Laukos
Politika

Ministrija nāk klajā ar informāciju par to, kā šogad varēs saņemt platības maksājumu0

Foto: Kaspars Nordens/LETA

Vienoto platības maksājuma avansu plānots piešķirt kā īstermiņa aizdevumu, lai mazinātu Covid-19 krīzes negatīvo ietekmi, aģentūru LETA informēja Zemkopības ministrijā (ZM).

Šis ZM priekšlikums šodien atbalstīts koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 radīto ekonomisko seku operatīvās novēršanas vadības grupas uzņēmējdarbības un nodarbināto atbalstam sanāksmē.

ZM skaidro, ka atbalsta mehānisms lauksaimniecības primāro produktu ražotājiem un lauksaimniekiem stabilizēs naudas plūsmu, kā arī nodrošinās ekonomisko dzīvotspēju un attīstību.

ZM ir iesniegusi valdībā Ministru kabineta noteikumu projektu “Valsts atbalsts īstermiņa aizdevumiem lauksaimniecībai, lai mazinātu Covid-19 izplatības negatīvo ietekmi”, kurā paredzēts īstermiņa aizdevumu līdz 2020.gada 31.decembrim piešķirt lauksaimniekiem kā “de minimis” atbalstu vai arī kā saskaņotu valsts atbalstu atbilstoši Eiropas Komisijas lēmumam, ja lauksaimniekam trīs pēdējos fiskālajos gados piešķirtā “de minimis” atbalsta kopējā summa ir sasniegusi 25 000 eiro.

Īstermiņa aizdevumu aprēķinās no vienotā platības maksājuma avansa apmēra, ņemot vērā vairākus nosacījumus – īstermiņa aizdevuma minimālā summa ir 700 eiro. atbalsta likme noteikta 40 eiro par vienotajam platības maksājumam pieteikto hektāru un saskaņotā valsts atbalsta īstermiņa aizdevuma maksimālā summa – 100 000 eiro.

Plānots, ka pēc noteikumu pieņemšanas iesniegumu īstermiņa aizdevuma saņemšanai, lauksaimnieki varēs Lauku atbalsta dienestā (LAD) iesniegt no šā gada 20.maija līdz 15.augustam.

LAD ieturēs izmaksāto īstermiņa aizdevuma summu no lauksaimniekam aprēķinātās avansa maksājuma summas vai aprēķinātā gala maksājuma par kārtējā gadā vienotajam platības maksājumam apstiprinātajām platībām.

Plānots, ka šo atbalstu saņems 15 200 lauksaimniecības primāro produktu ražotāju ar kopējo deklarēto platību 1,5 miljoni hektāru. Īstermiņa aizdevumu kopējā summa būs 60 miljoni eiro, kam papildu finansējums no valsts budžeta nav nepieciešams.

ZM aģentūru LETA informēja, ka vienoto platības maksājuma avansu lauksaimniekiem izmaksās agrāk kontekstā ar Eiropas Komisijas (EK) apstiprināto 1,5 miljonu eiro atbalsta shēmu Latvijas lauksaimniecības nozares uzņēmumiem.

Tā nav papildu nauda, bet gan ZM budžeta programmā “Eiropas Lauksaimniecības garantiju fonda (ELGF) projektu un pasākumu īstenošana” paredzētie līdzekļi.

Šogad vienoto platības maksājuma avansu lauksaimniekiem izmaksāt kā īstermiņa aizdevumu, piešķirot to kā “de minimis” atbalstu.

Tā kā daļa lauksaimnieku ir sasniegusi pēdējos trijos fiskālajos gados pieļaujamo “de minimis” atbalsta slieksni 25 000 eiro, lai arī šie zemnieki varētu izmantot iespēju un saņemt aizdevumu, ZM ir saskaņojusi ar EK atbalsta shēmu lauksaimniecības nozares uzņēmumiem, kas cietuši Covid-19 pandēmijā.

Saistītie raksti

Līdz ar to EK lēmumā saskaņotā summa 1,5 miljonu eiro apmērā faktiski ir par izsniegtajiem īstermiņa aizdevumiem aprēķināmais subsīdiju ekvivalents naudas izteiksmē, jo aizdevuma procentu likme ir nulle un saskaņotās atbalsta shēma ir bezprocentu aizdevumi.

Kopējā aizdevuma summa 59,8 miljoni eiro nav uzskatāma kā valsts atbalsts, jo ir ātrāk izmaksāts vienotā platību maksājuma avanss, kuru LAD sākot ar 16.oktobri ieturēs no pretendentiem aprēķinātā vienotā platību maksājuma avansa maksājuma summas vai gala vienotā platības maksājuma aprēķina.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Asociācija: Latvijā šogad varētu būt labāka augļu raža nekā pērn
4 dienas
LE
LETA
Laukos
Eksperts: Lietavu un stiprā vēja dēļ līdz šim visvairāk cietušas graudaugu platības Zemgalē
4 dienas
LE
LETA
Laukos
Izsludināta pieteikšanās atbalstam zvejas produktu uzglabāšanai 675 000 eiro apmērā
4 dienas

Lasītākie

JR
Jānis Riekstiņš
Latvijā
Viņš ne tikai piedalījās, bet arī teorētiski pamatoja visnežēlīgākās represijas. Kādu cilvēku uz Latviju atsūtīja Staļins? 8
21 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Esmu priecīgs, ka esmu dzīvs!” Pasaules apceļotājs Kārlis pabeidzis divus gadus ilgo ceļojumu pāri Klusajam okeānam
Intervija 21 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
“Mēs varētu spēlēt izrādes lielveikalā!” Saruna par atgriešanos teātrī ar aktieri Daini Grūbi
Intervija 11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latvietis Ivo Puriņš iekļūst “Ekstrasensu cīņās” un atklāj patiesību par šovu
21 stundas
AS
Aldis Sāvičs
Medības
Žanim pa pēdām: kur meklēt šo leģendām apvīto radību?
11 stundas