Mobilā versija
Brīdinājums +12.2°C
Vitālijs, Ralfs, Valgudis
Trešdiena, 23. augusts, 2017
30. septembris, 2016
Drukāt

1856. gada 30. septembris

Jurjans_Andrejs

Pirms 160 gadiem, 1856. gada 30. septembrī, Ērgļu pagasta “Meņģeļos” zemnieka ģimenē dzimis latviešu klasiskās mūzikas pamatlicējs, komponists un folklorists Andrejs Jurjāns jeb Jurjānu Andrejs.

Viņam pieder pirmie latviešu simfoniskie darbi, bet populārāko kora dziesmu vidū jāmin “Nevis slinkojot un pūstot” un “Lūk, roze zied”. Jurjānu Andrejs pacēla latviešu kora dziesmu un tāpat mūzikas kritiku kvalitatīvi augstākā līmenī; nodibināja slaveno brāļu Jurjānu mežragu kvartetu. Viņš ir pirmais ievērojamākais latviešu mūzikas folklorists, savācot ap 3000 tautas melodiju un apkopojot tās sešu burtnīcu “Latvju tautas mūzikas materiālos”. Kaut sabiedrībā atzīts profesionālis, Jurjāns pastāvīgu darbu dzimtenē neatrada. Pēc Pēterburgas konservatorijas beigšanas no 1882. līdz pat 1920. gadam viņš dzīvoja un strādāja Harkovā, pelnot maizi kā pedagogs, diriģents, ērģelnieks un mežradznieks.

Pievienot komentāru

Valsts apmaksāto studiju vietu sadale tradīciju varā (1)Darba tirgus prognozes valsts apmaksāto studiju vietu sadali ietekmē tikai daļēji
Draugiem Facebook Twitter Google+