Foto-LETA

“Zemnieku saeima” un kooperatīvu asociācija vairākām institūcijām lūdz atbalstu saistībā ar vasarā piedzīvoto sausumu 0

Biedrība “Zemnieku saeima” un Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija (LLKA) nosūtījušas vēstuli vairākām ministrijām, iestādēm un organizācijām, kurā lūdz atbalstu Latvijas lauksaimniekiem saistībā ar šā gada sausumu un pērnā gada lietavām, informēja biedrībā.

LA
LA.LV
Ziņas
“Reakcijai jābūt asai!” Vaidere par ANO ieteikumu atjaunot Latvijā divvalodību izglītības sistēmā 221
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Andris Ameriks par nevakcinēto nākotni: “Ja neesi vakcinēts, nenāc iekšā, klausies koncertu ārā, nelido ar lidmašīnu, minies ar velosipēdu!” 192
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Lielbritānija atvadās no prinča Filipa: kara kuģi šauj zalves, cilvēki dodas pie pils un noliek ziedus 22
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Vēstule nosūtīta Zemkopības ministrijai (ZM), Eiropas Komisijai (EK), Valsts kancelejai, Finanšu ministrijai (FM), Satiksmes ministrijai (SM), Labklājības ministrijai, Latvijas Pašvaldību savienībai, Finanšu nozares asociācijai (iepriekš Latvijas Komercbanku asociācija) un “Attīstības finanšu institūcijai “Altum”” (“Altum”).

Valdība lūgta izsludināt un Saeima apstiprināt ārkārtas situāciju lauksaimniecībā ilgstoša sausuma dēļ. Turpretī EK – kompensēt ilgstošā sausuma radītos zaudējumus Latvijas lauksaimniekiem, kā arī piemērot atvieglojumus zaļināšanas prasību izpildei – vienotā platību maksājuma izmaksai atcelt nosacījumu par ekoloģiski nozīmīgajām platībām un nosacījumu par trim obligātajiem kultūraugiem. EK un ZM nākamajā plānošanas periodā aicinātas piešķirt lielākus līdzekļus meliorācijas un apūdeņošanas sistēmu ierīkošanai.

CITI ŠOBRĪD LASA
LA
LA.LV
Ziņas
“Attālinātā mācīšanās ir kā zupas vārīšana – visu laiku jānogaršo, kā ir izdevies!” Kuldīdznieku veiksmes stāsts 2
3 stundas
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Prinča Filipa bēres notiks nākošnedēļ. Karaļnams darījis zināmu, vai ieradīsies arī mazdēls, princis Harijs 7
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Andris Ameriks par nevakcinēto nākotni: “Ja neesi vakcinēts, nenāc iekšā, klausies koncertu ārā, nelido ar lidmašīnu, minies ar velosipēdu!” 192
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Lielbritānija atvadās no prinča Filipa: kara kuģi šauj zalves, cilvēki dodas pie pils un noliek ziedus 22
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Dižciltīgi tituli, skaudra bērnība, nabadzība un īsta mīlestība: prinča Filipa dzīvesstāsts un 8 interesanti fakti par viņu 4
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu sportists Kaspars Kambala atklāj: dzīves laikā esot pārgulējis ar aptuveni pustūkstoti sieviešu 49
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sabiedriskā dzīve atjaunojusies, restorāni atvērti: Izraēlas pieredze Covid-19 krīzes pārvarēšanā 54
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šorīt pie Ķīpsalas halles jau pirms durvju vēršanas iedzīvotāji izrāda lielu interesi pēc Covid-19 vakcīnas, gaidot “dzīvajā rindā” 35
16 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien uz svariem būs liktas attiecības ar kādu tev tuvu cilvēku! Horoskopi 10.aprīlim 1
1 diena
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Francijā masku valkāšanu uzraudzīs, izmantojot “gudro video” 17
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar divriteni brauc tie, kuriem nav darba un bērnu!” Sociālo tīklu lietotāji sašutuši par Valsts policijas amatpersonas izteikumiem 169
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Loģika saka priekšā – gribi amatu Saeimā, ļauj, lai tevi aiz čupra sagrābj KNAB un aiz apkakles velk Ģenerālprokuratūra. Egila Līcīša feļetons 6
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tev jābūt piesardzīgam un ļoti uzmanīgam savos izteicienos! Horoskopi 9.aprīlim 1
2 dienas
Ieva Ēvalde
Ziņas
“Lēmumu pieņēmēji Rīgā laikam nav bieži viesi reģionu veikalos!” Kā pirmo mazo veikalu darba dienu aizvadīja veikalnieki reģionos? 21
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Rīgas tirdzniecības centri paziņo par došanos ārpus telpām, lai būtu tuvāk saviem klientiem 11
1 diena
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Nesagaidot 100.dzimšanas dienu, miris Lielbritānijas karalienes vīrs, princis Filips
1 diena
LE
LETA
Veselam
Pavļuts parakstījis rīkojumu, kad sāks vakcinēt pedagogus 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Blakus laivai atrada sievietes līķi. Vēl nav atrasta otra, iespējams, Tērvetē noslīkusī sieviete 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Loģiski, ka cilvēki devās iepirkties! Viņi ir noguruši no ierobežojumiem.” Saeimas deputāte par milzu rindām pie veikaliem 91
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atnāks Aldis, sāks mētāties ar krēsliem. Tas arī viss!” Klaišis par premjera demisijas pieprasījumu 72
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Nevar būt situācija, kad vakcīnas stāv dīkā. Ir cilvēki, kuri grib vakcinēties!” Politiķis atzinīgi vērtē vakcinācijas “brīvās rindas” ieviešanu 35
1 diena

