku uzbrukumus, kuros cietuši 479 mājdzīvnieki – aitas, kazas, suņi un liellopi.
CITI ŠOBRĪD LASA

Apsekojot notikumu vietas, dienesta speciālisti virknē gadījumu konstatējuši, ka preventīvie pasākumi veikti nepilnīgi. Pie tādiem pieskaitāma ganību norobežošana ar vienu vai divām elektriskā gana stieplēm (tāds nožogojums pret plēsējiem nepasargā), ganības nožogotas tikai daļēji, gar upi vai grāvi žogu neierīkojot, vai arī žogā konstatēti bojājumi, pa kuriem var iekļūt plēsēji.

2023./2024. gada vilku medību sezonā līdz šā gada 23.oktobrim ir nomedīti 209 vilki, visvairāk Dienvidkurzemes, Centrālvidzemes un Ziemeļvidzemes virsmežniecību teritorijās.

Latvijā vilks ir īpaši aizsargājama ierobežoti izmantojama suga, kuru drīkst medīt stingri noteiktos apjomos, saglabājot labvēlīgu vilku populācijas stāvokli. Šajā medību sezonā Valsts meža dienests noteicis pieļaujamo vilku nomedīšanas apjomu 300 dzīvnieku apmērā, kas ir vilka sugas aizsardzības plānā noteiktais maksimālais pieļaujamais nomedīšanas apjoms. Vairāk informācijas par preventīvajiem pasākumiem Valsts meža dienesta mājas lapas Medību sadaļā ŠEIT.

Valsts meža dienests ir valsts pārvaldes iestāde, kas uzrauga meža apsaimniekošanu, medību un dabas aizsardzības reglamentējošo normatīvo aktu ievērošanu, kā arī īsteno meža uguns apsardzību. Dienests uztur Meža valsts reģistru, kur tiek apkopota informāciju par mežu, tajā notiekošo saimniecisko darbību, medībām un medījamiem dzīvniekiem. Valsts meža dienesta misija ir rūpēties par atbildīgu meža apsaimniekošanu un saglabāšanu nākamajām paaudzēm.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.