×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
8. augusts, 2014
Drukāt

Monika Zīle: Kam patiesībā pieder politiskajā tirgū atvestais zirgs? (19)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Ilustratīvs foto

Tūkstošus eiro par skaistām acīm vai mākslinieciski uzsietu kravati  no sponsoriem nesaņem neviens politiskais spēks nekur un  nekad.

Kāds vīrs tirgū pārdod zirgu. Lopiņš maksā tikai vienu dālderi, bet klāt jāņem simtnieku vērti iemaukti. Noteikums savāds, bet kur gan vēl dabūsi tik smieklīgi lētu zirgu? – domā pircējs, atverot maku. Tāds īsumā ir latviešu tautas pasakas sižets, kurā saskatāmi gan mārketinga aizmetņi, gan brīdinājums labi padomāt pirms katra nopietna darījuma – vai patiešām būs tik izdevīgs, kā pirmajā brīdī liekas. Šī folkloras sacerējumā ievītā gudrība ļoti aktuāla kļūst dienās, kad uz 12. Saeimu startēt nolēmušie politiskie spēki reģistrējuši kandidātu listes Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK), vienlaikus ievelkot dvašu savas preces piedāvāšanas kampaņai. Līdzībās runājot, visi līdz CVK slieksnim atvestie zirgi labi nopucēti un pa gabalu izskatās derīgi ikvienai vajadzībai. Turklāt pārdevēji apgalvo: bēri un sirmji izskoloti kā vagā iešanai un vezumu vilkšanai, tā aristokrātiskām izjādēm un auļošanai hipodromā. Ja kas, paši tirgotāji arīdzan nav vakarējie – neviens pat ar pušplēstu vārdu nepiemin to aksesuāru, bez kura zirgu līdz tirgus placim neatvedīsi. Daža rumaka īpašnieks, par iemauktu izcelsmi jautāts, liek saprast, ka pieklājīgi cilvēki tādas tēmas necilā. Bet Inguna Sudraba, piemēram, atbilstoši viņas veidotās partijas nosaukuma tonalitātei (“No sirds Latvijai”) atver dvēseles dzīli: kas te ko daudz runāt – naudiņu apaušu dizaina smalkādas siksnām, sudraba kniedēm un zeltījumiem iedevuši labi ļaudis, kuru cēlajiem nodomiem sabiedrībai jātic uz vārda, jo politiskā spēka iedvesmotāja katru ziedotāju pazīst, un šī saikne tad arī lai kalpo par īpašās uzticamības zīmogu. Ingunu Sudrabu šajā gadījumā piesaucu vien tāpēc, ka no viņas dibinājuma atstumtais uzņēmējs Viesturs Tamužs diezgan jau skeptiski novērtējis partijas sponsoru šķīstību. Gluži tādā pašā leņķī varam aplūkot arī citu politisko veidojumu kasēs ieplūdušās naudas ceļus. Pilnīgi iespējams, ka dažas ideālistiskā pasaulē mītošas un kādas partijas līderī (-ē) platoniski iemīlējušās jūsmīgas būtnes ziedo elka vadītajam spēkam piecus, nu, labi – desmit eiro. Tā mēdz notikt. Bet tūkstošus par skaistām acīm, mākslinieciski uzsietu kravati vai glītu frizūru nedabū neviens. Nekad. Nekur. Katram zeltīto iemauktu pasūtīšanas tēriņu sedzējam ir padomā konkrēts zirga turpmākās dancināšanas mērķis, šo preci politiskā tirgus vajadzībām izdaiļojot. Pirms vēlēšanām tā notiek visā pasaulē. Latvija nav izņēmums. Atšķirība vienīgi tāda, ka valstīs ar lielu demokrātisku pieredzi vēlētājs ir krietni rafinētāks un diezgan labi zina, kādi grupējumi stāv aiz katra politiskā zirga pārdevēja. Mūsu valstī daļai elektorāta vēl joprojām saglabājusies ticība vēlēšanu priekšvakarā no tumša meža izlēkšojušam baltam jātniekam, kura mistisko spēju ugunīgais zobens rīt uz brokastlaiku nokaus pūķi, bet viņa pilī atrasto zeltu sirdsskaidrais tautu dēls sadalīs, cik katrs jaudās panest. Šī ticība acīmredzot sakņojas mūsu bagātīgajā folklorā.