EK lūgts arī palielināt “de minimis” limitu, bet ZM aicināta pēc iespējas ātrāk virzīt šo procesu. Tāpat ZM lūgts rast finansējumu sākotnējo saistību izpildei paredzēt maksājumus apgabaliem, kuros ir dabas vai citi specifiski ierobežojumi (ADSI), arī 2019. un 2020. gadā. Tāpat ZM aicināta izstrādāt apdrošināšanas mehānismu, kas paredzētu polisi ar kompleksu nozares risku klāstu.

Savukārt FM lūgta atcelt akcīzes nodokli lauksaimniekiem paredzētajai dīzeļdegvielai līdz ES noteiktajam minimumam, bet Latvijas Pašvaldību savienība – aicināt pašvaldības samazināt nekustamā īpašuma nodokļa maksājumus par lauksaimniecībā izmantojamo zemi sākot ar 2019. gadu. SM vēstulē lūgts atcelt autoceļu lietošanas nodevu lauksaimniekiem.

Savukārt lauksaimnieku sadarbības partnerus “Zemnieku saeima” un LLKA aicina būt saprotošiem par radušos ārkārtas situāciju lauksaimniecības nozarē, bet komercbankas – rast iespējas un maksimāli nākt pretī lauksaimniekiem un lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām ar apgrozāmo līdzekļu piešķiršanu un kredītu pamatsummu atlikšanu.

“Altum” lūgta programmā “Mazie aizdevumi lauku teritorijās” atļaut startēt arī saimniecībām, kuru apgrozījums ir līdz 150 000 eiro, kā arī ieviest lopu un sējumu apdrošināšanas polišu iegādes kreditēšanas programmu un atļaut lauksaimniekiem pārfinansēšanos no izejvielu piegādātājiem un kooperatīviem uz “Altum”.

Valsts uzraudzības iestādes aicinātas mīkstināt prasības attiecībā uz lauksaimniekiem un lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām, mazināt kontroļu skaitu un nodrošināt efektīvāku Valsts Vides dienesta atbilžu saņemšanu, lai ātrāk tiktu izsniegta atļauja ūdens izmantošanai stādījumu laistīšanai. Savukārt Labklājības ministrijai lūgts atlikt darbaspēka nodokļu nomaksu. Tāpat vēstulē lauksaimnieku pārstāvji lūdz Latvijā rast iespēju ievest sezonālo darbaspēku lauksaimniecībā no ārvalstīm.

Vēstulē norādīts, ka pērnā gada rudens, šā gada pavasaris un vasara ļoti negatīvi ietekmēja Latvijas lauksaimniecību. Aizvien ir reģioni, kuros nokrišņi nav bijuši, vai bijuši nepietiekamā apmērā, tādēļ daudzviet šoruden sētie ziemāji nav attīstījušies, daļu ziemas rapša nācies pārsēt ar ziemas kviešiem, kas ir tiešs finansiāls trieciens arī nākamā gada ieņēmumiem.

