Foto: Edijs Pālens/LETA

Slēgtais adrešu reģistrs Latvijā rada kļūdainas situācijas piegādes un navigācijas kompānijām. Kad atvērs reģistru? 2

Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Dati ir mūsdienu zelts. Turklāt gudras datu izmantošanas rezultātā iespējams radīt pavisam jauna veida biznesa nišas. Datu pieejamība ne tikai sekmē uz datiem balstītu pakalpojumu un produktu izveidi, bet arī veicina efektīvākus valsts un privātā sektora pakalpojumus, nodrošina to kvalitāti un atbalsta datos balstītu lēmumu pieņemšanu.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 52
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 113
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai patiesībā viss bija citādi? Iespējams, atklāts patiesais iemesls, kāpēc princis Harijs un Megana Mārkla pameta britu karalisko ģimeni 22
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Mūsdienu ekonomikas stiprināšanā atvērtajiem datiem būs milzīga nozīme. Pēdējo pāris gadu laikā datus arvien vairāk atver arī Latvijā, ko izmanto dažādi ārvalstu uzņēmumi un organizācijas.

Piemēram, Covid-19 saslimstības statistiku izmanto Pasaules veselības organizācija, bet sabiedriskā transporta sarakstu atvērtos datus savās lietotnēs ir integrējusi “Google”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atrod jaunu lietojumu

Atvērto datu būtība paredz, ka jebkura tajos ieinteresēta trešā puse var izmantot tos saviem nolūkiem. Kā skaidro Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes pētniece Anastasija Ņikiforova, šis nolūks var visai būtiski atšķirties no tā, kādiem nolūkiem šie dati tika sākotnēji uzkrāti un izmantoti.

Tādējādi būs brīži, kad datus izmantos veidos, kuri citiem nebija un nebūtu ienākuši prātā.

“Tas ir arī viens no atvērto datu potenciālajiem veiksmes faktoriem – katrs var datiem piemeklēt savu lietojumu. Viss ir atkarīgs no uzstādītajiem mērķiem un aplūkotās problēmas.”

Latvijā par atvērto datu pārvaldību atbild Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Ministrijā norāda, ka atvērto datu izmantošanas gadījumus pilnībā nevar apzināt, jo datus var lejupielādēt ikviens, bet Latvijas Atvērto datu portālam dienā esot vidēji 400 apmeklētāju, kurus visvairāk interesē dati par Covid-19, valsts iepirkumiem, oficiālo statistiku un uzņēmumiem.

Kopumā atvērto datu portālā izveidotas 442 datu kopas no vairāk nekā 80 dažādiem datu publiskotājiem. Līdzšinējā tendence rāda, ka portālā publicētās datu kopas ik gadu aug par vairāk nekā 100 datu kopām.

Tāpat atvērto datu kopas pieejamas “geolatvija.lv”, Centrālajā statistikas pārvaldē, “ZZ Dats” un citās vietnēs. Uz Eiropas fona neizskatāmies nemaz tik slikti. Eiropas Komisijas veidotajā atvērto datu brieduma novērtējumā 2019. gadā Latvija ierindojās 10. vietā Eiropas Savienībā, norādot, ka Latvija strauji tuvojas ES atvērto datu līderiem.

Jāpiebilst, ka datu kopu skaitu izvērtējumā vērā ņem maz. Lielāka nozīme ir šo datu kopu lietojamībai, piekļūstamībai un ietekmei. Kā norāda VARAM, piemēram, Čehijā datu sadrumstalotības dēļ ir 136 209 datu kopas.

Mums tuvāki rādītāji ir Igaunijā (787 datu kopas) un Lietuvā (947). Ņikiforova uzskata, ka daudz prātīgāk ir veidot mazāk datu kopu, bet lietotājiem draudzīgākā veidā.

Ļoti strauji atvērtie dati attīstoties Igaunijā, kur īsā laikā datu kopu skaits kļuvis divreiz lielāks, arī datu atkalizmantošanas piemēru skaits strauji audzis.

