×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.0°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
7. decembris, 2016
Drukāt

Zaļa ideja: Apmaini pudeli pret braukšanas biļeti! (4)

Publicitātes foto/City of SydneyPublicitātes foto/City of Sydney

Apmaiņā pret tukšo dzērienu iepakojumu katrs pats var izvēlēties, kādu atlīdzību vēlas saņemt.

Daudzās valstīs, tostarp mūsu kaimiņvalstīs, veiksmīgi darbojas tā sauktā dzērienu iepakojumu depozīta sistēma – veikalos uzstādīti automāti, kuros apmaiņā pret naudu iespējams atdot atpakaļ tukšās skārdenes un plastmasas pudeles.

Savukārt Austrālijas lielākajā pilsētā Sidnejā ir uzstādīti automāti, kuros apmaiņā pret tukšo dzērienu iepakojumu var iegūt dažādas balvas vai, piemēram, saņemt biļeti braucienam autobusā.

Pilsētā tiek izmantota dalīto konteineru sistēma, taču tā ne vienmēr izrādījusies efektīva. Lai motivētu iedzīvotājus nodot tukšās plastmasas pudeles un skārdenes, Sidnejā uzlabota dzērienu iepakojuma depozīta sistēma. Pilsētā uzstādītajos automātos apmaiņā pret tukšo dzērienu iepakojumu katrs pats var izvēlēties, kādu atlīdzību vēlas saņemt. Atlīdzību var ziedot labdarības organizācijām vai saņemt ielūgumu uz Jaungada svinībām. Automāts apmaiņā pret tukšo dzērienu iepakojumu dod arī iespēju piedalīties dažādās akcijās, gūt nelielus laimestus vai saņemt braukšanas biļeti pilsētas sabiedriskajā transportā.

Šāds risinājums izrādījies ļoti efektīvs – trīs dienās pēc automātu uzstādīšanas pilsētas ielās automātos pārstrādei savākti 10 000 tukšo dzērienu iepakojuma vienību. Tāpēc vietējās varas iestādes plāno jaunu automātu izvietošanu pilsētā.

Automātos uzstādītā programma neļauj tajā ievietot stikla pudeles vai dzērienu iepakojumu, kurā ir palicis šķidrums. Automāts arī analizē, vai iepakojums ir marķēts ar depozīta sistēmas emblēmu, ja tā ir bojāta vai noplēsta, tas iepakojumu nepieņem.

Lai arī turpmāk stimulētu iedzīvotājus izlietoto dzērienu iepakojumu atdot atpakaļ, būtiski uzlabojot vides tīrību, automātos plānots paplašināt akciju piedāvājumu klāstu apmaiņā pret tukšo dzērienu iepakojumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Latvijā gan tikai korupcija un politmafiozas shēmas…pudeles un skārdenes krūmos, Briselei “batoni” par šķirošanu…nauda nāk dažu cilvēku privātajās kabatās!

    • Latvijā valda korupcija un tādēļ dažu cilvēku biznesu aizstāv jebkura valdiba.Kaut kas ieteica iekustināt smadzenes Saeimas deputātiem,tā Latvijas čeka sāk piedraudēt… Un tādēļ Latvija visdārgak buvetie tilti,ceļi,Gaismas pilis ar mazgājamiem jumtiem….Interesanti,kādēļ te neinteresējas ne knab,ne vid,ne čeka.Ta ir valsts graušana.

  2. Arī mums būtu,tak mākoņtēva bizness.Tāpēc dzīvojam miskastē…

  3. Mācies kā tas jādara, Latvija! Reāli laba doma!

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +25.0
Alūksne +25.1
Daugavpils +23.4
Saldus +24.8
Liepāja +26.8
Jelgava +23.8
Ventspils +19.2
Limbaži +26
Madona +25.3
Rēzekne +23.5
Draugiem Facebook Twitter Google+