Tāpat vēstulē uzsvērts, ka pēc šā brīža aplēsēm graudaugu raža salīdzinājumā ar pagājušo gadu vidēji valstī samazinājusies par vismaz 50%, Kurzemē sasniedzot pat 70% ražas zudumu. Graudu cenu pieaugums nekompensē laika apstākļu radītos zaudējumus Latvijas lauksaimniekiem, jo ieņēmumi būs būtiski mazāki, ko ietekmē iegūtā graudu raža. Trūkst lopbarības, jo lopbarības kvalitātes graudu ir daudz mazāk nekā normālā ražas gadā un zāle mitruma trūkuma dēļ neizauga. Arī apdrošināšanās pret sausuma radītajiem riskiem pagaidām nav iespējama. Jebkura klimatisko apstākļu nobīde Latvijā pasliktina Latvijas lauksaimnieku iespējas ražot. Ražas zudumi sektoram ir milzīgi, un nav izdevies iegūt plānotos ieņēmumus, tāpat ir problēmas norēķināties ar piegādātājiem.

Vēstulē atgādināts, ka saskaņā ar ZM jūlijā veiktajām aplēsēm, Latvijas graudkopības, lopkopības un mežsaimniecības sektoram nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ bija radušies 359 miljonu eiro zaudējumi. Tikmēr “Zemnieku saeimas” un LLKA septembra trešajā nedēļā veiktie aprēķini rāda, ka pašreizējie saimniecību zaudējumi šogad sasnieguši jau vismaz 360,5 miljonus eiro. Ilgstošā sausuma ietekmē ieņēmumu samazinājums no augļu, ogu, dārzeņu un kartupeļu produkcijas realizācijas šajā gadā varētu sasniegt vismaz 30 miljonus eiro. Saskaņā ar provizoriskiem aprēķiniem sausuma radītie zaudējumi Latvijā lopkopībā ir vismaz 100,5 miljoni eiro, augkopībā zaudējumi pašlaik sasniedz 230 miljonus eiro, norādīts vēstulē.

Jau ziņots, ka 26.jūnijā Krīzes vadības padomes sēdē tika nolemts, ka situācija lauksaimniecībā saistībā ar sausumu atzīstama kā valsts mēroga dabas katastrofa.

Krīzes vadības padomes lēmums lauksaimniekiem, kuru sadarbības līgumos būs paredzētas atkāpes saistību izpildē saistībā ar nepārvaramas varas vai “force majeure” apstākļiem, atvieglo šīs nepārvaramās varas vai “force majeure” apstākļu iestāšanos pamatošanu. Tāpat arī iestādes, kuras administrē un kontrolē, kā lauksaimnieki ievieš valsts un Eiropas Savienības atbalsta pasākumus, ņem vērā situāciju un lauksaimniekiem nepiemēros soda sankcijas.

Sausuma dēļ šogad Latvijā cietušas lopkopības, graudkopības, augļkopības un dārzeņkopības saimniecības.

Septembra vidū biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš žurnālistus informēja, ka Latvijas lauksaimniekiem, pēc provizoriskiem datiem, laika apstākļu dēļ radušies zaudējumi šogad sasnieguši 400 miljonus eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Attālinātā mācīšanās ir kā zupas vārīšana – visu laiku jānogaršo, kā ir izdevies!” Kuldīdznieku veiksmes stāsts 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielā kažokādu audzētavā Iecavas novadā vairākām mirušām ūdelēm konstatē Covid-19 11
3 stundas
LE
LETA
Laukos
FOTO: Briesmīgos apstākļos Vecumnieku novadā atrod novārgušus liellopus un to līķus dažādās sadalīšanās stadijās 16
2 dienas
LA
Laukos.lv
Laukos
Palielinot graudu pieņemšanas jaudas, “Balticovo” plāno arī sākt ražot putnu barību mazumtirdzniecībai
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Reakcijai jābūt asai!” Vaidere par ANO ieteikumu atjaunot Latvijā divvalodību izglītības sistēmā 221
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Andris Ameriks par nevakcinēto nākotni: “Ja neesi vakcinēts, nenāc iekšā, klausies koncertu ārā, nelido ar lidmašīnu, minies ar velosipēdu!” 192
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Lielbritānija atvadās no prinča Filipa: kara kuģi šauj zalves, cilvēki dodas pie pils un noliek ziedus 22
9 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: Nepazūd sajūta, ka mēs Latvijā esam kaut kā īpaši kritiski noskaņoti pret varu, īpaši žultaini 115
1 diena
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Prinča Filipa bēres notiks nākošnedēļ. Karaļnams darījis zināmu, vai ieradīsies arī mazdēls, princis Harijs 7
4 stundas
Lasīt citas ziņas
LB
Latvijas Bizness
Laukos
“Orkla” palielina iepirkumu no vietējiem zemniekiem 1
4 dienas
OZ
Olafs Zvejnieks
Laukos
EK nāk klajā ar ambiciozu rīcības plānu bioloģiskās ražošanas attīstībai
5. marts, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Kādam patīk ierastie sarkanie tomāti, citam dzelteni, vēl kādam rozā vai melnie.” Kā šajā laikā veicas vietējo dārzeņu audzētājiem? 10
6 dienas
LB
Latvijas Bizness
Laukos
Lauksaimnieki varēs saņemt finansējumu, kā nodrošinājumu izmantojot graudus 16
Nedēļa
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Latvijā par vienu dzirnavnieku mazāk. “Dobeles dzirnavnieks” paziņo par lieliem jaunumiem 49
2. aprīlis, 2021
UG
Uldis Graudiņš