Ļauj pelnīt jaunos veidos

Viens no veiksmīgākajiem datu “atvērējiem” un arī šādu datu izmantotājiem ir “Latvijas valsts meži” (“LVM”), kuru rīcībā ir simtiem datu slāņu par tūrisma infrastruktūru, atpūtas un apskates vietām, dabas takām, mežu autoceļiem, kvartāliem, nogabaliem utt.

“Vienā brīdī sapratām, ka mums ir jāpiedalās datu atvēršanā Latvijā, varbūt kaut kādā mērā jārāda piemērs citiem. Kāpēc gan mēs nevarētu atvērt datus, kuros nav komercinformācijas, ierobežotas pieejamības informācijas vai netiek pārkāpta personas datu aizsardzības regula?

Mans mīļākais datu slānis ir sāls laizītava – negribu analizēt, kam un kādiem mērķiem šie dati var būt noderīgi, bet, ja kādam tie ir noderīgi, mums par to ir tikai prieks,” stāsta “LVM” biznesa sistēmu risinājumu izpilddirektors Māris Kuzmins.

Uzņēmumi parasti uz datiem lūkojas sev ierastā veidā, bet citu uzņēmumu pārstāvji datos var ieraudzīt ko pavisam citu. “LVM” datus piedāvā gan “LVM GEO” mājaslapā, gan atvērto datu portālā, gan dažādos datu servisos.

“Mums tas neko nemaksā,” piebilst Kuzmins. Datu atvēršana pat ekonomē līdzekļus un laiku, jo samazinās manuālo datu pieprasījumu skaits, kas “LVM” speciālistiem jāapkalpo, – tagad ikviens interesents tos var paņemt dažādos portālos bez “LVM” speciālistu iesaistes.

“Nenosaukšu konkrētus uzņēmumus, bet zinu, ka mūsu dati palīdz strādāt dažādiem mērniecības, būvniecības, projektēšanas, pilsētplānošanas uzņēmumiem un būvvaldes ie­stādēm. Zinu, ka Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras (LĢIA) atvērtos lāzerskenēšanas datus izmanto, piemēram, pilskalnu meklēšanā. Iespējams izmantot reljefu modeļus, punktu mākoņus, kurus var pārvērst trīsdimensionālos modeļos un atrast lietas un vietas, kas paslīdējušas garām iepriekšējiem pētniekiem.”

Visiem saprotams atvērto datu izmantojums ir navigācijas iekārtās. Diez vai mūsdienās kāds cilvēks manuāli pēta satelītattēlus un zīmē ceļus. Ja šādi dati netiktu publiskoti, navigācijas rīkiem būtu nepilnīga informācija par Latvijas autoceļiem.

Māris Kuzmins gan nebaidās būt arī kritisks. Viņš uzsver, ka atvērto datu portālā ar publicētajām datu kopām jābūt uzmanīgiem, jo ne visi publicētie vienumi tiešām aizved līdz reāliem datiem.

“Dati tiks atrasti par visiem “LVM”, mūsu klientu un sadarbības partneru meža nogabaliem, bet Valsts meža dienesta kopas aizved uz nekurieni. Diemžēl šādu datu kopu ir daudz.”

Salīdzinot Latviju ar kaimiņiem un citām ES valstīm, viņš atzīst, ka mazliet atpaliekam. Viņš gan ir priecīgs, ka Latvijā netrūkst entuziastu, kas pēc savas iniciatīvas panāk dažādu datu atvēršanu.

“Arī VARAM ir šādi cilvēki, kuri regulāri baksta ministrijas un iestādes, lai tās beidzot atver datus. Cits jautājums ir par tehnisko izpildījumu. Ir tāda slavena “Inspire” direktīva. Šīs direktīvas ieviešana Latvijā būtu pelnījusi atsevišķu grāmatu. Problēma ir tā, ka iestādes, kuras gribētu publicēt datus atbilstoši šai direktīvai, to nevar izdarīt, jo nezina, kā to izdarīt. Arī es esmu veltījis daudz laika, lai izprastu direktīvu, un nonācis pie pretrunīgiem viedokļiem par to, kuriem datiem kurās datu kopās jābūt,” uzsver Kuzmins.

