Foto – LETA

Alūksnē top ilglaicīga vēstures ekspozīcija “Laikmetu mielasts” 0

Alūksnes muzejā patlaban tiek veidota vēstures un arheoloģijas pamatekspozīcija “Laikmetu mielasts”, kas vismaz desmit gadu garumā iepazīstinās muzeja apmeklētājus ar svarīgākajiem Alūksnes vēstures posmiem, notikumiem un vietu Latvijas un pasaules vēstures kontekstā, informēja Alūksnes novada domes kancelejas vadītāja Viktorija Avota.

Reklāma
Reklāma

 

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Arhitekti Agris Padēlis-Līns un Ivars Pilips patlaban ir izstrādājuši ekspozīcijas dizaina skices. Kopumā ekspozīcijas izveide varētu tikt pabeigta, sākot ar 2014.gada vasaru, informēja Alūksnes muzejā.

Kompozīcija ieņems galveno vietu muzeja ekspozīciju daļā, ietverot nozīmīgākos krājuma eksponātus un atspoguļojot muzeja misiju, profilu un specifiku, pastāstīja Avota. Viņa arī atzina, ka ekspozīcija ir plānota ilggadēja, tāpēc tās tapšanā tiek izmantoti netradicionāli un mūsdienīgi risinājumi, lai arī pēc vairākiem gadiem tā būtu atbilstoša laikmetam un piesaistītu apmeklētāju uzmanību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Alūksnes vēstures pamatekspozīcijā kā centrālais objekts plānots liels svinību galds, uz kura secīgi sarindots Alūksnes vēstures “mielasts” no vissenākajiem laikiem līdz Latvijas valsts neatkarības atjaunošanai, iekļaujot sešus nozīmīgākos Alūksnes, Latvijas un Pasaules vēstures laika posmus – Alūksnes senvēsturi, Viduslaikus un jaunos laikus ar Marienburgas cietoksni, Muižas laiku, Alūksni Latvijas brīvvalsts laikā, Nacistisko un padomju okupācijas, kā arī Atmodas laiku, pastāstīja Avota.

Viņa arī atzina, ka Alūksnes muzeja krājums veidojies vairāk nekā 50 gadu laikā, iekļaujot daudzas unikālas un Alūksnei ļoti nozīmīgas liecības. Lai vēsturisko stāstījumu ekspozīcijā padarītu interesantāku, vairāki priekšmeti tiks deponēti arī no citiem muzejiem, turklāt ne visi priekšmeti ir labā stāvoklī, tāpēc tiek veikti arī restaurācijas darbi, lai ekspozīcijā izvietotie priekšmeti sniegtu precīzāku priekšstatu par savu pielietojumu un izskatu.

Alūksnes muzejā vēstures un arheoloģijas pamatekspozīcija tiek veidota Igaunijas-Latvijas-Krievijas pārrobežu projektā “Arheoloģija, vara un sabiedrība: sadarbība arheoloģiskā mantojuma saglabāšanā”. Finansējums restaurācijas darbiem iegūts ar Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) atbalstu un Alūksnes un Apes novada fonda (AANF) organizēto Labdaru akcijas ziedojumiem.

Projekts patlaban ir skiču stadijā, un līdz tā pabeigšanai vēl priekšā restaurācijas, plānošanas darbi un vairāki iepirkumi, taču patlaban tiek plānots, ka kopējās izmaksas, ieskaitot telpu remontu un ekspozīcijas izveidi, varētu būt aptuveni 30 000 eiro jeb aptuveni 21 084 lati, aģentūru LETA informēja Alūksnes muzejā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.