×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
16. novembris, 2015
Drukāt

Aptur noziedzīgu grupējumu, kas krāpās ar kases aparātu datiem (1)

LETALETA

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde, veicot 15 kratīšanas Rīgā un Rīgas apkārtnē, apturējusi kārtējā noziedzīgā grupējuma darbību, kas darbojās sabiedriskās ēdināšanas sektorā un veica nelikumīgas manipulācijas ar kases aparātu datiem, aģentūrai BNS pavēstīja VID Sabiedrisko attiecību daļā.

Tajā informēja, ka grupējuma veikto darbību dēļ valsts budžetam nodarīti zaudējumi gandrīz 206 tūkstošu eiro apmērā.

Veicot izmeklēšanas un operatīvās darbības, VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji apturēja organizētu personu grupu, kas laika periodā no 2014.gada marta līdz šā gada augustam, veicot manipulācijas ar kases aparātiem, izvairījās no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas, tādējādi radot valsts budžetam zaudējumus lielā apmērā.

Saistībā ar organizētās grupas veiktajām darbībām VID Finanšu policijas pārvaldē šī gada oktobra nogalē tika ierosināts kriminālprocess atbilstoši Krimināllikuma pantam par uzņēmumam (uzņēmējsabiedrībai), iestādei vai organizācijai likumos noteikto grāmatvedības dokumentu, gada pārskatu, statistikas pārskatu vai statistiskās informācijas slēpšanu vai viltošanu, ja tās radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas interesēm un tas izdarīts mantkārīgā nolūkā. Par šo pārkāpumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Tāpat kriminālprocess sākts atbilstoši Krimināllikuma pantam par izvairīšanos no nodokļu vai tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas vai par ienākumu, peļņas vai citu ar nodokli apliekamo objektu slēpšanu vai samazināšanu, ja ar to nodarīti zaudējumi valstij vai pašvaldībai lielā apmērā, ja to izdarījusi organizēta grupa. Par šo pārkāpumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas un atņemot tiesības uz noteiktu vai visu veidu komercdarbību vai uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku no diviem līdz pieciem gadiem, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Minētā kriminālprocesa ietvaros VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji kopumā veica 15 kratīšanas Rīgā un Rīgas apkārtnē organizētās grupas dalībnieku dzīvesvietās, birojos un automobiļos. Vienā no kratīšanām tika piesaistīti arī VID Muitas policijas pārvaldes resursi. Kriminālprocesa izmeklēšanas ietvaros kratīšanu laikā izņemtajiem priekšmetiem tiks veikta apskate, kas ļaus iegūt jaunus pierādījumus un apstiprināt jau esošos.

Noziedzīgais grupējums, izmantojot speciāli radītu programmatūru, veica pretlikumīgas darbības ar elektroniskajiem kases aparātiem. Tādējādi diviem sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem radās iespēja samazināt ar nodokli apliekamo ienākumu bāzi jeb samazināt faktiskos saimnieciskajā darbībā gūtos ieņēmumus un iegūt neuzskaitītus skaidras naudas līdzekļus, kas tika izmantoti dažādu izdevumu segšanai, kā arī aplokšņu algu izmaksai darbiniekiem. To apstiprināja kratīšanu laikā konstatētie algu saraksti, kuros bija atspoguļota informācija par jau izmaksāto un plānoto aplokšņu algu apmēru. Noziedzīgo darbību veikšanu atbalstīja kāds informācijas tehnoloģiju nozari pārstāvošs uzņēmums, kas nodrošināja datubāzes uzturēšanu, kurā atradās informācija par visiem faktiski veiktajiem minēto divu sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu darījumiem.

Kopumā noziedzīgo grupējumu veidoja trīs reāli strādājoši uzņēmumi un vairākas fiziskas personas ar savstarpēji sadalītiem pienākumiem. Par aizdomās turētām atzītas trīs personas, un tām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Sāktajā kriminālprocesā turpinās pirmstiesas izmeklēšana, un plašāka informācija izmeklēšanas interesēs šobrīd netiek sniegta.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. ?????…
  .
  “Noziedzīgo darbību veikšanu atbalstīja kāds informācijas tehnoloģiju nozari pārstāvošs uzņēmums, kas nodrošināja datubāzes uzturēšanu…”
  ————–
  .
  Kurā likumā vai kādā citā normatīvajā aktā ir noteikts, ka datu bāzes tehniska uzturēšana, kas ir jebkura IT uzņēmuma viena no profesionālajām pamatfunkcijām un viens no galvenajiem LIKUMĪGAJIEM pienākumiem (skat. “Profesiju Klasifikatoru” u.c. attiecīgi saistītos “speciālos / vispārējos” NA), ir uzskatāma par “noziedzīgo darbību veikšanas atbalstīšanu” un ka par šādu LIKUMĪGI noteikto profesionālo funkciju veikšanu ir paredzēta kriminālā ATBILDĪBA / LĪDZATBILDĪBA?

Draugiem Facebook Twitter Google+