Partiju finansēšanas likums regulē sponsoru pienesumu. Tā apjomu un ziedotāju vārdus gan uzzināsim tikai labu strēķi pēc vēlēšanām. Bet, sastopot Saeimas krēslus nolūkojušos, nav jābaidās izvaicāt, kam patiesībā pieder politiskajā tirgū atvestais zirgs. Tad radīsies vismaz nojausma, kurš pārdevējs turpmāk vicinās tikai cūku puiša pātadziņu – ja viņam ļaus.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Ne jau tur ir tā nelaime, ka partijas pārdodas un tiek pirktas ( Kāpēc gan lai tās to nedarītu?!) Nelaime ir tā, ka cilvēciņi izlasa visus šos rakstus kur tiek atmaskota tā mūsu “demokrātijas” būtība un tomēr iet un piedalās šajā vēlēšanu balagānā. Piedalās ar saukļiem “Vajag tikai izdarīt pareizo izvēli”, “Izvēlēsimies mazāko ļaunumu” u.t.t.
  Cilvēciņi nesaprot, ka piedalīties, tas nozīmē atbalstīt. Piedalīties, tas nozīmē izteikt savu piekrišanu.
  Atbalstīt un izteikt savu piekrišanu ļaunumam, kurš mūs ir dzinis postā visus šos gadus.
  Kāda jēga pēc tam atkal kārtējo reizi izteikt savu sašutumu un vilšanos par šo vēlēšanu balagāna rezultātiem?!
  Ir jāpieprasa mainīt SISTĒMU! Ir jāpieprasa iespēja vēlēt par deputātu kandidātiem, nevis partiju sarakstiem! Ir jāpieprasa partijām atņemt monopoltiesības deputātu kandidātu izvirzīšanā. Ir jāpieprasa noteikt personisku juridisku, mantisku atbildību deputātiem par viņu darbību un jāpieprasa radīt mehānismu deputātu un citu valsts augsto amatpersonu saukšanai pie šis atbildības par savā darbā pieļauto nolaidību, neizdarībām vai noziegumiem pret valsti.
  Vai mans priekšlikums ir utopija?!
  Varbūt, bet daudz lielāka utopija ir piedalīties šajā vēlēšanu balagānā un cerēt uz kaut kādām pozitīvām pārmaiņām valstī!

  • Pilnīga un galīga utopija. 13 partiju programmām pretim dabūsim 100 individuālas, pilnas ar draudiem sodīt “ļaunumu, kas mūs dzinis postā visus šos gadus….par noziegumiem pret valsti” un daiļrunīgiem, nepiepildāmiem solījumiem.
   Lai to realizētu, katram no potenciālajiem kandidātiem būs ne vairāk kā 1 balss… Sāksies vēl neiedomājamāka solīšana, aizmuguriska balsu pirkšana, grupu cīņas līdz destruktīvam iznākumam. Viss, kas tik raksturīgs tiem latviešiem, kuri meklē atbalstu “suverenitātē, jaunā demokrātijā, brīvībā no naida, bailēm, dusmām..” un vēl daudz kā cita, ar savu saskaldītību paverot ceļu mūsu nelabvēļiem.
   Ideālu, ikkatram pieņemamu valdīšanu gaidīt ir tāda pati utopija. Tas nenotiek nekur pasaulē.
   Tāpēc jātur acis vaļā, kritiski jāvērtē, neriskējot uzkāpt uz jauniem viltus praviešu izliktiem grābekļiem.

