×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
10. septembris, 2013
Drukāt

Aptauja: Iedzīvotāji pensijā vēlētos saņemt vismaz 500 latus mēnesī

LETALETA

Pensionāru un strādājošo vēlamais pensijas apmērs ir līdzīgs – nedaudz virs 500 latiem mēnesī, liecina “Swedbank” aptauja.

 

Vēlmi pensijā saņemt vismaz 500 latus izrādījusi nedaudz vairāk nekā piektdaļa jeb 23% darbspējīgo un trešdaļa jeb 32% pensionāru. Gandrīz piektdaļa jeb 18% esošo pensionāru vēlētos, lai pensijas apmērs būtu no 600 līdz 700 latiem, kamēr strādājošo vidū par šāda apmēra pensiju domā vien 9%, par aptaujas rezultātiem informē “Swedbank”.

Galvenā priekšrocība, pēc 46% iedzīvotāju domām, veidojot privātās pensijas uzkrājumu, ir iespēja tuviniekiem mantot uzkrāto kapitālu. Savukārt 37% respondentu novērtē iespēju privātajā pensijā uzkrāto kapitālu izmantot jau 55 gadu vecumā, bet vēl trešdaļa – saņemt ikgadējos nodokļu atvieglojumus no veiktajām iemaksām.

Iedzīvotāji uzskata, ka, lai nodrošinātu sev pārtikušas vecumdienas, ik mēnesi privātās pensijas uzkrājumiem būtu jānovirza vismaz 100 lati. Tas ir līdz trīsarpus reizēm vairāk nekā summa, ko lielākā daļa krājēju atvēl pašreiz – līdz 30 latiem mēnesī.

“Swedbank” aprēķini liecina: ja uzkrāt vecumdienām sāk jau laikus, tad ikmēneša iemaksu summai nav jābūt tik lielai, kā aptaujā minētie 100 lati. Lai vecumdienās sasniegtu vismaz 70% no esošā ienākumu līmeņa, iedzīvotājiem ik mēnesi vajadzētu privātajai pensijai novirzīt 5-10% ikmēneša ieņēmumu.

Jo savlaicīgāk tiek sākts uzkrāt, jo mazākas ikmēneša iemaksas nepieciešamas. Piemēram, 30 gadus jaunam cilvēkam ar statistiski vidējo 500 latu darba algu pirms nodokļu nomaksas varētu pietikt pat ar 15 latu ikmēneša iemaksu.

“Veidot uzkrājumus privātajai pensijai ir līdzīgi kā iekopt ābeļdārzu – sākumā iestāda stādus, gadu no gada tos kopj, līdz kādā brīdī ābeļdārzs ir pilnbriedā un nes cerēto ražu. Tāpat ir ar uzkrājumiem privātai pensijai – savlaicīgi sākot, varam mierīgi uzkrāt vēlamo pensijas apmēru labklājīgām vecumdienām ar salīdzinoši nelielām ikmēneša iemaksām,” paziņojumā medijiem skaidro “Swedbank” Investīciju produktu daļas vadītājs Reinis Jansons.

“Swedbank” iedzīvotāju aptauja veikta augustā sadarbībā ar “TNS Latvia”, aptaujājot 839 respondentus vecumā no 18-74 gadiem Rīgā, citās Latvijas pilsētās un lauku rajonos.

Pensiju sistēmas 3.līmenis ļauj brīvprātīgi veidot papildu uzkrājumus savai pensijai. Uzkrāto kapitālu var saņemt pirms valsts garantētās pensijas jau 55 gadu vecumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+