Veselam
Psiholoģija

“Es tevi vairs nemīlu”: attiecību pārtraukšanas noteikumi, ja ierosinātājs esi tu0

Foto: PN/ SCANPIX/ LETA

Protams, šķiršanos pārdzīvot grūtāk ir tam, kuru pamet. Bet arī tam, kurš nolēmis aiziet, nav viegli. Eksperti portālā Psychologies piedāvā vairākus ieteikumus, kas palīdzēs mīkstināt triecienu un izšķirties ar cieņu.

“Domāju, ka mums vajadzētu šķirties,” “es aizeju no tevis,” “mūsu attiecības ir sevi izsmēlušas.” Lielākajai daļai cilvēku ir grūti pateikt kaut ko līdzīgu. Mēs saprotam, ka partneris cietīs un nevēlamies ieņemt mocītāja lomu. Jūs varat mēģināt nenodarīt sāpes un neaizskart viņa cieņu.

Saki patiesību, bet neesi nežēlīgs

Svarīgi paskaidrot, kāpēc nolēmi šķirties, saka ģimenes psihoterapeite, grāmatas “Šķiršanās Bībele” autore Reičela Sasmana: “Strādājot ar klientiem, kurus pametuši partneri, es redzu, ka visvairāk viņi cieš, ja nesaprot iemeslus.”

Ideālā gadījumā iemeslam nevajadzētu būt pārsteigumam, ja jūs jau iepriekš esat runājuši par problēmu un mēģinājuši to atrisināt, piebilst Sasmana.

Psihologs Gajs Vinčs, grāmatas “Kā sadziedēt salauztu sirdi” autors piekrīt, ka izskaidrot lēmumu vajag, taču tas nenozīmē, ka vajag izklāstīt visas savas sūdzības un pretenzijas, pat ja otrs saka, ka ir gatavs klausīties.

Labāk koncentrēties uz galveno iemeslu, bet sīkāk uzskaitīt visu, ar ko neesi apmierināts, nav jēgas, tas tikai paildzinās sāpīgo izskaidrošanos.

Rūpīgi jāizvēlas vārdi, piebilst eksperti. Labāk ir runāt par sevi.

“Piemēram: “Man tas ir pārāk grūti, es nevaru to paciest”, nevis vainot partneri. Tas, kas tev personīgi šķiet briesmīgs, objektīvi var tāds nebūt. Tas ir slikts tikai tev.”

Nemēģini mīkstināt triecienu, izmantojot vispārīgas frāzes, piemēram, “Mēs varam palikt draugi” vai “Tagad man ir grūts brīdis dzīvē.” Tās atstāj iespēju, ka laika gaitā attiecības var uzlaboties, skaidro Gajs Vinčs. Nedod mājienu par tādu iespēju, ja esi pārliecināts, ka tas nenotiks.

Izskaidrojieties aci pret aci

Abi psihologi uzskata, ka labāk ir pateikt par šķiršanos, tiekoties personīgi. Jāizturas delikāti un kā nobriedušam cilvēkam. Protams, to nedara sabiedriskā vietā.

“Tas, kuram tiek paziņots par šķiršanos, var būt satriekts, šokēts, un tādā stāvoklī viņam vēl būs kaut kā jātiek uz mājām – tā ir briesmīga situācija,” atzīmē Vinčs. Vislabāk ir runāt pie viņa mājās, nevis pie tevis. Ja izskaidrošanās pārāk ievelkas, tu vari piecelties un aiziet. Turklāt tam, kuru pamet, būs vieglāk pārdzīvot šo vēsti dzimtajās sienās.

Lai gan ir daži izņēmumi, uzskata Vinčs. Viens no tiem – ja ir iemesls baidīties par drošību. Ja tikāties īsu brīdi, var iztikt ar tālruņa sarunu un ar īsziņu, ja tikāties reizi vai divas. Bet pat šajā gadījumā ir labāk pateikt vismaz kaut ko, nevis pazust pat neatvadoties.

Nemētājies ar vārdiem

Pamest partneri un tad pārdomāt nozīmē samudžināt situāciju un padarīt to sāpīgāku. Tas notiek bieži, piezīmē Reičela Sasmana. “Pirms paziņot par šķiršanos, tiec skaidrībā ar sevi,” viņa saka. “Tajā var palīdzēt dienasgrāmatas rakstīšana, atklāta saruna ar kādu no draugiem vai radiniekiem, tikšanās ar psihoterapeitu.”

Vispirms jāsaved kārtībā domas.

Kamēr neesi izlēmis, var būt grūti uzturēt attiecības, bet tas ir mazākais no diviem ļaunumiem.

Gajs Vinčs piebilst: “Nevajag paziņot par šķiršanos tiklīdz šī doma tev ienākusi prātā. Lēmuma pieņemšana ir process, jābūt pārliecinātam, ka lēmums ir pareizs.”

Ja esi izlēmis, neatliec izskaidrošanos vai neuzvedies tā, it kā jau būtu brīvs. “Daži pieļauj kļūdu, uzsākot jaunas attiecības, nepabeidzot iepriekšējās,” saka Reičela Sasmana. “Viņiem šķiet, ka noteikti nepieciešams “plāns B”, ka tā viņi palielina distanci ar partneri. Vai arī viņi neapzināti vēlas tikt pieķerti neuzticībā. Bet, ja attiecības ar partneri nozīmē monogāmiju, nodevība sāp visvairāk.”

Ļauj viņam izlemt, vai komunicēt vai nē

Varētu šķist, ka ir cilvēcīgi laiku pa laikam piezvanīt bijušajam partnerim, pēc šķiršanās saglabājot draudzīgu kontaktu, bet tas tā nav. Eksperti ir pārliecināti, ka to, vai saziņa turpināsies, jāizlemj pamestajam.

Saistītie raksti
“Labāk paņemt pauzi, un, ja kontakti atjaunojas, tad tikai tad, kad abi atstājuši pagātni aiz muguras,” saka Reičela Sasmana.

Pēc Gaja Vinča domām, jāpaiet vismaz trim mēnešiem. Lai gan lielākā daļa no tiem, kuri ievēro šo noteikumu, nevēlas komunicēt. Tam, kurš nolēmis saraut attiecības, jābūt tam gatavam un jāļauj bijušajam partnerim dzīvot savu dzīvi.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

DJ
DIĀNA JANCE
Kultūra
“Man liekas, ka dzīvojam idilles stūrītī.” Saruna ar Jāņa Baltvilka balvas ieguvēju grāmatu mākslā Loti Vilmu Vītiņu
Intervija 10 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Tur tāds mazs rokfestivāls!” Viktora Coja fani piemin 30. gadadienu kopš mūziķa bojā ejas Latvijā
1 stunda
LA
LA.LV
Kultūra
Cilvēki atvadās no mūžībā aizgājušā rakstnieka un publicista Artūra Snipa
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Uz Liepājas šosejas notikusi smaga avārija
3 stundas
JAROSLAVS ŠAREKS
Pasaulē
Ļaunuma impērijas sakāve. Sāsts par vienu no izšķirošajiem notikumiem Eiropas un pasaules vēsturē
4 stundas