   • Kāda solīšana? Kāda balsu pirkšana?
    Vai tu ejot par deputāta kandidātu daudz solīsi, ja par solījumu nepildīšanu tev draudēs reāla atbildība? ( Vienīgais, ko tu vari solīt vēlētājiem ir tas, ka tu savu deklarēto izglītību un darba pieredzi pilnā mērā izmantosi valsts labā. Viss! Tālāko izlems vēlētāji paši. Un, ja tu, sēžot deputāta krēslā nebūsi savu uzdevumu augstumos, ar savu darbību valstij izdarīsi kaitējumu, par to tu nesīsi personīgu atbildību)
    Un vai daudz balsu tu kandidējot individuāli spēsi nopirkt?
    Nerunā muļķības!
    Būs gan kas pavisam cits. Ja uz Saeimu deputāti kandidēs individuāli, tad Saeimā nebūs ne pozīcijas, ne opozīcijas. Visi deputāti darbosies vienotā komandā valsts, nevis partiju vai ” sponsoru” labā. Un tāds, kurš negribēs strādāt valsts labā, ātri vien dabvūs ar kāju pa sēžamvietu un zaudēs savu deputāta mendātu. Tā tas būtu, ja Latvijai būtu paredzēta sava valdība. Bet mums NAV paredzēta SAVA valdība. Mums ir paredzēta tikai valdības ( arī demokrātijas) imitācija.
    Ja tu šādas elementāras lietas nespēj saprast, tad vari no rīta līdz vakaram “turēt acis vaļā” un “kritiski vērtēt”. Čiks vien no tā visa iznāks. Netici? Tūliņ rudeni būs vēlēšanas. Tur saskries vēlēt visi tie kritiskie vērtētāji un acu vaļā turētāji, tevi ieskaitot. Jūsu vēlēšanu rezultāti atkal kārtējo reizi vislabāk apliecinās manu uzskatu pareizību.

 2. tagad visi cenšas nomelnot Sudrabas kundzi,bet tā jau vislabākā reklām.Ja jau jau tik ļoti rej, tātad baidās.Es un mana ģimene noteikti balsošu par Sudrabu.Musu vienotība mūs jau ieveda purvā,pietiek.

 3. Šo ieteiktu lielai daļai sabiedrības izlasīt, pirms izlemt, kurai partijai atdot savu balsi.

 4. Kāpēc tādas aizdomas par Sudrabas kundzi? Viņa sevi jau sen apliecinājusi kā izcili gudru, godīgu, sirdsšķīstu jaunavu. Kurš cits, ja ne Inguna ar kaudzēs sakrautiem valsts kontroles pārbaudes aktiem gadiem tautai nesa priekšā lielās nelietības, ko pastrādājuši neuzticami ļaudis.
  Ja tagad atrodas dāsnas dvēseles, kuras No sirds Ingunai vēlas uzdāvināt naudiņu, kāpēc par to būtu tā jābrīnās? No mīļām, labi pazīstamām, godīgām rokām vēl godīgākās…

 5. Kāpēc tādas aizdomas par Sudrabas kundzi? Viņa sevi jau sen apliecinājusi kā izcili gudru, godīgu, sirdsšķīstu jaunavu. Kurš cits, ja ne Inguna ar kaudzēs sakrautiem valsts kontroles pārbaudes aktiem gadiem tautai nesa priekšā lielās nelietības, ko pastrādājuši neuzticami ļaudis.
  Ja tagad atrodas dāsnas dvēseles, kuras No sirds Ingunai vēlas uzdāvināt naudiņu, kāpēc par to būtu tā jābrīnās? No mīļām, labi pazīstamām, godīgām rokām vēl godīgākās…

 6. Saki nu vienkārši SC latviskā izpildījumā ar Kremļa zvaigznēm sirdī…

 7. Kā naglai uz galvas! Paldies!5 zvaigznes!

 8. Lieliski pasniegts! Lasiet ar apdomu un prātu.

  • Diemžēl daudzi tā nelasa un daudziem atmiņa laba ,bet īsa.Pirms vēlēšanām TV vairāk derētu parādīt kandidātu runas un darbus iepriekš.Tad redzētu kā Jūrmalā kādā krievu pasākumā ierodas un no sirds saņem dāvanas gan Sudraba,gan Šķēle,Šlesers un citi.To visu vajadzētu atgādināt tiem ,kuri ģībst viņu priekšā.

Draugiem Facebook Twitter Google+