Ziņas
“Antibiotikas nelietoju, ir citi veidi, kā tikt galā ar šo slimību.” Kā ar govju slimošanu tiek galā zemnieku saimniecībā “Ceriņi” 9
2. aprīlis, 2021
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Prinča Filipa bēres notiks nākošnedēļ. Karaļnams darījis zināmu, vai ieradīsies arī mazdēls, princis Harijs 7
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Andris Ameriks par nevakcinēto nākotni: “Ja neesi vakcinēts, nenāc iekšā, klausies koncertu ārā, nelido ar lidmašīnu, minies ar velosipēdu!” 192
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Reakcijai jābūt asai!” Vaidere par ANO ieteikumu atjaunot Latvijā divvalodību izglītības sistēmā 221
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Attālinātā mācīšanās ir kā zupas vārīšana – visu laiku jānogaršo, kā ir izdevies!” Kuldīdznieku veiksmes stāsts 2
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Dižciltīgi tituli, skaudra bērnība, nabadzība un īsta mīlestība: prinča Filipa dzīvesstāsts un 8 interesanti fakti par viņu 4
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sabiedriskā dzīve atjaunojusies, restorāni atvērti: Izraēlas pieredze Covid-19 krīzes pārvarēšanā 54
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skolotājiem palielinās algas? Šuplinska skaidro, vai jaunais pedagogu atalgojuma modelis varētu gūt valdības atbalstu 26
11 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Nenokavē! Ir īstais laiks sēt tomātus un piparus stādīšanai uz lauka 3
11 stundas
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Nesagaidot 100.dzimšanas dienu, miris Lielbritānijas karalienes vīrs, princis Filips
1 diena
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
“Elektriskais krēsls” putniem. Vēlas sodīt par ērgļu, balto stārķu un citu aizsargājamo sugu putnu nāvi 13
1 diena
LE
LETA
Veselam
Kurus neaicina stāties “dzīvajā rindā” pēc vakcīnas pret Covid-19? 22
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Mums ir jārēķinās, ka “AstraZeneca” ir noiets etaps!” Apinis par to, ko tagad gaidīt un darīt tālāk 126
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Anita, Anitra, Annika un Zīle 1
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Viljama un Keitas Midltones mērs ir pilns: vērienīgā TV intervijā viņi “atspēkos” prinča Harija un Meganas apgalvojumus 33
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kad ir īstais laiks piķēt tomātus, gurķus, papriku un salātus? 2
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Gobzems pēc paziņojuma, ka šķiras no sievas, saņēmis vairākus uzmanības apliecinājumus: “Meitenes, es neesmu dildo! Ļaujiet man tagad padzīvot ar sevi…” 56
2 dienas
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Veiksmīgākās un bīstamākās dienas aprīlī: Vērša laika padomi 1
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aizvadītā gada labākie sportisti: distanču slēpotāja Patrīcija Eiduka un bokseris Mairis Briedis 1
22:45
LA
LA.LV
Ziņas
“Attālinātā mācīšanās ir kā zupas vārīšana – visu laiku jānogaršo, kā ir izdevies!” Kuldīdznieku veiksmes stāsts 2
22:22
LE
LETA
Ziņas
Lielā kažokādu audzētavā Iecavas novadā vairākām mirušām ūdelēm konstatē Covid-19 11
21:43