×
Mobilā versija
Brīdinājums +7.2°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
26. jūlijs, 2016
Drukāt

10 noderīgi padomi, kas ļaus drošāk lietot viedtālruni

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Drošs nav nekas. Vismaz tā 100% noteikti nē. Arī mūsu mīļie viedtālruņi, kas kļuvuši par labākajiem draugiem lielākajai daļai no mums, arī nav simtprocentīgi pasargāti, jo īpaši, ja nepievēršam papildus uzmanību savu ierīču drošībai. Un šeit runa nav tikai par to vien, lai kāds publiskā vietā neizvilktu telefonu no kabatas – drošība viedierīcei mūsdienās ieguvusi daudz citādāku nozīmi.

Visi kļūdās un arī ražotāji var un mēdz ielaist kļūdas programmatūrā, kuru dēļ tālruņa operētājsistēmā ir kādi robi, ko var ļaunprātīgi izmantot, taču visbiežāk tieši paši lietotāji ir tie, kas sastrādā muļķības savā tālrunī un paši cieš no tā.

Lai justos droši par saviem datiem, lietojot viedtālruni, jāņem vērā daži speciālistu padomi un vērtīgas atziņas. Lielākoties tieši nezināšana ir tā, kas rada vislielāko risku. Lietotāji paļaujas uz to, ka ražotājs par visu ir padomājis un neskatoties uz to, ka datorā tomēr katrs rūpējas par antivīrusu programmām un zināmu drošību, tad attiecībā uz tālruņiem tas pat neienāk prātā. Tomēr mūsdienās viedtālrunis ir tikpat jaudīgs kā dators – tas arī ir mazs kabatas dators. Viedtālruņu divas galvenās pasaules – Android un Apple iOS ir operētājsistēmas, tāpat kā tāda ir datoram. No drošības viedokļa galvenā atšķirība ir tāda, ka Apple pieskata savas ierīces un aplikācijas labāk, nekā Android. Tomēr nu jau arī Android tirgus ir sapratis, ka viņiem ir nepieciešams rūpēties par drošību un arī šajā ziņā Android lietotāji var justies labāk.

Ja runājam par draudiem viedtālrunim – cik tad īsti nopietni tie būs? Vidējam statistiskajam iedzīvotājam ir uzskats, ka viņa telefonā jau neatrodas nekas tāds, kas kādam ļaundarim būtu interesants un līdz ar to šāda papildus drošība nemaz nav vajadzīga. Bet cik reizes no telefona iets internetbankā? Cik daudz paroļu dažādos portālos un vietnēs izmantots caur telefonu? Kādi personas dati pieejami caur šīm parolēm un lietotāja kontiem? Tieši personas dati ir tie, kas interesē ļaundarus. Ne jau Jūsu pēdējās bildes no atvaļinājuma.

Pagājušā gada pēdējā ceturksnī tika apzinātas vismaz 600 jaunpienākušās ļaunprātīgās aplikācijas, tad šī gada pirmajā ceturksnī šis skaitlis jau ir virs 6000. 85% no tām ir Android iekārtām, kamēr iOS iekārtām šis skaitlis ir mazāks par 1%. Tas nozīmē, ka lejuplādējot savā viedtālrunī šādu ļaunprātīgu aplikāciju, burtiski ieaicinām ļaundari savā informācijas pasaulē. Tomēr pastāv neskaitāmi daudz citu iespēju, kā lietotājs savā tālrunī ielaiž svešiniekus.

Galvenie padomi, kā pasargāt sevi un savu viedierīci!

Pirmkārt, liedzam piekļuvi nepiederošām personām un bērniem. To viegli iespējams panākt divos veidos – ekrāna saudzētāja parole un personiskā parole piekļuvei jaunu aplikāciju lejuplādei. Otrkārt, nodrošināmies pret to, ka ja ierīci nozog, esam atļāvuši iespēju attālināti izdzēst visus savus datus tālrunī. Klāt ir arī iespēja attālināti redzēt, kur mans tālrunis atrodas. Treškārt, noteikti lietojam antivīrusu aplikāciju! Ceturtkārt, pārliecināmies, ka tālruņa Bluetooth savienojuma uzstādījumos neesam atļāvuši tālrunim draudzēties ar visiem un ja Bluetooth pieejas kods ir četras nulles, nomainām uz savu kombināciju. Tāpat neatstājam tālruni visu laiku režīmā, kas tas “meklē” svešus Wi-fi signālus un “piekonektējas” visam, kam vien var.

Elementārais – atceramies, ka nav jāver vaļā dažādi it kā pazīstamu cilvēku aicinājumi uz e-pastu un sms vai sociālajos tīklos „apskatīt bildes” vai „atvērt saites”. Un atjaunojot tālruņa operētājsistēmas versiju un aplikāciju versijas esam uzmanīgi, bet darām to regulāri. Katra jaunāka versija uzlabos tālruņa drošību un piedāvās mums papildus iespējas.

Ja fotografējam ar telefonu un ievietojam bildes internetā, neaizmirstam, ka fotogrāfijā tiek iekļauta arī GPS koordināšu informācija. To var atslēgt, bet ja izvēlies publicēt fotogrāfijas ar šādu informāciju, rēķinies, ka cilvēkiem ar ļaunprātīgiem nolūkiem var būt interesanti, kur tad šī lieta atrodas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+