Kad atvērs adresāciju

Vieni no Latvijā attīstītākajiem atvērtajiem datiem, ja runājam par to skaitu un vērtību, ir ģeotelpiskie dati. Mērniecības datu centra izpilddirektore Una Krutova saka, ka šo datu izmantošanas jomā ir izveidojusies dīvaina situācija.

Ir atvērti un sabiedrībai brīvi pieejami LĢIA radītie dati, kas ļoti noder ģeotelpisko datu apstrādes profesionāļiem. Piemēram, savietojot dažādu gadu ortofotokartes, var sekot līdzi, kā mainās Baltijas jūras krasts, vai neaizaug pļavas, vai nav parādījušās nelegālas būves.

Savukārt digitālos virsmas modeļus labprāt izmanto gan mērnieki, lai atvieglotu uzmērīšanas darbus, gan vēsturnieki, lai meklētu pilskalnus vai kara laiku liecības.

“Savukārt jau vairākus gadus finansējuma meklējumos ir iesprūdusi adresācijas datu atvēršana. Es uzskatu, ka tie ir primāri atverami ģeotelpiskie dati. Adreses sevī ietver gan administratīvo teritoriju robežas, gan konkrētu vietu adreses. Administratīvo teritoriju robežas ir izmantojamas, piemēram, lai savietotu Centrālās statistikas pārvaldes datus ar pašvaldību robežām,” uzsver Krutova.

Vairāki uzrunātie eksperti norādīja, ka iespējami ātri būtu jāatver Latvijas adrešu reģistrs.

Māris Kuzmins stāsta, ka šobrīd katrs uzņēmums Latvijas adrešu informāciju iegūst no cita avota, kas brīžiem rada komiskas un kļūdainas situācijas tādu uzņēmumu kā “Bolt”, “Wolt” un “Waze” darbā.

Satelītattēli mainīs spēles noteikumus

Nākotnē “LVM” cer izveidot unikālu loģistikas informācijas sistēmu, kas balstītos uz atvērtajiem datiem arī no citām ie­stādēm. Kā zināms, “LVM” jāspēj nodrošināt klientiem piegādes paredzamā laikā un plānotā apjomā.

Lai to paveiktu, liela nozīme ir meteoroloģiskajiem ap­stākļiem, autoceļu stāvoklim, tostarp uz tiem uzstādītajām ceļa zīmēm. Kamēr informācija par valsts ceļiem ir pieņemama, lielas problēmas esot ar pašvaldību ceļiem.

“Nezinām, vai uz ceļa veic remontdarbus, vai ceļu var izmantot smagās mašīnas, kas sver vairāk par septiņām tonnām. Ja mums nav līguma par šī ceļa izmantošanu, nevaram to izmantot. Lai nonāktu līdz kaut kādai ticamai informācijai, jāveic garš, manuāls darbs. Tas viss kopumā ievērojami palielina izmaksas,” pikts ir Māris Kuzmins.

Tāpat viņš cer, ka Eiropa pārskatāmā nākotnē nonāks līdz augstas izšķirtspējas satelītattēlu pieejamībai atvērto datu veidā.

Šobrīd esot brīvi pieejami “Sentinel” satelītu attēli 10 un 20 metru izšķirtspējā, kuri arī ir noderīgi, bet augstas izšķirtspējas attēli ļautu dzimt pavisam jauna veida pakalpojumiem.

LA.LV Aptauja

Kura ir šī brīža lielākā atvērto datu problemātika Latvijā?

  • Par maz datu kopu
  • Publicētās datu kopas ir nevērtīgas
  • Nav skaidrs, kā izpildīt "Inspire" direktīvas prasības
  • Datus par maz atver iestādes, kuras to varētu izdarīt viegli
  • Dati ir vērtīgi, bet trūkst atkalizmantošanas piemēru

SAISTĪTIE RAKSTI

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 52
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 113
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai patiesībā viss bija citādi? Iespējams, atklāts patiesais iemesls, kāpēc princis Harijs un Megana Mārkla pameta britu karalisko ģimeni 22
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 20
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tu šodien izvirzīsi pārāk augstus mērķus! Horoskopi 23.jūnijam
7 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 113
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš aicina līgot saprātīgi un atbildīgi 35
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lembergs tiesas procesa laikā organizējis prokura izsekošanu! Ko vēl atklāj “Lemberga lietas” materiāli? 42
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 20
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Horvātijas futbolisti izšķirošajā spēlē uzvar Skotiju, nodrošinot iekļūšanu astotdaļfinālā
00:05
LE
LETA
Ziņas
Anglijas futbolisti izcīna pirmo vietu apakšgrupā
00:02
LE
LETA
Ziņas
Irāna: ASV nobloķējušas Irānas mediju tīmekļa vietnes 1
22:52
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Karstajos Jāņos – vēsu prātu! Kādi ir līdzšinējie Līgo un Jāņu gaisa temperatūru rekordi? 4
4 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA: Kā svinēsiet vasaras saulgriežus? 1
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūsā pie Bauskas sasniegts ūdens temperatūras rekords. Līdz cik grādiem sakarsis ūdens upē? 5
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Anglijas futbolisti izcīna pirmo vietu apakšgrupā
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Ryanair” izpilddirektors atklāj, kāpēc nolemts atvērt lidmašīnu bāzi Rīgā pandēmijas laikā 18
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība: Vairums vakar atklāto gadījumu reģistrēti divās pilsētās 4
9 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
10 vērtīgi dārznieces padomi: kā pareizi laistīt dārzu tveicē? 2
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Līgo svētki sāksies ar tropisko nakti, vietām plosīsies pērkona negaiss 6
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai patiesībā viss bija citādi? Iespējams, atklāts patiesais iemesls, kāpēc princis Harijs un Megana Mārkla pameta britu karalisko ģimeni 22
13 stundas
LE
LETA
Veselam
Konstatēts viens nāves gadījums pēc vakcinācijas, par kuru tiek gaidīti patologanatomiskās izmeklēšanas rezultāti 84
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas ir ļoti, ļoti bīstami.” Birks par to, ka labklājības ministra ideja var sagraut pensiju sistēmu 41
12 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
6 labākās mazsālīto gurķīšu receptes: arī “fiksie” gurķi – ēdami jau pēc 15 minūtēm! 2
12 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Kur bij’ plūkt jāņuzāli, kur bij’ jautri palīgoti: kur svinēt un lasīt jāņuzāles, lai neiekultos nepatikšanās? 5
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 52
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Par precētu vīrieti kļuvis autosportists Reinis Nitišs 3
15 stundas
GL
Gunta Lūse
Veselam
Jūnija pirts prieks – skrubis un berzītis! Kādus augus izmantot? 1
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pagājušās nedēļas izskaņā atklāj Mazās Mežotnes pils koncertsezonu. Viesu vidū arī Valdis Zatlers 6
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
Kad dzimtenes pietrūkst līdz asarām. Intervija ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu 17
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Katrīne Sauliete publiski “iedzeļ” mīļotajam Pēterim: “Tu esi zems reitings. Es esmu ļoti augsts reitings!” 27
15 stundas
IB
Inta Brikere
Veselam
12 vērtīgi garšaugi latviešu dārzā: ko tie dod labu veselībai 2
19 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Var iedzert un braukt? Eksperimentē, kas notiek, kad trīs vīri dažādos vecumos, sēž pie stūres reibumā 20
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja atļauj LGBTQ+ praidu, tad nākotnē varbūt tādu taisīs arī nevakcinētie,” minējumus izdara mūziķis Veits 59
19 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 21. jūnija līdz 5.jūlijam: sēj zālāju, stāda kokus,apgriež noziedējušās puķes 4
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
2021.gads Vēža zodiaka zīmē dzimušajiem: ko sola zvaigznes?
13 stundas